in

Roots of Insanity İncelemesi

Her zaman bağımsız yapımcıları desteklemişimdir. Özellikle bağımsız Türk oyun geliştiricilerinin benim nezdimde yeri apayrıdır. Steam Greenlight’ı düzenli takip ederim ve hak ettiğini düşündüğüm yapımların yeşil ışık verilip Steam mağazasında satışa çıkması için düzenli olarak oy kullanırım. Yine böyle bir gezintimde gördüğüm ve oy verdiğim bir oyundu Roots Of Insanity. 5 Nisan‘da Steam mağazada yerini aldıktan sonra fırsat bulup oynadım ve incelemesini yazmaya karar verdim. Peki Roots of Insanity nasıl bir oyundur? Sırf Türk oldukları için Türk oyuncular tarafından gözü kapalı oy verilen bir yapım mıdır yoksa gerçekten mağazada yerini almayı hak eden bir yapım mıdır? Gelin hep beraber bir bakalım.

Gece Vakti Nöbetçi Bir Doktor

Oyunumuzda Riley McClein adında bir doktoru kontrol ediyoruz. Riley, aynı zamanda bir epilepsi hastası. Bu hastalık yüzünden de ara sıra oyunu oynarken onun epilepsi nöbetlerine tanık oluyoruz. Gece nöbeti için hastanede kaldığımız bir gün odamızda çalışırken bir çığlık sesi duymamızla oyunumuz başlıyor. Çığlığın hastanenin kullanılmayan kısmı olan B bloktan geldiğini anlayan cesur doktorumuz kontrol etmeye gidince hemşireyi yerde kanlar içinde yanında bir not ve bir kamerayla buluyor. Bu not ve ileride toplayacağımız notlar bizlere hem yol gösteriyor hem de hikayeyle ilgili önemli ipuçları veriyor. Örneğin tüm bunlara neyin yol açtığı, kimin sebep olduğu, hasta tedavi raporları, kişisel notlar gibi topladığımız notlarla hikayeyi sürükleyici bir şekilde öğreniyoruz.  Kamerayı ise karanlık kısımlarda gece görüş özelliği sayesinde yolumuzu bulmak için kullanıyoruz. Bu kameramız tabii ki de pille çalışıyor ve pili bittiğinde değiştirmezsek maalesef kameramızı kullanamıyoruz. Piller ise emin olun hiç kolay bulunmuyor. Zira ben oynarken pilim bittiği ve yeni pilin de yerini bulamadığım için çoğu yeri kamerayı kullanamadan çok zorlanarak geçmek zorunda kalmıştım. Yapımcı ekip, bu şekilde pil ararken bizim hem daha çok korkmamızı sağlıyor hem de Roots of Insanity’nin kolay bir oyun olmadığını gösteriyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Hellblade Senua's Sacrıfıce İncelemesi

Savaşçı Değil Sadece Bir Doktoruz

Oyunda ilerlerken karşılaştığımız zombilere yerden bulduğumuz bir bıçakla mücadele ediyoruz. Yapımcı ekip bize verdiği “Zombilerden kendini korumak için bıçağı kullanabilirsin ama unutma sen sadece bir doktorsun” ipucuyla da oyunu iyi dengelediklerini belirtiyor çünkü tek bir zombiyi bile öldürmek istediğinizde vurup kaçarak öldüremezseniz ölen taraf siz oluyorsunuz. Yerdeki gövdesi kopmuş ve bize sürünerek saldırmaya çalışan zombileri ise tekmelerimizle öldürmeye çalışıyoruz. Azalan canımızı ise bulduğumuz ilaçlarla arttırabiliyoruz. Oyunun ilerleyen yerlerinde ise bulduğumuz silahla zombileri öldürebiliyoruz. Oyunumuzun genelini First Person Shooter (FPS) olarak oynarken silahı kullanırken Third Person Shooter (TPS) kamera açısını kullanıyoruz. Bu sayede doktorumuzun da yüzünü görebiliyoruz. Bu silahı ise sadece dış mekanlarda kullanabiliyoruz çünkü iç mekanlardayken silahı kullanmamız engellenmiş. Bunun gerekçesi ise “Eğer silahı iç mekanlarda kullanırsanız zombiler sesden dolayı toplanıp size saldırabilir”. Oyunu oynarken bu gerekçe benim açımdan oldukça makul ve mantıklı gelmişti.

Başarılı Gerilim Atmosferi

Oyunun benim açımdan belki de en güçlü yanı müziği ve seslendirmeleri oldu. Biliyorsunuz ki oynadığınız oyun bir korku oyunuysa o gerilim atmosferine girebilmeniz için kullanılan müzikler ve oyundaki çeşitli sahnelerin başarılı yapılmış olması gerekir. Roots of Insanity’nin yapımcıları olan Crania Games‘in bu işi oldukça iyi bir şekilde başardıklarını söyleyebilirim. Birden çok dilde altyazı desteği sağlamasının yanı sıra hem Türkçe hem de İngilizce seslendirmelerin olması bağımsız yapımlarda pek sık rastlamadığımız bir durum. Seslendirmeyi yapan arkadaşlara ise buradan teşekkür etmek istiyorum çünkü çok güzel bir iş çıkarmışlar. Belki de oyunun en güçlü yanının seçilen müzikler ve seslendirmeleri olduğunu söyleyebilirim.

Birden Çok Farklı Mekan

Yukarıda oyunun oynanışının kamera üzerine kurulu olduğunu, bu kamerayı kullanmak için pile ihtiyaç duyduğumuzu ve bu pilleri bulmak için sağı solu gezmemiz gerektiğini belirtmiştim. Burda aslında hiç işimiz olmayan ama pil bulma umuduyla gezdiğimiz birçok oda var ve bu odaların her biri ayrı şekilde dekore edilmiş. Oyunu oynarken tek düze bir mekanda geçmek yerine birden çok mekan kullanılmış. Bunu yazmamın nedeni ise yapımcı ekibin ortaya koyduğu emeği anlatabilmek. Eklediğiniz her bir oda kullandığınız veya her bir mekan için ayrı tasarım gerekiyor. Bağımsız bir yapım olmasına rağmen yapımcılar elinden geldiğince profesyonel bir iş çıkarmak için zahmetten kaçınmamışlar. Kısacası Roots of Insanity buram buram emek kokan bir oyun.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Türk Yapımı Korku Oyunu: Roots of Insanity

Son Yorumlar ve Eksiklikler

Her oyun gibi Roots of Insanity’de bünyesinde birtakım eksiklikler barındıyor. Ortalama 2-3 saatlik bir hikayeye sahip oyunu oynarken herhangi bir bugla karşılaşmadım ama ölme efekti sizi gerçekten rahatsız ediyor çünkü bir ölme efekti yok. Bir anda ekrana gelen “Öldün” yazısı yerine daha iyi bir ölme efekti yapılabilirdi. Silah kullanımı açısından ise zorlandım. Zaten oyun boyunca az kullandığımız silahın gereğinden az vurduğu veya kontrolünün zor olduğu kanaatindeyim. Bunlar haricinde hikaye normal gibi gelse de finalinin çok güzel ve etkileyici olduğunu söyleyebilirim. Seslendirmeler oyunun en iyi yanlarından biri. Grafikler açısından çevre ve mekan grafikleri, ışık, kamera grafikleri iyi denilebilir ama zombilerin grafiklerini kötü buldum. Kesinlikle emek verilmiş bir oyun. Yapımcılarının ilk oyunu olmasına rağmen genel itibariyle iyi bir iş çıkardıklarını söyleyebilirim. Oyuna yeni gelen güncellemeyle yapımcı ekip oynanıştaki birtakım sorunları çözmüş. Bu durum bizlere oyunu oynayanların eksik gördüğü noktalar için yeni güncellemeler geleceği ve oyunun daha iyi yerlere geleceğinin kanıtı. Kısacası başarılı bulduğum ve bunun gibi başarılı projelere öncü olmasını dilediğim güzel bir yapım. Steam’de fiyat olarak 14.99 Türk Lirası belirlenmiş. Roots of Insanity’nin trailerini ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Ayrıca 13 Nisan Perşembe günü saat 20:00’da Facebook sayfamız üzerinden 7 tane Roots Of Insanity çekilişi olacaktır, takipte kalın.

YORUMLAR

Bir Cevap Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Darkest Dungeon Strateji Rehberi Bölüm 1

CS:GO, Source 2 Oyun Motoruna Geçiyor!