in

Ruiner İncelemesi

Cyberpunk‘ın en kırmızı tonlarıyla karşımıza çıkan Ruiner, görsel ve işitsel olarak tam bir şölen sunuyor. Dolgun kırmızı ve siyahın harmanlanmış halini suratımıza sürekli çarpan oyun her anlamda insanı etkilemeyi başarıyor.  2091 yılında Rengkok şehrinde geçen oyunumuz, tarihinde ilerlemesinin verdiği etkiyle birlikte tamamen dijital dünyanın oyuncağı olmuş insanlarla dolup taşıyor. Tamamen insan uzuvlarına sahip herhangi birini görmek çok nadir bir durum haline gelmiş. Herkes de mekanik bir kaç parça mutlaka görüyorsunuz. Ana karakterimizde bu durumdan nasibini almış bir siber suikastçi.

Kırmızının ve siyahın tonlarını oyun her fırsatta suratımıza vuruyor

Cyberpunk Uyumu

Çok ani bir şekilde başlayan oyunumuz hızını hiç kaybetmeden aynı “ani” ilerleyişi oyun bitene kadar sürdürüyor adeta. Kafamızdaki vizör aracılığıyla bizi hack’leyen Wizard ismindeki bir siber suçlunun emirlerine itaat ederek başlıyor oyunumuz. Bizden istediği tek şey ise Boss’u öldürmek. Arkamızda bıraktığımız bir ton siber insan cesedinden sonra son kapıya vardığımızda “HER” isimli  ablamız bizi Wizard’ın beyin yıkamasından kurtarıp bizimle iletişime geçiyor. Wizard bizi hack’lerken ve biz burada bir ton kişiyi döverken kardeşimizin kaçırıldığını ve bize yardım edeceğini söylüyor. Bu olanlardan sonra karakterimize düşen görev de önce Wizard’ı ve sonrasında kardeşimizi kaçırılmasına vasıta olan her kim varsa peşine düşüp avlamak oluyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Cyberpunk 2077'ye Çıkışından Önce 43 GB'lık Dev Güncelleme!

Ruiner, oyuncusuna kesintisiz aksiyonu vaat eden ve bunu oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştiren bir oyun. Hotline Miami tarzında bir oynanış söz konusu olsa da parmak ağrıtan bir hızda oynamanızı gerektiren zamanlarda oluyor. Genel olarak dalga dalga gelen düşmanlara karşı yakın veya menzilli çeşitli silahlarda (silahlar gerçekten çeşitli) kendinizi savunup saldırıyorsunuz. Düşmanlardaki çeşitlilik de gerçekten yeterli düzeyde olmuş. Ağır zırh giyeninden, çok hızlı hareket edenine veya bir klasik haline gelmiş olan yanınıza koşa koşa yanınıza gelen canlı bombalara kadar envai çeşit düşman mevcut. Tabii ki bizde bu parmak yoran düşmanlara karşı sadece silahlarımızla değil yeteneklerimizle de karşı koyuyoruz.

Yetenek ağının genişliği ve oyunun sizi bı ağı istediğiniz gibi kullanmanız için sağladığı özgürlük gerçekten oyunu daha renkli bir hale getiriyor. Genelde benim kafamda bir oyuncu iseniz yetenek puanınızı harcarken geri alma imkanım olmadığı için veya sıfırlamak ile uğraşmak istemediğim için hangi yeteneği açıp hangisini açmayacağım hakkında 40 kere düşünürüm. Fakat Ruiner sahip olduğunu yetenek puanlarını istediğiniz gibi şekillendirmenize imkan sunuyor. Daha defansif bir oyun istiyorsanız etrafınıza bir bariyer açabilirsiniz, bundan sıkıldıysanız o yeteneği kapatıp daha ofansif bir yetenek olan karakterinin adrenalin seviyesini arttıran bir yeteneğe verebilirsiniz. Kısacası bu sağlanan özgürlük oyunu tekdüze bir oynanış serüveninden çıkartıp farklı yollarla ilerlemenize imkan sağlıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Auto Age: Standoff İncelemesi
Canım Rengkok şehri

Rengkok Şehri

Hikaye biraz üstünkörü anlatılsa da temel amacınız belli olduğu için bu durumu pek kafama takmadım. Oyundaki müziklere, atmosfere ve aksiyona kendinizi kaptırdığınız hikaye takılacağınız bir detay olmaktan çıkıyor.

Kardeşinizin peşinden düşmanları kese kese koşmadığınız zamanlarda Rengkok’un kirli ve rutubetli havasına adım atabilirsiniz. Şehirde dolaşmanın bile kendince hoş detayları var. Etraftaki sistem karşıtı insanlar bilgi toplayabilirsiniz veya sisteme karşı ayaklanmalarında destek olabilirsiniz. Adam öldürmek dışında deneyim puanı kazanabileceğiniz tadında yan görevler veya parmaklarınızın ne kadar dayanabileceğini test etmek için kolezyuma gidip sınırlarınızı zorlayabilirsiniz.

Genellikle oynadığım oyunlarda belli başlı etkileyici olaylar gerçekleştikten sonra oyuna kendimi tamamen kaptırırım. Fakat Ruiner’da durum tam olarak böyle olmadı daha ilk dakikalardan itibaren oyunu sizi pençeleri altına almayı başarıyor. Kullanılan müzikler Rengkok şehrinin atmosferi ve aksiyonun akıcılığı oyunun başında kitlenip kalmanıza yeterli oluyor. Hızlı ve akıcı bir oynayış güzel ses ve müzikler arıyorsanız Ruiner tam size göre bir oyun olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lost Brothers İncelemesi

LoL 10.5 Yama Notları Özeti | Meta Dengelemeleri