in

Spyro Reignited Trilogy İncelemesi

Toys For Bob, Insomniac Games gibi güzel oyunlara imza atmayı başarmış oyun geliştiricilerinin elinden çıkan Spyro Reignited Trilogy, şirin ejderhamızı bir kez daha görmemizi sağladı. Skylanders gibi eğlenceli oyunlarda yer almasının yanı sıra, şirin ejderimizin namı oldukça eski zamanlara dayanıyor. Son zamanlarda Crash Bandicoot, Sonic ve Spyro gibi eski ve kaliteli oyunların yeniden yapımlarının karşımıza çıkması biz oyun severleri oldukça mutlu ediyor. Üstüne üstlük eski oyunlara uzak olan fakat bir göz ucuyla bakmak isteyen herkes için güzel birer deneyim haline geliyor.

Spyro Reignited Trilogy

Rengarenk Dünya

Remake oyunumuz eski Spyro oyunlarının tek bir oyunda bir araya gelmesinden oluşuyor. Actvision’ın dağıtımını üstlendiği oyunumuzda serinin popüler oyunları Spyro: Year of the Dragon, Spyro: Ripto’s Rage ve Spyro: The Dragon, bulunuyor. Oyunun dünyası gerçekten çok renkli. Hatta öyle ki oyuna çok kaptırdığınız da oyun oynamak yerine, kendinizi başarılı bir animasyon filmi izliyormuş gibi hissediyorsunuz. Rengarenk ağaçlar, buzulların verdiği hissiyat hatta çöl bile gerçekten insanın içini açıyor. Geliştirici ekip eski oyunu mekaniklerini iyileştirmekle kalmamış grafiklerini de günümüz oyunlarına oldukça başarılı bir şekilde adapte etmiş. Bir çok günümüz oyununu aratmayacak türden kendine has renkli bir dünyaya sahip Spyro.

Eski Spyro oyunlarıyla kıyaslayacak olursak mekanikler oldukça iyileşmiş. Zıplamak, koşmak, uçmak gibi veya yaratıklara kafa atmak gibi oyunun temel mekanikleri eski oyunlarda biraz daha kontrolsüzdü ve bu durum sinir bozucu olabiliyordu. Fakat Remake versiyonunda ise kontroller oldukça akıcı ani yaptığınız dönüşlerde veya koşup ardından durup bir anda sağa sola ateş püskürttüğünüzde bile kameranız çok fazla sarsılmıyor ve kontrolünüzü kolay kolay kaybetmiyorsunuz. Bu durum oyunun platform ögelerine ve en çok da ejderimizin daha rahat uçmasına katkı sağlamış.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Call of Duty: Modern Warfare İncelemesi | Ayrıntılı İnceleme
Spyro Reignited Trilogy

Eskiyi Aratmıyor

3 Farklı oyunun birleşiminden son oyunun oluştuğundan bahsetmiştik. Aslında bakarsanız son oyun sadece kendi başına bile bir seri niteliğinde. Her hikaye kendine has yenilikler ve farklı özellikler barındırıyor ve oynadığınızda hepsinin birbirinden çok farklı olduğunu fark edeceksiniz. Örneğin bir hikayedeki temel amacımız kristale dönüşen ejderhaları kurtarmakken diğer hikayede ise tatile çıkmak isteyen ejderimiz kendini kurtarılması gereken bir dünyanın içinde buluyor. Fakat şu da bir gerçek ki hikayesi ne denli derin veya etkileyici olursa olsun oyunun müziklerinin ve atmosferinin verdiği eğlenceli havayı hiç bir şekilde değiştiremiyor. Eğer ki oyunu bitirmeye odaklı değil de daha çok tadını çıkarmak amaçlı oynarsanız 3 hikayenin de oynanışının oldukça yeterli olacağına eminim.

İşin Eğlenceli ve gerçekten güzel olan kısmı ise oyunun eski tadını kaybetmemiş olması. Yapımcı ekip Insomniac ekibinin yaptığı bölüm tasarımlarında veya görevlerde hiç bir değişiklik yapmamışlar. Eski oyunlarında oynadığımız durumlar nasılsa şu anda aynısı ile karşı karşıyayız. Tek farkı bu sefer oynaması çok daha akıcı mekanikler ve insanın içini ısıtan grafikler var karşımızda. Bu duruma uzun yıllardır yaşayan bir anka kuşunun öldükten sonra yeniden dirilişi diyebiliriz. Spyro serisi gerçekten güzel bir seri olsa da neredeyse hiç adı duyulmamaya başlanmıştı. Spyro Reignited Trilogy’nin gerekli her şeyi ekleyerek kalitesini hiç bozmadan tam tersine üstüne ekleyerek piyasaya çıkış yapmayı başardı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Jetpack Fighter Mobil Oyun İncelemesi
Spyro Reignited Trilogy

Görevler vb. şeyler eski oyunlarla aynı olduğu için oyunumuz 2. bir oynanışa pek açık değil maalesef. Bulmacalar görevler vb. şeyler oldukça kolay ve olayları çok çabuk idrak edebiliyorsunuz. Bu durum iyi gibi gözüküyor olsa da oyun oynarken mücadeleyi sevenler için pek de iyi olduğu söylenemez. Yeniden oynayıp her şeyi tamamen bitirmeye kalktığınızda muhtemelen ilk sefer de aldığınız zevki almanız pek mümkün olmayacak.

Tabii ki bu sadece yeniden oyuna göz atmak isterseniz geçerli bir senaryo. İlk bakış için gerçekten çok keyifli ve kontrollere vb. şeylere alışmak da oldukça kolay bu yüzden bu tarz macera oyunlarına başlamak için Spyro tamamen biçilmiş kaftan denilebilir. Bunun dışında eski Spyro oyunlarını oynamak istiyorsanı fakat artık çok geç olduğunu düşünüyorsanız sizi Spyro Reignited Trilogy ile tanıştırmanın zamanı gelmiş.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The Dark Pictures Anthology: Man of Medan İncelemesi

LoL 9.18 Yama Notları Özeti | Dünya Şampiyonası Öncesi Son Hazırlıklar!