in

Tempest: Pirate Action RPG İncelemesi

Release the Kraken!

Lion’s Shade tarafından geliştirilen ve HeroCraft tarafından yayınlanan 30 TL değerindeki  Tempest: Pirate Action RPG’yi sizin için inceledik.

Oyun içerisinde bir gemi kaptanını canlandırıyoruz. 1700’lü yıllarda geçen oyunun tamamen kendine has fantastik bir evreni var. Her biri farklı amaçlar doğrultusunda hareket eden loncaların arasında kendi yolumuzu çizip, gemimizi ve mürettebatımızı güçlendirip açık denizin gizemlerine yelken açmaya başlıyoruz.

Oynanış

Oyunun kontrolleri gemi yönlendirme üzerine kurulu bir oyun için oldukça basit. Başlangıçta size verilen eğitim aşamalarını tamamlarsanız oyun süresine hiç zorluk çekmeyeceksiniz. Oyunda ilerledikçe elde ettiğiniz farklı teçhizatları ve hatta büyüleri de bir o kadar kolay kullanabileceksiniz. Oynayış tarzınıza göre oyun içinde size verilen yetenek puanlarını da dağıtıp U dönüşü yapan bir gemiden Speedy Gonzales bir gemiye, istediğiniz şekilde yön verebilirsiniz.

 

İçerik

Tempest’ın içerisinde sırlar, görevler, çok geniş bir dünya ve sürpriz savaşlar var. Oyunda dünyayı gezip, adaları keşfetmeye başladıkça loncaların birbiri arkasından çevirdiği işlere tanıklık ediyor, denizlerin korkulu efendisi Kraken’i bulmaya çalışıyor, deniz kızlarının şarkısının izini sürmeye çalışıyorsunuz.

Grafikler

Oyunun atmosferi, denizin dokusu, gemilerin parçalanışı vs. tabii ki gerçek hayatla kıyaslanabilir ölçüde değil ama kendi bantında ve oyunun boyutuna göre oldukça iyi. Özellikle deniz yaratıklarının biçimi ve bu yaratıkların saldırı mekanikleri çok güzel tasarlanmış. O yüzden grafik bakımından oyun beğenimizi kazanıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ansatsu Kyoushitsu (assassination classroom) Anime İncelemesi

Görevler ve İşleyiş

Adalardan birine gidip görevinizi aldın, haritanı da eline çekip rüzgarı arkana aldın, başladın yelken açmaya. Yolda geminin mürettebatında aksaklıklar çıktı, kimisi hayalet kimisi deniz kızı gördüğünü söylemeye başladı. Bir yandan onların saykoluklarıyla uğraşırken bir yandan da yolda beliren düşman gemilerini karşına almak durumundasın. Kahretsin, bir de hava fırtınalı… Yağmur ve gök gürültüsünden faydalanıp çeşitli büyülerle gemine yıldırımlar düşüren rakibin sana karşı çok büyük bir avantaj sağlamış gibi gözüküyor. Bir dakika, ne?!! Üstün kaptanlık yeteneklerin ile bir sağa bir sola manevralarınla düşmanını top yağmuruna tuttun! Sonunda rahat bir nefes alıp yolculuğuna devam ettin. Görev yerine ulaşmana ramak kaldı. Yelkenler fora ilerliyorsun. Görev yerine ulaşıp etrafına bakınıyorsun, hiçbir şey yok gibi gözüküyor. Splash!

4, belki de 5 adet devasa yengeç geminin etrafını sarıyor ve dev kıskaçlarını üzerine indirmeye başlıyor. Çok şanslı bir şekilde aralarından sıyrılıp kendini en yakın limana atıyorsun ve o an idrak ediyorsun ki beklentilerinin çok ötesinde bir evrenin içerisindesin.

 

Gemi Savaşları

Buna özel olarak değinmek istiyorum. Karşınıza bir düşman gemisi çıktığı zaman kullanmanız gereken mekanikler, yapmanız gereken ince hesaplar sizi Barbarossa olmaya itiyor. Rüzgarın geminizin hızı üzerinde çok büyük bir etkisi var. Öyle ki doğru açı ile rüzgarı yakalarsanız rakibinize ecel terleri döktürmeniz işten bile değil. Bunun yanında kullandığınız topları büyüleyebilir, ateş tozu ile kaplayıp rakibinizi yakabilir, top yerine barut fıçıları kullanıp ağır hasarlar verebilirsiniz. Savaşın en can alıcı noktasında rakibinize silahlarla saldırmak yerine geminize tam bir dönüş yaptırarak rakibinizin üstüne yelken açabilir ve bir çılgınlık ile kendi geminizin gövdesini kullanarak onu sulara gömebilirsiniz. Sadece erzakları toplamak ilginizi çekmiyor ise, rakibinizi hareketsiz bıraktığınız gibi mürettebatınızla birlikte rakip gemiye atlayıp kılıç kılıca bir savaş sürdürebilirsiniz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Crash Team Racing: Nitro-Fueled İncelemesi

 

Mini Görevler

Oyun fantastik bir evrende geçtiği için geliştiriciler oyun içi eventleri farklı yönlere çekebilmiş. Geminizi geliştirip güçlenmek için savaşıp ana görevleri devam ettirmenin yanında çeşitli bölgelerdeki mini görevlere de katılabilirsiniz. Örneğin Mezopotamya uygarlıklarından fırlama bir adaya gidip aşamalar şeklinde gelen iskeletlerle kemik göğüse (?) çarpışıp her aşama sonunda yüksek miktarlarda altın cebe indirebiliyorsunuz.

 

Online Savaşlar

Oyunun her ne kadar devasa bir tek oyunculu kısmı olsa da ekranınızın sağ alt köşesinden çok oyunculu seçeneği de deneyimleyebilir ve diğer oyuncularla epik savaşlara katılabilirsiniz.

 

Oyun genel olarak ilginize değer. Envaiçeşit içeriğiyle ortalama bir oyundan daha çok özellik keşfedip, daha uzun, kaliteli zaman geçirmenize olanak sağlıyor. Buraya tıklayarak oyunun Steam sayfasına ulaşabilirsiniz.

 

ASUS, ROG Swift PG35VQ oyuncu monitörünü duyurdu

ASUS, ROG Swift PG35VQ oyuncu monitörünü duyurdu

Keanu Reeves, Marvel Sinematik Evreninde yer Alabilir mi

Keanu Reeves, Marvel Sinematik Evreninde yer Alabilir mi?