in ,

The Blackout Club İncelemesi ve Rehberi

The Shape Is Coming For You!

The Blackout Club, Question tarafından geliştirilip yayınlanan korku, aksiyon ve yüksek dozajda gerilim dolu bir kaçış oyunu.

Oyun çok oyunculu bilgisayara karşı oynanan bir moda sahip. Her seferinde 4 oyuncuya kadar haritaya adım atıp maceraya başlıyoruz.

Görevimiz ne?

Oyuncular oyun içerisinde, farklı yeteneklere sahip genç çocukları canlandırıyor. Bu gençlerin bulundukları mahallede ilahi (şeytani?) bir güç bulunmakta. Bu şeytani güç, yetişkinlerin zihinlerini ele geçirip onları kendi himayesi altına almış ve çocukları da ele geçirip mutlak hakimiyeti sağlamak istiyor.

Sabahları güllük gülistanlık yaşayan yetişkinler akşam olanlar hakkında en ufak bir fikre sahip değil. Ne zaman bir çocuk onlara olanları hatırlatmaya çalışsa sadece gülüp geçiyorlar. Biz de oyundaki farklı görevleri yaparak telefonumuzun kamerasına deliller depolamaya çalışıyoruz. Geceleri olan olayları kaydederek yetişkinlere haklı olduğumuzu, şehirde korkunç olaylar döndüğünü ispatlamalıyız.

 

İşleyiş

Oyunun başlangıcında 4 katılımcıya kadar olan oyuncuların her biri bir özel güç seçiyor. Bunlar rakibi (uyurgezer yetişkinler) indirmenize, sizin için ortalığı gösterecek bir drone kullanmanıza, rakibin dikkatini dağıtmak için sahte telefon aramaları yapmanıza vs. olanak sağlayabiliyor.

Aynı şekilde oyuna başlarken kullanabileceğiniz eşyalar da mevcut. Çikolata kullanıp enerji barınızın uzun süre azalmamasını sağlayabilir, ok kullanıp uyurgezerleri uzaktan haklayabilir ve bunun gibi daha birçok şey yapabilirsiniz.

Başlangıç noktasını terk edip hemen oyunun bize sağ üstte belirttiği ilk görev yerimize yola çıkmaya başlıyoruz. Bu bir evin içi, sokağın alt katmanlarından bir yer veya bir bahçe olabilir. Gittiğimiz yerde kanıtları telefonumuzun kamerasına kaydedip görevi tamamlıyoruz. Bu nesneleri oraya ilahi güç dediğimiz “Shape” yani “Şekil” bırakıyor veya en azından o nesneler ile etkileşime geçiyor. İnsan şeklinde gözüken bu ilahı ancak gözlerimiz kapalıyken görebiliyoruz. Geçtiği yollarda ayak izleri bırakıyor ve bu ayak izlerini gözlerimiz kapalı iken sarı sarı görebiliyoruz. Görev yerlerine giderken çoğu zaman bu şekilleri izliyoruz ama etrafımızdaki uyurgezer yetişkinlerin bizi fark etmesine izin veremeyiz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Terminatör Resistance İncelemesi!

Uyurgezerler ve Shape

Uyurgezerlerin gözleri bağlı ama çok ses çıkarttığımızda bizi duyup yaklaşmaya, saldırmaya çalışabiliyorlar. Yolları tarayan dronelar da yerimizi belli edebiliyor ve yakalanmamıza sebep olabiliyorlar. Eğer yakalanırsak yetişkinlerle savaşıp onları indirebiliyoruz ama çok fazla yetişkinle savaşırsak, eve girmek için çok fazla kapı kırarsak veya çok fazla “günah” işlersek “Shape” kırmızı bir kapıdan bizim diyarımıza gelip bizi avlamaya çalışıyor. Eğer bunda başarılı olursa biz de uyurgezerlerden birisi oluyoruz ve arkadaşlarımız tarafından kurtarılana kadar devam edemiyoruz.

Oyunda 2 kez uyurgezer olabiliyoruz. Arkadaşlarımız bizi ilk sefer geri getirip uyurgezer halimizi bozduklarında ekranımızda bir yazı beliriyor: “Shape ‘Şarkı”da olmayışının farkında!”. Bir kez daha geri getirildiğimizde ise şu yazı karşımıza çıkıyor: “Bir daha asla ‘Şarkı”ya eklenmeyeceksin!”
Buradan da anladığımız üzere Shape insanları hipnoz durumuna soktuğunda bunu bir ahenk veya şarkı olarak görüyor. Eğer ahengi 2 kez bozarsan da seni şarkıya ekleyip ruhunu kurtarmak yerine bu sefer canını almak için geliyor.

Kanatlı Shape’in Silueti

Shape, diyarımıza geçtiğinde ondan uzun süre kaçmayı başarırsanız evrilmeye başlıyor. Siz ondan kaçtıkça aranızdan en azından birini almadan tatmin olmuyor ve bir süre sonra kanatları çıkmaya başlıyor. Tabii ki o kanatları da yalnızca gözlerinizi kapattığınızda görebiliyorsunuz ve artık elinizden ne geliyorsa görevi tamamlayıp kaçmanız gerekiyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ücretsiz Oyun: 25TL Değerindeki TOXIKK Ücretsiz Oldu!

Görevi bitirdiğinizde tüm ekip arkadaşlarınızla çıkıştaki mağaraya doğru kaçıyorsunuz ve oyunu başarıyla tamamlamış oluyorsunuz.

Grafikler, Kontroller ve Müzikler

Uyurgezerler etrafta seni ararken…

Oyunun grafikleri herhangi bir korku/gerilim oyunu gibi tam olması gerektiği gerçekçilikte. Atmosfer öyle dizayn edilmiş ki ne zaman ekranda uyurgezerlerin sizi fark ettiği ile ilgili bir uyarı görseniz aklınızı kaçırıyorsunuz. Shape oyuna dahil olduğunda, gözlerinizi kapatıp siluetini gördüğünüzde “Tamam abi kapatıyorum ben byeee…” diyesiniz geliyor. Üzerinize doğru koşan yarı ilah bir yaratık varken “Görevi yapam, sakin kalam” demek bir hayli zor oluyor açıkçası. Müzikler de tabii ki gerilimi, kan akışınızı tam ayarında düzenliyor. Ani seslerle psikolojinizi tırmalıyor.

Karakterinizi bu aksiyon sırasında kontrol etmek ise hiç de zor olmuyor. Herhangi bir yüksekliğe tırmanırken özellikle gayet rahat kontroller eklemişler. Karakter çok kolay tutunabiliyor kendinden yüksek yerlere ve hızlıca kaçmanıza olanak sağlayabiliyor. Aynı şekilde oyun içerisinde hem yazılı hem de sesli sohbet özelliğinin olması takım arkadaşlarınızı tanımasanız bile onlarla kolaylıkla iletişim kurmanıza olanak sağlıyor.

Sonuç

30 Temmuz’da ilk sürümünün çıkmış olduğu bu güzel gerilim dolu oyun, bizce adrenalin severler için denenmesi gerekenler listesinde yer alıyor.

Güncel fiyatı 50 TL olan oyunun Steam sayfasına buradan ulaşabilir, oyunun tanıtım videosunu ise aşağıdan izleyebilirsiniz. Sağlıcakla kalın!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

httpsoagtr.comanasayfadoughlings-invasion-incelemesi

Doughlings: Invasion İncelemesi!

Capcom, Yeni Oyununun Testine Başlayacak!