in

Thief Simulator İncelemesi

Bir çok kişi gerçekten hırsızlık yapmayı veyahut illegal işler peşinde koşmayı düşünmez. Fakat bunların hepsini yapabileceğiniz bir simülasyon olsaydı, şansınızı denemek istermiydiniz ?

Noble Muffins tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz Kasım ayında Steam üzerinden piyasaya sürülen Thief Simulator, size gerçek bir hırsız  rolüne bürünmenize imkan tanıyor. İlk bakış oyunun temel amacı hırsızlık olduğu için pek hoş gözükmeyebilir. Fakat neticede bu bir oyun yani bu tarz konuları çok kafaya takmamak lazım.  Gerçek bir hırsızın yapacağı ve yapabileceği her şeyi sunmaya çalışan Thief Simulator, oldukça başarılı bir simülasyon oyunu ve son zamanlarda Twitch yayıncıları ve Youtuber’lar arasında oldukça popüler durumda (herkesin içindeki gizli hırsız ortaya mı çıkıyor ne).

Gözlemle ve Anı Kolla

Oyunumuz bir ailenin ana karakterimizin kefaretini ödeyip hapisten kurtarmasıyla başlıyor. O günden itibaren o ailenin pis işlerini Vinny isimli bir arkadaş aracılığıyla öğrenip yapmaya başlıyoruz. Hırsızlıktan, vandallığa her türlü pis işe girip çıkıyoruz ve genel olarak hayatımız kendi evimizden çok başkalarının evinde geçmeye başlıyor. İlk başlarda pek bilginiz olmasa da basit evlerden, basit eşyalar çaldıkça seviyenizi yükseltip daha pahalı şeylere yönelmeye başlıyorsunuz.

Şehirde dolaşıp kendi kafanıza göre evlere girip çıkmak bir seçenek fakat temel amacınız ana senaryo üzerinden ilerlemek olursa daha fazla zevk alacağınıza emin olabilirsiniz. Çünkü senaryo da ilerledikçe daha yüksek seviye kilitleri açma, kilitli kasaları açma, levyeyle camı patlatmak yerine cam kesen bir bıçakla sessiz bir şekilde işinizi halletmek gibi daha ileri seviye teknikleri sırasıyla öğrenip oyundan tam anlamıyla keyif alabilirsiniz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  TARTARUS İncelemesi

Hırsızlık Bizim işimiz

Evlere girmeden önce bilgisayarınız aracılığıyla, bir miktar para karşılığında gireceğiniz evler hakkında bilgi almanız işinizi oldukça kolaylaştırıyor. Evde değerli bir şey olup olmadığı, kimin hangi saatlerde evde olduğu, hangi saatlerde olmadığı gibi kritik bilgileri öğrenip buna göre plan program yapabiliyorsunuz. Ayrıca buna benzer bir yolla posta kutularının için mikro kamera yerleştirip insanların evlerine giriş çıkış saatlerini gözlemek gibi basit ama etkileyici detaylar da mevcut oyunumuz da. Arabanızla şehire gittiğiniz de eğer ki ailenin giriş çıkış saatlerini biliyorsanız, eve yakın bir park yeri bulup arabanızda kestirip, ailenin evi boşaltmasını bekleyebilirsiniz (veya kendinize fazla güveniyorsanız aile evdeyken de soygunu gerçekleştirebilirsiniz).

İşinizi hallettiğiniz esna da dışarıdan sizi kimsenin görmemesi çok önemli. Halkın dikkatini çeken en ufak bir durum kısa süre içerisinde polisin aranmasına sebep oluyor. Böyle bir durumda da saklanmak veya kaçmak dışında pek fazla seçeneğiniz olmuyor. Başkalarının bahçelerinde dolanmak veya arabayı garip bir şekilde park etmeniz bile yoldan geçen insanların dikkatini çekebiliyor. Aynı zamanda ev halkından herhangi biri ile karşılaşırsanız direkt kaçmanızı veya saklanmanızı öneririm.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  GTA IV Steam'de Satışa Kapandı!

Çaldığınız eşyaları rehinci dükkanından veya internette kara borsa varimsi bir siteden satabilirsiniz. Size tavsiyem her çaldığınız eşya için önce siteyi kontrol etmeniz olur. Çünkü rehincinin vereceği fiyattan çok daha pahalıya satıp durduk yere zarar etmemiş olursunuz. Belli bir süre aynı şeyler peşinde koşsanız da bir zaman sonra hikayede hızlı bir şekilde ilerlemeye başlayıp sürekli yeni şeylere keşfedeceksiniz ve tabii ki bu da oynadığınız oyundan daha fazla keyif almanızı sağlayacak.

Görevleri kimseye görünmeden yapmak ve evde bulunan en değerli şeyleri çalmak, evinize veya rehinciye geri dönüş yolunuz da size bonus tecrübe puanı olarak geri dönüyor. Ne kadar dikkatli oynarsanız o kadar hızlı tecrübe puanı kazanabilirsiniz. Yetenek ağacınız da envanteriniz de daha fazla eşya barındırma, çaldığını eşyaları ve araç gereçleri daha pahalıya satmak gibi oyun içerisinde kilit noktaları oynayan özellikler mevcut olduğundan dikkatli oynamanız sizin için en iyisi olacaktır.

Thief Simulator, gerçek manada bir hırsızlık simülasyonu. Bir hırsızın yapabileceği her şeyi yapma imkanı sunan oyunumuz, çok fazla legal olmasa da oldukça keyif verici. Üstelik geliştirici ekibin oyunla ilgileniyor olması da artısı. Oyuna sürekli gelen yenilikler vb. şeyler oyunla işiniz bitse de bir zaman sonra geri dönmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yomawari: Night Alone İncelemesi

Broforce İncelemesi