in

Trackmania Nations Remake İncelemesi

Welcome to the club!

Ubisoft’un yeni oyunu Trackmania Nations Remake’in, Uplay’de ve Epic Games’te 1 Temmuz 2020’de çıkış yapması planlanıyor. “Peki daha çıkış yapmadan bi’ incelememiz yok mu?” dedik ve sizler için işe koyulduk. İşte Trackmania Nations Remake incelemesi!

Geçmiş Trackmania Oyunlarına Bakarak Başlayalım

Trackmania, 2003’ten bu yana 17 yılda tam 16 oyun çıkarttı. Bu zamana kadarki oyunların bize sunduğu deneyimler ve içerikler oyuncuların katkısı ve sanatçılığı ile büyüyordu. Bu durum 2020’de de geçerliliğini sürdürüyor. Oyuncular her zamanki gibi Trackmania evreninin bir parçası halinde. Peki Trackmania Nations Remake nasıl bir oyun olacak? Detaylar Trackmania Nations Remake inceleme yazımızda!

Tepeden Tırnağa Trackmania Nations Remake İncelemesi

Türkçe Dil Seçeneği

Evet, incelemeye en çok merak ettiğiniz soruyla başlayalım. Trackmania Nations Remake’i içinde Türkçenin de bulunduğu 13 dilde oynayabilirsiniz.

Giriş Ekranı

Trackmania baştan sona basitlik üzerine kurulmuş bir oyun. Oyunu indir, başlat ve saçma sapan ayarlamalar olmadan direkt yarışa koyul. İncelediğim gırla oyun içerisinden Trackmania’nın giriş ekranı bir lütuf. Uzun uzadıya öğretici yerine antrenman modu var, direkt giriş yapmak isteyenlere de hali hazırda 20 tane harita var. Tıkla, oyna. Bu kadar basit!

Ses ve Müzik

Oyun, içinde öyle aman aman havaya sokan tarzda müzikler bulundurmuyor. Gayet ortalama, arkada bir şeyler tıngırdasın diye konulmuş müzikler var. Sesler de klasik yarış arabası motoru sesleri. Aynı haritayı birkaç kez baştan başlatınca artık motorun ritmini ezberlemeye başlıyorsunuz.

Grafikler

Oyunun grafikleri sanki oyuncak araba ile oynadığınızı hissettiriyor. Yanlış anlaşılmasın, Trackmania’nın tarzı böyle ancak oyunun gerçekçilik arayanlara göre olmadığını belirtmem gerek. Özellikle yüksek yapılara tırmanırken uzaktan kumandalı arabama bir pist yapmışım da onu deniyormuşum gibi hissediyordum. Oynanış sırasında arabanın sağa sola fırlayıp 0 hasar görmesi de bu duruma sebebiyet veriyor olabilir. Bunun yanı sıra yol ve yolun etrafındaki dekorasyonların görüntü kalitesinin de etkisi büyük. Ayrıca oyunda tek çeşit araba modeli var ancak seçtiğiniz ülkenin bayrağı dış kaplamaya ekleniyor ve bu kaplama özelleştirilebiliyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ubisoft'tan Ücretsiz Oyun: World In Conflict

Kontroller ve Fizik Motoru

Trackmania Nations Remake’in kontrolleri oldukça basit. Gaz, fren, sağa dönüş, sola dönüş. Durum bu olunca arabamız hayatta kalmak için normalde yapamıyor olması gereken hareketleri yapabilir hâle gelmiş. Havada iken frene bastığınızda süzülebiliyor, arabanızın havada dönmesini engelleyip onu sabitleyebiliyorsunuz. Yere indiğinizde ise vay halinize… Fizik bütün gücünü toplayıp size taklalar attırıyor ve maalesef bir kere kaplumbağalar gibi sırt üstü düştünüz mü daha da kalkamıyorsunuz. Doğru başlangıç noktasına.

Pistler

Oyun içerisinde deneyimleyip editörde de kullanabileceğiniz 4-5 farklı pist bulunuyor. Kum, toprak, buzlu zemin, yarış pisti vesaire. Bunların her biri farklı özelliklere sahip. Örneğin buzul pistte frenleriniz tutmazken toprak pistte en ufak bir hareketiniz drifte dönüşebiliyor. Bunları güçlendirmeler ile birleştirerek yarış arabasına ilginç mekanikler katabiliyorsunuz.

Güçlendirmeler ve Zayıflatmalar

Oyun içerisinde yolda ilerleyerek veya havada asılı olan halkaların içerisinden atlayarak elde edebileceğiniz farklı etkiler var. Ansızın arabanıza alevler ekleyip havada yön değiştirmenizi sağlayan bir güçlendirmeyle veya her şeyi slow motiona çeviren bir zayıflatma ile karşılaşabilirsiniz.

Hazır Pistler

Trackmania Nations Remake daha çıkış yapmadığı için oyuncu yapımı pistleri deneyebilmek mümkün değil. Dolayısıyla elimizde bir tek kendi yaptığımız veya oyunun bize sunduğu hazır pistler var. Antrenman pistleriyle beraber 1 saat civarında bitirebileceğiniz bu pistler oyuncuları deli etmek için büyük bir özenle hazırlanmış. Trackmania’nın diğer oyunlarında oyuncuların hazırladığı, nereye düşerseniz düşün yarışa devam etmenizi sağlayan sihirli pistler varken hazır pistlere geldiğimizde ise en ufak hatamızda baştan başlamak zorunda kalıyoruz. Bakınız bunun profesyonel oyunculukla da alakası yok. Pistleri yaparken demişler ki “4-5 defa oyna, ezberle ancak o zaman bronz madalya alabilirsin benim yaptığım pistte.”…

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Party Hard İncelemesi

Editör

Trackmania’yı Trackmania yapan olay işte bu. Editörde çok kolay bir şekilde, kısayolları da kullanarak aklınızdaki pisti oluşturabilirsiniz. Farklı yollar kullanın, güçlendirmeleri üst üste ekleyin, devasa haritalar yaratın. Bir mühendislik harikası oluşturmak istiyorsanız oyuncunun yüreğini hoplatan ama asla düşürmeyen haritalar yaratıp eserinize gururla bakın. Başyapıtınızı diğer oyuncularla paylaşıp onlarınkini de siz deneyin. Trackmania evrenini birlikte genişletin!

Kulüpler

En sevdiğiniz yayıncı ile aynı çatı altında oynamak için onun kulübüne katılın veya arkadaşlarınızı bir yerde toplayan kişi siz olun ve bir kulüp oluşturun. Kulüp içinde yarışmalara katılabilir, haritalarınızı paylaşabilir, arabalarınızı özelleştirebilir ve birlikte çok daha fazlasını yapabilirsiniz!

Trackmania Nations Remake tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Not: Bu inceleme, oyunun 27 Mayıs 2020 tarihindeki kopyasına göre hazırlanmıştır. Oyunun tam sürümünde (1 Temmuz 2020) bazı şeyler değişiklik gösterebilir, oyuna yeni şeyler eklenilebilir veya çıkartılabilir.

Özet

Trackmania Nations Remake inceleme içeriğimizin sonunda oyunun stres atmak için çerez niyetine oynayabileceğiniz bir oyunken eğer vaktiniz varsa size bir dünya yaratma imkanı da sunduğunu söylemek mümkün. Diğer yarış oyunlarından grafik ve kontroller açısından bir miktar geri kalsa da düşük disk gereksinimi ve oynanış hızı ile bilgisayarınızda bulunmayı hak eden oyunlar listesine adını yerleştiriyor.

Only A Gamer’ın Puanı
Müzikler: 5/10
Oynanış: 6/10
İçerik: 7/10
Grafikler: 7/10
Genel Puan: 6.5/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gelmiş Geçmiş En İyi FPS Oyunları

Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi Yaz Mevsimi 6 Haziran’da başlıyor