in

Trine 3: The Artifacts of Power

Trine serisinin namını birçok oyun sever bilir. Platform oyunu olmasına rağmen o insanı alıp başka diyarlara götüren atmosferi ve görselliği oyunun kalitesini yansıtıyordu. Nitekim platform oyunları ile arası olmayan bir insanı bile şöyle bir dönüp baktıracak kadar insanda merak uyandırıyordu.

Haliyle, işler böyle olunca Trine 3‘ün adını duyar duymaz özellikle benim gibi oyunun hayranıysanız kulaklarınız ağzınıza varıyor. 1. ve özellikle de 2. oyunda yakaladığı başarıdan sonra 3. oyunun çıkacak olması hiç kimsenin kafasında oyun hakkında kötü düşünüp de “acaba” diye bir soru getirmemiştir. Bu arada şunu belirtmek isterim oyun gerçekten harika. Fakat değinmek istediğim nokta biraz daha farklı. Sadece hiç beklemediğim tarzda bir hareket sergiledi, Frozenbyte firması.

Oyun platform havasından çıkartılıp, biraz daha özgürlük hissiyatı verilmiş.

Özgürlüğe Doğru
Bu kadar konuşmanın üzerine “ne yaptı bu firma?” diye kafanızdan geçen soruları duyar gibiyim. Cevabı vermeden önce izninizle biraz oynanıştan bahsetmek istiyorum. Şunu söylemeliyim ki Trine 2 ve Trine 3 arasında dağlar kadar fark var. Gerek görüntüleri, gerek oynanışı, hatta karakterlerin görüntülerinde bile farklar bariz ortada. Oynanış açısından Trine 2’ye göre oldukça büyük bir adım atılmış ve eski oyuna göre ekleme yapılmış. Karakterler daha çok kendi kişiliklerine bürünüp yetenekleri buna göre belirlenmiş fakat eski oyundaki gibi bir yetenek ağacına sahip değiliz (ki bu bana kalırsa çok büyük bir eksi).

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  The Awesome Adventures of Captain Spirit İncelemesi

2. oyuna kıyasla 3. oyun biraz daha platform temasından ayrılıp oynanış açısında değişikliğe gidilmiş özgürlük hissiyatı oldukça arttırılmış. haritada neredeyse görülen her yere girip çıkmak, inip tırmanmak mümkün ve oynarken cidden özgür bir ortam hissiyatını yaşıyoruz. Tabiri caizse firma için zurnanın zırt dediği yer burası olmuş.

Efsane üçlümüzün sohbetleri her zamanki gibi yüzümüzde istemsiz bir gülümseme oluşturuyor.

Oyun biraz kısa mı ne?
Oyunun mekanikleri, görselliği vs. şeyler diğer oyuna göre o kadar iyi o kadar farklı ki yapımcı firma hikayeyi yarıda bırakmış… Evet yanlış duymadınız Trine 3 tamamlanmadan piyasaya sürülen bir oyun. İlk duyduğum zaman kulaklarıma inanamamıştım ve yalan olması için çok dua ettim. Fakat maalesef ki haberler doğruymuş. Tabiki ,bir çok kişinin bu olay üzerine yaptıkları yorumları Frozenbyte‘tan Joel Kinnunen cevapladı ve hatalarını açık bir şekilde kabul etti.

“2012’de Trine 3’ü 3D olarak daha büyük ve daha iyi yapmak üzere yola çıktık. Oyunu 3D yapmak bizim için bayağı iddialı bir şeydi ve belki de bu işin boyumuzu aştığını söyleyebilirim.”

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Closers İncelemesi

“Trine 3 için Trine 2’dekinin 3 katı masraf yaptık. Toplam 5.4 milyon dolar. Her şeyimizi verdik ve elimizde bir şey kalmadı. Aslında çok daha uzun bir senaryo ve çok daha fazla bölüm planlamıştık ama aklımızdakini gerçekleştirebilmek için bu miktarı en az üçe katlamamız, yani 15 milyona çıkmamız gerekecekti. Ancak bunu çok geç fark ettik ve paramız kalmamıştı.”

“Hikâyenin bağlanmaması ve DLC konusunda şunu söyleyeyim; DLC çıkarmak gibi bir planımız yok. Hikâyenin devamı ise ayrı konu. Ancak erken erişim aşamasının başlangıcından beri varımızı yoğumuzu harcadık. Serinin geleceği şu an biraz soru işareti ve geri bildirimler, kullanıcı yorumları ve incelemeler bizi biraz şaşırttı doğrusu”.

Her ne kadar kendi hatalarını açık bir şekilde kabul etmelerini takdir ediyor olsam da serinin geleceği tam bir muamma. Oyunun ortalama oyun süresi 3-5 saat arası olarak biliniyor. Fakat yine de Trine Trine’dır deyip bir denemekte fayda var, diye düşünüyorum ben. En azından 2 ve 3. oyunlar arasındaki bariz farkın görülmesi ve kısa da olsa yeni bir Trine macerası için denemeye değer.

3 Yorum

Bir Cevap Yaz
    • Dostum sana böyle bir şey yapma imkanım maalesef yok. Çünkü bende oyunu Steam üzerinden satın alıp oynadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türk Telekom Wirofon Nedir?

Dota 2 | 21 Şubat Güncelleme Notları (Türkçe)