in

Uncharted:The Lost Legacy İncelemesi

Ve işte o efsane seri PlayStation denince akla gelen ilk serilerden birisi Uncharted ve yepyeni bir oyun. Herkese selam Only A Gamer takipçileri, bugün Naughty Dog şirketi tarafından geliştirilen 22 Ağustos 2017 tarihinde Sony tarafından yayınlanan Uncharted:The Lost Legacy oyununu inceleyeceğiz.

GENEL DEĞERLENDİRME

Öncelikle oyun süresi çok uzun olmamasına rağmen karakterlere atmosfere grafiklere hayran kaldığımızı söylemekle başlayalım. Oyunun her anında vay be diyebileceğiniz bir yapım olmuş. Kim ne derse desin bize göre Naughty Dog bu işi biliyor. The Last Of Us serisine hayran kalmıştık zaten 2. oyunu sabırsızlıkla bekliyoruz. Uncharted serisi zaten PlayStation Exclusive denince akla gelen nerdeyse ilk seri, yani Naughy Dog gerçekten başarılı bir yolda ilerliyor. Oyunumuz genel olarak Chloe Frazer adlı ana karakterimizin önceki oyunlarda da gördüğümüz paralı asker Nadine Ross‘un yardımını alarak Hindistan’ın kutsal eserlerinin peşine düşüyor. Tabi engelsiz olmaz Asav denilen kendini gözlük takıp güçlü kimliğini gizlemeye çalışan bir kötü adam da kutsal eserlerin peşinde. Bu yolda Chloe Frazer ve Nadine Ross bu kutsal eserlere Asav ve adamlarından önce ulaşmak zorunda ancak bu tehlikeli yolda amaçlarına ulaşmak sanıldığı kadar kolay değil.

HİKAYE

Hikaye genel olarak tatmin edici olmuş. Zaten çok uzun bir oynama süresine sahip olan oyunda hikayeyi yeterince güzel yaşıyorsunuz. Kötü adam Asav ve adamlarının genel amacı Hindistan’ın pahalı kutsal eserini (Fildişi) ele geçirip bir alıcıya satmak ve bunun karşılığında bomba ve cephane satın alıp köyleri yok edip kendini yüceltmek. Tabi bizde bu kutsal esere Asav ve adamlarından önce ulaşıp bu katliamı durdurmalıyız

GRAFİKLER

Grafikler o kadar muhteşem ki oyunda hareket etmeseniz bile saatlerce Hindistan’ın tarihi yapılarını, maymun ve filleri, şelaleri izleyip pişman olmassınız. Zaten oyun da manzaranın keyfini çıkarmanızı istiyor ki belli bölgelerde telefonunuzla fotoğraf çekebiliyorsunuz. Bu arada grafikler demişken, oyun da bir o kadar gerçekçilik taşıyor. Karakterimiz çamurlu bir yerden kayarken üstü, silahları çamur oluyor ve birden kirleniyoruz. Herhangi bir yağmur sırasında üstümüzdeki ıslaklık dokusu gerçekten muazzam tasarlanmış.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Monster Pusat K2 Pro Mechanical Gaming Klavye İncelemesi

BULMACALAR

Bulmacalardan 3-4 tür bulunmakta. Bazıları heykellerin bazı mekanizmalarla hareketlerine göre yapılan parkurlar, bazıları basınç plakalarına sıralı basıp bir kapıyı açabildiğiniz bulmacalar, bazıları etraftaki çanlara belli bir sırayla basıp gizli kapıları veya yolları açabildiğiniz bulmacalar ve bazıları da heykellerin gölgeleriyle yapılan bulmacalar. Yani 3-4 tür bulmaca içeriyor oyun. Açıkçası çok uzun sürmeyen bir oyuna göre 3-4 tür bulmaca gayet yeterli olmuş. En azından yine aynı şey mi diye söylenip durmuyoruz, gayet başarılı.

OYNANIŞ

Oynanış bizi önceki Uncharted oyunlarından farksız karşılıyor. Sürekli dağlarda oradan oraya zıplıyoruz ara sıra zıpladığımız taşlar düşüyor zar zor tutunuyoruz felan. Halatla ağaçlardan ağaçlara aynı bir tarzan gibi uçabiliyoruz. Oyunun süresi 6-7 saat civarı önceki oyun Uncharted 4:Bir hırsızın sonu oyunun 14-15 saat olduğunu düşünürsek kısa mı kalmış evet. Ancak bu oyunun zaten DLC olacağını biliyorduk. Bir DLC’nin 6-7 saat olması bile gayet güzel bir iş. DLC olduğunu anlamıyorsunuz hatta, normal bir Uncharted oyunu gibi ancak Uncharted 4‘ten sonra bitti mi şimdi diyenler olabilir bizden söylemesi.

SES-MÜZİK

Oyunun müzikleri gayet başarılı. Aksiyon sahnelerinde gayet güzel bir verim sağlıyor sizlere. Ayrıca oyunun ana tema müziği de gerçekten etkileyici olmuş. Oyunun kapanış müziğinde M.I.A-Borders parçasına rastlıyoruz ve bu gerçekten başarılı bir seçim olmuş.

KARAKTERLER

Karakterler çok fazla yok zaten. Asav, Nadine Ross, Chloe Frazer ve oyunun sonlarında gördüğümüz Samuel Drake’ten oluşuyor karakterler. Açıkça söylemek gerekirse Chloe Frazer Nathan’ı bizlere aratmıyor, çok kolay ısınabiliyoruz. Asav’da kötü bir karakter olarak oyuna yakışmış gibi gözüküyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  God of War İncelemesi: Sparta Çocuğuyuz Her Yerde?!

AKSİYON

Aksiyon sadece silahlarla yapılan savaşlardan oluşmuyor. Yumruk yumruğa dövüşler, bir dağ yıkılırken oradan hızla kaçma anları, oradan oraya hızlıca halatla uçma yere kayma, su içinden diğer tarafa ulaşma gibi bir sürü aksiyon sahnesi türü bizleri karşılıyor ve gayet başarılı.

FİYAT

Fiyatına baktığımızda 140-150 TL Arasında değişen bir fiyatı var. Gayet uygun. Bazı kişiler 6-7 saatlik oyun için 150 TL’mi vereceğiz diyebilirler ancak 6-7 saat süren hiç mi oyun görmedik tabi ki de gördük, o yüzden sıkıntı olacağını sanmıyoruz. Malum ülkemizdeki vergilendirme sistemi konsol oyunlarını lüks ürün olarak gördükleri için çoğu oyun 100 TL üstü. Yapacak bir şey yok ancak oyunun fiyatını hak ettiğini söyleyebiliriz.

SON OLARAK

Oyun gerçekten denenmesi gereken bir oyun. PS4 Exclusive olması kesinlikle insana hemen gidip PS4 alma hırsı veriyor. PS4’ünüz yoksa ve almayı düşünüyorsanız PS4 alıp Uncharted:The Lost Legacy oyunumuzu da alıp mükemmel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Konsol alacak durumda değilseniz de YouTube veya Twitch ortamında yayıncılar ve içerik üreticileri sizler için oyunu oynayıp bir sürü videolar üretiyorlar onlara başvurup siz de o keyfe tanık olabilirsiniz. Bu arada unutmadan söyleyelim oyun Türkçe düblaj ve altyazı desteklemekte bu özelliği de artı yönlerden birisi.

Evet Only A Gamer takipçileri 22 Ağustos 2017 tarihinde Sony tarafından yayınlanan ve geliştirilmesini Naughty Dog‘un üstlendiği Uncharted serisinin DLC olarak beklediğimiz ancak kendi başına bir Uncharted oyunu olarak karşımıza çıkan Uncharted: The Lost Legacy incelemesinin sonuna geldik umarım hoşunuza gitmiştir.Daha fazla inceleme için Only A Gamer‘i takip etmeyi unutmayın sağlıcakla kalın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xbox One X: Project Scorpio Ön Sipariş Rekoru Kırdı

Pes 2018 Demosu Çıktı!