in

HARİKAHARİKA

Valorant İncelemesi – Kapalı Beta Sürümü

Valorant kapalı beta inceleme yazımıza hoş geldiniz!

En çok League of Legends oyunu ile tanınan ünlü Los Angeles/Kaliforniya merkezli video oyun yapım ve dağıtım şirketi Riot Games, Ekim 2019’da yeni oyunlarını duyurmuştu. Bunların içinde ilk olarak Project A adıyla bildiğimiz ancak daha sonradan Valorant olarak duyurulan oyunumuz, 7 Nisan 2020 saat 15:00 itibariyle kapalı beta sürecini başlattı. Biz de çok geçmeden Valorant’ın nasıl bir oyun olduğunu merak edenler için detaylı bir Valorant inceleme yazısı hazırladık.

Riot Games Valorant’ın kapalı beta sürecini Twitch ile interaktif bir şekilde sundu. Peki bu ne demek oluyor? Riot Games, Twitch partnerlerine oyunu gönderdi ve yayın yaptırdı. Valorant oynayarak ”droplar etkin’‘ etiketi ile yayın açan yayıncılar, milyonlarca kişi tarafından izlendi. İzlenmenin bu kadar yüksek olmasının sebebi, izleyicilerin şansa bağlı olarak Valorant dropu kazanıp oyunun kapalı betasına erişim sağlama fırsatı bulmasıydı. Bu etkinlik önümüzdeki haftalarda da devam edecek ancak tam süresini bilmiyoruz. Valorant dropunu nasıl elde edebileceğinizi ilgili yazımızda anlattık. Buraya tıklayarak o yazımıza ulaşabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan geçelim. Valorant kapalı beta incelemesi karşınızda.

 • İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: Nisan 2020(Kapalı Alpha ve Beta Sürümleri)
 • Geliştirici: Riot Games
 • Yayıncı: Riot Games
 • Tür: Taktiksel Nişancı Oyunu
 • Platform: Microsoft Windows
 • Valorant sistem gereksinimleri

VALORANT NEDİR, VALORANT NASIL OYNANIR?

Valorant temelinde 5v5 Taktiksel Nişancı Oyunu olarak geçmekte olan bir oyun. Tanıdığımız birçok oyunun mekaniklerinden esinlenilerek özgün bir harmanlama sonrası oluşturulan Valorant, bir savunma bir saldırı takımından oluşuyor. Her bir takımda 5 oyuncu bulunuyor. Saldırı takımının amacı Spike adı verilen bombayı A ya da B bomba bölgelerine kurmaya çalışmak ve bunu yaparken hayatta kalıp rakiplerini elemek.

tam tersi savunma takımının amacı ise Spike adı verilen bombayı çözmek ya da bölgelere yapılan saldırıları savuşturup rakibi etkisiz hale getirmek. Diğer shooter oyunlarındaki asker gibi birimler yerine bu oyunda karakterler ön plana çıkıyor. Yani konuşan tek şey silahlar değil karakter yetenekleri. Her karakterin kullanabileceği farklı yetenekleri var ve gerek saldırı gerek savunma alanında taktiksel hamleler ön planda olmak üzere kullanabiliyorlar. Valorant’ı kısaca bu şekilde özetleyebiliriz.

VALORANT AJANLARI

Valorant’ın diğer shooter oyunlarından daha farklı olduğunu söylemiştik. Diğer shooter oyunlarında genelde askeri birimler olur ve genelde silahlar ve bombalar ile mücadele yapılır ancak Valorant’ın kendine has mükemmel ajanları var. Ajan olarak adlandırılan bu karakterlerimizin birisi ultimate yetenek olmak üzere 4 adet yetenekleri var. Oyunda diğer shooter oyunlarında olduğu gibi bombalar bulunmuyor ancak gerek flash bombası, gerek sis bombası gerek yanıcı bombalar vs. karakterlerin yeteneklerinin içine entegre edilmiş Ultimate yeteneği dışındaki 3 yeteneği her round sonu elde edilen para ile kademe şeklinde alınabiliyor.

Bazı yetenekler tek kademe iken bazıları ise 2-3 kademe olabiliyor ve karakter ile oyun anında bu yetenekleri satın alıp kullanabiliyorsunuz. Ultimate yetenekleri ise düşman öldürdükçe veya oyun içi skorunuzu yükselttikçe doluyor ve tam dolduğunda kullanıma açılıyor. Bir kere kullandıktan sonra karakterinizin yetenek özelliğine göre tekrar doldurmanız gerekiyor o yüzden ultimate yetenekleri doğru zamanda ve en doğru şekilde kullanmak çok önemli. Yeni başlayanlar için ajan rehberimiz hazır durumda. Rehberimize ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  LoL 10.19 Yama Notları Özeti | Yaklaşan Dünya Şampiyonası ve Samira!

GRAFİKLER

Valorant, grafik konusunda gerçekçilikten uzak kendine has çizgi animasyon tarzı bir grafik türüne sahip. Diğer oyunlarına bakacak olursak da görebileceğimiz şekilde Riot Games, çizgi animasyon türünde efekt ve grafik kullanmayı seviyor ve kendine has bir atmosferi bize sunmayı başarıyor. Grafiklerin gerçekçilik için tasarlanmamış olması düşük sisteme sahip olan oyuncular için de büyük bir artı doğuruyor.

Oyunun grafikleri hem kötü değil hem de kendine ait bir tarzı var. Sistemi de yormadığı için sistem gereksinimi azalıyor. Göze oldukça hoş gelen grafiklere sahip olduğunu söyleyebilirim. Karakterlerin yeteneklerini kullandığında oluşan görsel bir şölen mevcut. Bazen savaş alanında bunlar çok göz alsa da beğendiğimi söyleyebilirim. Hem sistem yormuyor hem de göze gayet güzel geliyor.

OYNANIŞ

Valorant’ın oynanış kısmına geldiğimizde ise bazı oyunlardan karma mekanikler görüyoruz. Oyun Counter Strike Global Offensive, Paladins, Overwatch gibi oyunların mekaniklerinden esinlenilerek hazırlanmış ancak bu kötü bir durum değil. Hepsine ait mekanik bulunuyor ancak bunları özgün bir şekilde harmanlayarak bizlere sunuyor. Oyun 25 round üzerinden oynanıyor ve 13 olan maçın galibi oluyor.

Oyun 5v5 olarak oynanıyor ve her oyuncu farklı bir ajanla oynuyor. Bu ajanların özelliklerine göre farklı rolleri bulunabiliyor. Kimisi takımına görüş sağlarken kimisi de saldırı kısmında çok etkili olabiliyor. Oyunda diğer shooter oyunlarında olduğu gibi bomba vs. bulunmuyor ancak karakterlerin özellikleri,i bir nevi bombalar gibi oyuna yardımcı elementler sağlıyor. 5v5 bomba kurmalı bir oyun planında akla ilk Counter Strike geliyor ve işin içine ajanlar da eklenince oyuncular, oyunun düzeninin ajanlar üzerine mi yoksa silahlar üzerine mi olduğunu merak etmeye başlıyor.

Şunu söyleyebilirim ki Valorant, karakterlerin ön plana çıktığı ve yetenekler ile oyunu kazanabileceğiniz bir oyun değil. Neticede bu bir shooter oyunu ve aiminiz iyi olması gerekiyor. Karakteri ne kadar iyi kullanırsanız kullanın aimi iyi olan her zaman bir adım önde oluyor. Ancak özellikle yeni eklenen Raze ajanının diğerlerine göre daha güçlü bir yapısı olduğunu söylemek mümkün. Yani bu demek oluyor ki ajanların güç dengesinin daha iyi ayarlanması gerekiyor. Oyunun shooter türünün önüne geçmemesi önemli çünkü o zaman kendi türüne ihanet etmiş oluyor.

Beğenmediğim bir kısım olarak karakterlerin yürüme ve zıplama animasyonlarını söyleyebilirim. Özellikle vuruş hissi konusunda oyun çok zayıf kalıyor. Karakterler yürüyor mu koşuyor mu anlayamıyorsunuz bile. Mücadele sırasında silahların efektleri ve vuruş dinamiği alışması zor ve kişisel olarak ben beğenmedim. Çok daha dinamik, hızlı ve hissi yüksek bir oynanış sunulabilirken silahlı çatışma zayıf kalmış. Karakterlerin yetenekleri konusunda ise aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Karakterlerin yetenekleri gerçekten bal gibi akıyor. Sorun silahlı çatışmada.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  LoL 9.21 Yama Notları Özeti | Ufak Meta Düzenlemeleri

SATIN ALMA MENÜSÜ

Her round sonu bomba kurma/çözme durumunuza ve adam vurma sayınıza göre para kazanıyorsunuz ve bu paraları harcayabileceğiniz çeşitli silahlar ve özellikler var. Silahların direk shooter oyunlarında bulunan klasikleşmiş tüfekler, tabancalardan daha çok daha modern ve gelecekte görebileceğimiz türde olduğunu söyleyebilirim. Bu oyunu bir tık daha özgün yapıyor.

Oyunda tabanca, hafif makineli, tüfek, keskin nişancı silah; hafif veya ağır kalkan ve ultimate yeteneğiniz dışında karakterinizin diğer 3 yeteneğine kademe puanı satın alıp oyun içinde kullanılabilir hale getirebiliyorsunuz. Oldukça çeşitli ve daha önce görmediğimiz türden modern silahlar mevcut. Menünü sağında silahın özelliklerini ve adını görebiliyorsunuz. Sol tarafta ise kendi karakterinizi ve takım arkadaşlarınızı ve onların tercih ettikleri silahları ve paranızı görebiliyorsunuz. Oldukça basit ve yeterli bir menü olduğunu düşünüyorum.

ÖZGÜN MEKANİKLER

Valorant’ın birçok oyundan mekanik aldığını söylemiştik ancak bunu kendinde özgün bir şekilde harmanlıyor. Örneğin bomba çözerken çözüm işleminin yarısına geldiyseniz ikinci aşamaya geçiyorsunuz ve çözmeyi bıraksanız bile tekrar döndüğünüzde yarısından çözmeye devam ediyor. Bu özgün bir mekanik diyebilirim. Bunun dışında oyunda doğdunuz üsten round başlamadan çıkış yapabiliyorsunuz.

Haritanın belirli bölgelerine kadar gidebiliyorsunuz diğer kısımlara geçmek için roundun başlaması gerekiyor. Bu da özgün bir mekanik. Bunun dışında haritada küçük siyah küreler var bunların yanına gidip gerekli tuşa bastığınızda ultimate yeteneğinize bir adet dolum puanı veriyor ve ayrıca haritaların belli noktalarında ışınlanma portalları var buralardan kısa bir süre içerisinde yer değişimi yapabiliyorsunuz. Oyunda bu tarz özgün mekanikler bulunmakta.

VALORANT ÜCRETSİZ Mİ? VALORANT NE ZAMAN ÇIKACAK?

Herkesin heyecanla beklediği FPS oyunu Valorant, tamamen ücretsiz olarak oynanacak. Ayrıca oyundaki ajanları açmanız için herhangi bir ekstra ödeme gerekmeyecek. Oyun içinde maç oynadıkça ajanları açabiliyorsunuz. Paralı satım alımlar ise kozmetik ürünlerine uygulanacak. Yani oyunun kesinlikle P2W (pay to win) yani parayı veren düdüğü çalar oyunu değil.

Oyunun çıkış tarihi henüz kesin değil ancak Valorant 2020’nin yaz aylarında çıkacak. Açık beta durumuna da yaz aylarına doğru ya da yaz aylarında giriş yapması bekleniyor.

ARTILAR

 • Özgün bir şekilde harmanlanmış mekanikler.
 • Oynanışı zevkli hale getiren başarılı ajan karakterleri.
 • Göze hoş gelen grafik dizaynı.
 • Kesinlikle P2W olmaması.

EKSİLER

 • Ajan karakterlerinin güç olarak pek eşit olmaması. (Razer şu an çok güçlü.)
 • Yürüyüş animasyonlarının biraz hantal hissettirmesi. (Daha dinamik olabilirdi.)
 • Vuruş hissinin pek olmaması.

Only A Gamer’ın puanı

Oynanış: 8/10
Müzikler:
7/10
Grafikler:
7/10
Genel:
7/10

SON KARAR

Riot Games’in geliştirdiği Valorant oyunu, farklı shooter ve rekabetçi oyunların mekaniklerini kendinde özgün bir şekilde harmanlayıp bizlere güzel bir deneyim yaşatmayı başaran bir yapım. Kesinlikle bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Arkadaşlarla birlikte çok eğlenceli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Daha henüz kapalı beta sürecinde olan Valorant, yeni güncellemeler ile eksikliklerini giderip çok daha iyi bir hal alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PlayStation 5’in Kontrolcüsü Resmen Tanıtıldı: DualSense

https://oagtr.com/anasayfa/zooma-ilk-dava/ ‎

Zoom’a İlk Dava!