in

Voidrunner İncelemesi

Türk yapımı olarak bugüne kadar korku türü dışında çıkan nadir oyunlardan birinin incelemesini şu an okumaktasınız. Hoşgeldiniz. Sizlere birer çay veya kahve ikram ettikten sonra incelememize yavaştan geçelim.

Oyunumuzun adı Voidrunner. Uzay araçları ile havada birçok mekanda savaşabileceğiniz çevrimiçi & multiplayer bir oyun. 5 bağımsız yapımcı tarafından uzun bir süre geliştirilen ve şu anda ERKEN ERİŞİM’de olan bir oyun. Evet oyun herkes için çıkış yaptı ancak oyun erken erişimde. İncelememize de bu yönden yaklaşacağım. İlk olarak grafik kısmından başlamak istiyorum. Unreal Engine ile geliştirilen oyun, gayet güzel atmosfere ve grafiklere sahip. Haritalar oldukça sanatsal ve güzel duruyorlar. Gemi tasarımları çok çeşitli. Ancak oyun içinde bazı grafiksel eksiklikler gözüme çarpmadı değil. Örnek olarak ateş sırasında rakibi vurduğumuzu anlayabileceğimiz bir görsel efekt mevcut değil. Oyunun optimizasyonuna baktığımızda ise üzerinde oldukça çalışılan bir oyun olduğundan ve E-Spor dünyasına katılmak isteyen bir oyun olmak istediklerinden özellikler gayet düşük tutulmuş ve optimizasyonu iyi seviyede. Grafik kısmında fazla diyeceğimiz bir şey yok. Birkaç eksik dışında oyunun grafikleri fiyatına oranla iyi diyebiliriz.

Oyunun erken erişimde olduğunu tekrar hatırlatarak oynanış hakkındaki izlenimlerime geçelim. Oynanış kısmı oyunun en zayıf noktası diyebilirim. Uzay araçlarınızı TPS (üçüncü şahıs) bakış açısı ve FPS olarak kontrol edebiliyorsunuz. FPS konusunda fazla söylenecek bir şey yok. Grafik kısmında bahsettiğim vurduğumuzu anlayabileceğimiz bir efekt eklenirse FPS moduyla gayet oynanabilir ancak TPS modunda işler o şekilde değil. TPS moduna geçtinizde nişan imleciniz merkezde sabit bir şekilde kalıyor ve nişan almayı oldukça güçleştiriyor ve uçak kontrolü çok zayıflıyor. Bu da oyunu FPS modunda oynamamıza zorluyor gibi bir durum ortaya çıkıyor. TPS modundaki bu eksiklik düzeltildiği zaman gayet güzel sonuçlar çıkabilir ki TPS modu Voidrunner için en uygun mod diye düşünüyorum. Diğer bir kötü yanı ise rakiplerimizin can barları çok düşük ve bu yüzden rakip sizden birazcık uzaklaşınca ne kadar canı kaldığınızı görmeniz oldukça zorlaşıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Call of Duty: Black Ops 4 Beta İncelemesi

Buraya kadar hep olumsuz bir şekilde oynanışı eleştirdik ancak yok mu bu oyunun olumlu tarafı? Elbette var. Oyun içinde 12 adet seçebileceğiniz ve hepsinin birbirinden farklı yetenekleri olan kiminin alan hasar, kiminin ani hasar, kiminin ise seri atış yapma gibi özellikleri olan uzay araçları var. Bazı araçlar ise hasar vermek yerine tank görevi görüp, bazıları ise takım arkadaşlarınızı iyileştirme özelliklerine sahip. Bu çeşitlilik oyun içinde bir derinliğe sebep oluyor ve gayet güzel bir olay. Kontroller ise oyunda en basite indirgenmiş. Q ve E tuşları ile her gemiye özel olan yeteneklerimizi kullanıyor, WASD ve mouse ile gemimizi kontrol edebiliyor ve sol tık ile normal atışlarımızı yapabiliyoruz. Ee tabii bir de Shift tuşuyla gemimizi birkaç saniye hızlandırabileceğimiz bir boost üzelliği de mevcut. Oyun içinde oynayabileceğiniz birbirinden farklı 4 oyun modu bulunuyor. İster herkesi öldürebileceğiniz Deathmatch modu, ister takım halinde karşı takımı yenmeye çalıştığınız Team Deathmatch modu, ister bir madenciyi yakalayıp üssünüze götürmeniz gereken Madenciyi Yakala modu veya isterseniz de harita içindeki kaynakları en çok toplayanın kazandığı Hakimiyet modu ile birbirinden değişik oyun modlarını oynayabilirsiniz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Undead İncelemesi

Oyunun grafikle beraber en önemli ve güçlü yeri ise ses kısmı diyebilirim. Unreal Tournament ve Deus Ex’in bestecileri ile çalışılan bir müzik kısmı var oyunda. Müzikler oyun için gayet kaliteli duruyor. Arayüz kısmında ve oyun içinde müzikler konusunda bayağı zevk alabiliyorsunuz. Ancak ses efektleri kısmında ufak eksiklikleri mevcut. Oyunun e-spor dalına giriş yapmak istediğinden bahsettiğime göre oyunda rakibi öldürdüğümüzde bize anons ile geri bildirim vermesini bekledim ancak böyle bir olay yok. En azından rakip öldüğünde bir ses efekti çıksaydı dedirtti. Müzikler konusunda laf etmeyeceğim harika duruyorlar ancak ses efektleri kötü değil, eksik.

Son sözlerimize yavaştan gelelim. Oyun Türkiye’ye özel 15 TL ücretle satılıyor ve oldukça güzel bir miktar. İncelemede bashettiğim bu ufak eksiklikler düzeltildiği zaman gayet fiyatını hak eden bir oyun olur. Oyun erken erişimde olduğundan hala geliştiriliyor ve oyuna verdiğiniz destekle bu eksikler kapanabilir ve ilerde daha güzel bir oyun görebiliriz. Kim bilir belki de e-spor camiasına bir Türk oyunu yerleştiririz. Oyun hakkındaki görüşlerim bu şekilde. Oyunda güzel şeyleri eklemişler, kötü diyebileceğim kısımlar yok ama eksik diyebileceğim çok fazla nokta var. Bu eskiklikler ise oyun erken erişimde olduğundan dolayı diye düşünüyorum ve ileride düzeleceğini umuyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitch Platformundan BAN Yiyen 10 Oyun!

Dota 2 | 2 Haziran 2017 Güncelleme Notları