in

Whispering Willows İncelemesi

Oynadığınız bir oyunda genel olarak hikayenin ana teması ailemiz ile alakalı ise (ana karakterin babasının abisinin vs. kaybolması/ölmesi) beni her zaman üzmüştür. Çünkü bütün oyun o aile bireyine ne olduğunu düşünmekle geçirmemizin yanı sıra oyunun sonunda bir de başına kötü bir şey gelirse veya kurtarılamayacak durumda olursa, içten içe çöküyor insan.

Whispering Willows‘da da buna benzer bir durum söz konusu. Babasının gizemli bir şekilde kaybolması üzerine daha fazla dayanamayıp olayları araştırmaya başlayan ana karakterimiz Elena, babasının kaybolmasını araştırırken kendini gizemli ve doğaüstü bir çok olay örgüsünün ortasında bulacaktır. Araştırmasının başında Flying Hawk, adındaki bir şamandan kendi bedenini ruhundan ayırmayı öğrenen Elena, bununla birlikte doğaüstü olayların dünyasına ilk adımını atmış durumdadır. Flying Hawk’a yardım etmesiyle eş zamanlı babasını aramaya başlayan Elena, koca bir geçmişin gömülü sayfalarını aralayacaktır.

Şamanlığın Gücü

Point & click oyunları genel olarak bulmacalarına ve hikayelerine odaklanırlar. Aynı durum burada da geçerli fakat işleri point & click den biraz daha ileriye taşıyan Night Light Interactive, oyunun bulmacalarının bir çoğunluğunu ruh formunda halletmenizi isterken, etraftan topladığınız mektuplar, notlar vb. şeyler ile de fiziksel bedeninizin aracılığıyla babanızın kayboluşunun ardında yatan gizemi ortaya çıkarmanızı istiyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  There Is No Game: Wrong Dimension Çıktı!

Oyunun başlarında dört dönüp durduğunuz harita zamanla gir çık yaptığınız sürelerde gözünüze basit gelmeye başlıyor. 4 bölümden oluşan oyunumuz maalesef oldukça kısa bir oyun süresine sahip. Bu yüzden sizde benim yaptığım gibi en ince detayına kadar inceleyin. Etraftan topladığınız notlar oyunun ilerleyişinde çok büyük bir artısı olmasa da oyunun hikayesi konusunda ve karakterimizin araştırdığı karakterlerin tarihi konusunda oldukça detaylı bilgiler içeriyor. Tabii ki bunları öğrenmek zorunda değilsiniz fakat ben oynadığım oyunlarda hikayeyi tam olarak çözemezsem veyahut oyunu bitirdikten sonra aklımda soru işareti kalırsa geceleri uykum kaçar.

Ruhunla Bütünleş

Genel olarak yaptığınız tek şey tahmin edebileceğiniz üzere çevredeki eşya vb. şeylerle etkileşime geçmek ve yürüyüp/koşmaktan ibaret. Fakat bir artı olarak kendi ruh formunuza bürünmek bence oldukça hoş ve göz dolduran bir detay. Boynunuzda asılı olan aile yadigarı kolye aracılığıyla oyun esnasında sadece ruh formunuzda iken etkileşime geçebileceğiniz NPC’ler mevcut. Bunları dikkate almanız oyunda rahat ilerlemeniz açısından size oldukça avantaj sağlayacaktır (gerçi o kolye öyle bir parlıyor ki görmemeniz mümkün değil).

Bulunduğunuz harita genel olarak sürekli etrafta dört dönmenize sebep olabilir. Buradaki işim bitti diye çıktığınız bir yere yarım saat daha ilerledikten sonra karşınıza çıkan bir ipucu ile geri dönmek zorunda kalabiliyorsunuz. Bunun oyunu iyi veya kötü etkilediği konusunda bir şey söylemek zor. Çünkü bu daha çok oyuncunun kendi insiyatifine kalmış bir durum. Şahsen benim ilgimi çekiyor, çünkü eski işi bitmiş bir yerde yeni bir şeyler keşfetmek oyuna daha fazla heyecan katıyor. Fakat aynı durum bir başkası için geçerli olmayabilir. İşinin bittiği yere yeniden gitmek herkesin hoşuna gitmeyebilir. Oyuna eksi olarak verilebilecek tek şeyin bu olduğunu düşünüyorum. Oyunun oynanış süresi hikaye ile birlikte oynamak istiyorsanız oldukça makul. Nitekim kendisi bir platform oyunu ve aynı zamanda indie bir oyun olduğu için gerçekten yapımcı ekip oldukça güzel bir iş çıkartmış.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ikao The Lost Souls İncelemesi

Oyun içerisinde kullanılan renkler ve grafiklerin tatlılığı beni ilk gördüğümde hikayesinden veya oynanışından çok oyunu almaya iten sebep oldu. Özellikle ruh formunun bu kadar parlak renkler ile yapılması ve oyuna kattığı canlılık gerçekten insanı etkiliyor. Whispering Willows, babasının kayboluşu peşinde koşarken kendini gizemin ortasında kalan küçük ve şirin bir kızın hikayesini anlatıyor. Siz de oynayacak oyun arıyorsanız fakat az ama öz olsun diyorsanız Whispering Willows, aradığınız tat olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Assassin’s Creed Rebellion Mobil Oyun İncelemesi

MechWarrior 5: Mercenaries’in Çıkış Tarihi Açıklandı!