in

LOLLOL VAY BEVAY BE KIZGINKIZGIN ÜzgünÜzgün WTFWTF HARİKAHARİKA

2000’li Yıllarda Çıkıp Aklımıza Kazınan 10 Efsane Oyun

90’lı yıllar daha çok Star Wars oyunları ile alakalı iken 2000’li yıllarda planlı ve yaratıcı oyun geliştirme daha da öne çıktı. 2000’li yıllarda çıkan oyunlar, oyun endüstrisine büyük bir yön verdi ve standartları da değiştirdi. Bu yıllarda çıkmış olan 10 oyunun endüstriye ne kattığını ve nasıl yön verdiğini gelin hep beraber inceleyelim:

BİOSHOCK

Bioshock

Bu oyun listede kesinlikle bir yer hak ediyor. Çünkü harika bir oyun olmanın yanı sıra video oyunu tarihinin en güzel serilerinden birisinin de başlangıcı olmuş oldu.

Piyasaya çıktığı zaman çok büyük bir devrim yaratmadı ancak sahip olduğu mükemmel atmosferin yanı sıra 60’lı yılların bilim-kurgu dünyasını da güzel bir şekilde yansıtmayı başardı. Sahip olduğu mükemmel hikaye ise, oyunlardaki hikaye aktarımının çıtasını yükseltmiş oldu. Oynamadıysanız çok şey kaybettiğiniz bu oyunu şiddetle tavsiye ediyorum.

GRAND THEFT AUTO VICE CITY

GTA Vice City

Aslında Vice City’den önce GTA 3 zaten GTA serisinin 3D mekaniklerini bize göstermiş oldu ancak sahip olduğu güzel hikaye ve oyunda yapabildiklerinizin üstüne koyulması ile bu oyun, atasının önüne geçerek listeye girmeyi başardı.

Oyunda işletmeler satın alıp motor yarışları yapabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra polis, taksi şoförü ve ambulans şoförü olup çeşitli kamu görevleri yapabiliyorsunuz. GTA 3’teki aksiyon dolu görevlerin üzerine koyularak bu oyuna eklenmesi ise mükemmel bir detay. O meşhur helikopter görevini kim unutabilir? Benim gözümde kesinlikle oyun dünyasında bir çığır açan bu oyunu listeye eklememek olmazdı.

KINGDOM HEARTS

Kingdom Hearts

Lisanslı oyunlar, film veya çizgi romanlara bağlı olmadıkları sürece piyasada pek görülmez. Günümüzde ise pek çok anime tarzı dövüş oyunları ile karşılaşıyoruz ama lisanslı oyunlar arasında bu oyunun çok özel bir yeri var. Prenses teması olmadan da Disney dünyasından güzel oyunlar çıkabiliyor. Prensesler tabii ki bu oyunda da var ama mide bulandıracak düzeyde tatlılık içermiyor.

GRAND THEFT AUTO SAN ANDREAS

Grand Theft Auto Sanandreas

GTA Vice City ile Rockstar Games‘in yaptığı çıkış, San Andreas oyunu ile beraber daha da ilerledi. Oyun dünyasında bir klasik üreten Rockstar Games, 2004 yılında bir klasik daha piyasaya sürdü ve Vice City’den daha fazla detay oyuna eklendi. Kız arkadaşlar ile gezmek, soygunlar yapmak, çete lideri olup adım adım San Andreas’ta çete savaşlarında yer alıp bölgeleri kontrol etmek, daha detaylı bir hikaye ile daha uzun bir oynanış süresine sahip olmanın yanı sıra oyun hikayesinin mükemmelliği ise anlatılmayıp yaşanacak cinsten. Açık dünya oyunlarında çıtayı arşa çıkartan bu oyun ise listeye 7. sıradan giriş yapıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  EU LCS Franchise Sistemine Başvurusu Sonuçlanan 10 Takım

PORTAL 

Portal

Valve’ın eski zamanları, birçok oyun geliştiricisinin aslında incelemesi gereken bir zaman dilimi. Oyun endüstrisinde 1998 yılında çıkardıkları Half Life oyunu ile sükse yakalayan bu firma, Source oyun motorunun üzerine koyarak 2004 yılında çıkardıkları Half Life 2 ile bir devrim daha yarattı endüstride. Firma bununla da kalmadı ve Portal adlı oyunlarını 2008 yılında piyasaya sürdü. Aperture Science adlı bir araştırma merkezinde bir denek olarak odalardan çıkıp bulmacaları çözmeye çalışıyorsunuz. Güzel bir strateji oyunu olmasının yanı sıra, oyunun ilerleyen noktalarında hayatta kalma hissini çok güzel bir şekilde oynayıcılara aktarabilen bu oyun tam bir finansal başarı. Belki oynanışı biraz kısa sürüyor ama güzel bir tecrübe yaşatması ve bulmacaseverlere harika bir deneyim sunmasından dolayı oynanması şart oyunlardan birisi.

HALF LIFE 2 / EPISODE 1 VE EPISODE 2

Half Life 2

Bu oyun tam bir efsane! Çıktığı dönemde sunduğu muazzam grafiklerle adeta bir devrim niteliği taşıyan bu oyun, kesinlikle fark yarattı ve çıtayı arttırdı. Sonrasında gelen episodelar ise harika giden bir oyunu yarıda bıraktı ve klasik Half Life 3 şakalarının ortaya çıkmasına sebep oldu. 10 yıldır süren bir Half Life 3 bekleyişi var ve birçok kişi ümidini kesmesine rağmen hala bekleyenler de yok değil.

Source oyun motorunun bütün güzelliklerini bu oyunla görmüş olduk ve hikayedeki sürükleyicilik de kesinlikle bu oyunun en büyük artılarından biri. İlk piyasaya çıktığı 1998 senesinden 6 sene sonra gelişmiş grafikler ve modelleme detayları ile karşımıza çıkan o oyundaki levyeyi alıp tekrar uzaylı ve asker avına çıktığınız bu oyunun yaşattığı deneyim ise çok güzeldi.

MARIO PARTY 2

Mario Party 2

İlk oyundaki hayal kırıklığını tamamen unutturan Mario Party 2, 4 oyun içerisinde en mükemmeli belki de. Sosyal oyunculuk konseptini oyun dünyasına güzel bir şekilde tanıtan bu serinin en mükemmel oyunu olan Mario Party 2, benim gözümde bitmemiş bir oyun olan Mario Party 1 oyununu üçe belki de dörde katladı. Nintendo, belki de bu seriyi devam ettirebilirdi ancak standart zaten yüksek olduğundan belki de ekleyecek bir şey kalmamıştı ve bu seri, oyun dünyasına güzel bir örnek oldu.

RESIDENT EVIL 4

Resident Evil 4

Oyun dünyasına tanıttığı mekanikler ve eski oyunlardaki komik seslendirmelerden arınmış olması nedeniyle bu oyun çok güzel bir klasik. Alanında iyi olan ses aktörlerinin oyunda görevlendirilmesi ile atmosfere güzel bir artı eklendi. Bunun da yanı sıra, oyundaki boss-fightlar ve korku atmosferinin uyum içerisinde yansıtılmış olması da bu oyunun oyunculara yaşattığı güzel bir deneyimdi. Kendi özgün atmosferini inşa etmeyi başaran bu oyun, dövüş sistemini çok güzel bir şekilde oyuna ekledi ve oyunculara kendi özgün stratejilerini ekleme imkanı verdi. Quick Time Event’lerin de eklenmiş olması, bu mekaniğin başka oyunlarda da kullanılmasının yolunu açtı. Ne diyebilirim ki? Oyun zaten sattı kendisini.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Otizmli 5 Karakter | SOSYAL FARKINDALIK

CALL OF DUTY 4: MODERN WARFARE

Call Of Duty serisi, şu yıllarda birçok hayranını yarı yolda bıraktı ve hayal kırıklığı yaşattı. Ancak eski zamanlarında, ilk oyunla beraber bu seri bir efsaneydi.

3. oyunda multiplayer özelliği vardı ancak çok fazla opsiyonunuz yoktu. Promosyon kazanmanın yanı sıra sağlık görevlisi olarak askerleri canlı tutmaya çalışıyordunuz. Ancak 4. oyun ile beraber, Unreal Tournament oyununda gördüğümüz gibi bir multiplayer özelliği eklendi ve yaşamak ile ölmek arasındaki çizgide hayatta kalmaya çalıştığımız bir multiplayer deneyimi yaşamaya başladık. Silah seçimlerindeki özgürlük ise zaten paha biçilemezdi. Ölüm serisi başlattığınızda, takımınıza belirli yollar ile yardım edebiliyordunuz. Multiplayer tecrübesini harika bir şekilde yaşatan bu oyun, kesinlikle oyun tarihinin en mükemmel oyunlarından birisi. İlk çıktığı zamanlarda neredeyse hiç olumsuz eleştiri görmeyen bu oyunun başarısı ise, şimdilerde özlettiriyor kendini.

WORLD OF WARCRAFT 

World Of Warcraft

MMORPG oyun teması, belki de oyun sektörü ayakta kaldıkça sektörün en güçlü teması olacak. Çünkü bu oyun teması o kadar sürükleyici ki kendini oynatıyor ve sattırıyor. Knight, Metin 2 gibi oyunlar bir çoğumuzun okul hayatına bir kara leke olarak düştü. Bu oyunlardan birisi de oyun tarihinin en büyük klasiklerinden biri olan World Of Warcraft.

Şu sıralarda MMORPG çılgınlığında yıllar boyu ayakta kalmayı başaran ve hala popülaritesini koruyan oyunlardan birisi olan bu oyun, yeni başlayanlara da zamanla kolaylık sağladı ve kitlesini iyice büyüttü. 15 yıldır sektörde hala ayakta olan ve kitlesini büyük ölçüde koruyan bu oyunu listenin ilk sırasına layık gördüm. MMORPG temasına bir bakış kazandıran ve bu temayı aşağı yukarı şekillendiren bir oyun olmasından dolayı saygıyı hak eden bir oyun.

Siz 2000’li Yılları Tanımlayan 10 Video Oyunu listesindeki sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Tabii ki birçok oyun da 2000’li yıllarda devrim yarattı ve kendine özgü oynanışlarla bizleri ekran başına kitledi ancak 10 tanesini seçmek gerçekten de zor oldu. Sizce bu listede olmayı hak etmeyen ya da listeye girmesi gereken oyunlar var mı? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

No Game No Life Anime İncelemesi

Crusader of Light Mobil – PC İncelemesi