in

2018 Yılının En İyi 10 Video Oyunu

Fallout 76

2018 yılı da bitti neredeyse. 1 yıl daha yaşlandık. Biz oyunseverlerin de aslında çok mutlu olduğu bir yıl oldu 2018. Oyun sektörünün altın yıllarından birini geride bıraktık. Indie yapımların yanı sıra büyük oyun stüdyoları da hayranlarını üzmedi ve çok güzel oyunlar çıkardı. Listeye 10 oyun sığdırmak pek de adil değil çünkü diğer oyunları da bu listeye sizler için eklemek isterdik ama zor olanı yapıp 2018 yılının en iyi oyunlarını seçip derledik. Gelin hep beraber listeye göz atalım:

FALLOUT 76

Fallout 76

Piyasadaki En İyi 10 Açık Dünya Oyunu listemizde, Batman: Arkham City ile beraber yer veremediğimiz bir oyun daha. Listede 10 değil de 12 oyun olsaydı mutlaka bu iki oyun o listeye giriş yapardı.

Fallout 76, bir açık dünya oyununun ödüllendirici olması gerektiğini anlayan oyunlardan birisi. Çünkü bir açık dünya oyunu oynuyorsanız, yeri geldiğinde sıkılmaya başlamanız gayet normal. Etrafınızda keşfedilmeyi bekleyen devasa bir açık dünya var. Özellikle Batı Virginia’nın çorak arazisinde oyunun sizi kendine çekebileceğini pek zannetmiyordunuz belki ama bu oyun, bunu gayet iyi bir şekilde yapmayı başardı. Kuş evi atölyesinden, gladyatör arenasından, kedi kafaları ile duvarları donatılmış bir eve kadar çok çeşitli bölgelere sahip oyunun ise sizlere sunacağı çok fazla içerik var. Bu kadar içeriği ise oyun iyi bir şekilde bulundurmayı başardığı gibi görevlerden düşmanlara kadar birçok içeriği de güzel bir şekilde tasarlayıp oyunculara sunmayı başardı. Multiplayer modunun gelmesi ile birlikte, oyunda artık yer almayan NPC’leri özlemiyorsunuz bile. Olasılıklarla dolu bir dünya olan Fallout 76, bu yılın en güzel oyunlarından birisi olmayı başardı.

CALL OF DUTY: BLACK OPS 4

Call Of Duty: Black Ops 4

Call Of Duty: Black Ops 4‘ün multiplayer modu, atalarındaki multiplayer modundan daha büyük ve daha detaylı bir şekilde işlenmiş. Treyarch firmasının tekrardan Call Of Duty serisinin ilk hallerindeki o mekanikleri ve o hissi geri getirmeye odaklanması da başarılı oldu aslında.

Üzerinde gereksizce çok durulmuş ve sonuç olarak kalitesini yitirmiş bir single-player oyunu yapmaktansa, Treyarch büyük bir multiplayer oyun projesini başlattı. Call Of Duty etkisinin, son yıllarda popülerlik kazanan battle-royale teması ile birleşmesi sonucu aslında güzel bir oyun ortaya çıktı. Birçok battle-royale oyunundan daha hızlı ve daha hissiyatlı ilerleyen bu oyun, önceki Call Of Duty haritalarını da bünyesine dahil ederek bu temayı seriye güzel bir şekilde adapte etmeyi başardı. Call Of Duty yaratıcılarının ise oyunu en iyi yapan şeylerin ne olduğunu hatırlayıp bunlara odaklanması ise oldukça güzel bir gelişme oldu.

SUBNAUTICA

Subnautica

2014’ten beri erken erişimde olan ve bitmemiş bir oyun olarak uzun bir süre piyasada kalan Subnautica, sahip olduğu potansiyeli nihayet daha da ilerletti ve 23 Ocak 2018’de piyasaya tam sürüm ile çıktı. Açıkçası böyle potansiyelli bir oyunun yarım kaldığını görmek çok üzücüydü ama sonuç olarak oyun bitirildi ve tam haliyle karşımızda. Erken erişimden ise hakkını vererek çıkmış olan Subnautica, hayatta kalma ve keşif oyunlarında beklenen tecrübeyi bizlere sağladı ve görünüşe göre olası oyuncu görüşlerine de önem verilmiş.

Oyundaki bir ilginç detay ise, oyunda silah bulunmaması. Oyunun direktörü Charlie Cleveland, Sandy Hook İlkokulu Saldırısı’na hatırlatma yaparak video oyunlarındaki şiddetin gerçek şiddetle alakası olmadığına inandığını ama oyun dünyasına daha fazla silah eklemek istemediğini de belirtti. Şiddet dışında başka yollar ile de problemlerin çözülebileceğini bizlere kanıtlamak isteyen bu oyunu ise farklılığı ve güzelliğinden dolayı tebrik ediyoruz.

A WAY OUT

A Way Out

Co-op oynanış şekli, yıllardır bir sürü oyunda bulunuyor. Arkadaşlarınızla aynı anda bir oyunu oynayabilmek oldukça zevkli bir hissiyat. A Way Out, bu prensip ile kendini şekillendirmiş bir oyun. Ekranın ikiye bölünüp, arkadaşınızın ne yaptığını da görebiliyor olmanız aslında iyi bir eklenti.

Oyunda iki tane mahkumun bütün polis memurlarından kaçışı ele alınıyor. Oyunu daha çok oynadıkça elinizde olmadan, kaçmak hariç her türlü aktiviteyi yapar halde kendinizi buluyorsunuz. Arkadaşınızla beyzbol oynamak, soyduğunuz evdeki şapkaları denemek ve neler neler… Aslında yakalanmak için her şeyi yapar hale geliyorsunuz ister istemez çünkü oyun size bunu yaptırabiliyor. Leo ve Vincent arasındaki bağı görünce de sonuçlar umrunuzda olmuyor. Bazen yolun sonunu değil de yolda olanları düşünürsünüz. Bu oyunda olan ise tam anlamıyla bu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Piyasadaki En İyi Bir Diğer 10 Açık Dünya Oyunu

FORZA HORIZON 4 

Forza Horizon 4

Playground Games, yarış oyunları geliştirme konusunda büyük bir tecrübeye sahip bir İngiliz oyun stüdyosu. Büyük Britanya’nın oldukça renkli bir versiyonunu da oyuna güzel bir şekilde yansıtmayı başardılar.

Forza serisinde, oldukça güzel gözüken arabalar neredeyse her serinin vazgeçilmezi. Yarış canavarlarından en masum arabalara kadar her araba güzel bir şekilde dizayn edilmiş. Açık bir harita ise size yön gösteriyor ve sizleri mini yarış sezonlarından challengelara kadar oyunun sunduğu bütün imkanları sizlere getiriyor. Arkadaşlarınız ile yapabileceğiniz challengelar dışında oyun sizi multiplayer modunu oynamaya da teşvik ediyor. Bunların dışında ise oyun dizaynı gerçekten hoş. Çevre dizaynına güzel bir emek harcanmış ve bu dünyayı keşfetmek ise bir o kadar güzel.

CELESTE 

Celeste

Celeste, oyuncuları zorlayan bir platformer. Mario ve Meat Boy gibi oyunların izinden giden bir oyun kendisi. Zorluğu ise düşürmek için gerekli araçları da oyun size sunuyor. Oyun hızını yavaşlatabilir, yenilmezlik alabilir veya chapterları atlayabilirsiniz. Ama bunları istemez ve gerçekten de zorlanmak isterseniz, oyunda yer alan ve gizli tutulan çilekleri alarak eğlence adına amacınıza ulaşabilirsiniz.

Celeste’nin hikayesi, aslında doğrudan anksiyete ve depresyona atlıyor. Bu duyguları aslında yaşamayanlara nasıl olduğunu gösteriyor ve hali hazırda bu duygular içerisinde olanlara da sanki biraz kol kanat geriyor. Oyunun sanat stili ise adeta samimi bir sarılma hissi uyandırıyor sizde. Oyun aslında oturduğunuz yerden sizin iç dünyanızı aydınlatıyor ve katlanılması oldukça zor bir vaziyete bürünebilen gerçek hayatta, yardım istemenin yanlış olmadığını ima ediyor. Bazen iyi bir oyun olmak için ise muazzam grafiklere gerek kalmıyor. Celeste gibi hikayeye sahip bir oyununuz varsa, güzel bir hikaye ile milyon dolarlık bütçeleri geçebilirsiniz.

ASSASSIN’S CREED ODYSSEY

Assassins Creed Odyssey

Peloponez Savaşı üzerine odaklanmış bir oyun Assassin’s Creed Odyssey. Güzel yazılmış karakterler ile dolu ve tarihin içerisinden gelmiş de bir oyun aynı zamanda. Yunan toprakları içerisinde geçiyor olmasından dolayı çevre dizaynı da tahmin edebileceğiniz gibi iç açıcı ve göz doyuran cinsten. Dağların, adaların ve şehirlerin güzelliği ise oyun için güzel bir artı. Bu yönüyle de çok olumlu geri dönüşler almayı başardı Ubisoft.

Ilımlı bir aile birleşmesinin, karanlık bir tarikata karşı tüyler ürperten bir intikam arayışıyla bütünleştiği bir senaryo var elimizde. Mitolojik yaratıklar, dövüş alanları, ürkünç mezarlar ve saklı gemi enkazları ise oyuna o dönemin havasını güzel bir şekilde katıyor. Açıkçası son yıllarda böyle bir temayı görmeyi birçok kişi beklemiyordu. Peki bu değişim iyi mi oldu ? Bize sorarsanız, evet.

MARVEL’S SPIDERMAN

Marvel’s Spiderman

Arkham serilerini birçok oyuncu kitlesi seviyor. Açık dünyanın güzelliği bir yana, Arkham serilerindeki boss fightlar bizlere çok güzel bir tecrübe sundu. DC evreni, Batman’i böyle güzel bir şekilde oyun dünyasına sunabilmişken Marvel cephesinden de böyle bir hareket beklendi. Birçok Marvel karakteri ise aslında tek başına bir oyun hak ediyor etmesine ama Spiderman’in oyununun çıkmış olması, hayranları belki de en çok tatmin eden seçenek oldu.

Çizgi roman, televizyon ve filmlerdeki Spiderman hikayelerinden de esinlenen bir oyun aslında Marvel’s Spiderman. Bu nedenle hikayeyi az çok öngörebiliyorsunuz ve bazı yerlerde heyecanı kaybedebiliyorsunuz. Ama oyunun yazarlarının kendi risklerini almaları ise güzel sonuçlar ortaya çıkardı aslında. Süper kahramanlı açık dünya tecrübesini ise özlemiştik açıkçası. Bu oyunda da beklentiler büyüktü ve beklentileri yerine getirmeyi başardı. Güzel grafiklerin, güzel bir hikaye ile birleşmesi sonucu ise ortaya MCU’nun başarısının oyun evrenine de sıçrayabileceği ihtimali geldi. DC, Arkham ve Injustice serileri ile oyun sektöründe çok ses getirdi. Aynısını Marvel yapabilecek mi ? İlerleyen zamanlarda göreceğiz.

GOD OF WAR

God Of War

God Of War serisi, video oyunu tarihinin en güzel serilerinden birisi. Aldığı olumlu eleştirilerin fazlalığı bir yana, serilerdeki senaryonun mükemmel bir aksiyon tecrübesi ile birleşmesi de seriyi üst sıralara çeken bir özellik. Kratos ise video oyunu tarihinin en güzel yazılmış karakterlerinden birisi belki de. Katletmediği Tanrı nerdeyse kalmayan Kratos, psikopat bir savaş tanrısından bir aile babasına doğru giden bir yola girdi bu oyunun öncesinde. Bu oyun ise, o alıştığımız Kratos’u da göstermiyor değil bizlere ama Kratos’un hiç görmediğimiz yüzünü de gösteriyor ve vurgusunu da yapıyor bu doğrultuda. Ses aktörünün değişmesi de biraz hayal kırıklığı yaratmadı değil ama yeni ses karakteri de çok güzel bir performans ortaya koydu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Tüm Zamanların En Çok Satan 10 Oyun Konsolu!

Senaryo ise oldukça güzel. Bir baba-oğul ilişkisinin içerisinde kendinizi buluyorsunuz ve o alıştığımız Kratos’u ilk başlarda göremiyoruz pek. Oyun ilerledikçe şöyle bir eskiye dönüyorsunuz ve Kratos’un yeni versiyonunun o meşhur Sparta Öfkesi ile birleşmesi sonucu ortaya çıkan eski oyunlardaki o kaliteli boss-fightları tekrar yaşıyorsunuz. Daha güzel ve detaylı grafikler de bu hissiyatı güçlendiriyor. Oynanış ise oldukça akıcı. Kratos’un karakter değişimi ve oğluyla arasındaki ilişkiyi, oyunda ilerledikçe daha derinden öğreniyorsunuz ve o bildiğimiz Kratos’un kana susamış bir savaş tanrısından nasıl da bir şefkatli babaya dönüştüğüne şahit oluyorsunuz. Seriye, hem oynanışla hem de senaryo değişimi ile başka bir perspektif katan bu oyun ise geçtiğimiz günlerde Yılın Oyunu ödülünü de kazandı. Belki Red Dead Redemption 2 bu ödüle daha uygundu veya değildi ama ödüle aday gösterilecek kalitede bir oyun olduğu ise gerçek.

RED DEAD REDEMPTION 2

Red Dead Redemption 2

Dediğimiz gibi, God Of War zaten Yılın Oyunu ödülünü kazandı. Ancak listenin ilk sırasına Red Dead Redemption 2’yi koymamızda bazı sebepler var. Açık dünya oyunu olmasının yanı sıra kuru kuruya bir tecrübe sunmak yerine bizlere 60 saatlik bir oynanış sunan bu oyun, harika çevre dizaynını da at sürerken bizlere gösteriyor. Oldukça detaylı ve sürükleyici bir senaryo ile karşımıza çıkan Red Dead Redemption 2, PSN tarihinin en çok ön sipariş verilen oyunu olmasının yanı sıra Metacritic üzerinde 97 puan alarak GTA 5’i de geçti. 3 günde toplam 725 milyon dolar ciro yapan bu oyun, video oyunlarının gücünü de göstermiş oldu.

Vahşi batı temasını çok güzel bir şekilde yansıtan bu oyunda ise Arthur adlı bir karakteri yönetiyorsunuz ve Van Der Linde çetesini eski günlerine döndürmeye çalışıyorsunuz. Vahşi batıdaki güç mücadelesi ve şiddeti güzel bir şekilde göstermenin yanı sıra sadece görev bitirip bir sonrakine geçmek yerine, oyundaki çeşitlilik sayesinde oyun dışında yapabileceğiniz birçok aktivite bulabiliyorsunuz. Yan görevlerin güzelliği bir yana, yaptığınız seçimlerin ağırlığını da sizlere yaşatan bir oyun Red Dead Redemption 2. Seçimlerin oyuna etki etmesi ise daha sık bir şekilde bu oyuna işlenmiş. GTA 5 üzerinde çok yer almayan bu oyun mekaniği ise yeni oyunda üzerinde sık durulmuş bir mekanik. Çevre dizaynında ise çok çalışılmış ve gerçek hayatta olduğu gibi gün döngüsüne bağlı çevredeki değişikliklerdeki en ufak detay işlenmeye çalışılmış. Oyunun barındırdığı detay ise yine sıkı çalışmanın bir sonucu. 7 yıllık bir geliştirme sürecinin yanı sıra sadece ana hikaye için yazılan 2000 küsür sayfalık scriptler de bunun kanıtı. Oyundan son anda çıkarılan +5 saatlik bir senaryo olduğunu da belirtelim. Ara sahneler ise grafik kalitesiyle vahşi batı tecrübesini bizlere güzel bir şekilde yaşatıyor. Açık dünya oynanışının üstüne bir hayli ekleme yaparak oyun zevkini çok güzel bir şekilde sizlere yaşatabilen ve Rockstar Games gibi bir stüdyonun üzerinde uzun bir süredir çalıştığı bu oyun ise birçok kişinin beklentilerinde Yılın Oyunu Ödülü’nü alacağı şeklinde bir fikir oluşturmuştu ancak kazanamadı. Sizin görüşünüz nedir bilemeyiz ama bu oyunun Yılın Oyunu Ödülü’nü kazanacağına dair oldukça yüksek bir inanç vardı.

Siz 2018 Yılının En İyi 10 Video Oyunu listesindeki sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olmayı hak etmeyen ya da listeye girmesi gereken oyunlar var mı? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşın!

YORUMLAR

Bir Cevap Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

65 TL Değerindeki 2Dark Ücretsiz Oldu!

Steam’de Oynaması Ücretsiz Olan En İyi 10 Oyun