in

6 Saçma Oyun Pazarlama Kampanyası

Günümüzde oyunlar şirketlere oldukça para kazandıracak bir duruma geldi. Öyle ki artık oyun satışları eğlence sektöründe başı çeken bir rolde. Hal bu olunca şirketler de her yeni oyunlarında oyunculara tanıtmak amacıyla bazı kampanyalar düzenliyorlar. Tabi bu kampanyaların bazıları oyunları hüsranla ve hatta olumsuz olarak etkiliyor. Bu yazımızda da başarısız olan oyun satış kampanyalarını sizlere sunuyoruz.

TUROK: EVOLUTION İÇİN BEBEĞİNİZİN ADINI TUROK KOYUN!

2002 yılında şirket Turok oyununun serisini yeniden başlatmaya karar veriyor. Önceki oyunlar Nintendo 64’te oldukça beğenilen oyunlar olmuştu ve yeni nesil konsolların gelmesiyle beraber Turok serisi de evrim geçirmek zorunda kalıyor. Tabi “Sadece bu yetmez, bir de oyunun tanıtımı olması gerekiyor!” diyen şirket, bir de kampanya düzenliyor ve bebeğinin adını Turok koyan herkese 10.000 Dolar ödül teklif ediyorlar. Tabi kampanya planlandığı gibi ilerlemiyor ve herkes çocuğuna Turok ismini vermeyi saçma buluyor. Oyun ise bu kampanyayla beraber az satış yapıyor. Ödülü alan herhangi bir kimse var mı bilinmiyor ancak eğer çocuğuna bu ismi veren varsa oğluna ihanet etmiş olabilir.

RESIDENT EVIL OUTBREAK’DEN OYUNCULARA ŞAKA AMAÇLI VİRÜS

2003-2004 yılları arasında Capcom, Resident Evil serisi ile büyük bir başarı yakalamıştı. Resident Evil 4’ün büyük başarısından sonra şirket, serinin ilerlemesi için çevrimiçi bir zombi oyunu yapmak istedi. Tabi serinin ana oyunu yerine yan bir oyun olacaktı. Hal böyle olunca bir de oyunu tanıtmak için kampanyaya ihtiyaç vardı. Capcom bir ajans ile anlaşarak kullancıların, arkadaşlarının telefon numarasını girmesine izin veren bir site yaptı. Bu siteye numarayı girdikten sonra site arkadaşınıza bir T-Virüs’ü gönderiyor ve arkadaşınızın telefonunda bir mesaj beliriyordu. Tabi bu durumdan rahatsız olan oldukça kullanıcı oldu. Oyuna aşina olanlar için bir sıkıntı yoktu ancak bilmeyen insanlar bunu bir tehdit olarak algıladı. Sonuç olarak kampanya ve oyun güme gitti.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  En İyi 9 Oyun Karakteri Seslendirmesi

IRKÇILIKLA SATIŞ YAPMAYA KALKAN SONY PSP

Sony, PS1 ve PS2 ile büyük bir başarı yakalamışken bir de el konsollarına göz dikmişti ve bu sefer karşısında büyük bir rakip Nintendo DS vardı. Sony de piyasadaki cihazlara bakıldığında standart siyah rengin aksine beyaz bir renk PSP ortaya çıkarmıştı. Sıra pazarlama işine geldiğinde ise asıl tepki alan yer burası. Hollanda’da bir reklam panosunda beyaz bir kadının, siyahi bir adamı ezdiği ve üstünlük gösterdiği görünüyor. Bu da insanlar tarafından büyük bir öfkeyle karşılandı. Bu öfke karşısında Sony reklam panosunu hemen kaldırdı ancak iş işten geçmişti.

HITMAN İÇİN ARKADAŞINA SUİKAST DÜZENLE

Square Enix, Hitman’in yayıncılığı Eidos’tan aldığı sırada oyunu pazarlamak amacıyla ilginç ve oldukça kötü örnek olan bir kampanya yayınladı. hire.hitman.com sitesine giriş yaptığınızda istediğiniz bir arkadaşınıza çeşitli suikastler düzenleyip sonucu Facebook üzerinden arkadaşınıza paylaşabileceğiniz bir sistem yarattı. Bu olayın ilerleyen günlerde oldukça rahatsız edici ve insanların profillerinin “Umarım bir suikastçi tarafından öldürülmüşsündür.” şeklinde mesajlar ile dolması büyük tepki topladı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Konsollara Özel Çıkan En İyi 10 Oyun!

GÖĞÜSLER EVONY İÇİN

Sex öğeleri her daim, her sektörde maalesef kullanılan ve sattıran bir olay, Evony için de aynısı geçerli. Civilization’ın küçük bir çakması olan Evony’de siteye girişte bile oyun ile alakalı hiçbir resim koymayıp sadece kadın göğüsleri ile sitesini donatan bir kampanya yapmışlar. Tabi oyunun içi boş ve Civilization ile yarışamayacak durumda olduğundan kampanya sadece resimlerle kalmış ve oyunun adını belki de ilk defa duymuş olabilirsiniz.

SİZ HIZ YAPIN CEZASINI BURNOUT 2 ÖDESİN

Listemizin son oyununa geldik. Oyunumuz Burnout 2 ve bir yarış oyunu. Kampanyaları ise, gerçek hayatta yaptığınız bir hız cezasını şirket kendi ödüyor. Tabi sonuç olarak ülkede hız sınırı aşım cezaları tavan yapıyor ve ülke için tehlikeli olmaya başlıyor. Oyun ne kadar güzel olsa da bu kampanya yüzünden oyun hakkında kötü algılar oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dota 2 | 23 Temmuz 2017 Güncelleme Notları

Haftanın En İyi 5 Ücretsiz İndie Oyunu #1