in

8 Maddede Z Kuşağı

Bildiğiniz üzere teknolojinin oldukça gelişmesine bağlı olarak Z kuşağı, diğer kuşaklardan bir hayli farklı durumda. Peki olumlu farklılıklar mı bunlar diye düşünürsek, hepsi değil. Z kuşağı 2000 yılı ve sonrasında doğanları kapsıyor. Ülkemizin azımsanmayacak bir bölümü olan (%17) bu kuşak diğer kuşaklardan biraz daha farklı.

Düşündüğümüzde eskiye göre çok daha fazla olanağa sahip olan bu neslin hayatı eskiye göre çok daha hızlı. İnternet sayesinde her şeyi çok hızlı elde edebilen ve aynı zamanda bilgi kirliliğine de uğrayan bu neslin eski nesillerden farklarını sıraladık.

Odaklanma Sorunu

Bu kuşak sürekli yenilenen bir döngü içinde büyümekte. Bu da onlara bazı avantajlar sağlıyor. Bu avantajlar arasında hızlı öğrenme, işlem yeteneği gibi olumlu beceriler kazanabiliyorlar. Fakat bir dezavantajı ise odak sorununu beraberinde getirmesi. Her şeye çok hızlı eriştiğinden midir bilinmez bir işe çok uzun süre odaklanamıyorlar.

Çoklu İşlem Becerisi

Son model olan bu kuşak aynı anda birçok şey yapabilme kabiliyetine de sahiptir. Örneğin telefondan mesaj yazarken aynı anda çok sevdiği dizisini izleyebilir ve bunun gibi birçok işlemi aynı anda düşünüp uygulayabilir. Bu becerilerle birlikte bir gün Z Kuşağı, Y Kuşağı haline geldiğinde ve bununla birlikte bir meslekte çalışmaya başladıklarında onlara özel yeni çalışma ortamları hazırlanacağını da görebiliriz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Video Oyunu Tarihinin En Çok Satan 10 Oyunu

Pazarlık

Artık bu dönemlerde insanlar özellikle Z kuşağı herhangi bir şey satın alacağı zaman indirimleri araştırır oldular. İyice araştırmalar sonucuna  indirim günlerini keşfedip alışverişlerini bu günlerde toplu yapmayı düşünüyorlar. Bu durum kuşkusuz son neslin pazarlık konusunda daha gelişmiş olduğunu gösteriyor zira özellikle bazı indirim günlerinde ürünler yarı fiyatına kadar düşebiliyor.

Erken Başlamak

Çağın gereksinimlerinden biri olan insanın kendini erken yaşta eğitmesi bu nesil için bir yaşam biçimi. Eski nesiller gibi geleneksel yöntemleri beklemek zorunda olmayan bu kuşak istediklerinde okul ya da kurslara ihtiyaç duymadan diledikleri her şeyi online olarak öğrenebileceklerinin farkındalar doğrusu.

Girişimcilik

Son dönemlerde internetle birlikte birçok başarı hikayesi gören ve bu durumları kendilerine ilham kaynağı yapan bir nesilden bahsediyoruz. Öyle ki elde ettikleri öz güven ile birlikte hedef olarak “kendi işinin başına geçmek” gibi bir istek doğdu diyebiliriz. Dünya’daki Z kuşağının %72 gibi büyük bir kısmı girişimde bulunup iş kurmak istemekte. Bu da bize Z kuşağının girişimcilik ruhunu gösteriyor kuşkusuz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Neden CS:GO Oynanamaz Durumda?

Yüksek Beklentiler

Az önce de bahsettiğimiz gibi çoğu hayat hikayesine oldukça hızlı şekilde ulaşan bu nesil hedeflerini çok yüksekte tutmaktadırlar. Bu nesil diğer nesillere göre en azından konusunda daha cesur olacak diyebiliriz.

Bireysellik

Yine önceki konu başlıklarında bahsettiğimiz gibi daha öz güvenli olan ve örneğin bir konu öğrenmek istediğinde kimseye ihtiyaç duymayan bu nesil bireysel anlamda kendine yetebilmekte. Çeşitli diziler, oyunlar ve bunlar gibi yollar ile tek başına vakit de geçirebilen bu nesil bunları abartırsa çağın yan etkisi olan asosyal olma yolunda ilerleyecektir.

Globallik

Bu nesil gelmiş geçmiş nesillerden kat ve kat global olma amacında. Ülkemizde okuyan gençlerin neredeyse tamamı yurt dışı veya global bir şirkette çalışma hayali gütmekte. İnternet aracılığıyla farklı kültürleri öğrenen gençler aynı zamanda farklı meslek gruplarını görüp öğrenebiliyor. Dediğimiz gibi birçok sebebe  bağlı olarak daha global bir nesil geliyor diyebiliriz.

Bu yazımızda size Z kuşağının diğer kuşaklarından farklarından bahsettik. Devrimiz çoğunlukla gençleri sanılanın aksine olumlu etkiliyor. Fakat çok küçük yaşlardan itibaren internetin bilinçsiz kullanılmasının oldukça kötü sonuçlara yol açacağını da hatırlatmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Red Dead Redemption 2 Bilgilerini Sızdıran Siteye 1 Milyon Sterlinlik Ceza!

Facebook Yine Hacklendi!