in

Akıllara Kazınan En İyi 10 Oyun Repliği #2

UYARI: BU YAZI ÇEŞİTLİ OYUNLARDAN SPOILER İÇERMEKTEDİR.

Oyunlar birçok sanat dalını içinde bulunduran eklektik eserler. Müzikten resime, heykelden edebiyata kadar içerisinde her şeyi bulunduran ve memnun edici bir şekilde sunan bu yapımların bence en güzel yanlarından birisi replikleri.

Çoğu iyi edebi eserin parlayan yanı olan diyalogların, monologların, tiradların oyun dünyasında nasıl vücut bulup onları ölümsüzleştirdiğini adeta kanıtlayan on oyun repliğine buyurun hep birlikte göz atalım!

10- Spec Ops: The Line – Albay Konrad’in Aforizması:

 

“It takes a strong man to deny what’s in front of him. And if the truth is undeniable, you create your own.The truth Walker is that you came here because you wanted to feel something you are not . A hero.”

Meali: Apaçık olanı inkar etmek zor iştir, hakikat dayanamayacağın kadar gaddarsa kendine yenisini yaratırsın. Hakikat ise Walker, sen buraya olmadığın bir şey gibi hissetmeye geldin: Bir kahraman.”

Spec Ops: The Line’ın neden ve nasıl efsane olduğunu uzun uzun anlattığım yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz!

9- Oblivion – Guard Repliği:

“Stop right there you criminal scum!”

Meali: Olduğun yerde kal suçlu pezevenk! (motamot çevirisi pezevenk değil pislik evet farkındayım)

Spec Ops repliğinin aksine bazı sözler aklımızda şık, güzel ve etkileyici oldukları için değil gerçekten on milyon kez tekrar edildiği için kalıyor.

8- Grand Theft Auto: San Andreas – Big Smoke’un Siparişi:

“I’ll have two number 9s, a number 9large, a number 6 with extra dip, a number 7, two number 45s, one with cheese, and a large soda”

Meali: İki tane 9 numara, bi tane büyük 9 numara bi tane ekstra soslu 6 numara, bi tane 7 numara 2 tane 45 numara bi tane peynirli bi de büyük boy içecek!

Uzun süre aç kalınca en yakın fast food dükkanına girip şöyle sipariş veresim geliyor ciddi anlamda.

7- Call of Duty Black Ops III: Shadowman Monologu:

“Your sins serve only as an invitation… An invitation to an evil beyond your imagination. I’ll lead the way. I will show you the path. Only through me, the Shadowman, will you find your redemption.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Birbirinden Mutlu Sonlara Sahip 10 Oyun!

Meali: Günahlarınız yalnızca bir davetiye görevi görüyor. Hayallerinizin ötesinde bir kötülüğe davet. Ben önden gideceğim; ben size yolu açacağım. Sadece ben, Shadowman’den geçerek kefarete varacaksınız!

İnsanları bilmedikleri korku dolu bir dünyaya karşılarken söyleyebileceğiniz en güzel şeylerden biri bu monolog. Kontrolün asla kendilerinde olmadığı ve bunun tek suçlusunun kendileri olduğunu üstüne basa basa anlatan Shadowman, kendi boyutuna kabul ettiği günahkalara aynı zamanda aralık bir kefaret kapısı bırakıyor.

Tabii bunların hepsi kendi işlerini yaptırabilmek için yoksa kefaret falan komple yalan.

6- The Witcher III: The Wild Hunt – Geralt:

“Hatred and prejudice will never be eradicated. And the witch hunts will never be about witches. To have a scapegoat, that’s the key.”

Meali: Nefret ve ön yargı asla yok olmayacak. Ve cadı avları asla cadılarla alakalı değildir, işin anahtarı günah keçisi bulmak ve onlar da tam olarak bunun peşinde.

5- Mount and Blade – Çapulcu’nun Aşırı Kompleks Tiradı

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Bu repliği anlatmak için ya susmalı insan ya da sayfalar dolusu yazmalı. Gerçekten felsefi bir baş yapıt. Biz bugünlük susmayı tercih ediyoruz.

4- Assasin’s Creed: Brotherhood – Kardeşliğe Kabul:

“We work in the dark, to serve light.”

Meali: Biz aydınlık için karanlıkta çalışırız.

Bir insanı kendi hayat görüşünüze sokmak ve onu önemli biriymiş gibi hissettirmek için söylenebilecek en iyi cümlelerden biri bu. Kahramanlık boyasıyla karanlıkta dönen pisliğin, cinayetin ve hırsızlığın üstünü örten Assassinler cidden nasıl konuşmaları gerektiğini bilen kişiler.

3- Undertale – Sans:

“It’s a beautiful day outside. birds are singing, flowers are blooming… on days like these, kids like you… Should be burning in hell .” 

Meali: Dışarda güzel bir gün var, kuşlar cıvıldıyor, çiçekler açıyor… Bunun gibi günlerde senin gibi çocuklar… CEHENNEMDE YANMALI

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Tarayıcı Tabanlı 10 Efsane Oyun

Bir boss oyuncuyu nasıl karşılamalı sorusunun cevabı kesinlikle bu replik.

2- Max Payne 2 – The Genius of The Hole:

“No matter how long you spend climbing out, you can still fall back down in an instant”

Meali: Tırmanmak için ne kadar vakit harcarsan harca yine de bir anda aşağı düşebilirsin.

Bonus:

Birinciye geçmeden önce listede resmi olarak yer almayan ama sevdiğimiz repliklere şöyle bir bakalım:

B1: Southpark: The Stick of Truth – Delikanlılığın İlk Kuralı:

“Never fart on anyone’s balls”

Meali: Asla kimsenin t*şaklarına osurma!

Herkes biliyor ki delikanlılığın ilk kuralı budur. Gerisi boş teferruat!

B2: Far Cry 3: Blood Dragon- Oyunlar Kötü Diyen Maldır:

 

“Yes, Rex.  Videogames are a proven coping mechanism, like any hobby.  They’ve been shown to improve hand-eye coordination, problem solving, social interaction, and self-confidence.  And no studies have managed to to prove a correlation between videogames and violence.  Frankly, anyone who thinks games are bad for you is a f*cking idiot.”

Meali: Evet Rex, Video oyunları diğer hobiler gibi kanıtlanmış başa çıkma mekanizmalarıdır. El-göz koordinasyonu, problem çözme, sosyal interaksiyon ve kendine güven gibi konularda da insanlara yardımcı olduğu görülmüştür. Ve hayır çalışmalar bilgisayar oyunları ve şiddet arasında bir korelasyon bulamadı. Açıkçası video oyunlarının kötü olduğunu düşünenler geri zekalılardır.

Alnı öpülesi bir replik, başka bir şey demeye gerek yok sanırım.

Bonuslarımızı da aldıysak birinci sıradaki repliğimize geçelim!

1- Bioshock – Andrew Ryan:

“We all make choices, but in the end our choices make us.”

Meali: Hepimizin kararları olur ama yolun sonunda kararlarımız biz olur.

Bioshock her oyunuyla gerçekten ihya eden bir yapım. Gerek müzik, gerek yazım, gerek sanat tarzıyla farkını ve kalitesini ortaya koyan bu seriyi ne kadar övsek az!

https://oagtr.com/anasayfa/zengin-kutu-icer…an-4-ekran-karti/ ‎

Zengin Kutu İçeriğine Sahip Olan 4 Ekran Kartı!

https://oagtr.com/anasayfa/gecmis-tarih-esf…-senomeni-gizemi/

Geçmiş Tarih: ESF’nin (Elektronik Ses Fenomeni) Gizemi!