in

Başarıyla Remastered Edilen En İyi 10 Oyun!

Black Mesa

Klasikleri seviyoruz, hem de çok seviyoruz. Ama oyun sektöründe şartlar değişiyor ve yeni çağın sunduğu teknolojik imkanlarla artık her anlamda daha yüksek kaliteye sahip oyunlar oynuyoruz. Yani klasikleri her ne kadar çok sevsek de yeni grafiklerle bu oyunları görsek fena da olmaz açıkçası. Şirketler de bunu bildiği için klasik oyunlarını remastered ederek karşımıza yepyeni grafikler ile çıkarıyorlar. Kimileri bunu başarıyla uygularken diğerleri de eski oyunları neden sevdiğimizi unutmuş olacak ki bizi üzdüler baya. Bizi üzenleri değil de bizi sevindirenleri belirteceğimiz yazımıza hoşgeldiniz:

10-) MORTAL KOMBAT (2011)

Mortal Kombat 2011

Mortal Kombat Armageddon ile birlikte hayal kırıklığı olarak biten bir Mortal Kombat serisi vardı. He bir de Mortal Kombat vs DC Universe oyunu var. Özür dilerim, bu oyun maalesef resmen oyun evreninde geçerli bir oyun ve hatırlatmam gerekiyordu. Neyse…. Bu adını vermek istemediğim oyundan sonra da bir reboot geldi. Beklentiler pek yüksek değildi fakat trailer geldikten sonra beklentiler değişti ve Netherrealm Stüdyoları tarafından ilk Mortal Kombat üçlemesinin rebootu karşımıza geldi.

Mass Effect: Andromeda oyununda yaşadığımız yüz animasyonlarındaki cringe hissini (hatırlattığım için çok özür diliyorum…) bu oyunda sinematik kavgalarda da yaşadık. Ama bunu saymazsak aslında gayet iyi bir reboot geldi karşımıza. Unreal Engine oyun motorunu da tıpkı o adını vermek istemediğim oyunda yaptıkları gibi kullanmayı tercih eden Netherrealm, motorun nimetlerinden de faydalanmayı unutmadı. Seride bir ilk olan takım dövüşünü de ekleyen Netherrealm, oyuna farklı bir oynanış getirdi ve satış rakamlarına da bunun etkisi büyük oldu. Cringe içeren sinematik kavgalar dışında karakter kombolarında çeşitliliğin fazla olmaması da biraz üzdü fakat iflas eden bir şirketin yeni yapılanmasından çıkan bir oyun olduğunu düşünürsek fena bir reboot olmadı.

9-) THE LAST OF US: REMASTERED

The Last Of Us

Bu oyunu görmeyi çoğu kişi bekliyordu sanırım. Haklısınız da, listeye almasak ayıp olurdu. Çok dramatik değişiklikler yok, evet, ama yine de Naughty Dog oyuna ufak eklemeler yapmayı da ihmal etmedi. Left Behind ek paketini de bu remastered versiyona ekleyen Naughty Dog, PS3’e veda oyununu PS4’e de merhaba oyunu olarak remastered etti ve zaten güzel olan bir oyunu PS4’ün sunduğu nimetlerle biraz daha güzel bir şekle büründürdü. Senaryoda değişiklik yok, olması için de sebep yok zaten. Listenin ilerilerinde olmamasının sebebi ise çok fazla değişimin olmaması. Ama düz bir şekilde remastered etmektense oynanışta kusurlu olan bazı noktaların düzeltildiğini de fark ettik. Bazı oynanış saçmalıkları devam ediyor, evet, ama genele baktığınızda fark etmiyorsunuz bile bunları. Ellie’nin oyunun ortasında size şaka kitabından dünya tarihinin en iğrenç şakalarını söylemesi de olmasa daha iyi olan bir detaydı, ama olsun. The Last Of Us’tan bahsettiğimiz için göz ardı ediyoruz bunu. Ama lütfen bunu başka oyunlarınıza eklemeyin, Naughty Dog… Rica ediyoruz.

8) RESIDENT EVIL HD

Resident Evil HD

Capcom’un remastered akımı başladığında Resident Evil’da bu akıma kapıldı. Sorun ise, oyunun Resident Evil 2 gibi büyük bir değişim yaşamaması. Resident Evil 2 Remake’inde gördük ki Capcom çok güzel bir remastered sürüm yapabilme kapasitesine de sahip bir şirket. Ama oyun, tıpkı klasikteki gibi o korku atmosferini korumayı başardı. Orjinale sadık kalan bu Resident Evil HD, daha iyi arkaplanlara sahip ve ismindeki HD kalıbını da içinde barındırıyor. Geliştirilen karakter modelleri ve “biraz” geliştirilen animasyonlar da iyi bir ilerleme oldu.

Orjinal oyunda sevdiğimiz o atmosfer, aslında bu oyunu listeye eklemek için yeterli gibi duruyor. Yeni jenerasyon gaming için de bu oyun yeterli grafiklere sahip. En önemlisi ise klasik kamera. Klasiğe dair herşeyi barındıran bu remastered versiyon, hayatta kalma oyunları arasında Resident Evil serisinin neden ön sıralarda olduğunu bize hatırlattı.

7-) GOD OF WAR III: REMASTERED

God Of War 3 Remastered

Ne diyebiliriz ki? Bu seri ile ilgili her detay çok iyi aslında. Hack And Slash temasında örnek olacak oyun serilerinden birisi de God Of War serisi. Teması gereği de görsel kalite yüksek olduğu zaman oyun daha zevkli bir hale bürünüyor. Yine de God Of War 3’ün remastered edilmesi pek beklenen bir hareket değildi çünkü oyun ikinci oyunun sonundan sonra başlıyor. Yani seriye yabancı birinin bu oyunu anlamaması durumu da vardı. Yine de PS4 portu kendini hissettirdi. Karakter modellemelerindeki detaylar, çevre dizaynında arttırılmış olan texture kalitesi gibi yenilikler ise bu oyunu daha da güzel bir hale getirdi. God Of War üçlemesinin sonu olan bu oyunun remastered edilmesi de serinin hayranlarını kendine çekti tabii ki. Oyundaki şiddeti ve aksiyonu biraz daha yenilenmiş grafiklerle tekrardan yaşamak çok iyi bir tecrübe.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  The Last of Us Part 2'nin Yapımcı Şirketi Naughty Dog'a Tehditler Yağıyor!

6-) UNCHARTED: THE NATHAN DRAKE KOLEKSİYONU

Uncharted- The Nathan Drake Koleksiyonu

Naughty Dog’un yine çok sevilen bir serisi de Uncharted serisi. Hikayeden oynanışa kadar seriyle ilgili çok fazla güzel detay var. PS4, oyun sektörüne merhaba dediğinde de bu oyunların remastered edilmesi 2 yıl sürdü. 2015 yılında piyasaya çıkan üçleme, tek bir paket halinde bir 3A kalitesinde oyun fiyatına satışa sürüldü.

PS4 remastered versiyonu olmasından dolayı klasik ışıklandırma ve texture iyileştirmelerini bünyesinde bulunduran bu koleksiyon, şu an bile oynanmaya devam ediyor. 60 FPS’in kesinlikle kendini fark ettirdiği bu koleksiyon da karakterlerin daha da detaylandırılması da Uncharted 4 kadar olmasa da ona yakın bir göz doyurması yaşattı. Oyunu güzel yapan detaylara da çok ellemeyen Naughty Dog, çok sevdiğimiz Uncharted serisini yeni teknolojilerle düzenledi ve karşımıza getirdi. Tomb Raider cross-overı da beklemiyor değiliz. Duy bizi Naughty Dog.

5-) BLACK MESA

Black Mesa

Efsane seri Half Life’ın Source versiyonu da çok kişiyi tatmin etmedi. Beni tatmin etmişti ki baya da oynadım Source Enhanced sürümünü. Half Life 2 ile beraber Source oyun motorunun yapabilecekleri de gün yüzüne çıkmıştı. Bunun için de bir ekip, Half Life efsanesini remastered şekilde modlamaya karar verdi ki oyun ilk başlarda ciddiye bile alınmadı. Hobi projesi olma yolunda giderken bir anda proje ciddileşti ve 8 sene de sürse ciddi anlamda bir remake yapıldı ve oyun önce 2012’de, sonra da 2015 yılında Steam üzerinde yayınlandı.

Klasik oyunun atmosferini korumayı başaran Black Mesa, çevre dizaynında da orijinal oyunun yapısından vazgeçmedi. Çok ikonik bir oyun dizaynına giden Black Mesa, Source motorunun nimetlerini de adeta tabak sıyırır gibi kullandı ve görsel anlamda da çok güzel bir oyun olarak karşımıza çıktı. Aynı zamanda Half Life’daki boss fightlara biraz daha kendi perspektiflerini katan geliştirici ekip, Half Life’ın tüm olayını günümüz aksiyon oyunları ile karıştırmayı da kusursuz olmasa da güzel bir şekilde birleştirebildi ve Half Life’ı günümüz oyuncularına etkili bir şekilde tanıtmayı başardı. Yalnız kısıtlı imkanlar kendisini bazı yerlerde hissettirmedi değil, yine de Valve’ın oyun çıkarmamakta inatçı olduğunu düşünürsek 40 kişilik bir ekipten bu oyunun çıkması da Valve’a biraz gözdağı olur umarız.

4-) CRASH BANDICOOT: N.SANE TRILOGY

Crash Bandicoot N.Sane Trilogy

Bu yazıyı yazarken PSP’de Crash oynarken harcadığım saatler de aklıma gelmedi değil. Crash serisini yeni jenerasyonun da bu remastered versiyon sayesinde oynayabilecek olması da yine Naughty Dog’un yeni nesil oyunculara sunduğu bir hediye. Switch üzerinde ilk oynadığımda da bu oyunu geçmişte ilk oynarken yaşadığım heyecanı da yaşadım, yalan yok. Naughty Dog’un bu hamlesi ise hem yeni nesil oyuncuları, hem de eski nesli mutlu etti. Yani tek taşta iki kuş vuran Naughty Dog, resmen kendimi Fry yerine koymama sebep oldu. Paranız da varsa, siz de Fry oluyorsunuz ve Naughty Dog’a çenesini kapatıp paranızı almasını söylüyorsunuz. 

3-) BIOSHOCK KOLEKSİYONU

Bioshock 2

Bioshock dünyası, çok renkli. Konsepti de güzel. 1960’ların bilim kurgu dünyasının hafiften gün yüzü bulmuş hali olan Bioshock serisi, çıktığı dönemde çok beğenilmişti. Unreal Engine oyun motorunun sunduğu avantajları da kullanan Bioshock, düşük sistemli bilgisayarlarda bile çok güzel bir görsellik sundu bizlere ilk çıktığında. Oyunun ikincisinde de grafikler açısından bir ilerleme kaydedildi ve seri, Bioshock Infinite ile zirve yaptı. Bu oyunun çıkışından sonra da ilk iki oyun, remaster edildi ve oyunların sahiplerine ücretsiz verildi. Zaten güzel olan oyun içi dünyası, yeni nesil oyunların geliştirilmesinde kullanılan dizayn teknikleri ile daha da güzel oldu. PS4 ve Xbox One için de remastered edilen seri, yeni nesil oyunculara veya yeni nesil konsollarda oyun oynayan diğer oyuncuların da güzel bir nostalji yapmasını sağladı. Açıkçası Bioshock: Infinite oyunu ile arttırılan grafik kalitesiyle bir oyun daha görmek güzel olurdu ve 2K bizi duymuş olacak ki remastered sürümleri piyasaya sürdü.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Gelmiş Geçmiş En Zor 10 Bulmaca Oyunu!

2-) THE ELDER SCROLLS V: SKYRIM SPECIAL EDITION

Skyrim Special Edition’daki yeni çevre dizaynından bir görüntü.

Bir açık dünya oyununun remastered edilmesi büyük bir olay. Büyük bir olaydan kastımız da, beklentilerin yüksek olması. Çünkü elinizde çok geniş bir oyun dünyası var ve geliştirici tarafında bu dünyaların oluşturulmasının ne kadar zor olduğunu anca sektörde çalışanlar ve bu konuları detaylı araştıranlar biliyor. Skyrim’in remastered edileceği haberi de ben dahil herkesi heyecanlandırdı. Sebebi ise oyunun geniş bir dünyaya sahip olması ve aynı zamanda RPG türünün en harika oyunlarından birisi de olması.

Oyun ilk çıktığında ise tepkiler aldı ama bunun sebebi de Bethesda’nın oyun fiyatını yüksek tutması oldu. Ancak belki de Bethesda’nın yaptığı tek hata buydu çünkü çok güzel bir remastered versiyon geldi karşımıza. 5 yıllık bir zaman dilimi geçti aslında, çok da uzun bir zaman dilimi değil. Ancak Bethesda’nın çevre dizaynında yaptığı dramatik değişiklikler büyük beğeni topladı. Özellikle açık dünya oyunu olmasından dolayı bu değişiklikler, zaten çok iyi olan bir oyunu daha da iyi yapan güzel detaylar bütünü oldu. Özellikle seriye eskiden gelenler bu farkları çok daha iyi sezecektir. Kötü olansa, Bethesda’nın yoğun bir şekilde gelen remastered taleplerini fiyat açısından kötüye kullanması oldu. Ayrı bir oyunmuş gibi bu oyunu piyasaya çıkarmaya kalkan Bethesda, kritik bir hata yapmış olsa da bu oyunun sevenlerini oyunu satın almak konusunda engellemedi.

1-) RESIDENT EVIL 2 REMAKE

Resident Evil 2

Resident Evil HD oyun dünyasına giriş yaptığında, hayranlardan tepkiler de gelmedi değil. Oyunda kolaya kaçıldığı yönünde tepkiler vardı ki yanlış da değil. Capcom, özellikle Resident Evil 6 vakası başta olmak üzere yaptıkları yanlışlardan sonra gönülleri kazanmaya çalıştıklarından olsa gerek, seriyi remastered etmeye başlarken de ilk oyuna biraz düz bir remastered yaptı. Kötü de değildi aslında bu remake, ama yeni milenyumda şartlar da değiştiğinden dolayı daha da detaylı bir oyun beklerdik.

Fakat Resident Evil 7 ile beraber başlayan toparlanma, Resident Evil 2 Remake’i ile oldukça hızlandı. Resident Evil 7 ile birlikte kullanmaya başladıkları RE oyun motorunun sahip olduğu opsiyonlar çok genişti ve Capcom, sonunda bu opsiyonları sonuna kadar kullanarak çok iyi bir remake ortaya çıkardı ama orjinalden biraz farklı bir yön aldı. Orjinal oyundaki atmosferi unutmayan Capcom, nasıl başardıysa ana senaryoda ufak bazı değişiklikleri de oyunun kalitesini engellemeyecek şekilde ekleyebildi. Yeni jenerasyon oyuncular arasında Resident Evil serisine çok hakim olmayan oyuncular için harika bir oyun ortaya çıktı ve biz hayranları da çok memnun eden bir oyun oldu. Remastered oyunlar için yeni standart bu oyun dersek çok mu olur? Olmaz gibi ya. Orjinal oyundan belki de daha iyi bir oyun karşımıza getirdiği için Capcom’u nefret listesinden silmeyi düşünmeye başladık, yani siz düşünün bu oyunun nasıl şirket hakkındaki görüşleri değiştirmeye başladığını.

Siz remastered edilen en iyi 10 oyun listesindeki sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olmayı hak etmeyen ya da listeye girmesi gereken başka remastered edilen oyunlar da var mı? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşın!

 

 

 

 

Hakan Muhafız 2 Sezon İncelemesi

Hakan Muhafız 2. Sezonu Nasıldı? | Hakan Muhafız 2. Sezon İncelemesi (Spoilersız)

Dying Light 2, E3 2019’da Yerini Alacak!