in

Başarısız Bir İlerleme Kaydeden 8 Oyun Konsolu

Günümüzde oyun konsolu dendiğinde aklımıza XBOX, PlayStation ve Nintendo aklımıza gelir. Bu konsollarla rekabet edecek umuduyla çıkarılan birçok oyun konsolu oldu. Bu listemizde bunlara rakip olarak çıkan, ancak başarısız olan oyun konsollarına göz atacağız.

– Sega Dreamcast

Sega Dreamcast ilginç bir pazarlama kampanyasıyla satışa sunuldu. Konsol tam olarak 9 Eylül 1999 yılında yani 9/9/99 tarihinde çıkış yaptı. O günün şartlarında en güçlü donanıma sahip konsol olarak anılıyordu. Cihazda o dönemin en büyük yeniliklerinden olan modem yerleştirilmiş ve online dönemin izi başlatılmıştı. Ancak SEGA, bu konsol için yüksek bir fiyat biçti. Genel olarak az satsa da oyunlardan para kazanıyordı. Ta ki PlayStation 2 kullanıcıya sunulana kadar. 26 Ekim 2000’de Playstation 2 deli gibi sattı ve SEGA’nın konsolu gittikçe satılmamaya ve zarara uğramaya başladı. Sony’nin konsolu daha ucuzdu ve oyunlar için DVD sürücüsü kullanıyorlardı. Böylece oyunlar daha kolay erişilebilirdi. Sega, 31 Mart 2001’de Dreamcast’i durdurdu ve böylece Sega’nın konsol ticaretini sona erdirdi.

– Nintendo Virtual Boy

Bu konsola erken başlayan VR deneyimi diyebiliriz aslında. Bu konsol Nintendo’nun VR (yarı) deneyimini kullanıcılarına sunmaya çalıştığı cesurca bir deneyimiydi diyebiliriz. Günümüzde bile Oculus Rift gibi araçlarla yeni yeni VR’la tanışmış olsakta Nintendo bu olayı 20 yıl önce denemeyi düşünmüştü. Ancak sonuç koca bir başarısızlık olmuştu. Konsol 1995 yılında piyasaya sunuldu. 3D olmaması ve 32 bit görüntülerin olması, çok oyuncu özellikleri olmaması ve günümüzdeki cihazlarda bile halen şikayet edilen baş ağrısı yapması sonucu çok fazla tutulmadı. Konsol için sadece 22 oyun yayınlandı.

– Apple/Bandai Pippin

Pek çok insan Apple’ın konsol yaparsa başarılı olacağını düşünüyor ancak çoğu kimse Pippin’i bilmiyor. Apple 1995’te Pippin’i temelde bir konsol boyutunda Mac olarak yarattı. Yani günümüzde Apple TV tasarımında televizyona bağlayabilecek ve oyunlar oynayabilecektiniz. Bu konsolu üretmek içi Bandai firması ile anlaştı. 1995 yılında ilk olarak Japonya’da piyasaya sürüldü. 1 yıl sonra ABD’de satışa çıktı. Bir çok özelliği bulunmasına rağmen diğer konsollardan donanım olarak zayıftı. Pippin için sadece 18 oyun çıkarıldı (çoğu iyi değildi). Pippin bir yıl sonra durduruldu ve 100.000’den daha az satışla sona erdi.

– Ouya

2012 yılında Kickstarter’da görücüye çıkan ürün oldukça ilgi ile karşılandı. Bu kadar küçük konsolun nasıl oyun oynattığı merak konusuydu. Android bir sistem ile çalışıyor ve Google Play içindeki bütün oyunları oynatacağı söyleniyordu. 25 Haziran 2013’te piyasaya çıkan konsol, güçsüz ve cansız bir konsol olduğu kanıtlandı. 100 Dolar’lık ucuz fiyatla bile PlayStation 4, Xbox One ve Wii U ile rekabet edemedi. Apple TV, Fire TV ve PlayStation TV’ye kıyasla Ouya’nın sunabileceği çok şey yoktu. Birçok oyunun satılmasına ve Ouya için oyun geliştiren bir sürü geliştirici olmasına rağmen, konsol başarısız oldu.

– 3DO

3DO, bugünkü Steam Machine’e benziyordu. 3DO şirketi ile bir lisans sözleşmesi imzalayan herhangi bir şirket tarafından üretilecekti. Konsol, oyunları CD’ler üzerinden oynatıyordu. Güçlü donanıma sahipti (ABD’de piyasaya sürülen ilk 32-bit konsol idi).

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Gerçek Hastalıklara Dikkat Çeken 10 Oyun

3DO için çok sayıda harika oyun çıktı. Geliştirici desteği de 3DO için iyiydi. Birçok şirket 3DO’yu yaratmada el ele vermişti. Panasonic’in versiyonu en popüleri oldu. Pazarlanan Panasonic 3DO, 1993 yılında 700 dolara piyasaya sürüldü. Yüksek fiyat ve iyi seçkin oyunların olmamasından dolayı pek fazla satılmadı. Büyük fiyat etiketi olmasaydı, 3DO muhtemelen iyi satmıştı. Konsolun ömrü iki yıl sürdü ve yaklaşık iki milyon adet sattı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  PUBG'de Sizi Bir Adım İleri Taşıyacak 9 Taktik

– Atari Lynx

Oyun konsolları hakkında biraz bilgisi olan herkes Nintendo Game Boy’u duymuştur. 1989 yılında çıkan GameBoy ile aynı zamanda çıkan Atari Lynx adını GameBoy kadar duyuramadı. Efsanevi video oyun öncüsü Atari tarafından hazırlanan Lynx, renkli LCD ekranı ve bazı ev konsollarıyla rekabet eden grafikler içeren 16 bit işlemcili ilk el cihazıydı. Lynx hakkındaki en büyük şikayet fiyatı ve boyutunun büyük olmasıydı. Konsol sadece 1 milyon adet sattı ve daha sonra Gameboy’u yenemedi ve üretimine son verildi.

– Gizmondo

Gizmondo, SMS, MP3 ve video oynatma, bir kamera ve GPS gibi gelişmiş özelliklere sahip ilginç bir el konsoluydu. Pazarlaması neredeyse hiç yapılmadı. 2005 yılında 400 Dolar gibi fiyata satıldı. O dönemde Nintendo DS’in ve akıllı telefonların da yayılmasıyla özelliklerini de kaybetti ve hafızalardan çıktı. Sadece 30.000 adet satarak büyük bir başarısızlıkla sona erdi.

– Atari Jaguar

Bir zamanlar güçlü ve egemen olan Atari, kendini Jaguar’la yıktı. Jaguar, harika oyunlarla, geliştirici desteğiyle ve 200 USD’lik uygun fiyatla güçlü, modern bir 64-bit konsol sözü verdi. Bu konsol gerçek olamayacak kadar iyi özellikteydi ve bu Jaguar 1993’te piyasaya çıktığında gerçekler ortaya çıktı. Fiyatı 250 dolara kadar yükseldi ve Jaguar’ın bazı kısımları 32-bitti. İşlemci tam 64 bit değildi – aslında beraber çalışan iki adet 32-bit işlemci idi. Söylenen yalanlar, fiyatın fazlalığı ve oyunların az çıkması konsolun satışlarını azalttı. Üstüne bir de Playstation efsanesi doğunca Jaguar tarihin tozlu sayfalarına gömüldü.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ubisoft Bazı Oyunlarına Zam Yaptı!

Steam’e Hafife Alınamayacak Bir Rakip Geliyor!