in

Beyin Yakan Aşırı Karmaşık 10 Oyun!

Oynayanlar otomatik 200IQ kazanıyor!

Bazı oyunlar vardır, girer stres atarsınız. Koşa koşa ateş edip dağların başına koşar, keçi olup sağa sola kafa atarsınız. Keyiflidir, güzeldir, kafanızı dağıtır ama bu listedeki oyunlardan hiçbiri öyle değil! Oynarken yer yer alın teri akıtmanız gereken, yer yer ise beyninizin sınırlarını zorlamanız gereken on oyuna buyurun hep beraber göz atalım!

10- Magic: The Gathering

Listenin adını gördüğünüzde muhtemelen aklınıza gelen ilk oyun Magic: The Gathering oldu. 20,000 civarı kartın arasından 60 tanesini seçerek oynadığımız oyunda o kadar çok varyasyon var ki başımıza gelebilecek şeyleri düşünmekten beynimiz patlayacak hale geliyoruz.

Magic’in listede oluşunun diğer oyunlardan da bir farkı var bu arada, oyun Cambridge’den oyun dizayncı Alex Churchill’in yaptığı araştırmaya göre Magic: The Gathering matematiğe dayanan sonuçlarla açık ara en karmaşık oyun.

Araştırmasını ve metodunu merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

9- Victoria II

Keynesyen ekonomi ile aranız nasıl? Eğer cevabınız “iyi değil” civarında bir yerlerdeyse Victoria’nın inanılmaz karmaşık nüfus ve ekonomi mekaniğini çözmek sizin için biraz zor olacak. Karmaşık fakat bağımlılık yapıcı oyunlarıyla tanınan Paradox Interactive’in “en karmaşık” oyunu Victoria, beyinleri yakmaya güçlü bir aday!

8- Kerbal Space Program

Uzaktan bakınca pek de karmaşık durmayan Kerbal Space Program’de atmosferin dışına çıkmak istiyorsanız gerçekten saatler dolusu tecrübe ve düşünceye ihtiyacınız var. Öte yandan başarısızlık listenin diğer oyunlarındaki kadar büyük dert değil, roketinizin atış rampasında patlamasını izlemenin de kendine özgür bir eğlencesi var.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  FPS Türünü Şekillendiren En İyi 10 Oyun!

7- Factorio

Gelenekler şöyle buyurur: “Eğer Alman bir kızla evlenmek istiyorsanız sınavınız onun babasını Factorio’da yenmektir.”. Oyundaki amacımız otomasyonlu bir fabrika kurmak, belki oynadığınız tycoon oyunlarından sonra bu kulağınıza biraz kolay geliyor olabilir. Garantisini veriyoruz, alnınızdan ter damlaları dökülmeden bu oyunu terk etmeyeceksiniz!

6- Dwarf Fortress

Listemize bir üretim oyunuyla daha devam ediyoruz. Dwarf Fortress gerçekten değişik bir oyun, uzaktan bakınca bir noktada Factorio’ya benzediğini söyleyebiliriz ama biraz yakınlaşınca bambaşka dünyalar olduğunu görüyoruz.

Oyunun “giriş” seviyesi mekaniklerini öğrenmek için çıkarılan kitap ise 200 sayfacık…

5- Europa Universalis 4

Paradox’tan bahsederken yaptıkları oyunların genel olarak karmaşık fakat bağımlılık yapıcı olduğundan bahsetmiştim. Europa Universalis, Paradox’un bu formülüne bir istisna değil. Bu oyun biraz garip açıkçası, yaklaşık 1100 saat oynadım ve ilk 500 saat mi öğrendim oyunu ikinci 500 saat mi gerçekten bilmiyorum. Bildiğim tek şey ise muhtemelen bir sürü şeyi hala bilmediğim…

4- The Witness

Gelin strateji ve üretim oyunlarından biraz uzaklaşalım. Listemizin dördüncü maddesinde bizi bir puzzle oyunu olan The Witness bekliyor. Aşırı bir güzel adada gezerek çeşitli bulmacaları çözdüğümüz oyun gerçekten meydan okuyan bir zorluğa sahip.

3- EVE Online

Bir online oyun düşünün o kadar kemikleşmiş fanatik bir kitlesi var ki bu oyuncuların aralarında yaptığı savaş BBC’de haber oluyor. EVE Online sanıyorum ki tarihin yeni oyunculara en kapalı oyunu. Yaptığınız her hatanın bedelini ağır ödedeğimiz bu yapımda eğer uzay geminizi kaybedecek olursanız yenisini sadece gerçek parayla alabiliyorsunuz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Filmleri Çıkmış 10 Oyun

BBC’nin “Bilinen evrenin en büyük uzay savaşı” başlığıyla verdiği habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2-Hacknet

Hacknet bir “hacking” simülatörü, ünlü bir hackerın gizemli ölümünü aydınlatmaya çalıştığımız bu oyunda gerçek kod parçalarını kullanıyor ve sürekli bir şeyler yazıyoruz. Oyun gerçek kodlarla çalıştığı için belli kalıpların ne olduğunu bilmeniz veyahut öğrenmeniz gerekiyor oynarken. Ve tabii neredeyse tüm oyun boyu siyah bir ekrana bakarak oynuyoruz oyunu.

Bütün bu yatırımdan sonra ise oyun bitince girdiğiniz hal kesinlikle şu:

1- Digital Combat Simulator – A10C Warthog

Hepimiz Warthogların “BRRRT” sesine bayılıyoruz yalan söylemeye gerek yok. Konu bu oyuna gelince ise hislerim karma karışık. Çünkü bu oyunda uçağı uçurmayı becerirseniz gerçekten hayatta da uçurabiliyorsunuz çünkü uçak gerçekten birebir gerçeğiyle aynı. Uçuş simülatörlerinin şimdiye kadar ulaşmadığı bir tutarlılığa varan bu oyunda gerçekten kokpitteki tüm küçük minik düğmeler, tuşlar, çekilebilir kollar gerçek hayattaki karşılıklarına birebir olarak çalışıyor.

Yaklaşık 700 sayfalık bir uçuş manueli bulunduran A10 Warthog’un muazzam ateş sesine sevdalıysanız bu oyun sizler için var!

BONUS:

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://oagtr.com/anasayfa/euro-truck-2-roa…a-dlc-incelemesi/

Euro Truck 2, Road to the Black Sea DLC İncelemesi

Trine 4: The Nightmare Prince İncelemesi