in ,

Bilgisayarım Bu Oyunu Açar Mı?

Teknoloji günümüzü şekillendiriyor ve dünya her gün dünden farklı bir hal alıyor. Antik imparatorluklar yıkılıp, devrimler olsa da insanlık uzayın derinliklerinde keşfe çıksa da değişmeyen ulu bir soru var: Benim bilgisayarım bu oyunu açar mı?

Donanıma yeni olan insanlar çeşitli websitelerine soruyor bu soruyu, oluşumları ilk gördüğümde “Ne güzel millet kasmadan neyin ne olduğunu öğreniyor.” demiştim fakat acı gerçeği sonrasında öğrendim. Bu sitelerin çoğunun sağladığı bilgi kesinlikle doğru değil, ben de bu sebeple oturup bir yazı yazma gereği duydum. Buyrun yavaştan başlayalım:

1- Minimum Sistem Gereksinimi nedir?
Adı üstünde evet, oyunu çalıştırmak için gereken minimum sistem fakat bu kavrama şirketlerin yaklaşımı başka başka. Örneğin DICE (Battlefield serisini yapan abiler) minimum dendiğinde genelde Medium (orta) ayarlarda 1080p60 verecek sistemlerden bahsediyor. Diğer bir şirket ise mutlak bir minimumdan, Very Low (çok düşük) ayarlarda 720p30 sistemden bahsediyor olabilir. O yüzden eğer sisteminiz yayınlanan gereksinimin altındaysa heyecan yapmayın, eğer gerçekten istiyorsanız o oyunu muhtemelen oynayabileceksinizdir.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Son Zamanların En İyi 10 Türk Yapımı Oyunu

2-Minimum Sistem Gereksinimlerine karşı sistemimi nasıl değerlendiririm?

a) İşlemci (CPU):
İlerleme bir gün dahi durmuyor ve sık sık yeni teknolojilerin haberini alıyoruz. Bunlara işlemciler de dahil tabii fakat kalburüstü 3-4 yıllık bir CPU bugün de rahat rahat işini görmeye devam ediyor. O yüzden işlemci konusunda eğer ekstrem bir durumunuz yoksa endişe etmemenizi öneririm. Daha tutarlı bir bilgiye ulaşmak ve gücünüzden emin olmak istiyorsanız ise minimum sistemdeki işlemci ile sahip olduğunuz işlemciyi tüm teknik detaylarıyla karşılaştırabileceğiniz şu siteye başvurabilirsiniz.

b) RAM:
  Minimum gereksinim listelerinde gerçekten de tutarlı olan sayılı şeylerden biri RAM miktarıdır. Yetersiz RAM ile oynamak ani donmalara ve zaman zaman mavi ekran hatasına neden olabilir. O yüzden düşük RAM ile oyun çalıştırma deneyleri yapacaksanız dikkatli olmanızı öneririm.

c) Ekran Kartı (GPU):
   Herkesin gündeminde, kimsenin dilinden düşmeyen dev ateri kartımız oyun oynamak konusunda en kritik parçamız. Bu aletler her gün gelişiyor ve şimdiden kendi başlarına ayrı bir bilgisayar gibiler. İçlerinde işlemcisinden RAM’ine her şeylerini barındırıyorlar. Çoğu minimum gereksinim listesinin alengirli kısmı ise burası. Çünkü hem bu işi yapan siteler hem de genelde oyunu yayınlayan insanlar laptop ekran kartları ile ilgili veriye yer vermiyor. Durum böyle olunca donanımla arası pek olmayan laptop kullanıcısının kafası çorba oluyor. Burada can kurtaran durum yine minimum ile sahip olduğunuzu karşılaştırmak. Eğer bunu kendiniz özelliklere bakarak yapabiliyorsanız muhtemelen bu yazıyı okumazsınız diye düşündüğümden sizleri şu siteye yönlendiriyorum. Abiler burda oturup kartların çeşitli özelliklerini karşılaştırmış ve yeni başlayanlar için “gaming” dalı üzerinden oyun performanslarına puan vermiş. Minimum kart ile kendi kartınızı gaming dalından aldığı puan ile karşılaştırabilirsiniz. Aşırı bir düşüklük yoksa ben hala oynanabileceği taraftarıyım.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Fransızca Şarkılar

3- Şahsi Önerim
   Minimum sistem gereksinimlerinin %20-25 altında olmak çoğu zaman sorun olmayacaktır. Düşük ayarlarda 1080p ya da orta ayarlarda 720p’de oynayabileceğinizi düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İndirimlerde Göz Atmanız Gereken 11 Oyun

Hawaii’den Loot Boxlara Karşı Yasa!