in

Bir Türlü Gelişemeyen Oyunlar

Yapımcıları tarafından “geliştiriyoruz”  sözüyle yıllardır kandırılan oyunlar, kısacası alpha oyunlardır. Allah onların evlerine ateşler salsın, oyun dünyasına hakarettir o oyunlar.

DayZ:

Arma 2 oyununa mod olarak gelen ve bir çok kişinin “Vay, tam Walking Dead temalı oyun ya!” dediği yapım, popülerliğe kavuşunca standolone versyonu duyruldu.

2013 yılında alpha olarak çıkan yapım, günümüzde bile 0.60 gibi düşük sürümde. Yapımcılarının oyunu yapmayı unuttuğunu düşündüğüm eşsiz yapım.

Deneyin, sizde pişman olursunuz.

H1Z1:

DayZ oyununa rakip olarak duyurulan yapım. Arkasında Sony olunca “Bu sefer güzel hayatta kalma oyunu göreceğiz” dediğim, ancak çıktıktan kısa süre sonra yapımcıları tarafından başka firmaya satılan oyun çok farklı satış politikası izleyerek 2 farklı oyuna dönüştü. Her iki oyunda hala erken erişim.

Oyun hala oynansa da yapımcıları tarafından hile ve bug düzeltmeleri pek yapılmadığı için bir türlü gelişemeyen oyunlar  listesine aday.

Deneyin belki seversiniz, bugları ve hileleri.

Stranded Deep

 

Ada hayatı, sahiller, kum ve güneş… Birazcıkta köpek balığı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Metacritic'e Göre En Güvenilir 10 Oyun Firması

Bu sözler oyunu özetlemek için gayet yeterli. Birçok kişinin bilmediği oyun uzun yıllardır alpha aşamasında.

Oyun ilk çıktığında, coop ve multipalyer sözü verilmesine rağmen hala ortada hiçbir icraatın olmaması, yapımcıları tarafından pekte önemsenmediği gerçeğini ortaya çıkarıyor.

Rust:

Sözde gelişiyoruz deyip alphada olan başka bir yapım. Bu yapımın neden burada olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Haklısınız, neden burada?

Aslında cevap basit yaklaşık 3-4 yıldır yapım aşamasının ilk kısmı olan alphada. Yahu neden bu oyunlar bu kadar süredir yapım aşamasında?

Rust baktığımız zaman bu oyunlar arasında belkide en çok gelişen, değişen oyun. Oyuna lafım yok, ancak bu kadar zamandır ilk aşamayı geçememiş olması en azından benim açımdan gelişemeyen oyunlar listesine sokuyor.

Haydi rastgele o zaman.

The Forest:

Bir başka yapım olan Forest’da uzun zamandır alpha aşamasını geçememiş.

Oyun çıktığı dönemle ile şimdi arasında gözle görülür fark var desem biraz yanılmış olabilirim. Bir fark var fakat öyle aman aman bir fark değil. Şöylede iyi yanı var oyunun, hikaye modu tamamlandı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Kötüden İyiye Mortal Kombat Oyunları!

Onca gelişmeye rağmen hala alpha olması biraz can sıkıcı bir durum.

Oyunda hipnoz etkisi var oyuna girdiğinizde; bunu da yapacağım, hayır bunu istiyorum, odun getirin bana, baba bende dökçem… şeklinde istekleriniz oluyor ve bir bakmışsınız uzun süredir oyundasınız.

Uzun lafın kısası;

Adamlar hikaye yapmış boş ver,

Ben ev yapacağım sen bana odun ver.

Gang Beasts:

Oyun 4 kişilik coop modu ile oldukça keyifli oynanış sunan yapım. Gel gelelim bu oyunun yapım süresine, oldukça basit gözüken yapım 2 yıldır alpha aşamasında ne yazık ki hala saçma hatalarının olduğu lagların ve pinglerin yükseldiği sisteme sahip.

Yapımcıları tarafından oyun kaderine terk edilmiş vaziyette. Ama sırf eğlencesi için bile oynamaya değer.

Benim geliş(e)mediğini düşündüğüm yapımlar bunlar, sizin de var ise yorumlara yazmayı unutmayın.

Herkese iyi oyunlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arkadaşlarınız İle Oynayabileceğiniz 7 Bilgisayar Oyunu

Kafa Hareketleri İle Bilgisayar Kullanmak Mümkün