in

Birbirinden İlginç 10 Oyun Bilgisi | Oyun Bilgileri #1

Only A Gamer olarak ilk günden bu yana sizlerle sürekli oyun bilgileri paylaşıyoruz, bu listemiz de bilgilendirmeye devam ettiğimiz içeriklerimizden biri. Elon Musk’ın en sevdiği oyun ne? Blizzard firması nasıl kuruldu? Bill Gates, Windows’un gelişmesini sağlamak için hangi oyunla iş birliği yaptı? Birbirinden enteresan 10 oyun bilgisini listemizde derledik.

Forntite’a yanlışlıkla eklenmiş olan özellik!

Unreal Engine oyun motorunun ve Fortnite’ın geliştirici firması Epic Games, PUBG’nin yükselişinin ardından 2017 çıkışlı Fortnite’a Battle Royale modu getirmişti. Kısa sürede de gerçekten çok ilgi gördü, oyuncuların kimileri de çıkıp roketlere binmeyi denemiş oldu ki yanlışlıkla oyuna eklenmiş çok popüler bir özellik oldu.

Oyuncular keşfedinceye kadar roketatardan atılan roketlere binilebildiğini geliştiriciler bile bilmiyordu. Bunun sebebi aslen bir oyun hatası da olsa çok tutulunca oyunda bir özellik olarak kalmaya devam etti.

Elon Musk oyunlarla oldukça ilgili!

Son zamanlarda birçok alanda ismini duyduğumuz, SpaceX, Tesla Motors, Paypal gibi bir çok şirketin kurucu ortağı olan Elon Musk video oyunlarını çok sevmektedir. Bu konuya CV’sinde dahi yer ayırmıştır, ilgi alanlarına “Video Oyunları” ibaresini eklemiştir.  Saint’s Row, Fallout, Mass Effect, Civilization gibi türlü oyunları oynamayı seven Elon Musk’ın favori oyunu Overwatch, ana karakteri ise Soldier76’ymış.

Blizzard bir anneanne sayesinde kuruldu!

İlgili belgelerin çerçeveletildiğini de görebilirsiniz.

Blizzard, Ceo’su Mike Morhaime’nin büyük annesinden aldığı 15.000$’lık hibe (yatırım) sayesinde kurulmuştur. Her başarılı erkeğin arkasında ona destek veren bir kadın vardır deriz ya, işte büyükanne Mildred Miller, o kadınlardan birisi. WoW, Overwatch, Diablo ve daha nice harika oyun için yatın kalkın Mlidred annemize teşekkür edin…

Fortnite ve PUBG okulları ders işlenemez hale getirdi!

Bir kotaku raporuna göre PUBG ve Fortnite öğrencilerin bilgisayar derslerine yönelimini arttırdı. Bilgisayar bilimleri öğretmeni Nick Gutierrez “Öğrencilerim sınıfta yanyana oturup ders çalışiyor gibi yaparak oyun oynuyorlar” dedi. Yine aynı rapora göre bu iki oyun okullarda internet erişiminin çökmesine ve öğrencilerin kavga etmesine neden oluyor. PUBG, Fortnite kavgası öğretmenleri de etkiledi desenize!

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  En İyi 10 Dövüş Oyunu!

Oyunların mobile de çıkmasıyla beraber Amerika’da birçok okul, PUBG ve Fortnite’tan ötürü duzgun ders işlenemedigini bildirdi.

Kart yememek için hakemden kaçmak!

İlk Fifa oyunu olan FIFA International Soccer ya da bilinen adıyla Fifa 94’de hakemden kaçarak ceza almaktan kurtulabiliyordunuz. Atlet yeteneklerinizi ne kadar konuşturduğunuz önemli, çünkü olayın büyüsü hakeme yakalanana kadardı.

Yani siz durana kadar hakem sizi takip ediyordu ve durduğunuzda kartı veriyordu. Yine de saatlerce hakemden kaçarak eğlenebilmeniz mümkün.

Grand Theft Auto Serisi zamanında motor ve bisikletlere sahip değildi!

GTA 3’te hiç bisiklet ve motor bulamazsınız. Bunun iki nedeni vardır. İlk nedeni Maibotsu Cars’ın sponsor olduğu Liberty City hikayesinde bisikletleri yasaklamasıdır. İkinci nedeni ise kullanılan fizik motorunun henüz bisiklet eklemek için uygun olmamasıdır. GTA Vice City’nin çıkışıyla beraber GTA serisi motor ve bisikletlere kavuştu.

Microsoft büyümek için DOOM’un başarısından faydalandı!

 

90’lı yıllarda Windows 95 yüklü bilgisayar sayısı Doom yüklü bilgisayar sayısından daha azdı. Windows, her ne kadar o zamanların parlayan yıldızı haline gelmiş olsa da DOOM da az değildi.

Hatta DOOM’un başarısı ve popüleritesinden fayfalanmak isteyen Bill Gates, oyunun Windows için de uyarlanması için DOOM’un yapimcilari Id software ile iletişime geçmişti. Bu durumu Bill Gates’in DOOM oyununun içine montajlandığı bir reklamda görebilirsiniz. Yani, Windows yükselmek icin DOOM’dan faydalandı.

Ek bilgi, DOOM’un Windows’a uyarlanma sürecinde Windows’ta çalışan, şu anda Valve’in sahiplerinden biri olan Gabe Newell de katkıda bulunmuştur.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Son Zamanların En İyi 10 Türk Yapımı Oyunu

“Oyun kartuşlarına üflemek oyunlarımızı bozuyor?!” bir araştırma ile kanıtlandı!

Çocukluğunu SNES ile geçirenler bilirler. Oyun takıldığı zaman SNES kartuşu çıkarılır içine üflenir ve geri konulurdu. Sonra da bir bakmışsınız oyun düzelmiş. “Peki bu oyunlarımızı bozuyor mu acaba?” diye on yıllardır içini kemirenlere bir haberimiz var. “EVET” Sırf bunun cevabını öğrenmek için bir araştırma gerçekleştirilmiş.

Nintendo çalışanları her ne kadar bunun oyunu düzelttiğini söyleseler de yapılan araştırmaya göre SNES kartuşlarına üflemek kart içindeki pinlerin paslanmasına neden oluyor.

Görünen o ki istemeden de olsa Nintendo bundan bayağı para kazanmış (Yoksa nintendo biraz sinsi mi davranmış?) çünkü üflenen kartlar belirli bir süre sonra kullanılmaz hale geliyordu.

Call of Duty’de sadece bıçak kullanmak!

TheKnivesOnly adlı oyuncu Call Of Duty: World War II’yu hiç mermi ateşlemeden bitirmeyi başardı. Hatta Sledgehammer Games tarafından bunun üstüne özel bir hediye de aldı.

Bunları ve bıçak attığı diğer tüm videolarını Youtube kanalinda paylasmaya devam ediyor.

Tam teşekküllü bir oyun karakteri kaç bin dolara mal oluyor?

Portal oyununun geliştirici ekibinden Kim Swift, büyük bütçeli oyunlarda her şeyiyle bir karakter tasarlamanın yaklaşık 80 bin dolara mal olduğunu söyledi. Yani yaklaşık 368 bin TL’ye. Karakter üzerinde çalışan her bir görevlinin yaklaşık 3000 dolar maaş aldığını söyleyen Kim’e hak vermek lazım.

Call of Duty ile silah kullanımını öğrenmek?

2016’da Evine giren hirsizi evlerindeki 9 mm ile bacağından vuran ve kaçmasını engelleyen Chris Gaither bunu Call Of Duty’den öğrendiğini aktardı. Tabii hırsızın sonrasında bebek gibi ağladığını da demeden edemedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

League of Legends Ücretsiz Kostümler İçin Son Tarih Yaklaşıyor!

LoL: 8.14 Yama Notları