in

VAY BEVAY BE HARİKAHARİKA

Birbirinden İlginç 10 Oyun Bilgisi | Oyun Bilgileri #2

Her sanat eseri gibi video oyunlarının da sahne arkasında sık sık olağan dışı şeyler oluyor. Geliştirici ekiplerin yaşadığı zorlukların ve şans eseri oluşan hataların  şekillendirdiği oyun dünyaları, kimsenin tahmin edemeyeceği garip şeylere ev sahipliği yapıyor.

Koruyucu maskelerinizi takın, hard diskinizde boş yer ayırın ve hep beraber şaşırmış pikaçu suratlarıyla listeye geçelim!

10- Madden NFL, NFL’deki Oyunculardan Daha Yaşlı

EA’in yıllık çıkışlı serilerinden olan Madden NFL, ilk çıkışını John Madden Football adıyla 1988’de yaptı. Bugün 32. yaşında olan seri, şu an NFL’de aktif olarak oynayan oyuncuların birçoğundan daha yaşlı.

9- Nükleer Gandhi

 

“Bilin isterim ki sözlerimiz nükleer silahlarla destekleniyor.”

Geliştirici ekip Firaxis, Civilization’da her ulusun liderine tarihsel durumlarına uygun olacak şekilde bir agresiflik puanı vermiş. Gandhi tarihi konumuna uygun bir şekilde bu agresiflik puanından 0 alırken atom çağına geçerken oyunda bir hata oluyor ve Gandhi’nin agresiflik puanı maksimum düzeyi bile geçiyor.

Oyunun geri kalan kısmında kafayı hafif sıyıran Gandhi abimiz onlarca atom bombası üretmeye başlıyor ve istediklerini yapmayan herkesi bombalıyor.

8- Futbolun Kokusu

Fikir kimden, nasıl ve ,en önemlisi, neden çıktı bilmiyoruz ama FIFA 2001’in İngiltere versiyonu için üretilen disklere “futbol kokusu” sürüldü. Diskin üst yüzeyine elinizi sürünce ortaya çıkan kokunun içinde, çim, futbol topu gibi sahaya has izler bulunuyor.

7- Kimse Duymadan Tüm Oyun Dünyasını Değiştirmek

007 Golden Eye’ın geliştiricileri, kimseye haber vermeden geliştirme sürecinin son haftasında oyunun çok oyunculu modunu geliştirdi. 007 markasının sahiplerinin, hatta oyunun dağıtıcı firmasının dahi haberi olmadan geliştirilen bu mod yıllar sonra oyunun en çok hatırlanan ve sevilen özelliklerinden biri oldu.

Doom benzeri oyunlardan, “daha gerçekçi” çok oyunculu oyunlara atılan ilk popüler adım sayılabilecek 007 Golden Eye’ın çok oyunculu modu, birkaç haftada geliştirilen, pek de önemli olmayan bir fikirdi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  CS:GO'da Ücretsiz Kasa Açabileceğiniz 6 Site

6- Sinemada Shenmue

Orijinal Xbox için verilen Shenmue 2 CDlerinin içinde ilk oyunun tüm sinematiklerini bulunduran bir film bulunuyordu. 2001 yılında çıkan oyun Japonya’da o kadar çok ünlenmişti ki bazı sinemalar Shenmue’nun hikayesini dönem dönem gösterime sokuyordu.

(Oynamak isteyen ve merak eden oyuncular için not: Shenmue 1 ve 2 oynanabilir oyunlar, 3. oyun ise…. garip bir hata? doğru hakareti seçmekte zorlanıyorum gerçekten üçüncü oyun için)

5- Sorgudan Kaçıp Oyun Oynamaya Gidelim

Call of Duty serisinin 7. oyunu Black Ops diğer oyunlardan farklı bir menü ile açılıyor. Daha oyun başlamadan hikayeyi başlatan menünün başarısı sadece kaliteli sanat dizaynında değil. Bağlı olduğunuz sandalyede R1L1/M1M2 yaptığınız zaman karakter bağlı ellerini çözüyor ve menüde gezebiliyorsunuz.

Menü odasında bulunan bilgisayara erişerek girdiğiniz çeşitli kodlarla ise oyunda yeni modlar açabiliyorsunuz. Bunlardan en ünlüsü ise oyunun zombi modunun tepeden bakışlı, atarimsi versiyonu olan Dead Ops Arcade. Bilgisayara DOA kodunu girerek açabildiğiniz mod, hayatınız tehdit altındaysa, elektro şokla sorgulanıyorsanız kafa dağıtmaya birebir…

4- Ben Yok Beyin

İlk Fallout oyununda yarattığımız karakterin zeka puanı dört ve dördün altında ise oyundaki kimseyle konuşamıyoruz. Mağara adamı olarak devam ettiğimiz oyunda sadece hırlama, kükreme benzeri sesler çıkararak iletişime geçiyoruz. Oyunun zorluğunu inanılmaz yükselten bu durum meydan okumaları seven oyuncular için ideal bir deneyim sunarken aynı zamanda aşırı komik durumlara da yol açıyor.

3- Şah!

Atari kelimesi antik bir Japon oyunundan geliyor. Rakibiniz kaybetmeye yaklaştığında kendisini Atari diyerek uyarıyorsunuz. Kültürel olarak tam bir çevirisi olmasa da en yakın örnek satranç oynarken “Şah” demek.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  PUBG Yalan Avı #1

2- Playstation Diye Bir Şey Planlarda Yoktu

Sony ve Nintendo’nun ortak olarak çalıştığı, Super Nintendo için CD sürücüsü olarak plananan ürün lisanslar düşünce havada kaldı. Sony ve Nintendo’nun anlaşması suya düşünce verdiği emeğin boşa gitmesini istemeyen Sony, proje üzerinde çalışarak bugün dünyanın her yerinde oyuncuların kullandığı Playstation’ı yarattı.

1- Lütfen Sosyal Mesafenizi Koruyun

2005 yılında World of Warcraft’ta garip şeyler yaşandı. Hakkar the Soulflyer boss dövüşünü zorlaştırmak adına oyuna “corrupted blood” adlı bir efekt ekleyen geliştiriciler ilerleyen günlerde karşılaştıkları şey karşısına şoka girdiler.

Corrupted Blood, Hakkar’a saldıran düşmanlara bulaşan bir zehir efekti vererek çalışıyordu. Geliştiricilerin niyeti bu zehir efektini bir süre oyuncuda tutup ekipteki diğer oyunculara yaklaşmasını engelleyerek dövüşü zorlaştırmaktı ama çok önemli bir şeyi unuttular: bir süre çalışması gereken etki için süre sınırı koymadılar.

Oyuncular Hakkar’ı devirdikten sonra bile devam eden Corrupted Blood, birbirine yaklaşan oyuncular arasında hızla bulaşmaya başladı ve kısa bir süre sonra pandemi haline geldi. Her gün on binlerce oyuncuyu öldüren pandemi için geliştiriciler oyuncuların birbirine yaklaşmamasını, mümkünse hasta olan oyuncuların oyuna bile bağlanmamasını ve sağlıklı olan oyuncuların kimselerin olmadığı bölgelerde tek başlarına vakit geçirmesini gerektiğini paylaştı oyuncularla.

Bazı oyuncular pandemi kurallarına uyup bulaşım hızını düşürürken bazı kanun kaçağı oyuncular ise hasta olmalarına rağmen ölene kadar sağlıklı oyuncuların peşlerinden gitti onları da hasta etmek için. Durum bu hale gelince geliştiriciler hasta oyuncuları zorla karantina altına aldı…

Oyun tarihinin en garip olaylarından biri olan Corrupted Blood pandemisi bugün bilim insanları tarafından pandemi durumlarında insanların olaylara tepkisini ölçmek için inceleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blair Witch’in Nintendo Switch İçin Çıkış Tarihi Açıklandı!

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihi