in

Çizgi Romanlardan Gelen En Güzel 10 Oyun!

The Wolf Among Us

Çizgi romanlar, video oyunlarına sıklıkla eşlik eder. Kimi zaman oyunlara prequel olarak çıkan bu çizgi romanlar, kimi zaman da bazı video oyunlarının çıkışına vesile olur. Bazı durumlarda da oyunların sonrasında olanların anlatılması için hikaye çizgi roman olarak yayınlanır. Ara ara oyunlarla çakışsalar da çizgi romanları tavsiye ederim, oyunları daha iyi anlamanıza da yardımcı olur. Bugün konumuz ise çizgi roman kaynaklı piyasaya çıkan oyunlar. Zaman kaybetmeyelim, gelin listemizi inceleyelim:

10-) THE PUNISHER

The Punisher

Netflix serisi hakkında görüşler biraz karışık. Beğenen de var sevmeyen de. Ama şöyle bir gerçek var ki 2005 senesinde yayınlanan The Punisher oyunu, tam olarak Punisher’ın olayını başarıyla yansıtmayı başaran bir oyun oldu. Grafik takıntınız yoksa, Punisher’ın hikayesine bir de oyun cephesinden bakmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Çizgi romanların yazarı Garth Ennis tarafından senaryosu yazılan bu oyun, size düşmanlarınızı öldürmek için birbirinden harika yöntemler sunuyor. Oyun hatta bir dönem fazla eleştiri aldı çünkü oyundaki şiddetin çok fazla olduğu yönünde şikayetler de geldi. Ama ne diyebiliriz ki? Punisher’ın ayak bastığı yerde şiddetin nirvanaya yaklaşmasını da beklemek lazım.

9-) MARVEL’S SPIDERMAN

Marvel’s Spiderman

Marvel ve DC arasında film ve çizgi roman evrenlerindeki rekabet devam ediyor. Oyun cephesinde de bu iki firma rekabet içerisinde. Bu rekabetin iyice kızıştığı son dönemlerde ise Marvel büyük bir hamle yaptı ve Marvel’s Spiderman oyunu piyasaya çıktı. Açık dünya oyunu olmasının yanı sıra da Arkham serilerinde bize başarıyla sunulan açık dünya oynanışını da tam olmasa da o serilerdekine benzer bir şekilde bize sunabildi Marvel’s Spiderman.

Spiderman’ın karakterini güzel bir şekilde yansıtmayı başaran bu oyun, kötü de olmayan bir senaryoya sahip. Oynanışı da Arkham serileri ile karşılaştırırsak Arkham City oyunundan az farkla daha da uzun süren bir oynanışa sahip ve oynanışta Arkham Knight oyunu ile yakın bir oynanış süresine sahip. Yeni jenerasyon grafiklerin sunduğu güzelliklerin bu oyunda da görülmesi başka bir artı. Peter Parker’ın, sinematik evrendeki 3 farklı Spiderman yüzlerinin birleştirilmesiyle oluşturulan bir yüze sahip olması da çok güzel bir detay. Şahsımca Tobey Maguire’den sonra gördüğümüz en iyi Spiderman bile olabilir. Spiderman’i severiz, bu oyunla biraz daha sevdik.

8) MARVEL: ULTIMATE ALLIANCE

Marvel Ultimate Alliance

Marvel evrenindeki birçok karakterle oynayabildiğiniz Marvel: Ultimate Alliance, üstüne bu karakterlerle takım oluşturup Castle Doom, Asgrad gibi lokasyonlarda kötülerle versus atmanıza da imkan verdi. 140 civarı karakter barındıran bu oyun, takımınızı oluşturduktan sonra da sizi tek karaktere mahkum etmeden karakterler arası geçiş yapabilmenize de imkan veriyor. Bir hayran için adeta cennet! Marvel evreninin oyun tarafındaki en güzel yansımalarından birisi olan Ultimate Alliance, çocukluğumuzda Marvel yapımlarını izlerken bizde bıraktığı hissiyatları yeniden yaşatan bir oyun oldu. Grafik takıntınız yoksa, şiddetle tavsiye ettiğim oyunların arasına Ultimate Alliance’ı da yazmak istiyorum.

7-) DEADPOOL

Deadpool

Filmlerdeki başarısını oyun cephesinde de göstermeyi başardı Deadpool. Nolan North’un gayet başarılı bir şekilde yapılmış ses aktörlüğünün yanı sıra Deadpool çizgi romanlarından aşina olunan o mizahı da başarıyla bünyesine alabilmiş bir oyun versiyonu oynadık. Kendisini ciddiye almadan mizahi açıdan harika bir iş başaran Deadpool oyunu, görmek istediğimiz Wade Wilson’ı bize güzel bir şekilde sunmayı başardı. Eleştiri yapmaya kalksanız da çok az eleştiri yapabiliyorsunuz çünkü oyunun kendisi zaten eleştirisini yapıyor sizin yerine. “Beni isteyen böyle beğensin!” modunda olan Deadpool oyunu, çizgi romanların neden bu kadar sevildiğini bize tekrardan kanıtlamış oldu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Akıllara Kazınan En İyi 10 Oyun Repliği #2

6-) INJUSTICE 2

Injustice 2

DC kökenli olmanın yanı sıra kendi çizgi romanı da bulunan Injustice serisi, Netherrealm önderliğinde oyun sektörüne çok güzel bir giriş yaptı. Güzel bir Injustice: Gods Among Us oyunundan sonra daha da güzel bir ikinci oyun karşımıza geldi. Rosterın geniş olması ve misafir karakterlerin de çok güzel seçilmesi ile Injustice 2, kendini sattıran bir oyun oldu.

DC karakterlerine vs attırabildiğiniz bir oyun olmasının yanı sıra karakter dövüş hareketlerinin de üzerinde durulması, dövüş sırasında oyunculara çok fazla seçenek sunan bir hamle oldu. Karakterlerin tek düze komboları da yok ki Killer Insinct uzunluğundaki komboları da Batman’dan tutun Swamp Thing’e kadar her karakterle yapabiliyor olmanız da her türden hayran kitlesini memnun eden bir özellik. Süper hareketleri de cidden süper olmuş, eline sağlık Netherrealm. 

5-) THE INCREDIBLE HULK: ULTIMATE DESTRUCTION

The Incredible Hulk Ultimate Destruction

Bazen oyunlarda tek istediğimiz kırıp dökmektir. Oyuna girdiğinizde aradığınız belki de ilk şey, parçalayacak bir araba falan veya kafa göz dövmek istediğiniz biri olur. The Incredible Hulk: Ultimate Destruction oyunu size bu opsiyonu tam da olması gerektiği gibi sunuyor. Yani senaryo istemezseniz, şiddet içerikli opsiyonlar serbest. İsterseniz, senaryosu da var ama “kırıcam!, dökücem!” derseniz de “KIRIN!, DÖKÜN!”. Kimseye de hesap vermiyorsunuz, tam bir stres topu. Marvel temalı oyunlar arasında en iyilerinden birisi the Ultimate Destruction.

4-) BATMAN: ARKHAM CITY

Batman Arkham City

DC’nin şu son yıllarda iyi yapabildiği icraatlar varsa bu da oyun sektörüne güzel bir yatırım yapmak oldu. DC’nin oyun evrenleri, oldukça kalite kokan yapımlar ve Arkham serisi de bu yapımların başında geliyor. Catwoman ile oynama isteğimizi de dikkate alarak bizleri sevindiren Rocksteady, Arkham Asylum’ın bıraktığı yerden güzel bir şekilde devam etti. Asylum’daki birden fazla ana düşman olayının bu oyunda da olması, oynanışı sürükleyici hale getirmek için güzel bir adımdı. Ayrıca, oynanışın daha da derinleşmesi ve hikaye anlatımı tekniklerinin üzerine daha da eklemeler yapılması oyunun gösterdiği ilerlemelerden bazıları oldu. O sevdiğimiz kombat sistemini de tutan Arkham City, açık dünya oyunları arasında da sunduğu açık dünya mekanikleri nedeniyle adından bahsettirmeyi de başardı. Batman hikayesine çok güzel bir alternatif sunan Arkham serisi, hataları olsa da video oyunları tarihinin en iyi oyun serilerinden birisi olmayı da hak etmiyor değil.

3-) SPIDERMAN 2

Süper kahraman oyunları arasında ilk defa yüksek kalite bir oynanış sunan oyun Spider-man 2 oldu desek yanlış olmaz sanırım. Dönemin şartlarını göze aldığımızda iyi bir New York şehri yaratılışına sahip olan Spider-man 2, Grand Theft Auto serisinde bize tanıtılan o güzel açık dünya oynanışını da bünyesine güzel bir şekilde katmayı başardı. Ağlarla binalardan binalara atlarken sürükleyici bir senaryo ile içinde kaybolacağınız sayılı oyunlardan birisi belki de bu oyun. Bu oyunun başarısı da Arkham serisinin önünü açmış oldu. Arkham serisi gibi de güzel bir serinin ilham kaynağı olarak Spider-man 2, 2004 yılında çıkmış bir oyun olmasına rağmen oyun sektörüne yön vermeyi başaran sayılı oyunlardan birisi olmayı da başardı. Çizgi roman adaptasyonları her zaman aynı başarıyı sergileyemez ama bu oyun, bunu da başardı. İşin kötü tarafı, bir nesil bu oyunu oynamadan büyüyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  En İyi 10 Dövüş Oyunu!

2-) THE WALKING DEAD: 1.SEZON

The Walking Dead 1.Sezon

The Walking Dead çizgi romanlarını okurken hikayedeki dramalar yüzünden yeri geliyor okumayı kestiğim bile oluyordu. İşin tuhaf tarafı, Telltale yapımı olan The Walking Dead de aşağı yukarı aynı dramalara sahip. Fakat Telltale nasıl başardıysa, harika bir senaryoyu ve karakter gelişimini bu oyuna kattı ve oyun sektöründe ilk büyük girişini böylesine güzel bir oyunla yaptı. Back To The Future serileri ile yükselişe geçen ve The Walking Dead ile büyük zirve yapan Telltale, Lee ile başlayan bu hikayeyi de çizgi romanlardan çok da ayrılmayacak bir şekilde seriye odaklı tutabildi ve video oyunları tarihinin en büyük dramalarından birini de oyunun sonlarında eklemeyi ihmal etmedi. Robert Kirkman’ın, biraz abartarak da olsa, insanlığın kıyamet sonrası ortaya koyduğu hayatta kalma mücadelesini anlatmadaki başarısını Telltale oyunda da sürdürmeyi başardı. Hayatta kalan bir aile ile beraber başlayan yolculuk, sektördeki sayılı oyunlardan birisinin hayatımıza girmesine aracı oldu. 7 senelik yolculukta da güldük, ağladık ve başında saatler harcadığımız bir oyun serisi de hayatımıza iyiki girmiş. Telltale’i oldukça ileri atan bu oyun, şirketin kendisinden vazgeçmesi sebebiyle de aynı şirketin çöküş sebebi oldu. Çizgi romanları kadar da başarılı olan Telltale:The Walking Dead’i sevdik ama her güzel şeyin sonu olduğu gibi bu serinin de sonu geldi.

1-) THE WOLF AMONG US

The Wolf Among Us

Çizgi romanlardan bir oyun aktarılırken sahip olunması gereken özellikler ise tıpkı çizgi romanlardaki gibi bir hikayeyi çok da sapmadan anlatabilmektir. Her zaman da muazzam grafiklerle bu oyunları oynamak zorunda da değiliz çünkü bu seriler aslında çıkışlarını çizgi romanlarla yaptıkları için aynı çizgi roman sadeliğini oyunlara taşıması yeterli aslında. Telltale oyunları da bu nedenle sektörün en sevilen oyunlarından olmayı da başardı. Telltale’in en güzel yaptığı şeylerden birisi de çizgi roman kültüründen fazla sapmadan aynı kaliteyi tıpkı çizgi roman çizimlerindeki grafiklerle oyunlarını bize sunması oldu. The Wolf Among Us oyununda da olay buydu.

Oyunun konusu aslında Fables çizgi romanlarından geliyor. Bu çizgi romanlar da güzeldir, okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Çocukluğumuzun masal karakterlerini biraz daha karanlık ama çocukluğumuzdaki iyimserliği de çok yok etmeden bize sunan Fables çizgi romanlarındaki bu esintiyi The Wolf Among Us oyununda da gördük. Eski evlerini terk ederek Amerika’da yeni bir hayata başlayan masal karakterleri ise kendi aralarında organizasyon olup geçmiş hatalarını geride bırakarak yeni bir hayat arayışındalar. Eski masallara güzel göndermelerin de olduğu ve Telltale’in seçime dayalı oyun ilerleyişinin de güzelce barındığı bu oyun ise kullanıcıya yaptırdığı seçimlerle mutlaka sizi bir yerde suçlu hissettiriyor. Cennetten düşen melek de olsanız illaki birileri sizi suçlu buluyor. Tıpkı, gerçek hayat gibi. 

Siz çizgi romanlardan gelen en güzel 10 oyun listesindeki sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olmayı hak etmeyen ya da listeye girmesi gereken başka çizgi romanlardan gelen oyunlar var mı? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşın!

 

 

 

 

Mortal Kombat 11 DLC Karakterleri Sızdırıldı!

Ücretsiz Oyun: Deponia Ücretsiz Oldu!