in

Değeri Bilinmeyen 10 Mobil Oyun | Mobil Kuşağı #1

Mobil platformda oyunların nasıl çıkış yaptığı oldukça önemli bir durum, nitekim oyunun hayatta kalmasını veya kalamamasını sağlayan önemli faktörlerden biri iyi bir çıkış yapmak. Bizde sizler için iyi bir çıkış yapmış olmasına rağmen veya iyi bir oyun olup oynanmasına rağmen arkaplanda kalan kayda değer oyunlara göz atacağız.

Chain Strike

Chain Strike, aslında bakarsanız oldukça iyi çıkış yapan oyunlardan bir tanesiydi. Oynanış bakımından sıra tabanlı bir strateji oyunu fakat bu sizin gözünüzü korkutmasın adeta hack & slash bir oyun oynarmış hissiyatı veriyor. Bu oynanışın üzerine güzel bir hikaye de binince ortaya kaliteli bir yapım çıkıyor. Fakat gün geçtikçe oyunun genel olarak yeni çıkan oyunların yanında arkaplanda kalmaya başladığını fark ettim. Hala başarılı bir şekilde ayakta kalıyor tabii ki ama popülariteye hitap etme konusunda ufak sorunları olduğu söylenebilir.

Gods of Magic

Gods of Magic, kendi türünün nadir örneklerinden bir tanesi. Ana karakterimizin bir büyücü çırağı olduğu oyunumuzda hikayenin nasıl ilerleyip, nereye varacağı tamamen bizim elimizde. Tamamıyla hikaye bazlı olan ve yaklaşık 5 farklı hikayeye sahip olan Gods of Magic sevimli hikayesine, araya sıkıştırılmış hoş espirilerine ve hikaye içerisindeki mini oyunlara rağmen benim gözümde hala hak ettiği yeri bulamadı.

Space Commander

Space Commander’ı tek bir cümleyle tanıtmam gerekirse mobil Starcraft, desem yeridir. Aslında bakarsanız gerçekten öyle stratejiyi ele alış şekli bana oldukça tanıdık geldi ki ben strateji oyunlardan çok haz almayan bir insanım beni bile başında oturtmayı başarabilmiş durumda. Birbirinden farklı karakterleri ve zevkli oynayışı ile Space Commander oynanmayı hak eden bir oyun.

Blast Squad

Blast Squad, PvP temalı bir shooter oyunu. Oyunumuzun güzel yanı karakterleri Moba bir oyun oynarmış gibi seçip direkt aksiyona dalıyor olmamız ve oyunun Türkçe olması da işin cabası. Maçların kısa sürmesi her telden insanın oyunu oynamasına imkan sağlıyor 15 dakikalık bir molanızda bile girip biraz milleti katledip çıkmanız mümkün. Fakat bu oyunumuzda popülarite kısmından nasibini almış durumda kendi çapında bir kitlesi bulunuyor olsa da daha iyi yerlere gelmeyi hak ediyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Piyasadaki En İyi 10 Açık Dünya Oyunu
Rogue Gunner: Pixel Shooting

Rogue Gunner ve Blast Squad kardeş oyun denilebilir. Her ne kadar her ikisinin yapımcıları ve tasarımları farklı olsa da aralarındaki tek fark karakterleri ve oynanış şekli. Blast Squad, PvP bir oynanışı ele alırken Rogue Gunner’ın tamamı Pve ve bir oynanışdan oluşuyor. Cyber Punk teması ile shooter bir oynanış sunan Rogue Gunner, oynaması oldukça keyifli bir oyun şu an için karakterleri biraz az olsa da bu eksiğin giderileceği konusunda eminim.

Towaga

Towaga, tam anlamıyla görsel şölen sunan bir oyun. (En azından benim gözümde.) Yapmanız gereken şey oldukça basit: Çevrenizdeki düşmanları arındırmak. Evet, yanlış okumadınız. Yaptığımız şey tam olarak bu. Towaga aslında bakarsanız bir defans oyunu kendi bulunduğunuz yerde sabit kalarak çevrenizden üzerinize doğru akın eden şeytani yaratıkları arındırarak kendinizi savunmaya çalışıyorsunuz. Dışarıdan bakıldığında basit gibi görünse de görsellik açısından oldukça zengin bir oyun ve bir zaman sonra gerçekten reflekslerinizi sınıyor. Oyunun tek eksik yanı uzun bir sürekliliği yok fakat kafa dağıtmak için ideal bir oyun.

İnto Mirror

İntor Mirror tam anlamıyla bir hikaye oyunu. Kendinizi oyunun akışına kaptırıp giderseniz sakın şaşırmayın. Mekanik açısından harika denilemez belki ama ben yeterli olduğunu düşünüyorum. Oyunu oynarken bir zaman sonra siz de kendinizi hikayedeki gerçeği ararken bulacaksınız. Oynanış açısından platform oyunu olarak önümüze serilen oyunumuzda, ufak derece gizlilik teması da barınıyor.

Recontact İstanbul: Eye of Sky

Listede yer alan oyunlarımız arasında belki de en ilgincidir galiba Recontact İstanbul. Nedenini soracak olursanız tamamı ile Türk yapımı ve gerçekten kaliteli bir yapım. Sinematografik olarak oynadığımız bu oyunumuz tamamı hikaye üzerine kurulu bir dedektiflik oyunu diyebiliriz. Gerçekten İstanbul’un semtlerinde, MOBESE kameraları aracılığı ile şüpheli şahısları tespit etmek bile işleri oldukça ilginç hale getirmek için yeterli.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Nokia Sektöre Android İşletim Sistemiyle Dönmeyi Düşünüyor
The Secret of The Necromancy

Cadılar Bayramını bilirsiniz, herkes kostümlerini giyer ve şeker toplamaya çıkılır. Fakat bizim Sam, Amy ve Leo üçlüsü için işler biraz farklı ilerler. Onlar cadılar bayramında şeker toplamak değil, topluca korku oyunu oynamak isterler ve oynamaları için çok güzel bir oyun bulduklarını düşünürler. Oyunu adı “The Secret of The Necromancer”dır. Fakat oyuna başlar başlamaz kendilerini gerçekten oyunun içinde bulurlar ve şu an oyundan kaçmaları gerektiğini anlarlar. The Secret of The Necromancer bir Point & Click oyunu. 3 kafadarımızdan birini seçip hikayeye balıklama dalarak olay örgüsünü tadını çıkartın.

Star Fall

Star Fall dışarıdan bakıldığında klasik bir dövüş oyununa benzese de oynadığınız da aslında ne kadar farklı olduğunu anlayacaksınız. Klasik dövüş mekaniklerini bilirsiniz, saldırma ve savunmaya dayalı bir oynanış stili olur. Star Fall için de aynısı geçerli fakat işleyiş biraz daha farklı. Saldırma ve savunma yapmak ayrı ayrı turlardan oluşuyor. Bir turda siz saldırırken diğer turda karşısı saldırıyor ve sizin bu sırada savunma yapmanız gerekiyor. İşin kilit noktası ise doğru zamanda doğru tuş kombinasyonuna basmak. Bu sizi oyun içerisinde zafere taşıyan faktör olacaktır. Oyunun kendi içerisindeki karakter sayısı az fakat oyun direkt dövüş oyunu olmaktan çok belli bir hikaye üzerinde ilerlediği için sahip olduğunuz karakter yetiyor ve artıyor bile. Değişik bir dövüş tadı arıyorsanız Star Fall’u denemekten çekinmeyin.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

Ünlü Twitch Yayıncısı “Ninja” Fornite’ın PUBG’den Daha Fazla Yetenek Gerektirdiğini Söyledi.

MDL Changsha’nın Şampiyonu PSG!