in

Değeri Bilinmeyen 10 Oyun!

My Friend Pedro

Oyuncu kitlesi, her ne kadar çoğu zaman iyi niyetli olsa da, bazı durumlarda bazı oyunların hakkını yiyebiliyor. Bu konuda bazen çok acımasız olabiliyoruz. Bunun en büyük sebebi de, bizlerin beklediği oyunlar yerine farklı amaca hizmet veren oyunları görmek denebilir. Ama bu oyunların da aslında kendi perspektiflerinde çok büyük başarılar olduklarını da inkar etmememiz gerekir. Bazen de oyunlar, çok farklı beklentilerle piyasaya çıktıklarında da değerleri bilinmeden kötü veya yanlış yorumlara da maruz kalabiliyorlar. Değer konusunun tamamen objektif olduğunun da altını çizmekle beraber, listedeki oyunları beğenmiyorsanız bunun kendi tercihiniz olduğunu ve saygı duyduğumuzu da unutmayın. Kendi perspektifimizden sizlere, daha fazla değer görse daha iyi olacağını düşündüğümüz, bu oyunları sunduğumuz listemizde artık aşağılara doğru bir iniş yapalım ve sizi de fazla bekletmeyelim:

10-) PATHOLOGIC 2

Pathologic 2

Aslında ilk başta 2005 yılında çıkan Pathologic filminin oyun versiyonunu yapmak adına yola çıkan geliştirici ekip, yeni bir karar alarak başka bir tecrübe yaratmaya çalıştı ve sonuç olarak da güzel bir oyun ortaya çıktı. İlk oyunu gördüğümde de bu oyunun neden bu kadar konuşulmadığı konusunda da aklımda bazı soru işaretleri kaldı ki korku türünün en güzel örneklerinden birisi olduğuna dair kesin bir argüman sunabilirim sizlere.

Rus bir cerrahın babasının isteğiyle doğup büyüdüğü yere dönmesiyle başlayan olaylar bir anda korkunç bir kabusun gerçekleştiği bir yöne doğru kötü bir şekilde ilerliyor. Korku oyunlarındaki en büyük etkenin atmosfer olduğunu düşünürsek, atmosferi başarıyla oyuna adapte eden geliştirici ekip zorluğu da unutmayıp zor ve kolay arasındaki dengeyi tutturarak hayranlık verici bir oyunun altına imzalarını attı. 23 Mayıs 2019’da çıkan bu oyun, geride bıraktığımız yılın en güzel oyunlarından biri olarak da aramıza katılmış oldu.

9-) MY FRIEND PEDRO

My Friend Pedro

Şiddet içerikli oyunların çok güzel bir avantajı var. Günümüz hayatının ciddi anlamda bir “sınav ve sabır testi” olduğunu düşünürsek sinirlerimizin çok gerildiği gerçeğini de kabul edelim. Böyle bir durumda, oyun oynayarak kafayı dağıtmaya karar verdiğinizde de günlük hayatınızda topladığınız o öfkeyi birşeyin üzerine salmanız gerek. Yok, tabii ki o iPhone 11’i kırmayın yazık günah. Onun yerine, açın bilgisayarınızı ve bir My Friend Pedro deneyimi yaşayın derim ben size.

Oyunun neredeyse her levelinde inanılmaz bir kaos var. Oyun size o kadar güzel bir şekilde güç hissiyatı veriyor ki, milletin kafasını gözünü dağıtırken “BİR DAHA!” diye bağırma ihtiyacı duyuyorsunuz. Son kullanıcıya harika bir övünç kaynağı sunan My Friend Pedro, aynı zamanda mobil oyun sektöründe de Johnny Trigger gibi oyunların da önünü açmış oldu. Bununla beraber, Max Payne havası da veren My Friend Pedro kesinlikle daha fazla ilgi görmesi gereken bir oyun denebilir.

8) CONDEMNED: CRIMINAL ORIGINS

Condemned Criminal Origins

Düşük sistemli oyun önerisi listemizin ikincisinden hatırlayabilirsiniz muhtemelen bu oyunu. Korku oyunu temasında çok güzel işler yapmayı başaran bir oyun olan Condemned: Criminal Origins, oyundaki gizem ve kasveti çok iyi bir şekilde bize sunuyor. Bir FBI ajanı olarak bir cinayeti sorgulamaya başladığınız bu oyunda ilerledikçe de korku türünün tatlı sürprizleri ile karşılaşıyorsunuz. Eski bir oyun olmasına karşın, türünün en başarılı oyunlarından birisi ve şahsen nostalji olarak bu oyunun çoğu insanda yer edinmemesi de beni şaşırtan bir nokta oldu. Korku ve polisiye sevenler için adeta bir cevher niteliği taşıyan bu oyunun en büyük artılarından biri ise dersine iyi çalışmış olması.

7-) SUPER SEDUCER 2

Super Seducer 2

İlişki simülatörlerinin yavaş yavaş oyun pazarında nefes almaya başlamalarıyla beraber, normal ilişkilerden eşcinsel ilişkilere kadar çok farklı içerikte simülatörler gördük. Bu simülatörlerin ya çok absürt ya da çok yetersiz kaldığı noktasında görüşe sahip olsam da Super Seducer serisi bu alanda çok güzel bir iş başardı.

İlk oyun daha ciddiydi ve buluşma ayarladığınız kadınlarla randevu boyunca seçim odaklı iletişim kuruyordunuz. Karşınızdaki kadının beden dilini okuyup sizden hoşlanıp hoşlanmadığını yorumlamaktan mutlu sonla biten bir buluşma ayarlamaya kadar puzzle’ımsı bir içeriğe sahip bir oyun vardı karşımızda. İkinci oyun da bu mottodan pek sıyrılmadı ancak işin içine çok daha fazla absürtlük ve komedi girdi. Bazı seçimler o kadar absürt ki ya kendiniz cidden karakter adına utanıyorsunuz ya da gülmekten kendinizi alı koyamıyorsunuz. Obez ve yaşı da ilerlemiş bir Arap iş adamından şirket patronuna ve Tinder buluşmalarına kadar pek çok farklı tipte karakteri yönettiğiniz Super Seducer serisinin ikinci oyunu kesinlikle oynamaya değer. İlk oyun sizi daha fazla zorlarken ikinci oyunda iş biraz daha komediye dönüyor. Tankla düşmanlarınızı da öldürebildiğiniz Super Seducer 2’nin daha fazla oynanması ve tecrübe edilmesi gerek.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  2000'li Yıllarda Çıkıp Aklımıza Kazınan 10 Efsane Oyun

6-) SCRIBBLENAUTS UNLIMITED

Scribblenauts Unlimited

Özellikle bu oyunun istatistiklerine baktığımda ciddi anlamda şaşırdığımı itiraf edeyim. Yaratıcılığınızı kullanarak defterinize ismini yazdığınız objelerin önünüzde oluşması, oyun dünyasında görebileceğiniz en büyük özgürlük ve yaratıcılık örneklerinden birisidir.

Kız kardeşinin lanetlenmesi ve yavaş yavaş taşa dönüşmesi ile telaşa düşen ana karakterimiz, iyilikler yaparak yıldız toplamaya çalışarak oyuna başlıyor ve belirli sayıda yıldız toplayınca da kardeşini özgür bırakmayı başarıyor. Oyunda çok farklı aşamalar da var ve yaratıcılığınızı kullanarak çok tuhaf objeler yaratıp insanlara yardım edebilirsiniz. Şirin grafikleriyle de kendinden nefret ettirmek için pek bir sebep sunmayan Scribblenauts’un sektörde bazı oyunlardan istatistik olarak çok daha geride kalması ise üzücü bir detay. Warner Bros’un yayıncılığını da yaptığını düşünürsek bu oyunun çok daha fazla önde olmasını bekleyebilirdik. Arayüzü ve sanat tarzıyla da kendine bağlayan Scribblenauts’ta yaratıcılığınızı istediğiniz kadar teste koyabiliyorsunuz. Az sayıda kişiden gelen istekler biraz zorladı ama genel olarak kolay ve tatlı bir oyun.

5-) RESISTANCE 3

Resistance 3

Resistance serisini biliyorsanız aslında bu serinin başarılı serilerden biri olduğunu da muhtemelen biliyorsunuz. PS3’e özel çıkış yapan ve exclusive bir seri olarak ilerleyen Resistance serisinin 3.oyunu da aslında gayet iyiydi ve ilk 2 oyun arasında bir uçurum da yoktu. Fakat burada en çok şaşırtan ise, bu oyundan çok az bahsedilmesi ve tartışmaya açık olarak belki de serinin en iyisi sayılabilecek bir oyunken diğer 2 oyunun gerisinde kalması oldu. Hikaye aktarımı biraz da Half Life’ı andıran Resistance 3, değeri bilinmeyen oyunlar arasında kesinlikle yer hak ediyor ve saygılarımızı F tuşuna basarak veriyoruz.

4-) BATMAN: THE ENEMY WITHIN

Batman The Enemy Within

Telltale’in The Walking Dead: Final Season oyunundan önce çıkan Batman: The Enemy Within oyununun kesinlikle Batman hikayesine çok güzel bir detay olarak eklendiğini söyleyelim. İlk oyundan 1 yıl sonra geçen ve Gotham’ın suç oranlarında tam büyük bir düşüş yaşanmışken eski bir tehditin geri dönmesi ve tek de gelmeyip çok büyük suçlularla iş birliği yapması da Batman’in şehrinin üstüne bir kasvet çökertir ve özellikle son oyundaki karmaşa ve kaostan daha yeni arınan bir şehrin bu tehditle baş etmesi de kolay değil. Oyunun başlarında kötü bir sürpriz ile başlasak da aslında sezonun genel olarak çok güzel bir olay örgüsünü devam ettirdiğini ve özellikle harika bir Joker-Batman ilişkisi sunduğunu da belirtelim.

İlk oyunda Harvey Dent ve Oswald Cobblepot’a ek olarak Lady Arkham’a karşı büyük bir savaş veren GCPD ve Batman’in sonunda başarılı olması ve şehri kurtarmasından sonra da Riddler karşımıza çıkıyor ve 1 sene aradan sonra bu sefer de Riddler ile bir çekişme başlıyor. Çok da güçlü bir ekibi bulunan Riddler, bu ekip üyelerinden biri olan ve geçen sezon Arkham Asylum’da tanıştığımız Joker tarafından ihanete uğruyor ve tek başına kalıyor. Daha sonradan Bane, Harley Quinn ve Mr.Freeze gibi Batman’in en tehlikeli düşmanlarının da bu ekipte olduğu ortaya çıkınca ve Bruce’un bu sefer de içeri sızıp bilgi kaçırmaya başlamasıyla olaylar daha da sarpa sarıyor. 4.bölümde yapacağınız seçimin birbirinden farklı iki 5.bölüm yaratması da çok ince ve güzel bir detay.

Bu oyun aynı zamanda Joker ve Harley Quinn arasında çok farklı bir ilişki oluşturdu ve Joker’i daha kişiliği oturmamış masum biri olarak gösterirken Harley Quinn’i de önemli bağlantıları olan bir suç örgütü lideri yaparak Harley’i baskın, Joker’i pasif yaparak değişik bir yol izledi. Bu değişiklik, oyunda çok güzel geri dönüşler aldı ve Telltale’in özellikle dikkatli bir şekilde senaryo hazırladığında neler olabileceğini de görmüş olduk.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Büyük Sempati Duyulan 10 Oyun Karakteri!

3-) STICK FIGHT: THE GAME

Stick Fight The Game

Çöp adamlı oyunlar, çok uzun zamandır sektördeler ve zannediyorum ki kolay kolay da en azından yakın gelecekte aramızda durmaya devam edecekler. Çöp adamlı oyunları biz genelde içerdikleri absürt şiddetle biliriz ve Stick Fight oyunu da bundan bağımsız değil.

Online bir oyun olan ve 4 kişiyle birlikte farklı platformlarda birbirinizi öldürmeye çalıştığınız bir oyun olan Stick Fight, sunduğu silah opsiyonlarıyla da çok güzel bir silah aksiyonu sunuyor. Karakter fiziklerinin de oldukça ilginç olduğunu düşünürsek bu oyunun açık ara oynadığım belki de en iyi çöp adam oyunu olduğunu söyleyebilirim. Flash oyunlarla başlayan ve daha derin konseptlerle aramıza katılmaya devam eden çöp adam oyunları arasında Stick Fight’ın çok önemli bir yeri var. Sunduğu farklı mücadeleler ve çeşitlilik ile çok iyi bir oyun estetiği sunan Stick Fight, sektörde belki de daha ilerde olmayı hak eden bir oyun olarak da bazı kişiler tarafından yorumlanabiliyor.

2-) MORTAL KOMBAT 11

Mortal Kombat 11

Mortal Kombat serisinin galiba sonuna geldik. Ed Boon’un yaptığı açıklamalar, en azından buna hafiften işaret ediyor. Ama şöyle bir gerçek de bulunuyor ki, Mortal Kombat 11’in Netherrealm Stüdyolarının birçok hatasından öğrenerek ortaya çıkardığı bir oyun olduğunu kabullenmek gerekiyor.

Mortal Kombat 11, büyük bir heyecanla aramıza katıldı. Hikaye modunda özellikle Shinnok’ın yenilmesinden sonra ne olacağı ve karanlık tarafa kaptırılan karakterlerin nasıl geri döndürüleceği merak konusuydu. Ama senaryoda olanlardan sonra artık bunları da geçtik ve baya baya evren tehdit altına girdi. Efsane bir titanın bozulan dengeyi düzeltmek adına zamanı tekrar başa sarmayı istemesiyle olaylar başladı ve sonunda çok ilginç bir şekilde sona erdi.

Dövüş mekaniklerinde de çok güzel değişiklikler geldi ve extended hareketlerin yapılması hem kolaylaşıp hem zorlaştı gibi bir durum oldu ve daha stratejik bir kullanıma geçildi. Ama bunu yaparken de casual oyuncuları kaybetmek istemeyen Netherrealm, zoru başardı ve birçok insanın da Mortal Kombat serisine başlamasına sebep oldu. Oynanıştaki başarıyla da büyük bir takdiri hak eden Mortal Kombat 11, PC’deki optimizasyon sorunları nedeniyle çok eleştiri almış olsa da oyunun başardığı çoğu şeyi göz ardı etmek biraz haksızlık oluyor. Bunun da yavaştan çözüldüğünü düşünürsek, Mortal Kombat 11 oynamak için gayet hazırız.

1-) BATMAN: ARKHAM ORIGINS

Batman

Geldik mi listenin sonuna? Listenin sonunu cidden anlamıyorum, evet anlamıyorum. Neden? Çünkü bu listede en çok şaşırdığım oyun Arkham Origins oldu. Oyunun başarılı olmasının ardında çok sebep var. Boss fightların çoğu gayet iyi düşünülmüştü ve Deathstroke ile Copperhead boss fightlarından çok memnun kaldım. Bane ile en sonda verdiğimiz büyük mücadele ise tam bir Batman aksiyonuydu. Joker’in Batman ile ilk tanışması ve Batman’a karşı duyduğu tuhaf hislerin de oyunda gösterilmesi, aynı zamanda Joker’i de bize farklı bir açıdan tanıtan bir karar olduğundan çok önemli. Batman’in ilk yılları olmasından dolayı da bu durum, Batman için kolay olmuyor tabii ki ve özellikle Bane ile baş etmekte çok zorlanıyor. Görevlerde de aşağı yukarı Arkham City başarısı mevcut ve Arkham City görevlerine benzer bazı görev dağılımları da mevcut.

Arkham serilerindeki dövüş inputları da büyük ölçüde korunuyor ve açıkçası Arkham serileri ile bu oyun arasında çok ciddi bir fark ben göremedim. Oyunun tabii ki sevenleri var ama Arkham oyunlarından bahsedilirken bu oyundan bahsedilmemesi kesinlikle bir eksik ve bu oyunun da mutlaka oynanması ve konuşulması gerekiyor. Hikaye açısından da bazı şeylerin kafada oturmasını sağlayan Arkham Origins, Batman’in ilk yıllarında yaşadığı zorlukları ve öfke ile üzüntüyü nasıl kontrol etmesi gerektiğini öğrendiği oyun olarak serinin tamamlayacısı görevi gördü denebilir.

Siz Değeri Bilinmeyen 10 Oyun! listemizi nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu listede olmayı hak etmeyen ya da olmasını istediğiniz oyunları da yorum kısmında paylaşmayı unutmayın!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://oagtr.com/anasayfa/warcraft-ii-reforged-cikti/

Warcraft III: Reforged Çıktı!

Ücretsiz Oyun: Farming Simulator 19 Ücretsiz Oldu!