in

Dile Kolay 10 Yıl! | 2010lu Yılların En İyileri Listesi #1

Açık dünyalardan shooterlara her şey ve herkes burda!

Başlıkta da söylediğim gibi, dile kolay on sene bitti. 2010ları geride bırakıp 2020lerin perdesini aralarken dönüp geriye bakmak, geçen on yılın en iyilerine göz atmak istedim. Çeşitli kategorilerden oluşacak olan bu liste için liste içinde liste desem sanırım yanlış olmaz. Hemen listeye geçmeden önce bir iki minik kuralımız var onlara göz atalım, sonrasında 2010ların en iyileri bizi bekliyor!

Kurallar:

1- Her kategoride her seriden yalnızca bir oyun bulunabilir. Örneğin en iyi FPS oyunu klasmanında Call of Duty: Black Ops varsa aynı zamanda o klasmanda Modern Warfare yarışamaz.

2-Oyunlar 01.01.2010-31.12.2019 arasında çıkmış olmak zorundadır.

3-Her kategoride 5 oyun bulunur, sıralamalar rastgeledir iyiden kötüye veyahut kötüden iyiye sıralama belirtmez.

2010ların En İyi Oyun Müzikleri:

1- The Witcher III: Wild Hunt – Priscilla’s Song

 

19 Mayıs 2015 çıkışlı The Witcher III: Wild Hunt gerçekten her şeyiyle dev bir keyif. Büyülü, içine çeken bu harika dünyanın tacı ise müzikleri desem yanlış olmaz sanırım. Priscilla’nın kadife sesi ve lavtanın nevi şahsına münhasır harmonisi tavernada yayılırken kendinizi kaybetmemek gerçekten imkansız.

2- Spec Ops: The Line – Radioman Song

“Sonsuzluk ve ötesine!” 26 Haziran 2012 çıkışlı Spec Ops: The Line insanların uykularını çaldı, onları ağlattı ve kırdı. Muazzam üstü hikayesi, süper başarılı oyunculukları ve her şeyi harmanlayan müzikleri ile Spec Ops: The Line bir başyapıt. Radioman Song ise çölün ve çatışmanın sıcaklığını karşıya geçirirken aynı zamanda bi’ şeylerin de yanlış gittiğini karşıya hiç söz kullanmadan aktarmayı başarıyor.

3- Call of Duty: Black Ops II – Shepherd of Fire:

Call of Duty serisinde iyi olan oyunların hep güçlü bir yanı vardı. Modern Warfare(2009)’ın çok oyunculu modu, Black Ops’un hikayesi iyiydi mesela. Black Ops II’yi ise serinin geri kalanından ayıran bu sanırım çünkü bu oyunun her şeyi iyi. Call of Duty tarihinin en iyi kötü adamı, en iyi hikayelerinden biri, en iyi çok oyunculu modu, en iyi zombi modu ve en iyi müzikleri bu oyunda bulunuyor.

4-  DOOM – BFG Division:

DOOM 2016, bir seri nasıl hayata döndürülür kitabı yazılacak olsa kaynak olacak kalitede bir yapım. 90ların başında FPS türünü, şiddeti ve metal müziği ayrılmamak üzere birçok insanın hayatına sokan seri 2016’daki geri dönüşünde ruhunu korudu ve güçlendirdi. Mick Gordon’un muazzam ötesi soundtracki çıplak elle ortadan ikiye düşman yarmanın keyfini epey arttırıyor.

5- Red Dead Redemption 2 – House Building Theme

Atınızı özgürlüğe doğru sürerken gün batıyor ağır ağır. Açık arazilerde geyikler, tavşanlar koşuyor ve yüzünüzde bir tebessüm. Red Dead Redemption 2 şu ana kadar yapılmış en kapsamlı ve canlı açık dünya olma unvanını gururla elinde tutarken bu muazzam şarkı ise pastanın üstündeki çilek olarak yerini koruyor.

2010ların En İyi Açık Dünya Oyunları:

1- Red Dead Redemption 2:

“Bildiğimiz toprakların çok daha doğusunda, gerçek özgür topraklardan uzaktayız.” Red Dead Redemption 2, hemen bir önceki maddede belirttiğim gibi şu ana kadar yapılmış en canlı ve gerçek açık dünya oyunu. Sakin ve yavaş doğasına kapılmamanın imkansız olduğu bu yapımda kendinizi dağın başında oturup aşağıyı izlerken bulmak çok kolay. Şahsi bir ekleme yapma gereği duyuyorum bu noktada RDR için, hayatım boyunca hiç bir oyunda “Şurda oturup dinleneyim biraz, etrafı izleyip sakinlerim.” dememiştim. RDR dünyası insanı içine çekmekte çok başarılı, bi noktadan sonra gerçek hayatta davrandığınız gibi davranmaya başlıyorsunuz oyunda çünkü deneyim sizin davranışlarınızla şekilleniyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Yaz Tatilinde Vakit Geçirmek İçin 10 Mobil Oyun

2- The Elder Scrolls V – Skyrim:

“8K texture pack, horse genitals mod, thomas the tank engine as dragons”

Skyrim oturup 10.000 saat oynasanız dahi geri dönüp bir şeyler bulabileceğiniz oyunlardan birisi. Detaylı karakter yaratımı, krallıkları, dinleri ve ırkları ile oturmuş bir evren üzerinde iyi bir hikaye anlatan oyunu defalarca bitirseniz dahi en az on kere daha bitirmek isteyeceksiniz. Peki o 10 ekstra oynanıştan sonra ne mi olacak? Bir sürü mod indirip bir daha bitireceksiniz!

3- The Witcher III – Wild Hunt:

Hazır dizinin de gazındayken Witcher konuşmasak ayıp olur. Büyülü ve güzel dünyasının içinde ince acılar barındıran Witcher, bakmaya doyamadığımız dünyalardan biri. Oyunun güzel yanlarından birisi de kaliteli yazılmış karakterleri.

4- Grand Theft Auto V:

Red Dead Redemption’a tahtını kaptıran oyun GTA V, çıkışının üstünden yıllar geçmesine rağmen hala en çok konuşulan ve oynanan oyunlardan birisi. Klasik Rockstar oynanışını üç oynanabilir dinamik karakterle değiştiren GTA V, toplumun hasta yanlarından çıkardığı muazzam mizahı ve dinamik dünyası ile tam bir başyapıt.

5- Assassin’s Creed IV: Black Flag:

Assassin’s Creed IV, serinin hikaye konusunda zayıf oyunlarından inkar etmeye hiç gerek yok. Ama hikayede yaşadığı eksikliği dünyada kat kat üstüne koyan bu oyunda gittiğiniz, gördüğünüz her yer özel bir hisse sahip. Denizlerde türkülerle, karada gizlene gizlene gezdiğimiz bu oyun için en iyi Assassin’s Creed açık dünyası desem sanıyorum ki yanlış olmaz.

 

2010ların En İyi FPS Oyunları:

1- Call of Duty: Black Ops:

Call of Duty serisinin “Sultan Süleyman’ı” diyebileceğimiz bu oyun bir Call of Duty’den beklediğiniz her şeyin üstüne kat kat koyarak verdi. Muazzam hikaye, iyi yazılmış karakterler, eğlenceli oynanış, genişletilmiş zombi hikayesi, efsanevi çok oyunculu haritalar, rock ve metal efsanelerinden çıkmış soundtrack… Say say bitmeyecek anlayacağınız, Call of Duty: Black Ops efsaneler listesinin en başında yer almayı hak eden bir oyun.

2- Bioshock: Infinite

Oynanış olarak çeşitli eksiklikleri olsa da Infinite’in damakta bıraktığı tat gerçekten çok başka. Şairane bir hisle yazılmış hikayesinin içinde kendinizi kaybederken karakterlere adeta aşık olacağınız bu oyun çok ciddi anlamda bizi “bulutların üstüne” çıkarıyor.

3- Dishonored:

Hazır konu şairanelikten açılmışken Dishonored’dan bahsetmesem çok büyük ayıp olurdu. Kasvet ve umutsuzluğun bir şehre nasıl işlendiğini ve hastalığın bütün bu negatiflik arasında nasıl kol gezdiğini görmek istiyorsanız aradığınız oyun bu. Hikayesi ile iç içe geçmiş tasarımının yanında Dishonored’ın oynanışın kalitesi de çoğu rakibinden gömlek gömlek üstün.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Korsan Oyuncuları Cezalandıran Oyunlar

4- Far Cry 3

“Yukarda, te göğün tepesinde parmağın tetikte sanardın. Ama yere çakıldın.”

Far Cry 3’ü oynayan hemen hemen herkes bu oyunu serinin geri kalanının üstüne koyar ve bunu yapmakta haklılardır. Muazzam detayla hazırlanmış dünyası, Vaas gibi oyun tarihinin en kaliteli kötülerinden birini bulundurması, hızlı ve keyifli oynanışı ile herkesin gönlünü kazanan bu oyun yıllar sonra dahi hatırlayacağımız anılar bırakıyor.

5- Battlefield 4:

Battlefield 4 sadece son on yılın değil tüm zamanların en iyi 5 FPS oyunundan biridir diye bir iddiada bulunsam muhtemelen yanlış olmaz. Attığınız her kurşundan keyif aldığınız, dünyasının güzelliği ile aklınızı başınızdan aldığı bir oyun bu. 2020’nin ilk gününde dahi diski takıp girecek olsanız sırıtmayan grafikleri, dengeli fakat aşırı eğlenceli oynanışı ve muazzam muazzam muazzam üstü haritalarıyla Battlefield 4 belki de bu listede yerini en çok hak eden oyun. Üç kere muazzam yazmamın biraz abartı olduğunu düşünebilirsiniz oyunu oynamadıysanız. Oyunu oynadıysanız zaten muhtemelen hak veriyorsunuzdur!

2010lu Yılların İyi Third Person

Oyunları:

1- Red Dead Redemption 2:

“Ulan yine mi bu oyun, kaçıncı oldu bu?” diyebilirsiniz ama bu oyuna kaç tane “en iyi” ödülü versem az olacaktır. Bu yazıda daha önce iki kez söyledim yine söyleyeceğim gelmiş geçmiş en detaylı ve canlı açık dünya oyunu şu an Red Dead Redemption 2. Oyun sadece güzel bir dünya olmakla da kalmıyor, Rockstar’ın şimdiye kadar yazdığı en iyi karakterleri barındıran oyun sürükleyici ve sarsıcı bir hikayeye sahip. Oynadıkça daha fazla oynamak isteyeceğiniz bu yapım oyun tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir yapıt olarak geçiyor.

2- Grand Theft Auto V:

Yozlaşan, çürüyen bir toplumun hikayesini abartılı bir mizahla anlatan GTA V, Red Dead çıkmadan önceki en büyük oyun dünyası idi. 2013’ten bu yana en çok konuşulan ve oynanan oyunlardan biri olan GTA V, her yanıyla oyuncusunu tatmin ediyor.

3- Spec Ops: The Line

Açık dünyalardan uzaklaşırken karşımıza bir video oyununda anlatılmış gelmiş geçmiş en iyi hikayelerden biri çıkıyor. Attığınız her kurşunun gece kabuslarınıza gireceği, psikolojinizi alt üst edecek inanılmaz kaliteli bir yapım Spec Ops: The Line. Şahsen oyunu oynadıktan sonra 2 hafta shooter oynayamamıştım.

4- God of War:

Sevilen bir seriyi kendi tarzından alıp komple yeni bir deneyim oluşturmak çok zor ve riskli bir iştir. God of War bu işi neredeyse hatasız yaparak muazzam bir deneyim ortaya çıkarmış. İskandinav topraklarının soğukluğunu kemiklerinize işleten bu oyun, grafikleri, müzikleri ve saran hikayesi ile kesinlikle oynanması gereken bir yapım.

5- Assassin’s Creed: Brotherhood:

Ezio Auditore da Firenze, adını dahi söylerken hava fışkırıyor! Oyun tarihinin en ikonik karakterlerinden birini tarihin en ilgi çekici zamanlarından birinde oynadığımız bu oyun nostalji trenine VIP bilet statüsünde.

Serinin ilk listesini burada sonlandırırken size de soralım, bu kategorilere başka hangi oyunları koyardınız? Listenin ikinci bölümünde en iyi karakterler, hikayeler, kötüler ve çok daha fazlası sizleri bekliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Oyun: The Talos Principle Ücretsiz Oldu!

GRID 2019 Bu Hafta Sonu Ücretsiz!