in

Dile Kolay 10 Yıl! | 2010lu Yılların En İyileri Listesi #2

On yılın en iyilerine dönüp baktığımız serinin ikinci bölümünde stratejiler, hikayeler ve karakterler bizleri bekliyor. Onları daha fazla bekletmeden hemen aksiyona geçelim! Kurallarımız geçen yazıyla aynı fakat yine de hatırlatmakta fayda var.

Kurallar:

1- Her kategoride her seriden yalnızca bir oyun bulunabilir. Örneğin en iyi FPS oyunu klasmanında Call of Duty: Black Ops varsa aynı zamanda o klasmanda Modern Warfare yarışamaz.

2-Oyunlar 01.01.2010-31.12.2019 arasında çıkmış olmak zorundadır.

3-Her kategoride 5 oyun bulunur, sıralamalar rastgeledir iyiden kötüye veyahut kötüden iyiye sıralama belirtmez.

4-Bu yazı çeşitli oyunlar hakkında konuşurken SPOILER VEREBİLİR.

 

2010ların En İyi Hikayeleri:

1- Metal Gear Solid V: Phantom Pain:

İster sevin, ister nefret edin; Kojima’nın göz bebeği Metal Gear uzun yıllardır her gelişinde oyunlarda hikaye anlatımı konusunda yeni bir standart belirliyor. Sinematik damağımızı tatmin eden Phantom Pain alışılagelmişin dışında kalan özel hikaye anlatımı ile dünyasına ilgili herkesin kalbini kazanıyor.

2- NieR: Automata:

Bir video oyunuyla ilgili söyleyebileceğiniz tek şey “26 farklı sonu var.”  olsa dahi bu cümle ilgi çekmek için pek gayet yeterli olacaktır. NieR varlığınızı sorgulatacak hikayesi, sunduğu farklı yolları ve çatışmalarıyla doyurucu bir deneyim sunuyor.

3- The Last of Us:

Çatışmalar, varlık sorgulamaları ve etik mevzulardan konu açılmışken The Last of Us’a değinmemek gerçekten büyük ayıp olurdu. Şairane bir hikayenin adeta bir ressamın elinden çıkmış dünya ile buluştuğu bu oyun  duygularınızla oynuyor.

4- Red Dead Redemption II:

“Hanımlar ve beyler, bu bir soygundur!”

Karakter gelişiminin hikaye içinde eritilmesi ve ilerletilmesi Rockstar’ın sanırım en iyi yaptığı şey (Evet o muazzam açık dünyalar dahil konuşuyorum). Hikayenin başında ve sonunda tamamen başka insanlar dahi olabilirken bu değişimin asla zorlanmış hissettirmemesi tebrik edilesi bir yazarlık kabiliyeti.

Bu kabiliyetin ise açık ara en iyi göründüğü oyun Red Dead Redemption 2 zira bu oyunda boş zamanlarınızda hikayenin unsuru olan diğer karakterler ile konuşabiliyor, onların fikirlerini alabiliyor ve hikayelerini dinleyebiliyorsunuz. Bu durum oyun tecrübesini gerçekçi bir noktaya taşıyor çünkü bu karakterler oturup konuştuğunuz, dertleştiğiniz insanlara dönüşüveriyor sadece sinematiklerde çıkıp ateş eden NPCler olmak yerine.

5- Detroit: Become Human:

“Ne için dizayn edilmiştim, onların kölesi, oyuncağı olmak için mi?”

Şu an izlediğiniz video o kadar epikti ki insanlar başta fragmanda oyunun sonu gösteriliyor sanmıştı. Detroit Become Human, insanlığın doğasını sorgulayan hikayesi ve yürek sızlatan anları ile akıllara kazınan bir hikaye sunuyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  2018'in En İyi 10 HTC Vive Sanal Gerçeklik Oyunu

2010ların En İyi Karakterleri:

 

1- Arthur Morgan

Arthur’un macerası başından sonuna bir mücadele oldu. Geleceği, ailesi ve idealleri arasında kalan bu karakterin zaman içinde geçirdiği değişimi izlemek gerçekten büyük zevk. Oyunun iyi yazılmış hikayesinin yanında Arthur’u özel kılan bir diğer şey ise oyuncu tarafından şekillenen bir karakter olması, yani günün sonunda iyi veyahut kötü bir adam olan bu insanın hareketlerinden, söylediklerinden ve yaptıklarından siz sorumlusunuz. Durum böyle olunca işler çok daha özel bir hal almaya başlıyor.

2- Alex Mason:

Mücadelelerden bahsederken Vietnam’da, Küba’da, Rusya’da savaş görmüş, hapsedilmiş, sadece kendi başkanını öldürsün diye beyni yıkandıktan sonra evine yollanmış Alex Mason’dan bahsetmemek büyük ayıp olur. Mason inanılmaz derinlikli bir karakter olmasa da bulunduğu dünya ile olan bağı ve yaşadıkları ile aşırı ilgi çekici bir adam olmayı başarıyor!

3- Geralt of Rivia:

“Yağmur yağıyor gibi.” “Hmmm rüzgar uluyor.”

Beş bin kişilik orduyu yere serip dağ kadar canavarın kafasını sırtlayıp epik bir hik… Bir şeyler yanlış oldu burda hemen düzeltelim. Beş bin kişilik orduyu yere serip, dağ kadar canavarın kafasını sırtlayıp koşa koşa Gwent oynamaya giden muazzam bir adam Geralt. Dünyanı kurtarmak için 5 dakikamız varsa dördünü Gwent oynayarak geçirebiliriz sorun yok!

Şakalar bir yana Geralt sağlam idealleri ve zeki geri dönüşleri ile sağlam bir karakter yapısı ortaya koyuyor.

4- DOOM SLAYER:

“Hiç konuşmayan, tepki vermeyen, sadece ateş edip koşan bir adam nasıl en iyi karakterler listesinde olur yahu saçmalamayın!”

Karakterleri çoğu zaman duygularla bağdaştırırız maruz kaldıkları hikayeler üzerinden, kimi karakterler deliliği (Vaas gibi) kimi karakterler cesur vatanseverliği (Reznov gibi) kimi karakterler ise saf sinir ve şiddeti temsil eder, Doom Slayer gibi. Adı dahi olmayan bu kahramanımız gerçekten kendine verilen rolü hakkının çok ötesinde taşıyan bir adam. Önüne çıkan her şeyi çıplak elleriyle ortadan ikiye bölen bu karakterin kendisi için yazılan hissiyatı taşımadığını kimse iddia edemez bence.

5- Kratos

“Ölmek için çok sinirli” serimizde bir sonraki karakterimiz Kratos, Yunan mitolojisindeki herkesi kılıçtan geçiren “saf sinir adam” yolunu kuzeye doğru çevirirken “saf sinir baba” moduna geçiyor. Fakat ne kadar babacan, ne kadar korumacı olursa olsun şiddeti asla elden bırakmayan Kratos, duygusal anların yanında düşmanları yok etmenin tatminini de sunuyor!

2010ların En İyi Strateji Oyunları:

1- Europa Universalis 4:

Geçtiğimiz dönemlerde başka bir listede bu oyundan bahsederken “1200 saat kadar oynadım, oyunu ilk 600 saatte mi öğrendim yoksa ikinci 600 saatte mi bilmiyorum.” demiştim. Bu durum hala geçerli, Paradox’un inanılmaz karışık ve detaylı “excel” simülatörü Europa Universalis savaştan siyasete, diplomasiden ticarete uzanan geniş bir yelpazede aksiyon sunan inanılmaz başarılı bir strateji oyunu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  En Sevilen 8 Mobil Dövüş Oyunu | Mobil Kuşağı #3

2- Age of Empires II: Definitive Edition:

Evet teknik olarak yeni bir oyun değil fakat Age of Empires II: Definitive Edition yeni krallıkları, güncellenmiş grafikleri, yeni birlikleri, teknolojileri ve stratejileriyle bu listede boy göstermeyi hak eden bir oyun. Eski formülün üstüne ekleyerek gelen Definitive aşırı keyifli saatler vaat ediyor.

3- Hearts of Iron IV:

“Sonuna kadar devam etmeliyiz. Fransa’da savaşmalıyız, denizlerde ve okyanuslarda savaşmalıyız, artan özgüvenimiz ve havacılıkta büyüyen gücümüzle savaşmalıyız, adamızı savunmalıyız, bedeli ne olursa olsun. Sahillerde savaşacağız, çıkarma bölgelerinde savaşacağız, arazide ve sokaklarda savaşacağız, tepelerde savaşacağız; asla teslim olmayacağız!” 

Hearts of Iron gerçekten muhteşem bir savaş oyunu, birlik düzenlemeleri olsun generaller olsun tarihi yanı olsun neredeyse eksiksiz bir oyun. Ama bir kusuru var ki saatlerce övmemi engelliyor bu yapımı, bir strateji oyununda nasıl para olmaz yahu aklım almıyor. Almanlar tüm dünyayı 3 kere donatacak silahı nasıl tek kuruş harcamadan üretiyor biri nolur izah etsin… Para mevzusu dışında gerçekten muazzam bir savaş oyunu ama orada hakkını vermek gerek.

4- Civilization V

İyi bir strateji oyununun en önemli özelliği nedir? Evet doğru bildiniz müzikleri! Bilemediyseniz de sorun yok biz hemen konumuza dönelim. Civilization serisi yıllardır süregelen bir modele ev sahipliği yaparken her seferinde üzerine bir şeyler ekliyor. Beşinci oyun ise şahsi görüşüme göre sanat konusunda serinin en başarılısı. Kültürleri ciğerine kadar tanımış müzikleri, “cesur yeni dünya” gibi harika sinematikleri ve eğlenceli hükümdar karakterleri ile kör olana kadar oynamak isteyeceğiniz bir oyun Civilization V.

5- They Are Billions:

Post apokaliptik bir gezegende steampunk bir strateji macerası sunan They Are Billions’ta elde avuçta kalan bir grup insanla medeniyeti tekrar kurmaya çalışıyoruz. Tahmin edebileceğiniz üzere işler sorunsuz gitmiyor, insanlığı korumak için bir ton dert ile savaşıyorsunuz!

 

Evet, listemizin ikinci serisinin de sonuna geldik. Son on yılı kısa kısa değerlendirdiğimiz bu yazı dizisinin bir sonraki bölümünde kötü adamlardan, büyük olaylardan ve repliklerden bahsedeceğiz o yüzden takipte kalmayı unutmayın!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Valve’dan Left 4 Dead 3 Açıklaması Geldi!

Mortal Kombat 11’e Joker Geliyor!