in

Downgrade Edilen 9 Oyun

The Witcher 3 Wild Hunt

E3 konferanslarında gördüğünüz birçok oyun, sizlerde bir satın alma isteği mutlaka uyandırmıştır. Aslında bu konferanslarda, firmalar hayran kitlesini tatmin etmek ve birazcık da ön siparişleri tetiklemek adına trailerlar yayınlarlar. Öyle mükemmel trailerlar ile karşılaşırız ki oyuncu kitlesi olarak oyun hakkındaki beklentilerimiz de doğal olarak artar. Ancak bazı firmalar, oyunları piyasaya sürdüklerinde çok büyük bir hayal kırıklığı yaşatırlar çünkü trailerda gördüğünüz oyun ile oynadığınız çok farklıdır. Kimi zaman zorunluluktan dolayı bu değişiklikler olsa da bazen de firmaların tembelliğinden dolayı bu değişiklikler üzerine eklenmeden ya da daha kötüleştirilmiş bir şekilde oyunlar karşımıza gelir. Mesleki açıdan etikliği tartışıladursun gelin sizlerle birlikte size özel seçtiğimiz downgrade edilen 9 oyunu inceleyelim:

THE WALKING DEAD: A NEW FRONTIER

The Walking Dead A New Frontier

Telltale, tamamı ile hikaye bazlı oyunlar üreterek sempati kazanan bir oyun firmasıydı. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında ise iflaslarını ilan ederek 200 kişinin işten atılması ile sadece 25 kişilik kilit ekibin geçici bir süreliğine kaldığı bu firma ise ilk başlarda yakaladığı harika çıkışı yaptığı hatalarla sıfırladı. Bu hatalardan biri de belki The Walking Dead: A New Frontier oyunu oldu. Oyun downgrade yedi ama listedeki diğer oyunların aksine daha çok hikaye bazından downgrade yedi. 2.sezonda oyunun 5 farklı sonla bitiyor olması ise bu oyun için beklentileri yükseltmişti. Aslında Telltale harika bir 3.sezon hazırlıyordu ve oyunun erken geliştirme sürecinde internete sızdırılan bilgiler ise oldukça heyecan vericiydi. Oyunun son halindeki hikayesinden çok daha farklı ve sürükleyici bir hikaye bulunuyordu. Ama aynı anda Minecraft ve Guardians Of The Galaxy gibi oyunların da geliştirmesine başlayınca Telltale, bu oyunu downgrade etmek gibi çok kötü bir hata yaptı ve bütün sonları önemsiz hale getirerek kendilerinin en sevilen serisi olan The Walking Dead serisinin devam oyununu basitleştirdi. Telltale’in oyun dünyasında şekillendirdiği mekaniklerden biri olan çoktan seçmeli oynanışın ise aynı şekilde basitleştirilmesi ve yaptığınız neredeyse bütün seçimlerin sonunda aynı sona bağlanması ise Telltale firmasının oyun felsefesini bir anlamda ezdi. Grafik anlamda ise o meşhur çizgi roman havasını kaldırarak grafikleri modernleştirmeye kalkan Telltale, bir hata da burda yaparak sevenlerini üzdü. 2 ana karakter sözü veren ama serinin asıl ana karakteri Clementine için hikayede önemli roller vermeyen Telltale, son hatasını da burda yaptı. Diğer ana karakter Javier iyi bir karakterdi ama Clementine’da aynı şekilde ilgi görseydi en azından bu şekilde memnun olabilirdik.

THE WITCHER 3: WILD HUNT

The Witcher 3 Wild Hunt

Listede Witcher 3’ü görmeyi bekliyormuydunuz bilemeyiz ama listeye böylesine harika bir oyunla devam ediyoruz. Peki, neden? Oyunun zaten grafikleri çok iyiydi ve yüksek standartlardaydı. Daha da mı iyiydi yoksa? Sorunun cevabı, evet. E3 2014 konferansında yayınlanan trailerda gördüğümüz Witcher 3 biraz daha iyiydi ve zaten harika geri dönüşler alan bir oyunun daha da harika olma potansiyelini taşıdığını bizlere gösterdi. CD Projekt Red, muhtemelen optimizasyonu korumak adına, son grafiklerde bi hamle yaparak kaliteyi birazcık düşürdü. Kullandıkları oyun motorunun önemli bir başarısı da, bu hamlenin oyunu optimize etmesi için yeterli olmasıydı. Yine de bir downgrade söz konusu olduğundan dolayı listeye almak zorundayız. Sonrasında yapılan güncellemeler ile grafiklerde biraz düzeltme yapılsa da, sanki o trailerdaki atmosferi yakalayamadık gibi. İyi efor, CD Projekt Red. Yine de downgrade gözlerimizden kaçtı zannetme.

TOM CLANCY’S RAINBOW SIX SIEGE 

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Bu listeyi okuyan birçok kişi, muhtemelen Ubisoft oyunlarını da bu listede görmeyi bekliyordu ki isteğiniz yerine gelmiş durumda. Ubisoft, güzel işlere imza atabiliyor olsa da oyuncu memnuniyeti açısından sınıf tekrarı yapması daha iyi olacak bir firma. Trailerlarda gösterdikleri oyunları downgrade etmeyi hobi edinen bu firma, nerdeyse bütün oyunlarında az da olsa bir downgrade yapmıştı. Rainbow Six Siege oyunu ise bu oyunlardan birisi. Trailer ilk çıktığında, görev başlangıcında ve görev gidişatlarında üzerinde durulmuş ara sahneler gördük. Oldukça gerçekçi bir takım görev senaryosunu bu şekilde bizlere sunmayı başaran Ubisoft, trailerı ilk gördüğümüzde bizlerde çok büyük bir heyecan uyandırmıştı. Ancak oyun çıktığında ise çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadık. Oldukça düz ve sade bir oynanışa sahip olan bu oyun, trailerda bize böylesine umut vermeseydi belki de bu büyük bir problem olmazdı. Silah animasyonları ve oyuncu animasyonlarında da biraz kolaya kaçan Ubisoft, maalesef oyuncu kitlesini yeniden hayal kırıklığına uğratmış oldu. Böylesine büyük bir firmanın bunu yapması ise daha da üzücü bir detay.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Karantina Biter, Bu Oyunlar Bitmez!

FAR CRY 4

Far Cry 4

Far Cry 3’ün başarısını devam ettirme konusunda biraz hayal kırıklığı yaşatan bu oyun da downgrade tuzağına düştü. Trailerı ilk gördüğümüzde Far Cry 3 grafiklerinin daha da üzerine konulacak olmasından dolayı oluşan heyecan bizleri sabırsızlaştırmıştı. Beklentiler yüksekti ve Ubisoft bizleri şaşırtacak gibi duruyordu. Piyasaya çıkmış halindeki grafikler aslında o kadar da kötü değildi ama E3′de gördüğümüz o grafik atmosferi göremedik. Çevredeki detayların azaltılmış olması ve çevrede yer alan doğa animasyonlarının biraz sade durması nedeniyle Ubisoft gibi imkanlara sahip olan bir firmanın indie oyunlarda görülen bazı hataları yapmış olması ise büyük bir hayal kırıklığı. Oyunda çok muazzam bir downgrade söz konusu olmasa da trailerdaki gördüğümüz o oyunu oynayabilseydik çok daha iyi bir tecrübe yaşayabilirdik. Teşekkürler Ubisoft.

FAR CRY 3

Far Cry 3

Far Cry serisi, hayran kitlesi büyük olan bir oyun. Crytek bünyesinden bu oyunu Ubisoft devraldığında ise beklentiler fazlaydı. Far Cry 2 ile ilgili görüşler karışık olsa da Far Cry 3 seride çok güzel bir çıkış oldu. Far Cry 4 ve Far Cry 5 oyunları da ataları Far Cry 3‘ten bir şeyler alarak seriyi devam ettirdi. Trailer ilk çıktığında ise oyundaki grafiklerin oldukça iyi bir potansiyele sahip olduğu da ortadaydı. Grafik detayları ve çevre üzerindeki en ufak animasyonlarda bile bir detay görmek, oyunun sevenlerini heyecanlandırmıştı. Trailer ve oyunun kendisini yan yana koyduğunuzda bazı farklar açık ve net belli oluyor. Far Cry 3, daha da mükemmel bir oyun olabilirdi ama tekrardan teşekkürler Ubisoft

FORZA MOTORSPORT 5

Forza Motorsport 5

Sony, Gran Turismo ile çıkış yakalayınca Microsoft da Forza serisini çıkararak buna karşılık verdi. Forza serisinin sevenleri çok olsa da ön siparişler devam ederken oyunlarını downgrade eden stüdyolar arasına Microsoft da dahil oldu. Turn 10 Stüdyoları tarafından geliştirilen bu oyun, aslında o kadar da kötü durmuyordu. Grafikler iyi bir standarda sahip olsa da oyunun trailerı ve güncel halini karşılaştırdığınızda araba kaplamalarında kolaya kaçılmasının yanı sıra yarışı izleyenlerin 3D modeller yerine kartonla yapılmış insan maketleri gibi durması da fark edilemeyecek kadar büyük bir downgrade. Işıklandırma ve modellemelerdeki detayların azaltılması da trailerda gördüğümüz o güzel oyundan farklı bir oyun görmemizden dolayı oluşan bir hayal kırıklığı yaşattı. Yarış oyunları da downgrade tuzağına böylece düşmüş oldu.

MASS EFFECT: ANDROMEDA 

Mass Effect Andromeda

Ubisoft’u bu kadar çekiştirmişken biraz da EA üzerinden downgrade kritiğimize devam edelim. Meşhur DLC capslerinin başrolü olan EA, downgrade konusunda Ubisoft kadar olmasa da bu oyunda kendini aştı ve serinin hayranlarında hayal kırıklığı yaşattı. Aslında görüşler karışık, ön yargısına rağmen oyunu oynamaya başlayınca oyunu kapatamayanlar da var ama bu oyunun atalarına bir hakaret olduğunu düşünen de var. Ancak şu bir gerçek, trailerda gördüğümüz bu oyun birçok kişide Electronic Arts’ın seride devrim yaratabileceği fikrini uyandırdı ve o mükemmel trailerdan sonra oyunu ön sipariş eden birçok kişi de vardı. Ancak oyun piyasaya sürüldüğünde ise tepkiler fazlaydı. Grafik açıdan bir downgrade yediği fark edilen bu oyun, Ubisoft’un klasik downgrade taktiklerini de biraz bünyesinde barındırıyor. Ama oyundaki en büyük hayal kırıklığı ise yüz animasyonları oldu. Oyundaki bir çok diyalog o kadar ruhsuz ve trajikomik ki, yüz animasyonları sağolsun, oyunun moduna bir türlü giremiyorsunuz. O kadar amatörce işlenmiş yüz animasyonları var ki EA gibi bir stüdyonun böylesine büyük bir hata yapacağını kimse tahmin edemezdi. DLC geyikleri yetmezmiş gibi bir de oyun dizaynında böyle bir hata yapan Electronic Arts’ın sonraki oyunlarında yapacağı hatalar bizi ürkütmüyor değil.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Düşük Sistem İsteyen 15 Harika Oyun #2

FINAL FANTASY 13

Final Fantasy XIII

Video oyunu serilerinin belki de klasiklerinden birisi de Final Fantasy serisi. Özellikle anime sevenlerin büyük hayranı olduğu bu serinin ise hayran kitlesi çok geniş. Final Fantasy 13, birkaç yıldır geliştirme sürecinde bulunan bir oyundu. Bu süreçte ise, her oyunda olduğu gibi, bu oyunda da bazı değişiklikler oldu. Aslında bu değişiklikler, trailerdan anladığımız kadarıyla çok olumlu değişikliklerdi. Downgrade demekten çok upgrade demek çok daha doğru olur. Trailer ise oldukça tatmin edici ve beklentileri besleyen bir trailer oldu. Ancak, Xbox 360 portu sağolsun, oyun çok kötü bir downgrade yedi ve grafik açıdan büyük bir kısıtlama ve gerilemeye gidildi. PS3 üzerinde çıkması planlanan bu oyunun Xbox 360 üzerinden de çıkışının yapılacağı duyurusu ise oyun çıkmadan 1 sene önce yapıldı. Bu duyuru, çok belli etmese de, bu oyunun bir downgrade yiyeceğini bazı kişilere belli etmişti. Işıklandırmadan karakter detaylarına kadar bir çok grafik detayın trailerdan çok farklı olması ise oyunun kitlesini üzdü. Rockstar Games gibi oyunun konsol çıkışları arasına bir zaman dilimi koymak belki de bu sorunu çözebilirdi ama sonuç olarak video oyunu tarihinin en büyük beklenti kırılmalarından birisi belki de bu oyun oldu.

WATCH DOGS

Watch Dogs

E3 2012’nin en büyük sürprizlerinden birisi de Watch Dogs oldu. Trailerda gözüken grafikler çok iyiydi. Grafik detayların çok güzel durduğu ve atmosferin de başarıyla oyun evrenine işlendiği bu trailer, Watch Dogs oyununun belki de GTA serisine yaklaşabileceğini bizlere düşündürdü. Hatta trailer ilk ortaya çıktığında bazı kişilerde bu oyunun gelecek nesil ekran kartlarına dönük olacağı gibi teoriler bile ortaya atılmıştı. Kıyafet animasyonlarından ışıklandırmalara, texturelerden çevre dizaynına kadar oyun bizlere büyük umut verdi. PS4 ve Xbox One için de oyunun çıkacak olması, trailerdaki grafikleri de görünce mantıklı geldi. Bu oyun, belki de grafikler için yeni bir standart oluşturacaktı. Ancak Ubisoft, sürprize sürpriz ile cevap vererek oyunun son halini bizlere gösterdiğinde ise çok büyük bir hayal kırıklığını bizlere yaşattı. Normal bir PS3 oyununun PS4 üzerinde sade bir şekilde remastered edilmiş hali gibi duran bu oyun(sözümüz The Last Of Us’dan ve benzerlerinden dışarıya), beklentileri alt üst etmekle kalmadı ve Ubisoft’a olan güveni de büyük bir şekilde sarstı. Oyundaki görsellerin sade kalması bir yana, o trailerda görülen detay seviyesini azaltmak gibi bir hata ise Ubisoft’un yapmamasını tercih ettiğimiz bir hataydı. Oyun mekaniklerinin de basitleştirildiği anlaşılıyor ki trailerda silah kullanırken gördüğümüz Red Dead Redemption tarzı efektler yerine düz bir ateş etme animasyonu bizlere sunuldu. Watch Dogs kötü bir oyun olmasa da mükemmel bir oyun olma potansiyeline sahipken downgrade yiyerek standart bir açık dünya oyunu seviyesine gerilemeyi bizce hak etmiyordu.

Siz Downgrade Edilen 9 Oyun Oyunları listesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olması gereken downgrade edilmiş başka oyunlar da var mı? Fikirlerinizi ve yazı hakkındaki görüşlerinizi de yorumlarda paylaşın!

 

YORUMLAR

Bir Cevap Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TERA Online Başlangıcına Geri Dönüyor!

Stajyer Yazarlar, Sosyal Medya Yöneticisi Ve Video Kurgucu Arıyoruz!