in

Dünyada Yasaklanan 10 Oyun

Dünyada yasaklanan birçok oyun var, yok mu? Bazıları devletlerin beğenmediği, sevmediği; geçmişleri, (Naziler) bazıları da aşırı kan içerdiği (Manhunt) için yasaklandılar. Peki bu oyunlar hangileri? Sizi daha fazla bekletmeyeyim.

10-Wolfenstein 3D

Bu oyunun hangi ülkede yasaklandığını tahmin edebiliyorsunuzdur. Evet doğru. Almanya. Sebebi mi? Çok açık değil mi? Almanya, Nazi geçmişini reddediyor onu bir rezillik olarak nitelendiriyor. O yüzden bu Wolfenstein oyunu (serinin çoğu oyunu gibi.) Almanya’da yasaklanmış. Yeni oyunları da sansürlü olarak yayınlanıyor.

9-Football Manager 2005

“Şimdi bu ne alaka?” diyebilirsiniz. Şahsen ben de ilk gördüğümde aynı tepkiyi vermiştim. Oyunun yasaklandığı ülke: Çin. Sebebi ise Tibet, oyunda bağımsız bir ülke. Ah! Politika ah… Seni hiçbir zaman anlamayacağım.

8-)Heavy Rain

Size önce yasaklanan ülkeleri söylemek istiyorum: BAE ve Suudi Arabistan. Bildiğiniz gibi bu iki ülke de Müslüman. Yasaklanma sebebini de oyunu oynayanlar ya da videolarını izleyenler az çok tahmin edebilirler; +18 içerikler.

7-)Bully

Rockstar oyunlarından efsanelerin başını çeken Bully, zorbalığa özendirebileceği için Brezilya’da yasaklandı. Bizde pek öyle zorbalıklar olmadığı için sıkıntı yok. Yoksa var mı?

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Command & Conquer Remastered Collection Çıkışını Yaptı!

6-)Mercanaries: Playground of Destruction

2005’te çıkan Third Person Shooter (TPS) olarak oynadığımız bu oyun bir bölümünde ”Kuzey Kore’yi işgal etmek” geçtiği için Güney Kore’de yasaklandı. Bu bana göre biraz garip. Kuzey Kore’nin yasaklamadığı oyunu Güney Kore yasaklıyor. Gerçi Kuzey Korelilerin dünya bağları tartışılır, bilgisayar oyunlarını oynayıp oynamadıkları konusuna girmeyelim.

5-)Red Dead Redemption

Heyecanla ikincisini beklediğimiz Red Dead Redemption, yine BAE ve Suudi Arabistan’da yasaklanmış. Sebebi belli zaten: Çıplaklık. Aynen beklenildiği gibi.

4-)Getting Up

Öncelikle size oyunun hikayesinden bahsedeyim. Sokak sanatı (nam-ı diğer graffiti) yapan bir genç arkadaşımızın kurgusal bozulmuş bir belediye başkanı ve şiddet dolu sokak çeteleri ile savaşı. Gayet güzel bir oyun değil mi? Ama oyun Avustralya’da sokak sanatına özendirebileceği için yasaklanmış. Herhalde bu “sokak sanatı”ndan çok çekiyorlar.

3-)Command & Conquer

Bu oyun aslında ABD olarak oynadığımız bir strateji oyunu. Oyunda ne mi var? Hong Kong’u işgal etmenin yanında Beijing’i Hiroşima’lamak. Oyunun yasaklandığı ülke ise Çin. Ülkeyi bildiğiniz dümdüz ettiğimiz için.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Detroit: Become Human Sistem Gereksinimleri!

2-)Fallout 3

Avustralya’da yasaklanan bir başka oyun daha. Sebebi saçma sapan bir şey. Bilenler bilir oyunda “Vitamin M”yi can doldurmak için kullanıyoruz. Avustralya da bu oyunu uyuşturucu kullanmaya yönelttiği için yasaklamış.

  • “Vitamin M” aslında Folik Asit’dir. Ama Marihuana (esrar) için de kullanılır.

1-)RapeLay

Japon Illusion Stüdyo’sunun geliştirdiği bir oyun. Hikayemiz ise şu: Oyun bizi cinsel bir yaratık haline getiriyor. Amacımız ise bir kızı ve annesini takip edip zorlayarak adam (oyuncu) ile cinsel ilişkiye girmesini sağlamaktır. Oyunun Arjantin, Endonezya ve Yeni Zellanda’da yasaklanmasına şaşmamalı. Bu ülkeler sadece oyunu yasaklamanın dışında oyuna sahip olanlara da direk hapis cezası veriyor. Yani “yutubır” arkadaşlarımız sizin “Arjantin’de Hapis Cezalı RapeLay Oynama Challange! (Çok Riskli Oldu Az Kalsın Yakalanıyorduk!!!!)” adlı videonuzu sabırsızlıkla bekliyorum. Ayrıca oyunu İngiltere’de ve ABD’de oynamak yasaldır. Ancak oyun mağazalarının bu oyunu satması yasaktır. Yani bu oyunu bulmak biraz zor olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OVERWATCH YENİ KAHRAMAN MOIRA!

Dota 2 | 7.07c Güncelleme Notları