in

LOLLOL VAY BEVAY BE KIZGINKIZGIN ÜzgünÜzgün WTFWTF HARİKAHARİKA

Dünyanın En Çok Oynanan ve En Sevilen Oyunları (Güncel)

Tüm zamanların en çok oynanan oyunları bu listede!

Only A Gamer olarak yepyeni bir liste ile karşınızdayız. Bu sefer, dünyadaki en çok oynanan oyunlar listesini derledik. Her oyuncu en az bir kere “Acaba dünyanın en çok oynanan oyunu ne?” diye düşünmüştür. Biz de sizler için en sevilen oyunları araştırdık.

Listedeki oyunların hepsi resmi kaynaklardan alınan sayılara göre listelenmiş ve hem pc hem mobil hem de konsol platformlarını kapsamaktadır. İşte en çok oynanan oyunlar!

1. Pokemon Go (1 milyar oyuncu)

en sevilen oyunlar

Niantic tarafından 2016 yılında piyasaya sürülen ve bir AR oyunu olan Pokemon Go, dünyanın en çok oynanan oyunu. Bu sefer oyuncuların Pokemon’ları bulmak, yakalamak, savaşmak ve eğitmek için mobil cihazlarının GPS’lerini kullanmaları gerekiyor. Pokemon Go’nun dünya üzerinde tam 1 milyar oyuncusu var.

2. Subway Surfers (1 milyar oyuncu)

dünyanın en çok oynanan oyunu

Zamanının en iyi mobil oyunu olarak görülen Subway Surfers, Danimarka merkezli Kiloo ve SYBO Games tarafından geliştirilen sonsuz bir koşu oyunu. Listenin ikinci sırasında da bir mobil oyun yer alıyor ve bu oyun da toplamda 1 milyar oyuncuya erişmiş!

3. PUBG Mobile (750 milyon oyuncu)

en çok oynanan online oyunlar

Mobil cihazlara ulaşımın kolay olmasıyla mobil oyunlar, PC ve diğer konsol platformlarına göre daha fazla tercih ediliyor. Bunun bir örneğini de PUBG ile görebiliyoruz. PlayerUnknown’s Battlegrounds’u da sollayarak PUBG Mobile 750 milyon oyuncusuyla en çok oynanan online oyunlar arasında yer alıyor.

4. PlayerUnknown’s Battlegrounds (600 milyon oyuncu)

dünyanın en iyi oyunu

PlayerUnknown’s Battlegrounds, Güney koreli yapım firması Bluehole’un yan firması olan PUBG Corporation tarafından 2017 yılının Aralık ayında oyuncularla buluşan bir battle royal oyunu. Çıktığı tarihten beri 600 milyon oyuncuya erişen PUBG öncelikli olarak bilgisayar için yayınlanmıştı ama şu anda PS 4, Xbox One ve mobil platformlarda oynanabiliyor.

5. Minecraft (480 milyon oyuncu)

online oynanan oyunlar

Minecraft, 2011 yılında Mojang Studios tarafından geliştirilen bir sanal video oyunudur. Hepimizin en azından bir kere oynadığı ve en sevilen oyunlar arasında yer alan Minecraft’ın oyuncu sayısı 480 milyon!

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Filmleri Çıkmış 10 Oyun

6. RuneScape (280 milyon oyuncu)

dünyanın en iyi oyunları

Çoğu zaman RuneScape 3 olarak anılan RuneScape, Jagex tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmış bir MMORPG’dir. İlk kez 2001’de yayınlanan bu oyun 280 milyon kayıtlı oyuncu hesabına sahip.

7. Fortnite (250 milyon oyuncu)

dünyada en çok oynanan oyunlar

Fortnite, Epic Games tarafından geliştirilen ve 2017’de piyasaya sürülen bir çevrimiçi battle royale oyunu. PUBG’ye rakip olarak görülen bu oyun 250 milyon kayıtlı oyuncu hesabına sahip!

8. Dragon Nest (200 milyon oyuncu)

dünyanın en çok oynanan oyunları

Dragon Nest, Eyedentity tarafından geliştirilen ve şu anda farklı bölgelerde ve dillerde mevcut olan ücretsiz bir fantezi MMORPG oyunu. Oyuna erişim malesef ülkemizde artık mümkün değil. 2010 yılında çıkmış bu oyun toplamda 200 milyon oyuncuya erişmiş.

9. World of Tanks (160 milyon oyuncu)

en çok oynanan oyun

World of Tanks (WoT), 20. yüzyılın ortalarında (1930’lar – 1960’lar) dönem savaş araçları ve tanklarına sahip Belarus firması Wargaming tarafından geliştirilen devasa çok oyunculu bir çevrimiçi oyunu. 2010 yılında çıkan bu ücretsiz oyun toplamda 160 milyon oyuncuya sahip.

10. League of Legends (111 milyon oyuncu)

League of Legends (LoL), Microsoft Windows ve macOS için Riot Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan çok oyunculu bir çevrimiçi MOBA oyunudur. Türkiye’de bilgisayar oyunu denildiğinden neredeyse ilk akla gelen ve en çok oynanan oyunlardan biri olan League of Legends, 2018 yılının Ağustos ayında 111 milyon oyuncuya erişmiştir!

11. World of Warcraft (100 milyon oyuncu)

World of Warcraft (WoW), 2004 yılında Blizzard Entertainment tarafından yayınlanan çok oyunculu bir çevrimiçi rol yapma oyunudur. Warcraft evreninde geçen dördüncü oyun olan WoW, 100 milyon kayıtlı oyuncu hesabına sahiptir.

12. Roblox (100 milyon oyuncu)

Roblox, kullanıcıların kendi oyunlarını tasarlamalarına ve diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan çok çeşitli farklı oyunları oynamalarına izin veren çevrimiçi bir oyun platformu ve oyun oluşturma sistemidir. 2006 yılında yayınlanan bu oyun, 2019 yılının Ağustos ayında aylık 100 milyon kullanıcı sayısını gördü.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Beyin Yakan Aşırı Karmaşık 10 Oyun!

13. Grand Theft Auto V (71 milyon oyuncu)

Grand Theft Auto V, Rockstar North tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından 2013 yılında yayınlanan aksiyon-macera oyunudur. 2008 yılında Grand Theft Auto IV’ten bu yana çıkan ilk oyun. Sadece Steam ve PS 4 verilerine göre GTA V’in 71 milyon oyuncusu var!

14. Rocket League (58 milyon oyuncu)

Rocket League, Psyonix tarafından geliştirilen ve yayınlanan arabalı futbol oyunudur. 2015 yılının Haziran ayında yayınlanan oyun, Haziran 2019 tarihi itibariyle 58 milyon oyuncuya erişti.

15. Call of Duty: Warzone (50 milyon oyuncu)

Call of Duty: Warzone, Xbox One, PlayStation 4 ve PC için piyasaya sürülen ücretsiz bir battle royale oyunudur. 20 Mart 2020 tarihinde piyasaya sürülen oyun 21 Nisan itibariyle 50 milyon oyuncuya ulaştı!

16. Counter Strike: Global Offensive (46 milyon oyuncu)

LoL gibi, CS:GO da Türkiye’de oyun ve espor denildiğinde ilk akla gelen ve en çok oynanan online oyunlardan biri. Counter Strike serisinin en son üyesi olan ve 2012’de piyasaya sürülen bu oyun sadece Steam’de 46 milyon oyuncunun kütüphanesinde!

17. Teamfight Tactics (33 milyon oyuncu)

Teamfight Tactics (TFT), Riot Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir otomatik savaş oyunu. Oyun, League of Legends evreninde gerçekleşiyor ve oyuncuların yedi kişilik bir takım oluşturarak diğer yedi rakibe karşı çevrimiçi olarak savaştıkları Dota Auto Chess’e dayanıyor. Haziran 2019’da çıkan bu ücretsiz oyunu aylık 33 milyon oyuncusu var!

18. Last of Us Remastered (15.9 milyon oyuncu)

Last of Us ilk olarak Naughty Dog tarafından 2013’te çıkmıştı. 2014’ün Nisan ayında oyunun remaster versiyonu PlayStation 4 için duyuruldu. Listedeki nadir konsol oyunlarından biri olan Last of Us Remastered 15.9 milyon oyuncuya ulaştı.

Böylece bir listemizin daha sonuna geldik. En çok oynanan oyunlar listesi bu şekildeydi. Önümüzdeki senelerde listede nasıl değişiklikler olacağını merakla bekliyoruz. Peki sizce dünyanın en iyi oyunu hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

trackmania röportaj

Yeni Trackmania Hakkında Merak Ettiklerinizi Genel Müdür’e Sorduk!

Epic Store’un Bir Sonraki Ücretsiz Oyunları Belli Oldu! İşte o 3 Oyun!