in

LOLLOL VAY BEVAY BE KIZGINKIZGIN ÜzgünÜzgün WTFWTF HARİKAHARİKA

Düşük Sistemli Bilgisayarların Dostu 18 Oyun!

Cuphead

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber teknolojik aletler daha da pahalanıyor. Ülkemizde son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntılar dolayısıyla da teknolojiyi yakalamamız biraz daha zorlaşabiliyor. Bazılarımız ise hala zayıf sistemli bilgisayarlara sahip ve bu sistemlerde rahatça açıp oynayabilecekleri oyunlar arıyorlar. Bu konuda, sizlerden de çok istek gelmesi üzerine düşük sistem gereksinimli oyunlar ile ilgili yazımızda oyun arayışınızı sonlandırmak ve düşük sistemli bilgisayarlarda da oyun zevkini yaşamanıza imkan tanıyacak olan 18 oyunu sizlere tanıtmak amacıyla hazırladığımız bu yazıyı gelin hep beraber inceleyelim:

LEFT 4 DEAD / LEFT 4 DEAD 2

Left 4 Dead 2

Bu listede Valve oyunları ile sürekli karşılaşacaksınız. Çünkü sahip oldukları Source oyun motoru, çok güzel bir optimizasyona sahip ve iyi kaliteye sahip textureler ile tasarlanan oyunlarındaki haritalar ile düşük sisteme sahip kişilerin de çok güzel bir oyun zevki yaşamasına imkan tanıyor. Son dönemde Capcom bünyesinde çıkan Resident Evil oyunlarını oynayabilmek için biraz cüzdanın ağzını açmak gerekebiliyor. Bu nedenle, bu oyunlara içiniz gidiyorsa ve zombi temalı oyunların da aşinasıysanız Left 4 Dead serisi tam size göre. Farklı tipte zombiler ile savaşırken aynı zombileri bu sefer kontrol de edebildiğiniz bu seri, adrenalini tam da olması gerektiği gibi yükseltmeyi başarıyor. Co-op modu ile oynadığınızda çok daha eğlenceli olan bu oyunlar ise Valve’ın 3 takıntısından nasibini alan serilerden birisi.

HALF LIFE 2

Half Life 2

Size demiştik, Valve oyunlarını görmeye hazır olun diye. Half Life 2 ve sonrasındaki bölümleri de bu bilgilendirmeye dahil. Bu oyundan sonra da 3 farklı Valve oyunu ayrıca listede mevcut. Source oyun motoru, şu an bile indie geliştiriciler tarafından kullanılmaya devam edilmekte ve Half Life: Opposing Force ile Half Life: Blue Shift oyunlarının da remastered edilmiş versiyonlarının yakın gelecekte en azından alfa veya betalarının çıkması bekleniyor.

Efsanevi bir seri olan Half Life serisi ise çıktığı ilk zamanda diğer FPS oyunlarının arasında kendini oynattırmayı başarmıştı ve çok yoğun bir ilgi görmüştü. Tam 6 senelik aradan sonra Valve, Source oyun motorunda yaptığı muazzam değişiklerle Half Life 2’yi piyasaya sürdü. Bu hamle ise o dönemde büyük ses getirdi ve serinin hayranlarını çok sevindirdi. Hikaye kalitesi bir yana çok düşük bir donanım ihtiyacı isteyen bu oyunu ise, hatrı sayılır düzeyde iyi grafikler ile oynayabilmeniz mümkün. 3’e takılmasaydı daha iyi olurdu tabii…

NIGHT IN THE WOODS

Night In The Woods

Bojack Horseman’ı mutlaka aranızda izleyenlerin olduğunu varsayıyorum. O çizgi diziyi seviyor ve Telltale ya da Life Is Strange oyunlarını da oynuyorsanız bu oyunu sevme ihtimaliniz yüksek.

Unity oyun motorunda geliştirilen ve Infinity Fall tarafından hazırlanan bu oyun, 2 kişinin çalışması sonucu ortaya çıkan bir oyun aslında. Ama bu oyun, sadece bir oyundan fazla olarak size oyundaki karakterlerle bir bağ kurmanıza imkan veriyor.

Mae adlı bir kedinin, üniversiteden ayrılıp evine dönmesi ile başlayan bu oyun ise “Point and Click” oynanışa sahip bir macera oyunu. Telltale ve Life Is Strange oyunlarından bahsetmemizin sebebi ise tıpkı bu oyunlar gibi nerdeyse bütünüyle hikaye odaklı bir oyun olması. Güzel olan ve çok da donanım istemeyen grafikler ise oyunu daha da ilgi çekici yapan detaylardan birisi.

TORCHLIGHT 2

Torchlight 2

Diablo ve Diablo 2 seven biriyseniz yüksek ihtimal Torchlight 2 oyunu da sizin hoşunuza gidecektir. Bu Diablo oyunlarının biraz daha modernleştirilmiş halini hayal ederseniz Torchlight 2 aslında bu havayı size yaşatan bir oyun. Kendisinden önceki oyun olan Torchlight ise yine aynı şekilde önereceğimiz oyunlardan birisidir. Karakter classlarının yanı sıra çok tatlı bir sanat tarzına sahip olması ile Dota 2 izlenimi veren bu oyun ise atasından sonra co-op modunu da bünyesine aldı ve daha da eğlenceli bir hale geldi. Düşük sistemli bilgisayarlar için ilaç niteliğindeki oyunlardan birisi de Torchlight 2.

PAPER’S PLEASE

Paper’s Please

Sınır kontrolde çalışmak üzerine odaklı bir oyunun bu kadar bağımlılık yaratacağını çoğu kişi tahmin edemezdi. Ama olur mu olur diyen geliştirici ekip, bunun mümkün olduğunu bizlere kanıtladı.

Pek de dostane olmayan bir komşu ülkenin göçmenlerin kontrolünden sorumlusunuz. Kişilerin dökümanlarını inceleyip geçişe uygun olup olmadıklarına karar vermeniz gerekiyor. Oyun her ne kadar sizin dikkat yeteneğinizi ölçse de aynı zamanda sizin düşünce dünyanızı da sorgulamıyor değil. Bazı durumlarda sempatik karakterler ile karşılaşacaksınız ve bu kişiler gerekli yeterliliğe sahip olmadan da geçiş yapmak isteyecekler. Bu kişilere onay verip vermemek ise size kalmış. Piksel art seviyorsanız, bu ayrı bir bonus.

POSTAL 2 

Postal 2

Olaylar, çok basit bir market alışverişi ile başlıyor aslında. Elinizdeki listeye göre alışveriş yapmanız lazım. Alışveriş yapmak sıkıcı derseniz de pantolonunuzu indirip ortada gezebilir(kadınlar sizi görürse sağlam bir aşağılanma riskiniz var), silahla katliam yaratabilir, anarşi başlatabilirsiniz. Tekdüzeliği sevmiyorsanız ve spontane davranmaktan yanaysanız bu oyun aslında size hitap ediyor. Hayal gücünüzdeki birçok şeyi aşağı yukarı bu oyunda yapabiliyorsunuz. Bir Scribblenauts değil ama ona yakın. 2003 yapımı olduğu için de milyarlar dökülen bir sisteme de ihtiyaç duymuyorsunuz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Video Oyunlarındaki En Hızlı 10 Araç

CUPHEAD

Cuphead

Nerde o eski çizgi filmler, değil mi? Hikayeleri olsun, kendilerine özgü sanat tarzı olsun eski çizgi filmlerin yeri hepimizde ayrı. Oyun sektöründe de bu düşünceye sahip insanlar olsa gerek, bu insanlar da o çizgi filmleri andıran bir sanat tarzına sahip bir oyun geliştirdiler. Zannediyoruz ki yıllardır böyle bir oyun bekleniyormuş çünkü satış rakamları ile geliştirici ekip güzel bir başarı yakaladı.

2017 Aralık ayına kadar 5 ayda 2 milyon civarı bir kopya satan bu oyun, oldukça zor olmasının yanı sıra kanser eden boss-fightlara sahip. Şeytanla bir kasinoda, hayatınız pahasına yaptığınız bir anlaşmadan dolayı şeytanın peşine düştüğü yaratıkların ruhunu toplamanız lazım. Oyunun benchmark testlerinde, ekran kartsız bile 30 fps civarında oynanabildiği tespit edildi. Saatlerce süren bir oynanışa sahip olması da oyunu daha da güzel kılıyor.

DON’T STARVE

Don’t Starve

Hafif kabusumsu bir dünyada günler boyu hayatta kalmaya çalıştığınız bir oyun olan Don’t Starve oyununda sürekli erzak bulup hayatta kalmanız gerek. Akşamları ise yaratıklar ortaya çıkıyor ve ateş yakmazsanız bu fani dünyaya el sallıyorsunuz. Sağlıklı olmanız gerek, ama hayatta kalmak zorlaştıkça karakterinizin akli dengesi de bozuluyor. Bazı güzel efektlerin bulunması da güzel bir bonus ki kuşbakışı bir oynanışa sahip bir 2D oyun için çok da fazla bir sistem istemiyor.

SCRIBBLENAUTS UNLIMITED

Scribblenauts Unlimited

Bir not defterine ismini yazdığınız her objenin gerçek olduğunu hayal edin. Bunun yüzünden kız kardeşinizi öldürebileceğiniz ihtimali düşünüldüğünde ise Scribblenauts oyunu karşımıza geliyor.

Maxwell, defterine yazdığı her objeyi gerçekliğe getirebiliyor. Anne-babalarının izinden giden Maxwell ve kardeşi Lilly, maceraperest kişilikleri ile sürekli olarak seyahat ederler. Yaşlı bir adamla karşılaşırlar ve Maxwell şaka amaçlı bu adama çürümüş elma verir. Yaşlı adam ise Lilly’yi lanetler ve onu taşa çeviren bir büyü yapar. Büyü yavaş işlemektedir ama Maxwell’in büyüyü tersine çevirmesi için Starite adlı yıldızları toplaması lazım. Bu yıldızları toplamak ise insanlara yardım edip iyilik yapmaktan başka bir yolla mümkün değil. Maxwell’in insanlara yardım ederken hayal gücünüzü kullanıp birbirinden farklı yollarla kendisinin gücünden faydalanmanız lazım. Oldukça da eğlenceli olan bu oyunu oynarken yapabileceklerinize şaşıracaksınız.

ORC’S MUST DIE 2

Orc’s Must Die 2

Kule savunma oyunları ise oldukça popülerleşti ve bu temada da kaliteli oyunlar çıkmaya başladı. Orc’s Must Die serisi ise hem düşük sistemli bilgisayarların dostu olması, hem de sahip olduğu harika oynanışla listeye girmeyi hak ediyor. Bölgenizi savunurken nasıl savunacağınız ise tamamen size kalmış. İster düşmanlarınızı yakın, dondurun, ezin, onlara ateş edin ama yeter ki savunun. Karşınızdakiler ise orklar, troller ve daha niceleri. Öğrenilmesi ise kolay. Başlığın da dediği gibi: Orklar ölmeli.

BATMAN: ARKHAM ASYLUM

Batman Arkham Asylum

Batman’i sevmeyen yoktur heralde. Oyun dünyasında da açık dünya oyunlarına en iyi örneklerden birisi olmayı başaran Batman: Arkham Asylum oyunu ise karaktere yakışır bir kaliteye sahip. Scarecrow’un kabusları bir yana, Joker gibi bir manyağın avucunun içinden kaçmaya çalışan Batman’in bu süreçte yaşadıklarını ele alan bu oyun ise Unreal Engine oyun motorunun nimetlerinden faydalanmayı başardı. Sonuç olarak HD Graphics ile bile düşük ayarlarda 45-50 FPS alarak oynamayı başarabileceğiniz bu oyun ise kalite farkını size çok hissettirmiyor. Üstüne üstlük Arleen Sorkin’in Harley Quinn’i seslendirmesi de oynamak için bir sebep daha. Bane, Killer Croc gibi manyakların arasından kurtulurken sistem gereksinimlerini dert etmemek ise yeteri kadar rahatlatıyor insanı.

TEAM FORTRESS 2

Team Fortress 2

Valve ile devam ediyoruz listeye. Valve hakkındaki eleştirilerin bazıları haksız değil. Ancak şirketin yaptığı en güzel şeylerden birisi de Team Fortress 2 gibi 2007 yılında çıkmış bir oyunu şu an bile güncel tutmayı başarmış olmaları. Sonuç olarak da bu oyun, şu an bile kitlesini korumaya devam ediyor.

Sahip olduğu low-poly grafikler sayesinde çok hafif bir sistemde bile oynanabilen bu oyun ise sahip olduğu karakter türleri, silahlar ve haritaları ile çok güzel bir oynanış sunuyor oyunculara. Şaşırtıcı bir şekilde derin bir oynanışa da sahip. Ücretsiz de olması ise çok güzel bir artı.

PORTAL / PORTAL 2

Portal 2

Portal oyunları, bulmaca severler için bir nimet. 2008’de çıkan ilk oyun olan Portal, büyük bir başarı yakaladı ve çok beğenildi. Tek eksisi ise oyunun kısa sürmesiydi. Ancak Portal 2 ile hem hikayeye daha derin bir giriş yaptık, hem de daha uzun süren bir oynanışa sahip olduk. Daha fazla mekaniğe sahip olması ile Portal 2 ayrı bir sevildi ve 2011’de çıkış yapmasına rağmen şu an bile oynanan ve canlı kalan oyunlardan birisi. Topluluğun ürettiği haritalar ile ya tek başınıza ya da co-op modunda oynayarak bulmacaları çözerken hayatta kalmaya da çalışacaksınız. Bulmaca oyunlarını seven biri olarak da iyi ki oynamışım dediğim oyunlardan birisidir Portal 2.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Beyin Yakan Aşırı Karmaşık 10 Oyun!

MOUNT AND BLADE: WARBAND

Mount And Blade Warband

Mount And Blade II: Bannerlord’un yolda olduğu şu günlerde, eski Mount And Blade heyecanını tekrardan hatırlar gibi olduk aslında. Orta Çağ atmosferinin harika bir şekilde yansıtıldığı bu oyun ise Türk oyun sektöründe çok büyük bir adım oldu. Taleworlds Entertainment’ın kendi oyun motorunu kullanıyor olması da ayrı bir güzellik. Serinin sevenlerinin sayısı çok ve oyuna çok sayıda mod yapıldı. Bu modların yanı sıra oynanıştaki çeşitlilik ise albeniyi arttırıyor. 2010 yılında çıkan bu oyunun ise istediği sistem gereksinimleri çok düşük. Oyunla ilgili az sayıda sorunlardan bazıları ise grafikler ve animasyonlardaki bazı tuhaflıklar. O kadar kusur kadı kızında da olur diyoruz ve yerli yapımı oldukça başarılı bir oyun olan Mount And Blade: Warband oyununa da listemizde yer vermeyi unutmuyoruz.

HEARTHSTONE

Hearthstone

Kart oyunlarının bu kadar popüler olduğu bir dönemde Hearthstone adeta bir bağımlılık. Birçok oyundan farklı olarak Hearthstone ise iyi dizayn edilmiş bir çabuk ama eğlenceli bir oynanışa sahip. Unity oyun motoru ile yapılan bu oyun da resmi olarak Intel HD 1000 serisini destekliyor, yani sistem konusunu hiç düşünmeyin bile. Bağımlılık düzeyi konusunda da sonra uyarmadı demeyin.

CIVILIZATION V

Savaş kimin haklı olduğuna değil, kimin hayatta kalacağına karar verir. -Bertrand Russell

Civilization VI oyununun hayal kırıklığı yarattığı şu günlerde serinin bazı hayranları ise bir önceki oyuna geri döndü. Strateji oyunları ile aranız varsa zaten oynanışı az çok biliyorsunuzdur. Bu oyunun kendisinden öncekilerden ve sonrakilerden daha iyi olduğu görüşü ise azınlıkta değil çoğunlukta. Tarihi oyunları seviyorsanız aslında bu oyun biçilmiş kaftan. Türünün en iyilerinden birisi olan bu oyun ise entegre kartlarla çok rahat oynanabilir. Antika bir oyun olmasına rağmen Windows 10 ile de açılabiliyor.

THE SIMS 4

The Sims 4

Electronic Arts’ın Amerika’da üst üste 2 yıl boyunca en çok nefret edilen şirket olduğunu biliyor muydunuz? Oy verenleri pek de suçlayamıyoruz aslında. Ama EA’in hala da iyi yaptığı bir şeyler varsa onlardan birisi de The Sims gibi bir seriyi böylesine geniş bir kitleye sunabilmeyi başarmak. Oyunda bulunan laptop modunda ise Resident Evil 2’nin giriş ekranına gelmeyi zar zor başaran sistemler düşünülmüş.

Oyunu aslında az çok biliyorsunuzdur. Bir kişi yaratıp bu kişinin hayatını şekillendiriyorsunuz. Onun hayatını yaşıyorsunuz. Evinizi dizayn edip çalışarak para kazanıyorsunuz ve günlük hayatınızda farklı aktiviteler yapıyorsunuz. Çocuk sahibi oluyorsunuz, hayata atılıyorsunuz ve birçok aktivite de bulunuyorsunuz. Oyunda yapmak istedikleriniz tamamen size bağlı. Psikopat bir yol da seçebilir ve herhangi bir temizlik görevlisini temizlediği tuvalete hapsedebilirsiniz. Karar sizin. Oyunun kitlesi ise farklı challengelar ile oyunu canlı tutuyor. Bunlardan birisi de 100 bebeğe sahip olma challenge gibi birazcık tuhaf challengelar.

DOTA 2

Dota 2

PUBG piyasaya çıkana kadar Steam’de en çok oynanan oyunla sizi tanıştıralım. Şu an bile kitlesini koruyan ve E-Spor turnuvalarının gözdelerinden biri olan bu oyun ise bir dönem aktifliği ile diğer oyunları domine etmeyi başarmıştı. MOBA temasındaki en mükemmel oyunlardan birisi olan Dota 2, sahip olduğu güzel grafiklere rağmen çok düşük bir sistemde bile oynatılabilen bir oyun olması ile daha da şaşırtıyor. Yeni başlayanları biraz zorlayan, hatta Dota 1’den gelenleri bile zorlayabilen, bu oyun ise öğrenmeyi aslında hiç bitiremediğiniz bir oyun denebilir. Zamanla da geliştirilen oyun 2013 de ilk çıktığı zamankinden daha farklı bir hale büründü. Deneme yanılma yoluyla oyunu öğrenirken yüzlerce saat harcayacağınız Dota 2 ise hem ücretsiz oluşu hem de düşük sistemli bilgisayarlarda oynanabilmesinden dolayı güzel bonuslara da sahip.

Siz düşük sistem gereksinimli oyunlar listesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olması gereken başka zayıf ve çöp bilgisayarlar için oyunlar da var mı? Düşük PC oyunları üzerine başka bir liste daha istiyor musunuz? Fikirlerinizi ve yazı hakkındaki görüşlerinizi de yorumlarda paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’nin Gururu, TSM’in Yıldızı Neler Yapıyor?

VFŞL KM’ye Ne Kadar Hakimsin?