in

KIZGINKIZGIN

En İyi 10 Dövüş Oyunu!

Senaryosu saatler süren oyunlar, bizleri çok uzun bir süre zarfı boyunca ekranlara kolayca kitleyebilir. Sonuçta güzel bir senaryoyu ve oyunu oynarken aynı zamanda o oyunu hissetmeyi isteyebilirsiniz ki gayet de normaldir bu istek. Fakat bazı durumlarda çok da senaryo oynama modunda olmayız da direkt oynanışa geçmeyi isteriz. Bu tarz durumlarda da imdadımıza yetişen oyunlardan birisi de dövüş oyunlarıdır. Bu oyunlarda ise bazen senaryo modu olabilir ama direkt olarak kavga dövüşe de başlayabilirsiniz, yani korkmayın. Çok uzun yıllardır sektörün en eski oyun tiplerinden birisi olan dövüş oyunları arasında en iyi 10 tanesini seçmek yine kolay olmadı, bunu da belirtmiş olalım:

10-) BUSHIDO BLADE

Bushido Blade

Tahmin ediyorum ki bu oyunu duymayan çok kişi var. Merak etmeyin, ben de geçen seneye kadar duymamıştım ismini. Oyunda hiç bir sağlık barı yok ve oyun açık dünya. Öylesine açık dünyada gezerken hayatta kalmaya çalışıyorsunuz ve karakterlerle karşılaştığınızda bir kavga başlıyor. Eğer ki kılıç veya kılıçvari herhangi bir silahla darbe alırsanız da yüksek ihtimal ölüyorsunuz. Oyunu güzel bir detay yapan ise sahip olduğu gerçekçilik. Mortal Kombat oynarken muazzam ataklardan hayatta kalabiliyorsunuz ama bu oyunda basit bir kılıç darbesi sanki gerçekte yaşanmışçasına hasar verebiliyor. Şahsi fikrim ise oyunun kesinlikle remastered edilmesi gerektiği. Devam oyunu maalesef seriyi sürdüremedi.

9-) VIRTUA FIGHTER 5

Virtua Fighter 5

Oyun dünyası 3D’ye geçiş yaparken kavga oyunları da bu akıma uğradı. Virtua Fighter serisi de 3D’ye geçen ilk kavga oyunlarından birisiydi aslında. Ancak şöyle bir durum var ki bu seri aslında çok da popüler değil ki nedeni de aslında çok fazla çeşitlilik sunamıyor olması. Yine de, dövüş mekaniklerine daha çok ağırlık veren bir oyun izlenimi alıyoruz ve bu da kesinlikle bu oyunu diğer oyunlara göre ön sıraya atıyor. Grafikleri telafi edebilirsiniz ama oynanışı telafi etmek daha zordur. Virtua Fighter 5 için de bunu yapabilmesi oldukça önemli bir detay.

8 -) KILLER INSTINCT

Killer Instinct

Son yıllardaki remaster akınına Killer Instinct de katıldı. Kendine has bir kavga oyunu hissiyatı bulunan Killer Instinct, sahip olduğu harika bir kombo sistemi ile de övgüleri hak ediyor. Çok uzun süren komboları uyguladığınızda oyunun şiddetine daha yakından bakma imkanı buluyorsunuz. Bir kavga oyununun yapması gereken en iyi şeylerden birisi de hızlı bir oynanışa sahip olabilmesi ve bu oyun bunu fazlasıyla yerine getiriyor. O devasa kombolar size gelmeden savuşturmanız lazım. Aynı şekilde rakibinize de o komboları hızlıca indirmeniz gerek. Yani çok işiniz var. Killer Instinct, muhtemelen casual oyuncuların zorlanabileceği ama bu oyunla kavga oyunlarına başlayarak yanlış yapmayacaklarını da düşündüğüm bir oyun. Mortal Kombat benzerlikleri de yok değil, evet ama bu oyunun oldukça iyi bir kavga oyunu olduğu gerçeğini de değiştirmiyor bu durum.

7-) STREET FIGHTER V

Street Fighter V

Oyun ilk çıktığında bizi biraz üzdü açıkçası. Oyun aslında temelde gerekli bir çok şeyi bünyesinde barındırıyordu. Dövüş sistemi güzeldi, fakat karakterlerin azlığı ise oyunun zevkini kısıtlayan bir faktördü. İçerik de azdı, karakterler de az olunca oyunu savunmamız için çok bir sebep kalmıyordu. Nihayet 2018’de oyunun tam sürümü bizlere sunuldu ve çok şükür ki o özlediğimiz Street Fighter aksiyonuna daha geniş bir içerikle erişebildik. Capcom bizi biraz korkuttu, yalan yok.

Nihayet Street Fighter V için bir hikaye moduna sahip olmamız da benim gibi kavga oyunlarında biraz senaryo da görmek isteyenler için güzel bir detay. Senaryo zaten vardı, evet, ama tamamen ayrı bir hikaye modu görmemiştik ve bu oyunla beraber görmüş olduk.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  2016 Yılında Çıkmış En Başarısız 10 Oyun

Klasiklerinin izinden devam eden Street Fighter V ise açıkçası daha iyi grafikler sayesinde bizleri daha da heyecanlandıran bir oyun deneyimi sundu. Oyunun multiplayer özelliğinin platformlar arası geçişe de izin vermesinden dolayı konsol oyuncuları ile bilgisayar oyuncuları da karşılaşabiliyor kendi aralarında. Kitlesine daha geniş bir arama alanında rakip bulma imkanı tanıyan Capcom, bu seriyi neden sevdiğimizi bizlere tekrardan göstermiş oldu.

6-) ULTIMATE MARVEL VS CAPCOM 3

Ultimate Marvel vs Capcom 3

Capcom karakterlerini seviyoruz, Marvel’ı da seviyoruz diye tahmin ediyorum. İkisi bir arada takım olup kendi aralarında dövüşse ya da Marvel ve Capcom evrenlerine vs atılsa nasıl olur ama? Harika olur bence. Zaten bu düşünceyle de Marvel vs Capcom serileri piyasada yerini aldı. Infinite oyunu fena değildi ama atasını geçemedi. Şahsen gözümde Ultimate Marvel vs Capcom 3 serinin en iyi oyunu olarak yer edinmiş durumda.

Ardı arkası kesilmeyen kombolar, sahip olduğu harika roster ve komplike takım dövüşü sistemi ile harika bir oyun deneyimi sunuyor. Kavga oyunlarını en iyi yapan faktörlerden birisi de oyuncuyu zorlaması ve oyunu öğrenmeye teşvik etmesi ki bunu da bu oyun ne çok abartmadan ne de çok gevşetmeden uygulamayı başarmış. 3’e 3 dövüştüğünüz bu oyunda da diğer dövüşçülerden asist alabildiğiniz gibi komboları tekrar belirtmem gerekiyor. Çünkü, kombolar muazzam uzunlukta ama bir o kadar da eğlenceli!

5-) TEKKEN 7

Tekken 7

2017 yılında piyasaya sürülen Tekken 7, atalarından daha da gelişmiş bir şekilde karşımıza geldi. Tekken 3’ü de geçerek şahsımca serinin en iyi oyunu olmayı başaran Tekken 7, casual oyunculara yönelik de bazı düzenlemeler yapmayı ihmal etmedi ve onlar için ayrı bir mod çıkardı. Ancak tecrübeli oyuncular ise oyunun sahip olduğu nimetleri kullanabiliyor. Mortal Kombat’ın bile yapamadığı bazı dövüş mekaniği detaylarını bünyesinde barındırmayı başıran Tekken 7, The Walking Dead’den Negan’ı da bizlere sunuyor. Multiplayerın crossplay olmaması hem avantaj hem de dezavantaj. Bandai Namco’nun single player modunu ihmal etmesi de kötü oldu ancak karakterlerin dizayn edilebilmesi fikri, seriye ayrı bir hava kattı. Modern oyunların bazen yaptığı bir hata olan orijinallerin izinden gitmemeyi bu oyun yapmadı ve üstüne de yeni 2 oyun mekaniği tanıtarak Tekken 3’ten sonra harika bir Tekken oyunu daha görmemize vesile oldu.

4-) MORTAL KOMBAT X

Mortal Kombat X

Mortal Kombat serisi reboot edilirken hayal kırıklığı yaşamadık neyse ki. Çünkü gelişen grafik standartları, seride çok güzel bir artıya sahip olabilecekken üstüne Netherrealm Stüdyolarının karakterlere daha fazla kombo ekleyerek ve görsel efektlerden ve animasyonlardan da kaçınmayarak çok da güzel bir dövüş sistemi ortaya çıkarması beğenileri toplamıştı. Mortal Kombat X oyunu da istisna değildi ve bu etkilerden kendi payını aldı. Bu oyunla ilgili tek hayal kırıklığı ise yeni jenerasyon karakterlerin bir anda eklenip Rain, Noob Saibot gibi karakterlerin 2. hatta 3.planda kalması oldu. Takeda, Cassie Cage gibi karakterler kesinlikle ilgi çekiyor ama serinin asıl ruhunu yaşadığımız karakterlerin de en azından oyunda oynanabilir olması bizler için çok önemliydi. Mortal Kombat 11 ile birlikte bu hatadan biraz olsun vazgeçen Netherrealm Stüdyoları, video oyunlarında değişen standartlar ile kavga oyunlarının sahip olduğu o eski ruhu bir araya getirerek harika bir kombinasyon ortaya çıkardı. Hataları tabiki de var, ama yaptıklarını da göz ardı edemeyiz.

3-) INJUSTICE 2

Injustice 2

Injustice serileri ile beraber nihayet bir DC odaklı dövüş oyununa kavuşmuş olduk. Marvel vs Capcom zaten Marvel tarafını memnun ediyordu, DC hayranları da bu oyunla tatmin olmuş oldu. Çok güzel bir ilk oyundan sonra ikinci oyunda daha harika bir deneyim yaşadık. Daha fazla karakter rostera eklendi ve çok fazla çeşitliliğe sahip olmuş olduk. Grafiklere daha da ekleme yapılmış olması bir yana, hikaye modunun da ortalamanın üstünde kalması da bize yeterliydi. Karakterlerin yeteneklerinin mümkün olduğu kadar dövüşlere de yansıtıldığı bir oyun gördük aslında Injustice 2 ile beraber. Karakter introlarının da yeri geldiğinde komik, yeri geldiğinde sigara yaktıracak düzeyde olması da güzel bir detay. Oyuna tam 3 DLC paketi çıkaran ve Ninja Kaplumbağalar ile bizleri bir hayli şaşırtan Netherrealm, Hellboy gibi bir karakteri de rostera ekleyerek gönlümüzü kazandı. Karakter yeteneklerinin de üzerinde durulması ve Mortal Kombat rebootu ile gelen daha da uzun süren kombo sisteminin bu oyunda zirve yapması ve aynı sistemin Mortal Kombat 11 için de umut vermesi, neden Netherrealm oyunlarını sevdiğimizi bize bir kez daha kanıtlar nitelikte.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  En Garip 7 Oyun Başarımı

2-) SOULCALIBUR VI

Soulcalibur VI

Klasiklerdeki Soulcalibur havasını nihayet bu oyun ile geri kazandık. Ama fazlasıyla kazandık desek yanlış olurmu? Olmaz gibi duruyor. Ve içinde Geralt da var!

Silah kullanarak dövüşmek, dövüşe farklı bir hava katıyor ve bu oyun da bu şekilde bir oynayışa sahipsiniz. Komboları yapmanıza da yardımcı olan bu silahlar ise oynanışı daha zevkli hale getiriyor. Online oynamasanız da sizi meşgul edecek çok içerik var. Mortal Kombat Armageddon oyunundaki gibi karakter yaratıcısı da var, yani çok istiyorsanız kendi karakterinizi de yaratabiliyorsunuz. RPG oyunlarını seviyorsanız da upgrade sistemini çok seveceksiniz. Tekken geliştiricileri tarafından geliştirilmesi de zaten oyunu daha da önde başlatıyor. Hikaye modu da çok güzel, rosterdaki her karakter ile oynama fırsatı bulabiliyorsunuz hikaye modunda. Çok fazla da yan görev mevcut. RPG temasını seviyorsanız bu oyun size yetecektir ve dövüş oyunlarını da seviyorsanız harika bir RPG-Dövüş oyunu kombinasyonu olarak bu oyun karşınıza çıkıyor. Ve içinde Geralt da var! Evet, oyunda Geralt da var.

1-) STREET FIGHTER: 30.YIL KOLEKSİYONU

Street Fighter

Çok adil değil, çünkü bir koleksiyondan bahsediyoruz listenin birinci sırasında. İçinde tam 12 oyun bulunduran bir koleksiyon. Ama inanın, tek başına bu koleksiyonda Street Fighter 2 bile bu listenin tepesinde yer almayı hak ediyor aslında. Dövüş oyunlarını dünya geneline tanıtan seri olmasıyla da ayrı bir önem taşıyan Street Fighter serisi, 1987 yılında ilk çıktığında çok beğenilmişti. Oyunun ikincisi çıktığında ise Street Fighter 2, belki de kavga oyunları temasının yol haritasını çizen oyun olmayı başardı. Street Fighter 3: Third Strike ise serinin şanını devam ettirdi ve bu koleksiyon 2018’de çıktığında birçok kişinin bu koleksiyonu alma sebebi oldu. İlk kavga oyunu olabilme rekorunu Karate Champ oyununa kaptırsa da bu seri yine de şu anda hayatta olan kavga oyunları arasında en eskisi olmayı da başardı. Bu temaya yön veren oyunların nerdeyse hepsinin içinde buluduran bu koleksiyon ise belki çok adil bir şekilde olmasa da birinciliği hak ediyor.

Siz en iyi 10 dövüş oyunu listesindeki sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olmayı hak etmeyen ya da listeye girmesi gereken başka kavga oyunları var mı? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşın!

 

 

 

 

 

Zombi Temalı Birbirinden Güzel 10 Oyun!

Mortal Kombat Serisine Ne Kadar Hakimsin?