in

KIZGINKIZGIN WTFWTF

EN İYİ 10 STRATEJİ OYUNU 2

Bugün hem sizlere birkaç oyun tavsiyesi vereceğim hem de birlikte biraz geçmişte kalan güzel strateji oyunlarını hatırlayarak devam edeceğiz.

1- Empire Earth

 Özellikle bir neslin deli gibi oynadığı oyunlardan birisidir. Hemen hemen her internet cafede rahatça bulabilirsiniz.  Kendisi gerçek zamanlı strateji oyunu olup 2001 yılında dünyaya gözlerini açtı. Çıktığı zamanki diğer rakiplerine göre farkı, biraz daha alışılmadık içeriklere sahip olmasıydı. Uzay çağına kadar gelişme kaydedebildiğiniz oyun, arkadaşlarınızla rahatça saatlerce vakit geçirebileceğiniz bir yapım. Aslında kendisinin devamında çıkan 2 oyunu daha var fakat onlara bakmamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Empire Earth içerisinden bir kare

 

 

2-The Lord of the Rings: The Battle for Middle-earth

Yüzüklerin efendisi markasıyla birçok türde ve platformda oyun çıktı. Bu oyunlar arasında gerçek zamanlı strateji olarak çıkan ve bence bu isim kullanarak çıkardıkları en iyi oyun olan The Lord of the Rings: The Battle for Middle-earth ve ikinci oyunu The Lord of the Rings: The Battle for Middle-earth II çıktığı zaman oyunculardan yüksek puanlar almayı başarmıştı. İlginç bir şekilde EA firması serinin kalitesini bozmadan 2 oyun çıkarabildi. İlki 2004 yılında, ikincisi ise iki yıl aradan sonra 2006 yılında karşımıza çıkmıştı. Şüphesiz ki iki oyun da orta dünya temasını sevenlerin kesinlikle bakması gereken kalitede.

3-Commandos

Gizlilik temasının stratejiyle enfes bir buluşması olan Commandos, 1998 yılında bizlerle buluştu. Ama her seride olduğu gibi bu serinin de berbat olarak tanımlayabileceğim ve seriyi toptan rezil eden bir oyunu var: Commandos: Strike Force (Gerçi Metacritic puanı beklediğimden yüksek). Son oyun serinin devamından farklı olarak kamera açısını değiştirme ve birçok diğer özelliği (nişan alma, diyaloglar, yapay zeka v.b) çok kötü şekillerde içinde bulundurarak zihinlere kazındı.

Yazıyı bitirmeden önce güzel bir hatırlatma yapayım: Oyunun haklarına sahip olan stüdyo, kendilerini Tropico serisinden tanıyacağınız Kalypso Media tarafından satın alındı. Belki yakın zamanda yeni bir oyun haberi de alabilirsiniz. Bir de kendisinin ruhani takipçisi diyebileceğim Shadow Tactics: Blades of the Shogun var ki, kendisine kesinlikle şans vermelisiniz.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Steam Üzerinden Arkadaşlar ile Oynanabilecek En İyi 6 Co-Op Oyun

4-SimCity

Çocukken, bazı serilerin ilk versiyonlarını oynama şansına eriştim. Bunlardan biri de SimCity. Oynadığım versiyonu da SimCity Classic. Oyunun amacı ise belirli bir bütçe ile bir şehir kurup bu şehri genişletmeye çalışmak. Oyun birçok farklı platforma toplamda 17 oyun çıkardı. Bunlar arasında Simcity 4’ü serinin en iyi oyunu olarak kabul edebilirim. Son olarak serinin en son oyunu da fena değildi fakat bir noktadan sonra şehri büyütmek için yeteri kadar alan kalmaması ve birkaç ufak hata yüzünden biraz arka planda kaldı diyebilirim.

5- Heroes of Might and Magic III

Aslında ben gerçek zamanlı strateji oyunlarını daha çok severim. Bu oyun gibi sıra tabanlı oyunları oynamak benim için işkence gibi geliyordu ama bu ve Disciples sayesinde bu türe alıştım diyebilirim. Bence Might and Magic adı altında çıkan en iyi oyunlardan bir tanesiydi. Yakın zamanda grafikleri düzeltilmiş bir sürümü de çıktı. Eğer merak ediyorsanız bir bakın derim.

6- Pharaoh

Aslında şanslı olduğumu söylemem lazım. Kendi türünde öncü olan birçok oyunu çıkış zamanlarında veya yakın tarihlerde oynama şansına eriştim diyebilirim. Pharaoh bunlardan bir tanesiydi. Temelde bir şehir kurma oyunu olarak gözükse de düzgün bir planlama yapmadığınız zaman işlerin direkt sarpa sardığı bir oyun. Biraz oynadıktan sonra kesinlikle seveceğiniz bir oyun.

Serinin ilk oyunu Caesar da fena değil, bir bakın derim. Benim burada canımı sıkan ufak bir konu var. Bu oyunların çıkışlarının üzerinden bayağı bir zaman geçmiş olmasına rağmen fiyatları hâlâ çok yüksek. Nedenini bilmiyorum ama almak isterseniz indirim zamanlarını bekleyin derim.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Filmleri Çıkmış 10 Oyun

7-Divinity: Original Sin 2

Bağımsız bir yapımcı tarafından Kickstarter projesi olarak başlayıp belki de şimdiye kadar çıkmış en iyi bağımsız oyun oldu benim için. Kendisi sıra tabanlı bir rol yapma oyunu. Oyunun kendi dünyasında ilerledikçe yaptığınız tercihlerden tutun da seçtiğiniz karakterin ırkına ve rengine kadar her şeyi düşünmeniz lazım. Oyunun tek dezavantajı olarak gösterebileceğim şey sizden biraz fazla zaman istiyor oluşu. Bir de İngilizce seviyenizin biraz yüksek olması lazım (Maalesef ilk oyunu için olasa da bunun için Türkçe altyazı yok.).

Görsel kalitesi ile şuan için oynayabileceğiniz en iyi Rpg

8-Army Men RTS

Belki de bugüne kadar oynadığım oyunlarda aradığım tek şey harcadığım zamanın karşılığında beni eğlendirmesi. Yani türü, konusu, grafik v.b özellikleri bende ikinci planda kalıyor. Army Men RTS ise buna verilebilecek en güzel örneklerden biri. Plastik oyuncak askerlerinizle karşı takımı yok etmeye çalıştığınız bir oyun.

Aslında başka anlatılabilecek bir şeyi yok. Zamanı için güzel ve farklı grafikleriyle güzel bir teması vardı. Umarım yakın zamanda, en azından grafikleri iyileştirilmiş bir haliyle yeniden karşımıza çıkar.

9-This War Of Mine

Çoğu zaman savaş denilince akla sadece cephede savaşan insanlar gelir. Halbuki asıl savaşlar cephe arkalarında gerçekleşir. Bu oyunda iç savaş sırasında bir grup insanın hayatta kalma hikayesini anlatılıyor. Onları beslemeli, soğuktan ve insanlardan korumalı ve oyun sonuna kadar hayatta tutmak zorundasınız. Oyunun Türkçe altyazı seçeneğinin de olduğunu hatırlatayım.

10-Frostpunk

İlginç bir teması olan Frostpunk, kendi insanlarınızı soğuğa karşı korumak zorunda olduğunuz bir oyun kısaca. Bir yandan yakacak bir şeyler bulmak bir yandan da halkınızı doyurmak zorundasınız. Aldığınız kararların işinize yaramasının yanında bir de eksik yönlerinin olduğunu düşünmek zorundasınız yoksa sizi baştan indirebilirler. Fiyatı biraz pahalı olsa da kesinlikle denemelisiniz. Oyunun site içi incelemesine buradan, YouTube kanalımızdaki inceleme videosuna da buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Efsane Oldu: DOOM 2016

Kablolu Farelere Kafa Tutan Kablosuz Oyuncu Faresi Logitech G305 Tanıtıldı!