Günümüzde birçok oyun çıkıyor. Kimi A kalitesinde oyunlar kimisi de piksellere boğulmuş durumda. Fakat strateji türü olarak son zamanlarda elle tutulur bir şeyler çıkmadı. Gerçekten şu sıralarda bu açlığımı bastıracak oyun ararken mecburen eskilere de bir göz gezdirdim. Bu listede de uzun süreler başından kalkamadığım bu oyunların birkaçını sizlerle paylaşmak istiyorum.

1) Age Of Empires

 

1997 yılında serinin ilk oyunundan sonra ikinci oyunuyla dünya çapında ses getiren bir yapım oldu. Bu ikinci oyunda oynanabilen ırkların arasında Türklerin de olması o zamanlar beni gayet mutlu etmişti. Doğal olarak oyundaki birimler aldıklar komutları seçilen ırkın diliyle söylüyordu. Bir ara online furyasına kapılıp 2011 yılında Age of Empires: Online adında oyunu çıkardılar. Her ne kadar ücretsiz bir oyun olsa da bir noktada sizi gerçek para ile çeşitli eşyalar almaya zorlayan bir yapısı vardı. Zaten çok geçmeden de oyun kapatıldı.

2013 yılında çıkan Age of Empires 2 HD Edition adıyla da oyun günümüz grafiklerine ve atölye içeriklerine kavuşmuş oldu. Son olarak da yan oyun olarak çıkan Mythology’den de bahsetmemiz lazım. Kendisi 2002 yılında çıkmış olup içinde çeşitli ırkların (Mısır, Yunan, İskandinav) tanrılarını barındıran oyun 2014 yılından beri çeşitli dlc’leri ile birlikte Steam platformunda yer alıyor.

2) Rise Of Nations

Adından da anlaşıldığı üzere çağ atlayarak kazanmaya çalıştığımız ve benim en fazla zaman ayırdığım oyun olan Rise of Nations, Aoe gibi gerçek zamanlı strateji oyunudur. İçinde 18 farklı ırkın bulunduğu (Türklerden tutun Mayalara kadar) oyunun en güzel yanı ise her ırkın kendine ait birimlerinin olması. Dünya çapında önemli yapıları da inşa edebildiğiniz (Eyfel kulesi, Terrakota ordusu gibi) oyunda kaynak olarak yiyecek, odun, metal, altın, petrol ve eğitim kullanıyor. Eğer indirimde denk gelirse kesinlikle alın. (En son çağda nükleer bomba atabiliyorsunuz. Fakat belirli sayıdan fazla atarsanız siz kaybediyorsunuz.)

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  En İyi 9 Oyun Karakteri Seslendirmesi

3) Disciples

Kendisini Disciples ll: Rise Of Elves ile tanıdığım oyun, 1999 yılından beri aramızda. Sıra tabanlı strateji türünde olan oyun, ikinci oyunundan sonra pek de bekleneni veremedi maalesef.

Bu arkadaş oyunda en nefret ettiğim yaratıklardan birisidir. Kendisi karşı ordudaki birisini özellikleriyle kopyalayabiliyor

İçinde (eklentiler dahil) İnsan, Şeytan, Elf, Cüce gibi ırkları barındıran oyun zamanı için gerçekten güzeldi. Biraz nostaji yapmak isteyenler indirime girince 3 TL gibi bir fiyata alabilirler. (Oyun ilk aldığınızda açılmayacak, oyunun ‘config editor’ kısmına girip ‘USE DİRECT 3D’ özelliği açarak oynayabilirsiniz.)

4) American Conquest

2002 Yılında çıkan oyun gerçekten sayısal olarak çok fazla kişiyi kontrol ettiğimiz gerçek zamanlı strateji oyunu. Güzel bina tasarımları olan bu oyunun “remaster” sürümünün çıkmasını gerçekten isterim doğrusu.

5) Stronghold

İlk oyunu 2001 yılında çıkan gerçek zamanlı strateji oyunu. Bir derebeyini canlandırdığımız oyunun diğer gerçek zamanlı strateji oyunlarından farkı, oyunun biraz daha fazla detaylı olması. Örnek vermek gerekirsek, okçu üretmek için önce yay üreten yeri yapmanız gerekiyor ve boşta insanınızın olması gerekiyor.

6) Rome: Total War

Sıra tabanlı strateji denince akla ilk gelen isimlerden olan ve 2004 yılında çıkmasına rağmen benim bir yıl sonradan fark edip dünyayı ele geçirmeye çalıştığım bir oyundur. Gerçek manada komutan olarak ordunuz ile savaşlara girdiğiniz oyunun ikincisi tam 9 yıl sonunda nihayet bizimle buluştu.

Aslında iki oyun arasında Total War: Shogun (Eğer Japon kültürüne ilginiz varsa bir bakın derim.) ve Napoleon: Total War gibi iki güzel oyunda çıktı ama pek zaman ayıramadım ikisine de. Son olarak çıkan Warhammer ve ATTILA’yı (özellikle Warhammer) pek beğenmedim, beğenemedim.

7) Red Alert

1996 yılında çıkan oyun, zamanında yine birçok oyunun konusu olmuş 2. Dünya Savaşını farklı bir bakışla ele alan bir oyun. Oyunun teması ise şöyle; 1946 yılında bir bilim adamı zaman makinesini icat eder ve geçmişe giderek hapisten yeni çıkmış olan Hitler’i öldürerek savaşın çıkmasını engellerler. Fakat Nazi Almanya’sı olmayınca Sovyetler Birliğinin önünde bir engel kalmaz ve Çin’i işgal eder. Bu olaydan sonra dünya iki guruba ayrılır. İlk çıktığı zaman, piyasadaki birçok oyuna göre çok dengeli bir yapısı vardı. Bu sıralar oynadığım tek oyun olur kendisi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Filmleri Çıkmış 10 Oyun

8) StarCraft

Blizzard, gerçekten sevdiğim ama bir o kadarda gıcık olduğum bir şirket. Adamların devam oyunu yapmamak adına uğraşları gerçekten takdir edilmesi gereken bir durum (!). (Diablo örneği bence yeterli olur. Arkadaş bir oyun için insan 10 yıl bekler mi? Bekledim valla yalan yok!) 1998 yılında çıkan oyun ilk olarak üç ırkı barındırıyordu. (Terran, Protoss ve Zerg) Devam oyunu olan StarCraft II: Wings of Liberty günümüzde e-spor maçları olan popüler bir oyun.

9) WarCraft III: Reing of Chaos ve The Frozen Throne

Oyunda mod olarak yapılan ve şuan oynanan oyunların bir çoğuna temel hazırlayan (DotA, Lol, Smite, vb.) tüm zamanların efsanesi olan oyun. Hala bir çok insanın Battle.Net ile eski DotA ve TD(tower defend) oynadığını düşünürseniz oyunun zamanı için nasıl bir etki bıraktığı biraz anlayabilirsiniz.

Bir mazi gözümde canlanır…

10) Company of Heros

2006 yılında çıkan oyun, özlediğim ‘Dünya Savaşı’ temasını gerçek zamanlı strateji türüne gerçek manada getiren yapım olmuştu, benim için. Oyunun grafiklerine, kullanılan çevre efektleri, sesleri ve hızlı yapısına hayran kalmıştım. Arada çok iyi fiyatlara düşüyor. Eğer Bf1’i oynayıp, dünya savaşı temasına hayran kaldıysanız, mutlaka alın. (İkinci oyunu bir çok yenilik getirmişti oyuna. Askerlerinizin soğuktan etkilenmesine kadar bir çok detay eklenmişti.)

Oyun içinde yakınlaştırdığınız zaman böyle muhteşem manzaralarla karşılaşacaksınız

 

Son olarak yukarıda belirtmediğim ama söylemeden de geçemeyeceğim Ceasar serisi, Commend and Conquer, Simcity, Balkabağı tasarısıyla Empire earth’ ve Wasteland 2 aslında bu listenin içinde yer almayı hak eden oyunlar.

3 Yorum

Bir Cevap Yaz
  1. çok teşekkürler cok işime yaradı makalelerinizi begenerek okuyorum böyle makaleler yazmaya yarımcı olmaya devam inşallah ilerde cok büyük yerlere geleceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scream’in Yeni Takımı Resmen Belli Oldu

Nükleer Sızıntılara Karşı Türk İcadı Beton