Online oyun oynamak şahane bir şey, bir oyunun dünyasını keşfetmek bir yana bunu bir de başka insanlarla yapmak harika bir şey değil mi? Kesinlikle değil. Online oyunlar temelde ne kadar iyi niyetli olursa olsun onları mahveden toxic oyunculardan kurtulmak gerçekten imkansız.

Mikrofonunuzu uçak motoruna dayayın, marstan oyuna bağlanıp 900 pingle ışınlanın, ve gelin hep beraber ban yiyelim!

1- League of Legends

League of Legends kitlesinin ne kadar toxic olduğunu 2020’de sanıyorum sağır sultan dahi duymuştur. Riot Games ne kadar çabalarsa çabalasın toxic davranışlar yıllar içinde League’in kültürü haline gelmiş durumda. Oyunu düzenli oynayan biri için çarşamba günleri klavye kırmak rutini bozmuyor. Haftanın geri kalan günleri için de durum böyle tabii…

2- Call of Duty

Bir atasözü der ki “Call of Duty Modern Warfare 2 multiplayer modunda söylenmemiş hakaret gerçek değildir.”. Ölüm tehditlerinden, ırkçı söylemlere, her şeyi barındıran Call of Duty lobileri gerçekten alternatif bir evren. Black Ops 2 ile beraber zirveye ulaşan Call of Duty toxicity seviyeleri hızlı değişen politik doğruculuk kültürü ile yavaş yavaş erimeye başlasa bile yıllarca akıllardan çıkmayacak bir gelenek haline geldi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Haftanın En İyi 5 Ücretsiz İndie Oyunu #2

3- Counter Strike

“Cyka blyat idi nahui”

Bu ölümsüz dört kelime tüm CS:GO tarihinin özeti olabilir. Dünyanın neresinden oynarsanız oynayın CS:GO’da takımınıza mutlaka bir tane sinirli rus geliyor. Yalnız CS:GO’nun tüm yükünü ruslara yıkmak haksızlık olur. De_Dust2’nin adını De_Türk2 haline getiren bizlerin de en az ruslar kadar payı var CS kültürü içinde.

4- Overwatch

Overwatch’un oyuncu sayılarının kurumasının en büyük sebeplerinden biri kesinlikle toxic kitlesi. Oyunun açıldığı ilk günden beri toxic kitle birilerinin gününü mahvediyor. Overwatch’ta durum o kadar dayanılmaz bir hale geldi ki Blizzard, Overwatch’a özel bir anti-toxic girişimde bulundu. Sonrasında bu girişimin sonuçlarını “Bakın toxic oyunların yarısını temizledik oyundan.” tarzı bi böbürlenmeyle de paylaştı.

Yarısı temizlenen oyuncular ise yeni hesap açıp yollarına devam etti…

5- Undertale

Listenin diğerlerine en uzak oyunu Undertale. Çünkü oyun çok oyunculu bile değil, yani oynarken birinin kulağınıza küfürler yağdırması imkansız. “E o zaman Undertale neden bu listede?” diyorsanız onu da hemen cevaplayayım. Undertale güzel bir oyun çoğu kişinin karşı çıkacağını sanmıyorum ama oyunun garip bir hayran kitlesi var.

Undertale’ı dünyanın en iyi oyunu olarak açıklamazsanız bu kitle peşinize düşüyor, bulabildiği her yerden küfürler yağdırıyor. Bu insanlar için undertale dünyanın en iyi oyunu ve aksini iddia etmek dahi ölüm sebebi. Ahmak fanatiklik zirveye ulaşınca da tek oyunculu bir oyun dahi en toxic kitleler listesine girebiliyor…

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ne Güzel Şeyler Söylediniz | OAGTR Youtube Kanalına Gelen En İyi Yorumlar!

6- Fortnite

Fortnite çok tehlikeli bir yer, hem de çok… Oyun inanılmaz popülaritesi ve ücretsiz olmasıyla hem CS hem League of Legends hem de CS kitlesinin kombinasyonu halinde şu an. Kocaman bir toxic oyuncu kazanı haline gelen oyun hakaretler sözlüğünü genişletmek isteyen her oyuncu için şahane bir lokasyon.

7- DOTA 2

League of Legends’ın girebildiği herhangi bir yarışmaya DOTA’nın girmemesini beklemek saçma olur. İyiden kötüye her alanda çarpışan yapımlar Toxic kitleler konusunda da kafa kafaya vuruşuyor. DOTA’nın toxic kitlesi daha enternasyonel bir yapıdayken LoL’de ayrılmış sunucuların, benzer kültürdeki oyuncuları birbirine kırdırdığını görüyoruz.

DOTA’nın bu enternasyonel yapısı dolayısıyla ortaya Modern Warfare 2 vari bir toxic kitle çıkmış. Oyuncular kendi kültürlerini oyunla birleştirip global bir hakaret zinciri oluşturuyor. Oyundaki kombolar mı küfür komboları mı daha yaratıcı derseniz inanın cevap veremiyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

forza horizon 5

Forza Horizon 5 Seneye Çıkış Yapabilir!

Control Xbox Game Pass

Control Xbox Game Pass Servisine Eklenebilir!