in

FPS Türünü Şekillendiren En İyi 10 Oyun!

Gez, göz, arpacık!

Far Cry 3

FPS türünü sevmemek neredeyse imkansız. Yeri geldi, çocukluğumuzu bu oyunlarla harcadık. Yeri geldi, bu oyunlarla sinir stres attık. Dust_2’ye bomba kurduk haritayı havaya uçurduk, Harran’da dünya kadar zombi kestik, hunharca uzaylı yaratıkları patlattık ve yeri geldi Ravenholm’de zombi tokatladık. Bunları yaparken de ya sinir stres atalım diyip stres topuna döndük, ya da çok eğlendik. Bizi saatlerce ekran başına kilitleyen bu oyunları gez, göz ve arpacık hesaplamasıyla sizler için seçtik, değerimizi bilin. Şunu da söyleyelim, içerisi Şampiyonlar Ligi gibi:

10-) FAR CRY 3

Far Cry 3

Ubisoft ile karmaşık bir ilişkiye sahibiz. Ne çok düşkünüz birbirimize, ne de birbirimize katlanamama durumu var. Böylesine büyük bir stüdyodan ihanet yemedik de değil. Ama bir türlü de vazgeçemiyoruz kendilerinden. Büyü falan mı yaptılar, onu bilemem ama şunu biliyorum ki Far Cry 3 gibi çok başarılı bir FPS oyununu bizlere sundular.

Far Cry 3, hem oyun mekanikleri açısından hem de senaryo açısından ortalamanın üstünde bir oyun olarak karşımıza geldi. Bu oyunun downgrade yemesi ile alakalı bir kritiğimizi de sizlerle yapmıştık daha önce. Downgrade yemesine rağmen bu oyundaki çoğu detay başarılıydı. Hayat dolu bir gencin hiç aklına hayaline gelmeyeceği şeyler yaparak karanlık tarafa doğru kaymasını anlatan Far Cry 3, açık dünya oynanışını da bizlere çok güzel bir şekilde sundu. Senaryodan oynanışa kadar çoğu detaydan genel olarak memnun kaldık. Zor değilmiş, dimi Ubisoft?

9-) COUNTER STRIKE 1.6

Counter Strike 1.6

Bir Half Life modunun bugünlerde böylesine bir patlama yaratacağını kimse tahmin etmemişti. Öyle ki, bu mod sayılı FPS oyunlarından biri olarak da aramıza katıldı 21.yüzyılın başlarında. Biz Türkler severiz maziyi su üstünde tutmayı ve bunu şu an server doluluklarına bakarak da anlayabilirsiniz ama bu demek olmuyor ki oyunun kendisi şu an bile kendini oynatmıyor.

CS:GO’da yaşanan hayal kırıklıkları zamanla oyuncu kitlesini önce Counter Strike Source’a daha sonra da 1.6’ya geri döndürdü. İnternet kafelerdeki o anılar şu an gözünüzün önünden geçerken ben size tekrardan bu oyunu anlatmayacağım. Çünkü oyunlarla hiç alakası olmayan insanların bile Counter Strike 1.6’yı illaki 1 kez bile olsa duyduğunu düşünürsek bir inceleme yapmak çok da gerekli değil. Fakat özellikle bazı Türkiye sunucularında ve kendimin de yönetiminde yer aldığım bir Biohazard sunucusunda çok keyifli saatler geçirdik ve oyunun bir FPS oyunu ortalamasına göre gayet iyi bir oynanışa sahip olması da özellikle o dönemde çok büyük bir artıydı. Şimdi marketteki rekabet arttığı için pek ilgi çekmeyebilir bu oyun ama efsaneler de kolay kolay unutulmaz. Hele ki torununuz CS:GO, serinin sevenlerini baya bir üzmeyi başarmışken.

8) WOLFENSTEIN: THE NEW ORDER

Wolfenstein: The New Order

Wolfenstein da yapı taşı olan FPS serilerinden birisidir. Zamanının yine en başarılı FPS oyun serilerinden biri olan bu seri, yeni teknolojilere kendini adapte ederek yoluna devam etmeyi de başardı.

2.Dünya Savaşı’nın alternatif bir sonla biterek Nazi zaferiyle sonuçlanmasından sonra Nazilerin Dünya çapında güçlerini nasıl hissettirdikleri konusuna odaklanan bu oyunda Nazilere karşı da iyi bir direniş söz konusu ve biraz senaryo koruması da bariz gösteriyor kendini ama genel olarak iyi bir oyundan bahsetmemiz mümkün. FPS oyunları arasında önemli bir yapıtaşı görevi gören Wolfenstein: The New Order, kendisinden sonra gelen oyunların da kendisine yetişemediği bir oyun gözüyle baktığım oyunlardandır. Colossus yaklaştı ama yıkamadı. Senaryonun aktarımı ve yaratılan drama da çok başarılı. Sizi bilemem ama Blazkowicz’in aramıza katılışı, aynı zamanda kendisinin de zirvesi oldu. Çoğu oyuncunun da mutlaka bu oyun tecrübesini tatmasını isterim, neden olmasın?

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Düşük Sistem İsteyen 15 Harika Oyun #2

7-) BIOSHOCK

Hem FPS oyunlarının vurdumduymazlığını, hem de RPG oyunlarındaki o hikaye anlatımını isterseniz bazı oyunlar size bunları sunuyorlar. Bir tanesi de Bioshock, hatta bazıları da Bioshock serisi demek daha doğru olur çünkü bütün Bioshock serisini beğenen biriyim. Özellikle ikinci oyunu da bu oyunun peşinden oynamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Bir yer altı şehri olan Rapture’da başlıyor herşey. Kahramanımızın uçak kazası ile birlikte kendinizi burda buluyor ve dışarı çıkmaya çalışıyorsunuz. Tahmin edersiniz ki olay burda bitmiyor. Serseri tiplerle, aşırı korumacı babalarla mermi ve bombaların havada uçuştuğu bir ortamda yaşam mücadelesi veriyorsunuz. İksirler falan da gayet zevkli, silah çeşitliliği pek başarılı değil. Andrew Ryan, Atlas derken olaylar Arap saçına dönüyor. Çözmesi de size kalmış, bize müsaade.

6-) HALF LIFE 2

Half Life 2

Valve’ın altın zamanlarından listelerimizde çok bahsettik. Saygın bir oyun şirketiyken işin ticaret tarafına yönelmeleri de Steam’i keşfetmeleriyle başlamıştı ama neyse ki bizler bu şirketin kapasitesini Half Life oyunları ile görmüş olduk. Efsane ekip dağıldı ama bu oyun şu an dahi sayılı FPS oyunları arasında kalmaya da devam ediyor.

Half Life 2 için söylenecek pek birşey yok. İlk oyundaki esaretimizin bittiği ve Combine’a karşı tek adam ordusu görevi gören Gordon Freeman’ın işgalci kuvvetlere nasıl darbeler indirdiği konuları gayet güzel işlendi. Episodelar da çok başarılı ama 3.oyunun eksikliği çok derinden yaşıyoruz. Özellikle Ravenholm gibi oyunun bence en başarılı chapterlarından birisini gördükten sonra eğer ki o ekip dağıtılmasıydı harika bir 3.oyun göreceğimizden de emindim. Çok sayıda easter egglerin de bulunduğunu düşünürsek bu oyun hakkında olumsuz söylenebilecek çok az yargı var. Grafikleri de çıktığı ilk dönemle kıyaslarsak çok başarılıydı. Bi de 3.oyunu yapsanız, sizi daha çok seveceğiz de dinlemiyorsunuz bizleri.

5-) RESIDENT EVIL 7 BIOHAZARD

Mutlu bir aile tablosu 🙂

Resident Evil 6 ile birlikte Capcom tarafına olan güven büyük ölçüde sarsılmıştı. Sarsılması da haksız değildi. Ne olduğu anlaşılmayan bir oyundan bahsediyoruz. Capcom, sonunda yaptığı hataları anlayıp baştan bir yapılanma sürecine girerek kendi oyun motorunu yazdı ve Resident Evil 7 oyununu da bu motorda şekillendirdi. Sürpriz bir şekilde de karşımıza çok iyi bir Resident Evil oyunu geldi.

Hikayesi biraz saçma da başlasa ve hikayede ara ara saçma yerler de olsa Resident Evil 7 oynarken o eski Resident Evil hissiyatını da yaşamıyor değilsiniz. Resident Evil Revelations 2 ile beraber bir geçiş dönemi oyunu olmasından dolayı da bazı hataları anlayışla karşılamak mümkün. Bu oyun hakkında en çok beğendiğim faktör de korku faktörü oldu. Eski serilerde neden bu kadar başarılı olduğunu tekrar hatırlayan Capcom, korku olayını nasıl yansıtması gerektiğini de kavramayı başardı. Hem korku, hem de FPS türüne çok iyi bir şekilde yön vermeyi başaran bu oyuna da bir yer vermek lazım. Resident Evil serisinin sayılı oyunlarından birisi demek doğru olur.

4-) DYING LIGHT

Dying Light The Following

Zombi kesmenin vermiş olduğu rahatlığı bizler çoğu oyunda yaşadık aslında. Ama Dying Light gibi bir oyunda bu olay daha farklı bir boyuta geldi ve çok başarılı bir FPS oyunu karşımıza çıktı. Oyunla ilgili sorunlar da yok değil. Hikaye anlatımı ve görev çeşitliliği konusunda kesinlikle düzeltilmesi gereken noktalar da mevcut. Ama zombi tarafındaki başarısıyla oyun bu hataları biraz da olsa kapatmayı başardı. Zombi oyunlarını seven biri olarak da ben bu oyuna yüksek bir puan da verdim. Zombi tarafına kendini biraz fazla kaptıran Dying Light, bu detaylara da dikkat etseydi listemiz gibi pek çok listede kendine daha üst sıralarda yer bulabilirdi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Wolfenstein Youngblood'un Sistem Gereksinimleri Açıklandı

3-) DOOM

Doom

Şiddet, biraz daha şiddet, biraz daha ve AŞIRI ŞİDDET! E tabi bu kadar şiddet gün yüzündeyken pişmanlık duymuyorsunuz çünkü karşı tarafta bir şeytan ordusu var. Hikaye odaklı oyunları seviyorsanız ne düşünürsünüz bilemem ama kan şiddet isterim derseniz Doom bunu fazlasıyla sunuyor sizlere.

Remastered edildiğinde bu haber büyük yankı uyandırmıştı. Özellikle eski toprak oyuncuların daha büyük bir heyecanla beklediği Doom, remastered edildiğinde bile o eski ruhunu ve kalitesini korumayı başararak sayılı FPS oyunlarından biri olarak adını oyun listelerine yazdırtmayı başardı. Birbirinden harika silahlarla şeytanları parçalara bölmenin sizi ekran başına kilitleyeceğini söyleseydik muhtemelen bizlere pek inanmazdınız ama biz de size daha henüz Doom oynamadığınızı söylerdik. En iyi FPS oyunlarından bahsederken bahsetmemiz gereken bir diğer oyun da kesinlikle Doom oyunu.

2-) BATTLEFIELD 1

Battlefield 1

Battlefield serisine de bir parantez açmak şart oldu. Battlefield oyunları da çok başarılı FPS oyunlarıydı ama Battlefield 4’ten sonra da Hardline oyunu ve sonrasında da Battlefield 1 oyunu karşımıza geldi. Şunu söylemek gerekiyor ki, multiplayer modunu çok başarılı buldum. Sınıf veya silah farkı olmaksızın güç dengesi fazla bozulmuyor. Hızlı ve allak bullak bir multiplayer ortamından bahsediyor olsak da güçler dengesi sayesinde içerde zaman kavramını kaybetmeniz de mümkün. Karakter animasyonlarında bir ilerleme de mevcut. Bunun dışında tek kişilik modu da kesinlikle çok iyi işlenmiş. Görsellerdeki başarıdan zaten bahsetmiyorum. Sevdiğimiz modların üstüne bir de Operasyon modunun gelmesi de yine başarılı hamlelerden birisi. Battlefield 1 hakkında söylenecek güzel şeyler daha da mevcut, ama şimdilik böyle kalsın.

1-) CALL OF DUTY 4: MODERN WARFARE

Call Of Duty 4 Modern Warfare

FPS oyunları sadece silahlardan ibaret değil. İşin içine hikaye de girerse ve bu işbirliği başarıyla sonuçlanırsa çok güzel oyunlar karşımıza gelir. Call Of Duty serisinin harika olduğu zamanlara da bir geri dönüş yaparsak olay daha net anlaşılıyor aslında. Call Of Duty oyunlarında Black Ops serisi ile beraber Modern Warfare serisi de zamanının en çok sevilen oyunlarından bazılarıydı. Call Of Duty 4: Modern Warfare ile başlayan efsane seri ise yine harika bir Modern Warfare 2 ve oldukça başarılı bir Modern Warfare 3 ile devam etti. İlk oyunla beraber görevlerde yaşadığımız aksiyon, tetikte kalma hissi ve dikkati resmen gerçek hayatta yaşıyormuşuz gibi yaşamaya alışır hale geldik ve ilk oyun belki de diğer ikisinden daha iyi bir şekilde bu elementleri bizlere aktarmayı başardı. Modern Warfare oyununda da senaryo ve karakterlere bir bağlılık da besledik ve Soap ile John Price gibi harika karakterle tanışma imkanı bulduk. Ortalamanın çok üstünde bir oyun olduğuna inandığım Modern Warfare ise CoD serisinin ilk zamanlarını hatırlatması açısından da bizim için çok önemli bir yere sahip.

Siz FPS Türünü Şekillendiren En İyi 10 Oyun listemizi nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu listede olmayı hak etmeyen ya da olmasını istediğiniz oyunları da yorum kısmında paylaşmayı unutmayın!

 

LoL 9.14 Yama Notları Özeti | Devasa Sezon Ortası Güncellemesi!

NRG, ESL One New York Turnuvasına Davet Aldı