in

LOLLOL VAY BEVAY BE KIZGINKIZGIN ÜzgünÜzgün WTFWTF

Gelmiş Geçmiş En Büyük 11 Açık Dünya Oyunu

İyi yapılmış açık dünyalarda gezmek, yaşamak oyunculuğun en keyifli parçalarından biri. Maceradan maceraya, manzaradan manzara koştuğumuz açık dünya oyunlarında büyüklük oynanışın her parçasına dev bir etki bırakıyor.

Haritalarınızı açın, mini mapinizi kapatın, gpsleri söndürün ve hep beraber dev dünyalarda kaybolalım!

11- Fallout 4:

111 kilometre karelik dev haritasıyla listeye 10. sıradan giriş yapan Fallout 4, ölü topraklarda uzun soluklu bir macera sunuyor. Oyunun haritası dev nükleer çöllerden, şehir yıkıntılarından ve dev böceklerden oluşuyor.

10- Dragon Age: Inquisition:

Dragon Age’in haritasını ölçmenin tam bir yolu yok aslında ama önceki oyunların haritalarıyla yapılan karşılaştırmalar, Skyrim ile yapılan karşılaştırmalar gibi hesaplamaların sonucunda oyunun boyutunun aşağı yukarı 117 kilometre kare olduğu bulunmuş.

Oyun karlı dağlardan çöllere dek uzanan geniş alan yelpazesine sahip.

9- GTA V

2013 yılında çıkışını yapan GTA V maalesef hala GTA serisinin son oyunu olma niteliğini koruyor… Neyse, bu liste haritalarla ilgiliydi hadi harita konuşalım. 127 kilometre karelik bir alan barındıran GTA V haritası, otostopçusundan soyguncusuna; yeni evlisinden tarikatçısına kadar birçok ara macera sunuyor.

Los Santos’un şaşalı dünyası ile Sandy Shores’un  “white trash” dünyasını birleştiren oyun sosyolojik çıkarımlar yapmak için biçilmiş kaftan.

8- The Witcher: Wild Hunt

“Heleley leley leleley”

Doğu Avrupa’nın yıldızı The Witcher, adasıyla suyuyla 218 kilometre karelik bir harita barındırıyor. Oyun bölgeye özel düşmanlar, hava durumları ve manzaralar sunarak deneyimi özelleştirirken aynı anda canlı ve güzel bir dünya sunuyor.

Bonus: Red Dead Redemption 2

RDR koşullar ne olursa olsun inanılmaz güzel bir oyun. Şafak her söktüğünde, gün her battığında iç çekip “Ah ulan” diyeceğiniz bir deneyim arıyorsanız, aradığınız oyun bu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Guinnes Rekorlar Kitabına Girmiş 9 İlginç Oyun Rekoru

Aşırı fanboyluk yapmadan hemen teknik konulara geçecek olursak RDR 2’nin haritası bu listeye girecek kadar büyük değil, yaklaşık 60 kilometre karelik bir alan barındırıyor oyun. Öte yandan bu dünyanın doluluğu ise bambaşka bir hikaye…

7- ARMA 3

“Askerliği nerde yaptın?” sorusuna ARMA’da diye cevap verebileceğiniz bir seviyede olan oyun, her elementiyle gerçekçiliği damarlarınıza işliyor. Oyunun inanılmaz olan tek yanı ise gerçekçiliği değil, 269 km karelik dev bir harita bulunduran ARMA bir fps oyunu için gerçekten dev bir boyuta sahip.

6- Just Cause 4

Roketle eşek uçurmalı macera oyunumuz Just Cause 4, 1040 kilometre karelik dev bir haritaya ev sahipliği yapıyor. Tornadoya girip sağa sola uçacağınız, her türlü değişik akrobasiye girip dünyayı patlatacağınız bir oyunda bu denli büyük harita olması cidden çok iyi.

Denenebilecek aşırı garip şeyler için bol bol arazi bulunduran oyun, arazinin tamamını oyuncunun kontrolüne açıyor.

5- Test Drive Unlimited 2:

Listenin ilk beşi cidden garip ev sahipleri barındırıyor, oyunlardan bazılarının boyutu gerçekten “hile” sayılabilecek konumda. Bunlardan biri de Test Drive Unlimited 2, oyun hızlı araç kullanımına dayandığı için yolun bitmemesi gerekiyor, yolun bitmemesi için de haritanın büyük olması gerekiyor tabii.

Yol sorununu 1600 kilometre karelik devin devi bir haritayla çözen oyun sürücüler için hoş bir deneyim sunuyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Gelmiş Geçmiş En İyi Dövüş Oyunları

4- Fuel

Boyutların “masif” olduğu noktaya eriştir, Fuel’un haritası 14.400 kilometre kare! Fuel’a ekstra puan da vermemiz gerekiyor bu noktada çünkü bu haritanın bölgeleri kopyala yapıştır bölgeler de değil. Karlı dağlar, çöller, ormanlar, tuz gölleri sunan oyunun bölgeleri kendine ait iklim ve bitki örtüsüne sahip ve birbirinin kopyası değil.

3- The Elder Scrolls II: Daggerfall

Norveç ve Kuzey Avrupa’nın birebir kopyası gibi görünen bir haritaya sahip olan Daggerfall’un boyutu 160.579 kilometre kare, evet yanlış söylemedim, oyun gerçekten 160.579 kilometre. Çoğu oyuncunun oyunu oynamama nedeni olan bu harita gerçekten tamamını keşfetmek için imkansız bir boyutta.

2- Minecraft:

Minecraft’ın en büyük dünyası, şu an üzerinde gerçekten yaşadığımız dünyadan 7 kat daha büyük. Çeşitli teoriler hepimizin modlu bir Minecraft dünyasında yaşadığını iddia ediyor ve aslında düşünürsek oyun hepimizi barındırmak için yeterince büyük…

Öte yandan Minecraft da listenin hileci katılımcılarından çünkü oyunun haritaları el yapımı özel bir dünya değil, matematik algoritmasından geçen ve her seferinde değişen bir yapıdan geliyor.

1- No Man’s Sky:

No Mans Sky 18 kentilyon dünyalık bir harita barındırıyor. Listeyi yazabilmek için açıp Google’dan sayıya bakmak zorunda kalmam boyutla ilgili çok şey anlatıyor olmalı. Kentilyon 19 sıfırlı bir sayı, böyle söyleyince çok etkileyici gelmediyse No Mans Sky’ın boyutuna bir de şöyle bakalım: 18.000.000.000.000.000.000.000.000.000xTüm Dünyanın Yüzölçümü

Ama Minecraft’ta da olduğu gibi burada da dünya bir matematik algoritmasından geliyor.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Satisfactory Lizard Doggo Evcilleştirme Rehberi

Spider-Man: Miles Morales 4K 60 FPS Çalışabilecek!