in

Gelmiş Geçmiş En İyi Dövüş Oyunları

Dövüş oyunları ortaya çıktıkları günden bu yana neredeyse tek başlarına “rekabetçi” oyunların temsilcisi niteliğindelerdi. Yıllar geçtikçe rekabetçi oyun türleri artsa da bir arenada birebir kapışmanın keyfini hala çoğu oyun veremiyor. Hal böyle olunca da dönem dönem dövüş oyunlarını özlememek gerçekten imkansız oluyor.

Eğer siz de düşmanınızın dağıtılmış suratını arenada sürüklemek istiyorsanız eldivenlerinizi takın, kılıçlarınızı parlatın, aşağı geri x yapın ve hep beraber rakipleri tokat manyağı edelim!

10- Blazblue: Calamity Trigger

Playstation 3 günlerinin en iyi dövüş oyunlarından biri olan Blazblue: Calamity Trigger, Tekken ve Street Figterı andıran bir tempoya sahip. Oyun, devamlı kombolar ve özel yeteneklerle keyifli anlar sunuyordu. Normalin dışında en çok göze çarpan özelliği ise Blazblue’nun 3 değil 5 round üzerinden oynanmasıydı.

Street Fighter ile aynı hafta çıkmamış olsa mutlaka daha ünlü olurdu ama Blazblue zamanlamaya kurban gitti.

9- King of Fighters XIII

İki boyutlu dövüş oyunlarının şahı denebilecek kaliteye sahip olan King of Fighters XIII çıktığı yılın çok ilerisinde bir oyundu. Düşük gecikmeli online sunucuları, maç izleme özellikleri, lobi takibi, bugün dahi çoğu zaman düzgün başarılamayan özellikleri barındıran oyun zamana karşı direnmeyi başarmış.

30dan fazla özel karakter ve garip bir şekilde zorlayıcı yapay zekasıyla kaliteli bir dövüş deneyimi sunan King of Fighters XIII, dövüş oyunlarını seviyorsanız mutlaka deneyimlemeniz gereken bir yapım.

8- Super Smash Bros Melee

“Pika pi?”

Super Smash Bros’un formülünü oldum olası komik bulan biriyim. Dünyanın en tatlı karakterleri birbirini doğruyor, uçurumlardan atıyor, dayak manyağı ediyor. Prenses’in Mario’yu yumruğa boğmasını izlemek inanılmaz keyifli bir etkinlik.

SSB serisinin genellikle çoğu oyunu başarılı yapımlar, melee’yi listeye alma sebebim ise oyunun biraz daha yakın dövüş odaklı olması. Mario’nun ensesine tokat atmak istiyorsanız aradığınız oyun bu!

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  6 Saçma Oyun Pazarlama Kampanyası

7- Soulcalibur VI

Soulcalibur sevgimin en büyük nedenlerinden biri oyunda Geralt’ın bulunması hiç yalan söylemeyeceğim. Ama oyunun listeye girmesinin sebebi benim sevgim değil tabii. Soulcalibur dövüş oyunu denildiğinde gerçekten akla gelen ilk şey. Arenalar, can barları, kombolar, “Dövüş Oyunu Yapmak İçin El Kitabı” niteliğinde olan oyun akıcı oynanışıyla cidden kaliteli bir yapım.

6- Injustice 2

“Savaş adamı değiştirir derler. Daha güçlü, daha acımasız yapar; gecenin karanlığında bir canavara dönüştürür. İzler, öğrenir, avlanırsın.”,

Injustice belki de en çok hayal edilen şeylerden birini veriyor oyunculara: Bi’ sürü süper kahraman ölene kadar birbirini dövüyor! Oyun cidden tam şöyle film izledikten sonra oynamalık. Batman’in kafasında tuğla parçalamak, Superman’i şamar oğlanına çevirmek gibi asla başka yerlerde bulamayacağınız güç fantezileri sunan oyun, karakterlerin kendilerine özgü dövüş sistemleriyle de görsel şölen oluşturuyor.

5-Killer Instict

 

Killer Instict’i tek kelimeyle tanımlamak zorunda olsam “hız” derdim. Bakın hızlı bile değil, sadece HIZ. Oyunun tüm yapısı aşırı hızlı dövüşler ve kombolara dayanıyor. Saniyede 6 yumruk atıp kalp krizi geçirmeyecek bir formdaysanız Killer Instict akıllara zarar bir sürate davet ediyor sizi.

4- Marvel vs CapCom 2

Geçenlerde cross-over listemizde söylemiştim aslında bunu ama yinelemekte fayda var. Sevdiğiniz karakterler hiç bulunmamaları gereken bir yere gidip, oradaki herkesi dövünce ortaya çıkan keyfin miktarı gerçekten inanılmaz.

Marvel vs CapCom bu noktada başarılı bir iş ortaya çıkarıyor, sevilen karakterin nevi şahsına münhasır teknikleri arenadaki rakiplere soğuk terler döktürüyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Video Oyunu Tarihinin En Çok Satan 10 Oyunu

(Darısı Super Smash Bros’a gelecek DOOM GUY’ın başına)

3- Super Street Fighter IV

Super Street Fighter IV çoğumuzun gönlünde ayrı bir yer tutuyor. Adana güneşinden yanıp kavrulup, ten rengi Hellboy’a dönen Hakan ile ilk defa karşılaştığımız oyun aynı zamanda serinin en iyilerinden biri. Komedik unsurların yanına yağ gibi akan bir oynanış koyan oyun gönüllerde baş köşeye geçiyor.

Dövüş oyunlarının kült serilerinden biri olan Street Fighter yıllardır hayranlarını üzmüyor. Keyif içinde rakiplerinizi kündeye getirmek istiyorsanız Hakan ve Super Street Fighter IV sizi bekliyor!

2-  Tekken 3

Bugün Tekken serisi ile ilgili aklınızda kalan karakteristik ne varsa bunların hemen hemen hepsi Tekken 3’e dayanıyor. Serinin zirve noktalarından biri olan oyun sinirden duvar yumruklatacak kombolara sahip ama bu komboları siz yapınca zevkten dört köşe oluyorsunuz.

Yıllar önce oyunu oynarken aramızda koyduğumuz bir kural vardı, şu an oyunu oynamak isteyenler için faydalı olabileceğinden tekrarlama hissiyatı duydum: “Eddy seçeni oyunda değil gerçek hayatta dövüyoruz.”

1- Mortal Kombat 11

“GET OVER HERE!”

Kan ve şiddet festivali olan Mortal Kombat serisi yıllardır rakibimizi biçmenin aşırı keyifli yollarını sunuyor bize. 11. oyunun öne çıkan yani ise kendisinden önceki iki oyunu çok temiz harmanlamış olması.

Mortal Kombat 9, aşırı hızlı kombolarla hafif dengesiz bir oynanış sunarken, Mortal Kombat 10 hızı neredeyse tamamen kesmiş ve yavaş ölümcül saldırılara odaklanmıştı. İki oyunun tam ortasında kalan Mortal Kombat 11 ise, göz doyuran hızlı kombolar sunarken vurduğunuz her yumruğun hissini de dibine kadar veriyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakan: Muhafız 4 Sezon İncelemesi (Spoiler)

Assassin’s Creed Valhalla’nın Çıkış Tarihi Yeni Oynanış Fragmanı ile Belli Oldu!