in

Gelmiş Geçmiş En İyi Yüzüklerin Efendisi Oyunları

Başlık seriye uzak takipçilerimize biraz aşırı spesifik gelmiş olabilir. Ama Yüzüklerin Efendisi-severler için durum bunun tam aksi. En sevdiğimiz attan en sevdiğimiz kaleye, en sevdiğimiz kahramandan en sevdiğimiz kötüye, en sevdiğimiz soydan en sevdiğimiz kılıca kadar bir ton aşırı spesifik etkileşimimiz var seri ile.

Aslında tam da hal böyle olunca en iyi oyunları sıralamak zorlaşıyor zira bazı oyunlarda istediğiniz kahramanları bulamıyor, sevdiğiniz yerlere gidemiyorsunuz. Ama söz veriyorum elimden geldiğince objektif olacağım!

Hazırsanız mithrilinizi giyin, yayınızı gerin ve hep beraber kırılan kılıcı tekrar dövelim!

1- Lord of the Rings Online

Lord of the Rings online, bugünün dünyasından uzakta bir yerde doğdu. World of Warcraft çılgınlığının tüm dünyayı kasıp kavurduğu dönemlerde ortaya çıkan oyun on yılı aşkın süredir MMORPG arenasında yerini koruyor. 2020 yılı itibariyle hala genişleme paketleri alan oyun geniş dünyasıyla orta dünya severleri uzun soluklu bir maceraya davet ediyor.

2- The Hobbit

The Hobbit 1983 çıkışlı bir oyun, evet yanlış duymadınız 1983. Aşağı yukarı tüm kitabı kapsayan oyun “kendi maceranı yarat” tarzı bir deneyim sunuyor. Yaptığımız aksiyonlara bağlı olarak kitabın pasajları arasında dolaştığımız bu oyunda Hobbit’in tüm heyecanlı anlarını bir bir yaşıyoruz.

3- The Lord of the Rings: War in the North

Dürüst olmak gerekirse tek başınıza oynayacaksanız War in the North öyle çok da keyifli bir oyun değil. Ama zaten oyun tek başına oynanması için değil üç kişilik bir ekiple oynanması için yapılmış ve bunu her adımda fark ediyorsunuz. Sıçrayan Midilli Hanı’ndan başlayan maceramız düşman hatlarının derinliklerine kadar ilerliyor ve attığımız her adımda durumlar biraz daha gerginleşiyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Piyasadaki En İyi Bir Diğer 10 Açık Dünya Oyunu

4- The Lord of the Rings: Return of the King

Adından da anlaşıldığı gibi, oyun Kralın Dönüşü’nü temel alıyor. Minas Tirith savunmasından Kara Kapılar’a kadar birçok olayı ele alan oyun, türüyle diğer Yüzüklerin Efendisi oyunlarından ayrılıyor. Hack and slash türündeki Return of the King, Aragorn, Legolas, Gimli ve Gandalf ile keyifli bir ork/uruk doğrama ortamı oluşturuyor.

5- The Lord of the Rings: Conquest

Return of the King’e kitabın olaylarını birebir oyuncuya sunma konusunda benzeyen Conquest özünde çok daha değişik ve bence çok daha keyifli bir oyun. Bir yandan Miğfer Dibi kuşatması gibi büyük olayları çok oyunculu oynayıp hikayeyi ilerletebilirken diğer taraftan oyunun en iyi yanlarından biri çok oyunculu kapışma modları. En sevdiğiniz kahramanları Battlefield’ımsı bir bölge ele geçirme macerasında birbirine kırdırabildiğimiz oyunda yetenek ve kahramanın kitine hakimlik de epey önemli.

EA’e ait Yüzüklerin Efendisi oyunlarının genel olarak en büyük şansı ise bence filmden hemen sonra çıkmış olmaları ve çok geniş lisanslara sahip olmaları. Bu lisanslar sayesinde oyun için yeni ve tanınmaz müzikler yaptırmak yerine filmlerde çalan baş yapıtları oyunlara taşıyan EA(O zamanlar iliğimizi emip paramızı almak istemiyorlar tabii) unutulmaz anlar yaratmış Conquest’de.

6- Middle-Earth: Shadow of Mordor

Talion’ın ilk macerası olan oyun ana Yüzüklerin Efendisi hikayesinden neredeyse tamamen bağımsız, sadece aynı dünyayı paylaşıyor desek yanlış olmaz. Bu yönüyle hikaye olarak serinin hayranlarına diğer oyunlar kadar çekici gelmese de oynanış olarak aşırı akıcı ve keyifli bir oyun olan Shadow of Mordor hem Yüzüklerin Efendisi-severlerin hem de genel olarak tüm oyun camiasının saygısını kazanmış bir oyun.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Büyük Sempati Duyulan 10 Oyun Karakteri!

Nemesis sistemiyle oyunda yaşadığınız her şeyi size özel hale getiren yapım, bu muazzam mekanikle kendisine benzeyen hemen hemen her oyundan gömlek gömlek yukarıda kalıyor.

7- Middle-Earth: Shadow of War

Shadow of Mordor’un büyütülmüş, kale kuşatmaları ve ordu eklemeleriyle çok hafiften Mount and Blade tadı almış hali olan Shadow of War, genel olarak keyifli bir yapım. Yeni bir yüzüğün dövüldüğü bir Orta Dünya’da geçirdiğimiz yapımda gücün yozlaştırıcı etkisi ve insanların iyiliğini korumak için kendimizden vazgeçme gibi temaları görüyoruz. Talion’un ikinci macerasında işler çok daha karanlık bir hal alıyor.

8- The Lord of the Rings: Battle for the Middle Earth I & II ve The Rise of the Witch-King

Başlık oku oku bitmedi farkındayım ama bunlar açık ara en başarılı iki Yüzüklerin Efendisi oyunu. Battle for the Middle-Earth serisi Orta Dünya maceramızı strateji oyunlarına taşıyor. Hafif Warcraft, hafif Age of Empires tadı veren oynanışı, dünyasına has haritaları ve kahramanlarıyla inanılmaz keyifli bir oynanış sunan BFME serisi binlerce saat oynasanız dahi asla bıkmayacağınızın garantisi olan oyunlardan oluşuyor.

Oyunun kalitesiyle ilgili araya şahsi bir not sıkıştırmam gerekirse 2006’da başladım oyunu oynamaya, bugün hala oynuyorum ve yıllarca oynamaya devam edeceğimden de eminim…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Oyun: Far Cry 3 Uplay’de Ücretsiz Oldu!

Cyberpunk 2077 Bir Kez Daha Ertelenmeyecek!