in

Gelmiş Geçmiş En Zor 10 Bulmaca Oyunu!

Listeye giriş bile 200iq’dan açılıyor!

Kafamızın içini çorbaya çeviren yapımlar vardır bilirsiniz. Sağa bakarız, sola bakarız, üstüne çıkarız, altına ineriz, dibe dalarız ama ne yaparsak yapalım sonuç bir türlü çıkmaz; o bulmaca bir türlü çözülmez.

6 saattir aynı bulmacayı çözemeyen çaresiz bir sinir küpüne dönüştüyseniz, kafalarımızı karıştıralım, olan biteni kesinlikle anlamayalım ve listeye giden bir portal açalım!

10- Return of the Obra Dinn

Sene 1807, kayıp olduğu bilinen bir gemi kıyıya vurdu. Gemi hasarlı ve canlı insan barındırmıyor. Sigorta çalışanı olarak oynadığımız yapımda özel bir yeteneğimiz var: Birinin son anlarını görmek.

Gemideki insanların son anlarını bulmaca parçaları gibi birleştirip geminin hikayesini çözmeye çalıştığımız oyunda olaylar birbirinin içine çok çabuk geçiyor. Paper’s Please’in yaratıcısının elinden çıkan oyun özel bir deneyim sunuyor.

9- Myst

Myst oyuncusuyla iletişime geçmeyi pek sevmeyen bir oyun. Başlangıçtan itibaren ne hikaye ne de mekanik öğrendiğimiz oyunun dünyasında kimse bize yol göstermeden maceraya çıkıyoruz. Oyunda ölüm riski veyahut zaman limiti yok, yapmanız gereken tek şey her şeyi bulmak ve bulduğunuz her şeyi çözmek.

Oyunu kazanmanın yolu ise bizleri başka çağlara götüren kitaplardan geçiyor. Oyun farklı sonlar barındırmasıyla da tekrar tekrar oynarken sıkmıyor.

8- The Witness

Myst’ten ilham alınarak yapılan bir oyun olan The Witness, yapı olarak Myst ile aşağı yukarı aynı konumda bulunuyor. Pek açıklama olmadan bilmediğimiz bir adaya bırakıldığımız oyunda yine tek çıkış noktamız her şeyi keşfetmek ve keşfettiğimiz her şeyi çözmek.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  PUBG'de Sizi Bir Adım İleri Taşıyacak 9 Taktik

650 bulmaca bulunduran oyun tatlı sanat tarzı ve genişliğiyle ilgi çekiyor.

7- The Talos Principle

Merkezinde öykü anlatımı barındıran oyun FPS ve TPS olarak oynanabiliyor. Aslında “klasik oyun şeması” dediğimiz yapıyı takip eden oyun, biz ilerledikçe durumu daha zor hale getiriyor ama bunu normal seviyenin üzerinde yapıyor.

Mesela bir RPG’de oyun zorlaştığında bossu 3 dakika yerine 5 dakikada öldürürsünüz, bu da sizi çok yıldırmaz. Fakat The Talos Principle’da bulmacaların içine sürekli yeni bir element ekleniyor durum böyle olunca bir noktadan sonra hayli zorlanabiliyorsunuz.

6- Portal 2

Hız, momentum, ışınlanma, azim, istek, DİRAYET!..

Öhm, Portal muazzam bir oyun. Yani oyun o kadar iyi ki bir önceki cümleyi değişik şeyler söyleyerek süslememe gerek dahi yok ilgi çekmesi için. Portal 2 gerçekten muazzam bir oyun. Hem eğlenceli ve yer yer gergin hikayesi hem de asla meydan okumayı bırakmayan bulmacalarıyla inanılmaz bir deney ortamı yaratan oyun yıllardır eskimiyor.

Portal 2’nin sürekli yeni kalmasının bir diğer nedeni ise mod desteği, oyuncu kitlesi tarafından oluşturulan kafa yakıcı bulmacalar dahi tek başına sizi 2-3 yıl tutabilecek nitelikte!

5- Unheard

Unheard polisiye gizem sevenler için altın madeni niteliğinde bir oyun. Sadece sesleri kullandığımız bu yapımda davaları çözmek için kulaklarımızdan başka hiçbir şey kullanamıyoruz. Duyduğumuz şeylerden çıkardığımız notlarla suçluları yakaladığımız oyun, bulmaca janrında yeni bir pencere aralıyor!

 

4-The Turing Test

Jüpiter’in Europa uydusunda geçen bu macerada, uydu yüzeyinde kaybolan mürettebatı arıyoruz. Yalnız bu arayışımız sadece sağdan sola gitmekle geçmiyor zira sağdan sola gidemiyoruz. Çünkü mürettebatın kullandığı alanın güvenliği için sadece bir insanın çözebileceği testler hazırlanmış.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Haftanın En İyi 5 Ücretsiz İndie Oyunu #2

Mesela ben insan olmadığım için çözemedim…

3- SpaceChem

SpaceChem’i ekranda ilk gördüğümde ne olup bittiğini hiç anlamamıştım. Aslında hala da anlamadım sayılır… Atom yapısını merkezine alan oyunda atomları ve atom altı parçacıkları kullanarak yeni moleküller yaratıyoruz.

Oyunda ilerleme molekülün karmaşıklığına bağlı olarak ilerliyor. Molekülünüz ne kadar karmaşıksa o kadar başarılı bir oyuncu oluyorsunuz.

2- Fez

Fez hem iki hem üç boyutlu bir oyun. Cümle bittiği an zaten her şey karmakarışık oldu farkındayım ama durum böyle naparsınız. Oyuna her zaman karşıdan baktığımız için iki boyutlu bir görüntü oluşuyor fakat 90 derecelik döndürmeler yapabiliyoruz bu da her bulmaca için dört farklı perspektif sunuyor bizlere.

360 derece fakat iki boyuta incelediğimiz bulmacaların can alıcı noktası da tam burası. Perspektif bazen her şeyi değiştirebiliyor ve hafif yandan baktığınız bir şey tüm dertlerinizi çözebiliyor!

1- Discworld

Discworld basit ve tatlı görünse de epey sıkıntılı ve sinir edici bir oyun. Büyücü Rincewind olarak oynadığımız oyunda insanlara saldıran bir ejderhayı durdurmaya çalışıyoruz. Oyunun eski olması ve genel yapısı dolayısıyla aslında kolay olması gereken şeyler dahi zor. Çünkü hiçbir şey gerçek dünyada çalışması gerektiği gibi çalışmıyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lord of the Board ile zarlarını salla, tavlanın yıldızı ol!

Cyberpunk 2077, Gamescom 2020’de 5 Adet Ödül Aldı!