in

Göz Alıcı Ve Birbirinden Güzel 10 Oyun Dünyası!

İçiniz Gidecek, Uyarmadı Demeyin Sonra.

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition

Video oyunlarını geliştiren ekiplerde çok farklı kişiler çalışmakta. Programlamacısından oyun tasarımcılarına ve animatörüne kadar birçok kişi görev alır oyunların yapılması aşamasında. Bazen harika bir ekip çalışması sonucu çok güzel oyun dünyaları karşımıza çıkabiliyor. Teknolojinin nimetlerini kullanırken içine biraz da yaratıcılık ve özdenlik katan ekiplerden çıkan birbirinden güzel 10 oyun dünyasını listelediğimiz yazımıza hoşgeldiniz:

10-) OCTAHEDRON: TRANSFIXED EDITION

Octahedron

Renkli mi renkli, bir o kadar da hareketli bir dünyası var Octahedron’un. Tek kişinin çalışmasından ortaya çıkan Octahedron, Square Enix ile dağıtımı yapılmış bir oyun. Arayüzü belki biraz tuhaf gelebilir bazılarınıza ama çok renkli ve hareketli bir dünya bulunduruyor içinde bu oyun. Açıkçası tek kişiden böyle bir oyun çıkması da oldukça etkileyici. Güzel tasarlanan arkaplanlara eşlik eden harika bir soundtrack de bulunuyor. Kendine has bir tarzı ve güzel bir level dizaynından bahsetmek de mümkün. Keşfedeli çok olmadı bu oyunu ama “daha önce oynasaydım keşke…” demiyor da değilim.

9-) SLEEPING DOGS

Sleeping Dogs

Uzak doğu temalı oyunlarla arası çok olmayan biri olarak bu oyunu beğenmedim diyemem. Oyunlardaki yabancıların inatla inandırıcı olmayan bir akıcılıkla İngilizce konuşması akımını da bir yerde bozan bir oyun olarak bende yeri ayrı. Bu özelliği bir yana, GTA 5 kadar büyük bir bütçeye sahip olmamasına rağmen Hong Kong’u çok güzel bir şekilde resmetmeyi de başardı geliştirici ekip. Oyun dünyasının senaryosu ile de bütünleştirilme çabası fark ediliyor oyunu oynadığınızda. Ama bu çaba büyük ölçüde başarılı olmuş. Definitive Edition çıktığında ise görsel olarak daha da güçlenen bu oyun, zaten sahip olduğu güzel oyun dizaynını daha da ileri götürdü. Hong Kong’a tamamen benzemese de güzel bir kopyası olmuş.

8) FIREWATCH

Firewatch

Indie stüdyoların dönem dönem aradan sıyrıldığını görüyoruz. Firewatch oyunu da bir indie ekibin Valve tarafına transfer olmasına katkıda bulunmuş oldu. Peki, cidden bu oyunun bu kadar başarı yakalamasının kaynağı neydi? Oyunun dünyası huzur dolu. Çok sakin bir dünyası mevcut ve senaryodan uzaklaşıp oyundaki dünyanın tadını çıkarmanız ise gayet anlaşılır bir durum. Düşük grafik standartlarına sahip olmasına rağmen bu oyunun dünyası huzur verici ve toprağa ayak basmışçasına sinirlerinizi de alabiliyor. Çevre dizaynında yüksek poligonlara da gerek yokmuş her zaman, bu oyun da bunun kanıtı. Meditasyonun yerini alır mı bu oyun? Denemek lazım ya.

7-) BIOSHOCK INFINITE 

Bioshock Infinite

Bioshock üçlemesi harikaydı. Çok da güzel geri dönüşler aldı. Bu geri dönüşlerin çok fazla sebebi var. Oldukça farklı bir senaryoya sahip olması ve örnek bir FPS oynanışı sunması, bu sebeplerden bazıları. Ama serinin en büyük artılarından birisi de sahip olduğu grafikler ve çok başarılı level dizaynı. Serinin son oyunu olan Bioshock Infinite ise bir gökyüzü şehrinde geçiyor. İlk iki oyunda biraz karanlık bir hava hakimdi ama bu oyunda oldukça aydınlık ve iç açıcı grafiklerle tanıştık. Oldukça renkli bir oyun dünyasına sahip olan Bioshock Infinite, atalarından alıştığımız güzel çevre dizaynını bünyesinde de barındırdı. Su altında bir dünya fikri oldukça güzel, ama gökyüzünün aydınlığında yaşamak sanki daha iyi. Sahip olduğu çevre dizaynı ile Bioshock Infinite, en azından bu alanda örnek olmayı başardı. Güzel de senaryosu var, oynamadıysanız oynamak için bir sebep daha.

6-) THE LEGEND OF ZELDA: BREATH OF THE WILD

The Legend Of Zelda Breath Of The Wild

Örnek açık dünya oyunları arasında bir koltuğa sahip olan The Legend Of Zelda: Breath Of The Wild, aynı zamanda açık dünyasının güzelliği ile de koltuğunu büyüten bir oyun. Hatta ön sıralara alan bir oyun da diyelim. Listemizde sizlere az önce bahsettiğimiz oyunlar gibi çok renkli bir dünyaya sahip olan Breath Of The Wild, iç açan sayılı oyunlardan birisi. Son yılların teknolojik nimetlerini de güzelce kullanan Nintendo, bu çabasının sonucunu da 2017 yılında 4 alanda ödül alarak almış oldu. 2018 yılında da BAFTA oyun ödülünü kazanan Breath Of The Wild, şirin dünyasıyla türevlerine örnek olmaya devam ediyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Kulakların Pasını Silen 10 Aşırı Kaliteli Oyun Şarkısı #4

5-) HORIZON ZERO DAWN

Horizon Zero Dawn

Çıktığı dönemde sahip olduğu grafikler ve bu grafiklerdeki detayla adından baya söz ettiren Horizon Zero Dawn, çoğu anlamda başarılı bir oyun olarak raflarda yerini almıştı. Örnek açık dünya oyunlarının bir başkası olan Horizon Zero Dawn, gerçekçi kıyamet sonrası dünyasıyla da çok ilgi çekti. Grafik detayları ve çevre dizaynı özenle yapılmış. Kıyamet sonrası senaryolara kendi perspektiflerini katan ve çok sık karşılaşmadığımız bir konu ile karşımıza çıkan bu oyun, temayla oyun dünyasının uyumunu da çok güzel bir şekilde uyumlamayı başardı. Decima oyun motorunun sunduklarını da avantajına kullanan Horizon Zero Dawn, son jenerasyonda oynadığımız oyunlar arasında grafik anlamında sunabildikleri sayesinde kendini baya bir öne attı. Çok emek konulan bir oyun, devamını da beklemiyor değiliz.

4-) THE ELDER SCROLLS V: SKYRIM SPECIAL EDITION

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition

Ne diyebiliriz ki, bir neslin hayranı olduğu ve şu an bile sıklıkla oynanmaya devam eden bir oyundan bahsediyoruz. Hala oynanıyor çünkü maşallahı var, bitmiyor ne yaptıysak. Devasa bir dünyası var, sürekli geziyorsunuz ve sürekli de keşfedecek yeni bölgeler çıkıyor. Devasa dünyaları ile bilinen ve daha ilk oyunlardan başlayarak açık dünya oyun dizaynı konusunda adından bahsettirmiş olan Elder Scrolls serisinin 2011’deki 5.oyunu piyasaya çıktığında da adından çok bahsettirmişti. Çok beğenilen ve video oyunları tarihinin sayılı oyunlarından biri olmayı da başaran Skyrim, RPG mekaniklerini sunmaktaki başarısının yanı sıra az önce bahsettiğimiz devasa dünyası ile de çok sevildi. Fakat Special Edition ile birlikte bu devasa dünyada grafiksel anlamda büyük değişimlerin yaşanması da biz hayranları sevindirdi. Shaderların yenilenmesi ve o dönemin hantal grafiklerinin daha görkemli grafiklerle değişime uğraması gibi çok detay var değişen. Skyrim ruhunu bir de bu yenilenmiş grafiklerle bir daha yaşama fırsatı bulan hayranlardan ise çok olumlu geri dönüşler geldi. Bethesda’nın para tuzağına düşmesi kötü oldu, ama sevenleri oynamayı bırakmayacak gibi duruyor.

3-) GRAND THEFT AUTO V

Grand Theft Auto V

GTA serisinin son oyunu, kırılmadık rekor bırakmayan bir diğer oyun aynı zamanda. GTA V’i çok anlatmaya gerek olmadığını düşünüyorum çünkü zaten 7’den 70’e herkesin dilinde olan bir oyun. Sayısız inceleme ve sayısız gameplay videosu dolanıyor YouTube üzerinde. Ama listeyle alakasına gelecek olursak da, RenderWare oyun motorunu bırakıp kendi oyun motorlarını yazmaya başlayan Rockstar’ın sektörde birçok firmadan daha iyi yaptığı çevre dizaynının örnek olmasından bahsedebiliriz.

Sektörün sayılı firmalarından birisi olan Rockstar, oyunlarında birçok faktörü oldukça başarılı bir şekilde ortaya koyabilen bir firma. Oyunlarındaki senaryo, oynanış ve grafiklerle çok alkış alan Rockstar Stüdyolarının yaptığı en güzel şeylerden birisi de bu doğrultuda açık dünya dizaynı. Özellikle GTA Sanandreas’ın bıraktığı yerden Sanandreas’ı baştan tasarlayan Rockstar, Los Santos’u da tıpkı Los Angeles gibi çok ikonik bir şekilde ve gerçeklikte başarıyla tasarladı ve dizayn etti. Stüdyonun elinden büyük bir başarı ortaya çıktı ve görkemli bir Los Santos izlenimi yaşadık. GTA IV ve Max Payne 3’den sonra büyük ilerleme gösteren Rockstar, RAGE oyun motorunda başardıkları optimizasyon ile de serinin hayranlarını çok etkiledi. Boşuna Rockstar’ı övmüyoruz. Yanlışları da yok mu? Var. Az da değil aslında. Ama GTA V’teki oyun dünyasının dizaynı, kesinlikle bunlardan biri değil.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  2020'nin En Çok Beklenen 11 Oyunu!

2-) THE WITCHER 3: WILD HUNT

The Witcher 3 Wild Hunt

Risk alıp kendi oyun motorlarını geliştirmeye başlayan bir firmadan daha bahsedelim size. Bu firma, işini severek yapan bir firma olmasının yanı sıra, geliştirdikleri oyunda çevre dizaynını yaparken kolaylığa kaçmayan ve sıkı ama ezici olmayan bir çalışma ile çok da uzak olmayan bir gelecekte Skyrim ile şekil alan açık dünya-RPG oynanışı daha da ileri götürdü. İzledikleri fiyat politikası ile de bizlerin gönlünü fethetti. Açıkçası bu kadar emeğe rağmen başka firmalar gibi (bu firmalar kesinlikle Bethesda ve Electronic Arts değil) ilgiyi kötüye kullanmadı ve oyunda harcanan emeği cömertlikle sundu. Evet, bu firma CD Projekt Red ve oyun da The Witcher 3: Wild Hunt. Eleştiri yapılacak çok az noktası var bu oyunun. Çevre dizaynındaki güzellik ise oyunun büyük artılarından birisi.

Çok görkemli bir dünyaya sahip olan The Witcher 3, sektörün yine alanındaki örnek oyunlardan birisi. Sahip oldukları oyun motorunun ise yapabilecekleri gerçekten etkileyici. 2014 yılında izlediğimiz trailerda özellikle buna ilk elden şahit olduk. Downgrade yedi, ama downgrade yemiş hali bile bizleri etkiledi. Detaylı bir karşılaştırma yapmadan da downgrade’i çoğu kişi farketmedi bile. Bulunduğu dönemin dünyasını çok iyi bir şekilde yansıtan ve bu başarıyı da güzel grafiklerle birleştiren Witcher 3, bazı firmaların ders olarak oynaması hatta bir daha oynaması gereken bir oyun.

1-) RED DEAD REDEMPTION 2

Red Dead Redemption 2

Rockstar’ı seviyoruz, çok sık olmasa da kalbimizi kırdığı dönemler oldu ama sevenlerin arasında kavga olur ara ara. Sevdiğimiz çok noktaları var, GTA V’i anlatırken de çoğunu saydık sizlere. O sebepler nedeniyle Red Dead Redemption oyununu da sevdik ve çoğumuz da benimsedi. Yine sektörün sayılı oyunlarından biri diyeceğim ama oyunun ikincisi ise ilk oyundan bazı yönlerle 180 derecelik bir değişim yaşadı. Bu değişimlerin arasında grafik ve açık dünya dizaynı da var. Oyun motorunda geliştirmelere devam eden Rockstar, GTA V ile başlattığı değişimi Red Dead Redemption 2 ile belki de zirveye taşıdı. Belki de diyorum çünkü GTA VI çıkmadan kesin bir söylemden bahsedemeyiz.

Oyundaki grafikler çok göz alıcı, çok da güzel bir açık dünya dizaynı var. Senaryo gibi detaylara çok girmeden listemizle alakalı noktalara değinecek olursak teknolojinin nimetlerini sonuna kadar kullanan bir oyun karşımızda diyebiliriz. Yılın oyunu ödülünü God Of War’a kaptırsa da birçok kişinin gönlünde kazanan aslında bu oyundu. Çünkü vahşi batı temasını tutturmak kolay değildir ama Rockstar Stüdyoları bunu başarıyla yaptı. Birebire yakın yaptığını söylemek de adil olur sanırım. Sahip olduğu muazzam grafiklerle ve çevre dizaynındaki detaylarla vahşi batı temasını tutturan Rockstar, yine uzun yıllar belki de egale edilemeyecek bir açık dünya oyununu 2018 Ekim’inde piyasaya çıkardı. Daha da fazla anlatmaya çalışıyorum ama oyunu oynamanız lazım. Çünkü anlatılmayıp yaşanacak cinsten bir oyun dünyasına sahip ve oldukça da başarılı.

Siz göz alıcı ve birbirinden güzel 10 oyun dünyası listesindeki sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olmayı hak etmeyen ya da listeye girmesi gereken başka oldukça güzel oyun dünyaları var mı? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşın!

 

 

 

Ghost Recon Breakpoint, Steam’e Çıkmayacak!

Starbreeze Stüdyosu Kapanma Noktasına Geldi!