in

Hayal Kırıklığı Yaratan 10 Oyun… #2

O kırılan kalbimizdi…

Duke Nukem Forever

Hayal Kırıklığı Yaratan 10 Oyun… listemizde biz oyuncuların üzen oyunları listelemiştik. Beklentiler büyüktü, ama sonuç maalesef beklentiler kadar büyük değildi. Hazır bu hayal kırıklıklarını hatırlayıp moda girmişken bir liste daha hazırlayalım dedik. Çabuk geçicek, söz veriyoruz:

10-) THE WALKING DEAD: SURVIVAL INSTINCT

The Walking Dead Survival Instinct

The Walking Dead, aslında çok sevilen bir televizyon ve çizgi roman serisiydi. Çizgi romanları şu an bile beklenenin biraz üstünde bir başarı gösteriyor olsa da televizyon ve oyun evrenlerinde bu seri pek de iyi gitmedi. Oyun evreninde de diziye gönderme olması adına Survival Instinct adı verilen bir The Walking Dead oyunu yapıldı. Oyun fazlaca berbat bir statüde olmasa da beklentilerin aşağısında kaldı. Daryl Dixon’ı ana karakter olarak oynatmak kesinlikle doğru ve yerinde bir karar olsa da bu oyunun pek çok yönden zayıf kalması da bizleri üzdü. Telltale evreni dışında alternatif güzel bir yapım görmek iyi olurdu ama yapımcı ekip maalesef bu konuda yetersiz kalmadı. En azından Starbreeze gibi büyük bir hayal kırıklığı yaratıp Skybound’ın özür dilemesine kadar giden bir süreç yaratmadılar ama daha da iyi olabilirdi. Rick Grimes gibi karakterleri görsek fena olmazdı.

9-) UMBRELLA CORPS

Umbrella Corporations

Resident Evil serisi toparlanma çabasındayken Umbrella Corps adlı bir yan oyun katıldı aramıza. Açıkçası ciddi anlamda çoğu oyuncunun haberdar olmadığı bu oyun, oynamazsanız çok da büyük bir kaybınızın olmayacağı bir oyun. Yani hiç zaman kaybetmeyin. Ne olduğu belli olmayan Umbrella Corps, berbat ötesi kontrollere sahip. Pozitif düşünceyle bakmanız için oyun size pek fazla koz vermiyor. Mekanikler de iyi değil. Resident Evil 6’dan sonra bu oyunu serinin en berbat oyunlarından biri olarak sayabiliriz. Seriyi değiştirme ve “iyileştirme” çabalarının bu oyunla birlikte kesinlikle işe yaramadığı bariz anlaşılıyor. Neyse ki Resident Evil 7 ile beraber bir toparlanma gördük ve sevilen serinin güzel bir geri dönüş yapmasına şahit olduk.

8) THE WALKING DEAD: A NEW FRONTIER

The Walking Dead A New Frontier

Telltale’in güzel zamanları, çok iyi ilerleyen bir The Walking Dead serisi var elimizde. Bu seri çok beğenildi ve çıktığı dönemde YouTube gibi platformlarda da çok konuşuldu. Peki, bu oyun neden listede? Çünkü bazı stüdyoların yaptığı hatayı Telltale de yaptı ve serinin sevilen elementlerini kaldırmaya çalışıp köklü değişikler yapmaya çalıştılar. Sonuç olarak, kitlesinin güvenini kaybeden bir firmaya dönüşen Telltale, sancılı bir süreçle beraber çöküşe geçti ve iflas etti.

Clementine gibi çok sevilen bir karakteri ikinci plana atıp Javier karakterini ön plana çıkaran Telltale, aynı zamanda hikaye tarafında da nedense baştan bir değişikliğe gitti ve (oyun dosyalarında bulunduğu kadarıyla yapılan gözlemlere göre) nerdeyse harika bir senaryonun yerine seçimlerinizin büyük bir değişiklik yaratmadığı bir senaryo geldi karşımıza. Karakter modellerine kadar hazır olan herşeyi baştan yaratmaya ve yazmaya çalışan Telltale, harika bir oyunu mahvetti ve kitlesini büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Kitlesinin ne istediğine ya kulak vermeyen ya da istediklerini yanlış yorumlayan Telltale, biraz daha duyarlı olsaydı belki de şu an sayılı oyun stüdyolarından birisi olacaktı.

7-) POSTAL 3

Postal 3

Postal serisi, kara mizahıyla tanınır. Postal 2 oyununda da yapabilecekleriniz cidden çok absürt ve yaran düzeyde komedi şeylerdi. Postal 3 yoldayken de beklenti, daha iyi grafiklerle aynı absürtlüğü ve komediyi görmekti. Maalesef, bunu elde etmekten çok uzakta kaldık. İlk oyunda kara mizahta gösterilen harika başarı, bu oyunda adeta ufak bir çocuğun büyüklerine laf atma çabası düzeyinde kaldı. Postal 2’den sonra bunu görmek de cidden komik aslında. Komediyi de bu açıdan değil, oyunun kendisinde görmek isterdik. Çünkü oynanış, oyundan daha komik. Bugları da saymayayım, oraya girersek bu yazı bitmez. Zamanın en kötü oyunlarından birisi olarak Postal serisinden bir oyunu listeye almak cidden çok üzücü, ama gerçekler bu yönde maalesef. Silahlardaki çeşitlilik ve grafiklerdeki ilerleme dışında oyun hakkında bahsedilecek çok az güzel nokta var. Bravo valla, ne diyelim?

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Wolfenstein Youngblood'un Sistem Gereksinimleri Açıklandı

6-) DUKE NUKEM FOREVER

Duke Nukem Forever

Duke Nukem 3D, bana göre, video oyunları tarihinin en başarılı oyunlarından birisi. Çok uzakta değil, 1 sene sonrasına daha devam oyunun geleceği duyurulmuştu. Fakat tam 15 YIL sonrasında bir oyun elimize geldi ve açıkçası bu kadar uzun süre beklenmesindeki nedenin ne olduğu konusunda da çok fazla bir fikrimiz yoktu. Daha sonrasında da anlaşıldı ki oyun motorundaki değişiklik ile başlayan süreçte Gearbox Software tarafından oyunun devralınmasına kadar süren sıkıntılar serisi vardı. Bunların sonucunda da ilk oyunun başarısı taklit edilmeye çalışılsa da taklitler her zaman aslını yaşatmıyor maalesef. İlk oyunun başarısı ise zaten o oyuna özel olmasıydı ve o oyuna özenerek yapılan bazı değişiklikler de kitle tarafından pek hoş karşılanmadı. 20.yüzyıldan çıktığımızı unutan bir oyun olan Duke Nukem Forever, geçmişe fazla takılı kalınırsa ne olacağı konusunda da bize güzel dersler vermiş oldu.

5-) MORTAL KOMBAT VS DC UNIVERSE

Mortal Kombat vs DC Universe

Çok güzel başlayıp hayal kırıklığıyla biten bir Mortal Kombat evreninden bahsedelim şimdi de. Deception ve Deadly Alliance oyunlarıyla birlikte zirve yapan Mortal Kombat serisi, Armageddon oyunu ile birlikte sona ermişti. Belki de o şekilde bırakılmalıydı ama Midway Games’in inadı bitmedi. Unreal Engine 3 oyun motoruna geçiş yapan Midway, bu oyun motoruyla Mortal Kombat ile DC evreni arasında bir crossover oyunu yapma kararı aldı. Fikir gayet güzeldi. Ama bir araya getirmek çok büyük bir hayal kırıklığı oldu. Cringe bir şekilde oluşan grafikler, elle tutulur nerdeyse hiçbir yanı olmayan bir senaryo ve karakterlerin berbat bir şekilde yazılması da tuz biber oldu. Dövüş sistemi fena değil aslında, kombolardaki çeşitlilik ve rage sistemi güzel bir eklenti olarak değerlendirilebilir. Yine de, burada asıl önemli olan hikayeydi ve hikaye modunda oldukça berbat bir performans gösteren bir oyundan bahsediyoruz. Potansiyel güzel ama oyunu oynadıktan sonra tıpkı GTA 5’te öldüğünüzde ekrana gelen WASTED yazısını beklerdim, çünkü cidden wasted bir oyun maalesef.

4-) NBA 2K18

NBA 2K18

Pay 2 Win sisteminin olduğu çoğu oyunda mutlaka oyuncu kitlenin geniş kapsamlı şikayetlerini duymak mümkün. Üstüne bir de bugları hesaba katarsanız NBA 2K18 için bir hayal kırıklığı denebilir. Pay 2 Win olayını abartan NBA 2K18, level atlayıp para kasmanın çok zor olduğu bir oyun. Yani parayı veren düdüğü çalar. Az bir para da vermediğinizi düşünürsek üstüne bir de oyun içinde ayriyeten para ödemek de ayrı bir kanser sebebi. Optimizasyon sorunları da tuz biber. Üstelik aynı hatalara inatla NBA 2K19 oyununda da devam edilmesi, 2K tarafında cidden büyük bir sorun. Karakteri emekle geliştirmenin tüm zevkini elinizden alan bu oyun ve sonrasında da aynı hataları devam ettiren diğer oyun sayesinde oyuncu kitlesinde şu an devam eden bir basketbol oyunu açlığı sürüyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Gelmiş Geçmiş En Kötü Açık Dünya Oyunları (Eleştiri Notlarına Göre)

3-) WOLFENSTEIN: YOUNGBLOOD

Wolfenstein Youngblood

Wolfenstein serisi aslında kötü bir seri değil. Youngblood çıkarken de beklentiler yüksekti. Ama başarılı bulduğum son oyundan sonra bu oyun hakkında çok iyi şeyler söyleyemeyeceğim maalesef. Bethesda’nın son yıllarda hayranlarını adeta kendi iradesiyle kızdırmasından sonra bu oyunun da hayal kırıklığı olması, kesinlikle şirkete olan güveni de sarsacak cinsten. Kendilerinin yapımcı ekip hakkında yönlendirmeler yaptıklarını düşünürsek Bethesda’nın neden inatla hatalarından ders almadığı da büyük bir soru işareti aslında.

Öncelikle co-op modu olmasına rağmen oyun tek oynayabileceğiniz garantisini veriyor ama botun yapay zekası o kadar berbat ki kendinizi 2 değil 1 kişi olarak sayın oyunu oynarken. Onun dışında oynanışta öyle saçmalıklar var ki oyun size nefes aldırmıyor ama Killing Floor tarzında bir nefes aldırmama değil, tamamen saçmalıklar nedeniyle oluşan bir nefes aldırmama. Görevlerdeki çeşitliliği azlığı ve hikayenin zayıf kalması da bu oyunun neden büyük bir hayal kırıklığı olduğunu kanıtlar nitelikte.

2-) DAYZ

DayZ

Her güzelliğin bir sonu vardır gençler. O güzelliğin sonunu yine gördük. Adı da DayZ.

İlk çıktığı zaman çok beğenildi ve çok sevildi bu oyun. Çılgınlar gibi bu oyunu oynayan bir kitle vardı, yalan değil. Hayatta kalma oyunu ararken bu oyun kesinlikle oyuncu kitlesine büyük bir ilaç olmuştu. Ama tabii oyun sektörünün en büyük sorunu olan para ve tembellik, bu oyunun yapımcılarını da vurdu. Çıkışından sonra oyunun fiyatının artması fakat erken erişimden çıktıktan sonraki halinden çok da farklı şeyler sunmaması da oyunun ne kadar kötü bir para politikasına yöneldiğini gösterir nitelikte. Oyunun eski kitlesinin olmadığını ve oyunun internet videolarında gördüğünüz o pembe dünyadan çok daha uzak bir atmosferin olduğunu da hatırlatayım. Kitlesinden tutun oynanışa kadar herşeyiyle büyük bir gerileme yaşan oyunlarını daha da geliştirmeye pek bir gayret göstermeyen ve yeni oyun motoru geliştirmelerine rağmen yine söz verilen eklemeleri oyuna yerleştirmeyen Bohemia, hayranlarını büyük bir üzüntüye uğrattı. Öyle üzücü ki DayZ, bir dönem sayılı hayatta kalma oyunlarından birisiydi.

1-) H1Z1

H1Z1

DayZ’den sonra aslında insanlarda bu konseptte yeni bir oyun arayışı vardı. Survival tarzda ve zombi içeriğine sahip bir oyun arayışı da devam ediyordu. DayZ alternatifi olarak görülen ve erken erişime girdiği zamanlarda çok büyük ilgi gören H1Z1, ara sıra problemler de olsa, güncel bir oyun olarak kaldı ve sürekli güncelleme aldı. Eksiklerin kapatılması ve kitlenin şikayetlerine birer birer çözüm aranması da oyunu çok cazip kılıyordu. Fakat daha sonrasında gizemli bir şekilde(!) hilelerin artması ve oynanışın adeta bir çileye dönüşmesinin ardından H1Z1 için bir duraklama ve gerileme dönemi başladı. Öyle ki, kitlesini adeta bıktıran H1Z1 oyununun o dönemdeki sahibi olan Day Break firması üstüne bir de oyunun iki modunu ayrı oyun olarak ayırdı. King Of The Kill ve Just Survive olarak ikiye ayrılan H1Z1’in asıl bitişi de bu oldu. İyice para tuzağına dönüşen bu oyun, bir dönemler başında saatlerce harcadığımız bir oyunken şimdilerde bizleri derinden üzüyor.

Siz Hayal kırıklığı yaratan 10 Oyun… listesindeki sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olmayı hak etmeyen ya da listeye girmesi gereken başka hayal kırıklığı yaratan oyunlar var mı? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşın!

 

Ücretsiz Oyun: Alan Wake Ücretsiz Oldu!

httpsoagtr.comanasayfagecmis-tarih-thu…orgutunun-gizemi

Geçmiş Tarih: Thule Örgütü’nün Gizemi!