in

VAY BEVAY BE ÜzgünÜzgün

Hüzünlü Sahnelerini Unutamadığımız 10 Oyun

 

Öyle oyunlar vardır ki hüzünlü sahneleri yüzünden aklımızdan bir türlü çıkmaz. Yeri geldiğinde bizleri ağlatan bilgisayar oyunları gerçekten duygusal anlamda bizleri etkilemeyi başarmaktadır. Yıllarca konuşulan bu hüzünlü oyunlardaki sahneler, ailesini kaybetmiş bir çocuktan tutun, intikam ve ölümlere kadar birçok konuyu içinde barındırmakta. Biz de sizler için Hüzünlü Sahnelerini Unutamadığımız 10 Oyun‘u listeledik.

The Last of Us – Sarah’ın Ölümü

The Last of Us oynamış olanlar, daha yeni başladığımız oyunun ilk sahnelerindeki o yürek burkan yeri hatırlıyordur. Joel, kızı Sarah ve abisi Tommy ile bir araba kazası geçiriyordu. Bu kazadan sonra ayağı burkulan Sara’yı kucağına alıp yardım aramaya çıkan Joel, bir askere denk geliyordu. Joel ve Sarah’ın denk geldiği bu asker, dışarıdaki mutasyon geçirmişlere karşı bir koruma görevi üstlenmekteydi. Joel’un kendilerini gören askere, mutasyon geçirmediklerini anlatıp kızını öldürmemesi için yalvarmasına rağmen asker, aldığı emir üzerine Joel ve Sarah’a ateş edip minik Sarah’ı öldürüyordu. İşte bu hüzünlü oyun sahnesi, kızını kendi gözlerinin önünde kaybeden bir babanın yaşadığı acıyı anlatıyordu ve bu sahnede ilk gözyaşı akmaya başlamıştı bile.

Max Payne – Karısının ve Bebeğinin Ölümü

Daha giriş bölümünden bizleri yoğun bir üzüntüye sokan bir başka duygusal oyun ise Max Payne’di. Oyun bizlere, ailesini mafya bozuntuları yüzünden kaybeden ve bu mafyalardan intikam almaya çalışan, aynı zamanda bir polis ajanı olan babanın hüzünlü hikayesini anlatıyordu. Bir gece işten eve dönen Max Payne, evin odalarından karısının çığlıklarını ve bebeğinin acı içinde ağlayışını duyduktan sonra evine giren mafya elemanlarını öldürüp karısının ve bebeğinin yanına gidiyordu. Bebeğini ve karısını ölü olarak bulduktan sonra, acılar içinde ağlamaya başlayan Max Payne, bizleri yoğun bir üzüntüye sokuyor ve hassas olan oyuncuları gözyaşlarına boğuyordu. Max Payne, bu cinayetlerin peşini bırakmayacak ve o mafya bozuntularından intikamını alacaktı.

Mafia 2 – Henry’nin Ölümü

Vito Scaletta, ailesi ile birlikte çocukluğunda Amerika’ya göç etmiştir. Amerika’da arkadaşı Joe Barbaro ile birlikte yaptığı bir soygun sonucunda yakalanır ve 2. Dünya Savaşı sırasında cepheye gönderilir. Savaşta yaralandıktan sonra tekrar Amerika’ya dönen Vito, kendisini birden suç dünyasının diplerinde, mafya gruplarının arasında bulur. Mafia 2’nin şüphesiz en yürek burkan sahnelerinden birisi Henry Tomasino’nun ölümüydü. Bir mafya lideri olan düşmanımız Mr.Wong’un adamları biz Henry ile birlikte değilken Henry’i ağır bir şekilde satır ve bıçaklarla yaralamış ve oradan uzaklaşmışlardı. Biz de Joe ile birlikte çabucak Henry’nin yanına gitmiştik. Henry, kanlar içinde yerde yatmaktaydı. Hala yaşamaktaydı ve gözlerimizin içine bakarak o an hayata gözlerini acı bir şekilde kapatmıştı. Oyunlardaki en ağır ölüm sahnelerinden birisi olan Henry’nin ölümü, biz oyuncuları derinden etkilemeyi ve hatta bazılarımızı ağlatmayı şüphesiz bir şekilde başarmıştı.

Gears of War 2 – Maria’nın Ölümü

Karısını kendi ellerinle öldürmek zorunda kalan bir adamın acısına tanık oluyoruz bu sefer de. Gears of War, genel hatlarıyla bakıldığında bol aksiyonlu bir TPS oyunu olarak görülmekte. Ancak bu demek olmuyor ki Gears of War’da hüzünlü sahneler hiç olmayacak. Gears of War serisinin oyuncuları en çok etkileyen sahnelerinden birisi de şüphesiz Gears of War 2’de Maria’nın ölümüydü. İlk oyundan beri karısı Maria’yı arayan Dom karakterimiz, 2. oyunda Maria’yı buluyordu ancak bulmasıyla birlikte bütün hayalleri suya düşmüştü. Maria yıpranmış ve ölmek üzereyken kendisini bulan Dom, karısına her bakışında bizim de içimiz burkuluyordu. Maria’nın daha fazla acı çekmesine neden olamazdı ve işte o yürek burkan, acılı kısım gelmişti. Dom, kendi elleriyle silahını alıp karısı Maria’ya ”Çok Üzgünüm” diye acı bir şekilde duygularını dile getirerek karısı Maria’yı vuruyordu. İşte bu sahne çaresiz bir kocanın hikayesinin acılı bir bölümüydü.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Göz Alıcı Ve Birbirinden Güzel 10 Oyun Dünyası!

Half-Life 2 – Eli Vance’in Ölümü

Half Life serisi hepimizin kalbinde ayrı bir yere sahip bir oyun serisi. Gordon Freeman’ın başka dünyalılarla yaşadığı mücadeleler ve macerası gerçekten o zamana göre mükemmel bir şekilde oyunculara sunulmuştu. Half Life 1’de hüzünlü sahne pek bulunmamasına rağmen Half Life 2’nin ikinci bölümünde bir Combine Advisor’un Gordon, Alyx ve Alyx’in babası Eli Vance’e saldırması sonucu büyük bir kargaşa yaşanmıştı. Bu kargaşa esnasında Combine Advisor’un Eli Vance’i acı bir şekilde öldürmesi üzerine Alyx’in babasına koşup acı içinde ağlaması, bizleri derinden üzen özel sahnelerden birisiydi ve oyunlardaki unutulmayan ölüm sahnelerine adını yazdırmayı başarmıştı. Huzur içinde yat Eli Vance 🙁

Call of Duty: Modern Warfare Serisi – Savaşçıların Ölümü (Gaz, Ghost, Soap)

Bir askeri FPS oyununda bu kadar duygusal sahnelerin olacağı insanın aklının ucundan bile geçmiyordu o dönemlerde. Modern Warfare serisi bizlere mükemmel hikayesini, başarılı bir savaş deneyimiyle birlikte sunmayı başarmıştı. Bu seride büyük savaşlar döndü ve bu savaşlarda kahraman askerler vatanları için can verdi. Bu askerlerden çok daha fazlası var. Gelin hep birlikte 3 tane göze çarpan hüzünlü sahneyi ele alalım.

Gaz’in ölümü ilk büyük şoklardan birisiydi bizler için. İlk Modern Warfare oyununda, Imran Zakhaev tarafından gözlerimizin önünde Gaz’in kafasına sıkılmıştı. Gaz’in yanında Griggs ve Truck da can vermişti. Ve biz de arkadaşlarımızın intikamını almak için Yüzbaşı Price’tan aldığımız tabancayla Imran Zakhaev ve korumalarını öldürmüştük. İlk oyunun son sahnesi bizleri gerçekten gözyaşlarına boğmayı başarmıştı.

Ghost ve Roach’un ölümü ise ikinci Modern Warfare oyununda olmuştu. Ghost ve Roach, savaşta kendisinin kahraman olarak görülmesini istenen vatan haini General Shepherd tarafından öldürülüp ardından prosunu yaktığı zipposunu üstlerine bırakıp onları yakmıştı. Ghost’un bize o son bakışı yüreğimizi belki de en çok yakan yer olmuştu. Büyük bir kahramanın ölümü ile bu kısmı bitirelim. İlk oyunda yeni eğitim alan ve S.A.S’a katılan Soap Mactavish, ikinci oyunda başarılarından dolayı Yüzbaşılığına terfi etmişti. Birçok askeri eğiten Soap, ikinci oyunun sonunda Generald Shepherd tarafından bıçaklanmıştı ve ağır yaralanmıştı. Üçüncü oyunda kendisine düzenlenecek olan bir suikasttan haberi olan Makarov, Soap’un da içinde bulunduğu binayı havaya uçurunca bıçak yarası açılmış ve kan kaybından hayatını kaybetmişti. Yüzbaşı Price’ın o anki acısı ve çaresizliği bizleri oyunlarda psikolojik olarak en ağır şekilde etkileyen sahnelerden birisiydi. Ayrıca Sandman ve Yuri, siz de unutulmadınız. Daha unuttuğumuz bir sürü ölüm var ancak serinin üç oyununda bizleri en çok etkilemeyi başaran sahneleri ele aldık. Konu savaş olunca fedakarlıklar kaçınılmaz oluyor doğal olarak. Ah Call of Duty: Modern Warfare ah, neler yaşattın neler!

Life is Strange: Before The Storm – Chloe’nin Ölen Babasının Arabasını Bulması

Life is Strange, kendine has bir kitle oluşturmayı başarmış nadir oyun serilerinden bir tanesidir. Bu serinin ikinci oyunu olan Life is Strange: Before The Storm’da Chloe’nin ilk oyundan önceki hikayesine tanık oluyoruz. Chloe’nin babası bir trafik kazasında hayatını kaybetmişti ve Chloe’nin annesi başka bir adamla sevgiliydi. Bundan hiç hoşlanmayan Chloe’nin, psikolojik olarak büyük bir çöküntü içindeyken tüm bu olanların üstüne hurdalıkta babasının kaza yaptığı arabayı görmesi, yüreklerimizi burkan o sahnenin gerçekleşmesine neden oldu. Chloe, babasının arabasını görünce duygularına hakim olamayıp hem üzgün hem sinirli bir şekilde babasının arabasını eliyle parçalamaya çalışıyor ve tüm bunları yaparken acı içinde ağlıyordu. Chloe’nin yaşadığı bu olay gerçekten biz oyuncuların ve özellikle Life is Strange hayranlarının unutamadığı hüzünlü olaylardan biriydi.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Gelmiş Geçmiş En Zor 10 Bulmaca Oyunu!

Heavy Rain – Ethan’ın Ölümü

Quantic Dream’in efsane oyunlardan bir tanesi olan Heavy Rain oyun yapısı itibariyle duygu yüklü bir oyundu. İki oğlundan biri olan Jason’u tam da doğum gününde kaybeden çaresiz baba, ikinci oğlu Shaun’u da Origami Killer adlı bir seri katile kaptırmıştı. Amacı oğlunu kurtarmak olan Ethan’ın, oğlunu bulduktan sonra vurularak öldürülmesi ve ardından Shaun’un ”Beni bırakma baba!” ”Uyan baba!” gibi cümleleri ve yaşadığı korku, üzüntü, çaresizlik ve bunların hepsini yaşayanın bir çocuk olması, yürekleri burkmasın da ne yapsın? Son olarak belirtmek isteriz ki Heavy Rain seçimlerin bulunduğu bir oyun olduğu için Ethan’ı kurtarma şansınız da mevcut.

The Walking Dead – Lee’nin Ölümü

Şüphesiz ki The Walking Dead, yapısı itibariyle ayrılıkların en çok yaşanabileceği oyunlardan birisi. Ama bir durum var ki, bu durum da yalnız kalan küçük bir kız: Clementine. Lee ile arasındaki baba-kız ilişkisi hüzünlü bir olay ile son buluyor. Babasını ve annesini salgından dolayı kaybeden Clementine’a Lee babalık yapıyor ve aralarındaki ilişki gittikçe iyiye gidiyordu. Bir gün Lee hastalık kapmıştı ve Clementine’dan kendisini vurmasını istedi. Burada yanlış hatırlamıyorsam iki seçeneğimiz vardı. Ya vuruyorduk ya da vurmuyorduk ancak her iki sonucunda sonu Lee’nin ölümüyle gerçekleşiyordu. Clementine’ın annesi ve babasını kaybetmesinin ardından, ona baba şefkatini her zaman gösteren Lee’yi de kaybedemezdi ancak yapabileceği hiç bir şey yoktu. Minik Clementine’ın Lee’nin hastalık kapması sonucu yaşadığı çaresizlik ve acı gözyaşlarından belli oluyordu. Clementine artık yalnız kalmıştı. Gerçek babasını kaybettikten sonra, ona babalık yapan birini de artık kaybetmişti. Ah be Clementine, ne üzmüştün bizi! Lee reyiz, seni de unutmadık. Huzur içinde yat.

Red Dead Redemption – John Marston’un Ölümü

Red Dead Redemption, kovboy temalı oyunlar arasındaki şüphesiz en iyi oyun. Konsol aldırtacak tarzda olan bu yapımda, John Martson’un hikayesinin sonu gerçekten duygusal anlamda bizleri etkilemişti. Eski bir çete üyesi olan John Marston’un başı devlet ajanlarıyla derttedir. Oğlu ve karısı devlet ajanları tarafından kaçırılan John Martson oyunun sonunda amcasını savaşta bir kere bile yardım edemeden kaybeder. Ailesini bulan John Martson, onları bir ahıra sakladıktan sonra ahırdan çıkar ve etrafının devlet ajanları tarafından sarıldığını görür. Teslim olmak yerine devlet ajanlarına meydan okuyan John Martson, oracıkta acılar içinde ölümü tadacaktır.

Evet Only A Gamer takipçileri, duygulandırıcı oyunlar listemizin sonuna geldik. Sizce bu listeye eklenmesi gereken duygusal, ağlatan bilgisayar oyunları var mı? Yorumlarda paylaşın!

2 Yorum

Bir Cevap Yaz
  1. Listede life is strange görmek epey duygulandırdı ilk oyunun sonunda chloe yi feda etmeyi seçtiğimizdeki sonla listedeki kapışır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Forza Horizon 4 İçin Planlanan Türkçe Dublaj İptal Edildi

Rainbow Six Siege’e Gelecek Yeni Operator Yanlışlıkla Paylaşıldı!