in

LOLLOL VAY BEVAY BE KIZGINKIZGIN ÜzgünÜzgün WTFWTF HARİKAHARİKA

İçinde Kaybolacağınız En İyi 10 Simülasyon Oyunu!

Super Seducer 2

Video oyunları diyince aklınıza her zaman FPS-RPG oyunları gelmesin. Sektörde biraz haksız yere aşağıda kalmış oyunlar da var ve bu oyunların birçoğu da simülasyon oyunları. Özellikle bazı simülasyon oyunlarının kalitesine baktığınızda cidden anlam veremiyorsunuz bu oyunlardan bazılarının neden underrated olduğuna. Şehir yönetmekten yollarda saatler harcamaya ve dünyayı ele geçirmeye kadar imkan sunan bu simülasyon oyunlarından sizler için seçtiğimiz en iyi 10 tanesini gelin hep beraber inceleyelim:

10-) AGE OF CIVILIZATION 2

Age Of Civilizations 2

Tarih sevenler için oyun dünyasında çok güzel seçenekler var. Sid Meier Civilization serisi başta olmak üzere Hearts Of Iron serileri de tarih sevenlerin imdadına yetişiyor. Bir de Age Of Civilizations 2 oyunu var, kenardan el sallıyor. Çok muazzam olmasa da başarılı bir tarih simülatörü olan bu oyun, muazzam olabilme potansiyelini de yapay zeka ve optimizasyondaki bazı problemlerle kaybediyor. Örnek olarak, ufacık bir ülke olan Bizans, sessiz sedasız bir anda devasa bir orduyu üzerinize salabiliyor. Ya da hiç bir problem yaşamadığınız bir ülke aniden size saldırabiliyor ve tam 3-4 turda, can ciğer bir ilişkiye sahipken, bir anda boğaz boğaza birbirinize giriyorsunuz. Neyseki Bizans sorunu dışında diğer sorunlar nadiren karşılaşılan durumlar. Ben kendi tecrübemde bunları nadiren yaşadım ama zaten oyunda ilerlediğinizde bunlar sizi pek etkilemiyor bile.

9-) FOOTBALL MANAGER SERİSİ

Football Manager serisi

Futbol ve futbol oyunlarının hayranıysanız tahmin ediyoruz ki Football Manager serisini duymuşsunuzdur. Sports Interactive ekibi tarafından çıkartılan Football Manager serisi, yıllardır piyasada. Çok da başarılı bir futbol simülasyonu da denebilir. Oyunda gerçekçilik sayesinde çok güzel bir futbol yöneticiliği deneyimi yaşıyorsunuz ve FIFA-PES gibi oyunlara sistemi yetmeyenler için tam bir nimet. İsterseniz en dipten başlayarak mahalle takımı yöneticiliğinden milyonlarca taraftarı bulunan kulüplerin menajerliğine kadar yükselebilirsiniz, ki en zevkli yönü de bu. Kendi menajerinizi istediğiniz gibi yaratabiliyorsunuz ve ona istediğiniz taktik özellikleri verebiliyorsunuz. Defansif, ofansif hiç farketmez. Kendi futbol felsefenizi dökerek saatleri saymayı unutacağınız bir oyun deneyimini bize sunduğu için Sports Interactive ekibine sonsuz teşekkürler.

8) YOUTUBER’S LIFE

Youtuber’s Life

Çağımızın artık resmi olarak bir mesleği şeklinde tanımlayabileceğimiz “Youtuber” mesleğini anlatan bir simülasyon. Açıkçası ön yargılarım da vardı bu oyunu ilk gördüğümde. Ama ne yalan söyleyeyim, güzel bir oyun ortaya çıkmış. Sadece Youtube kanalınıza içerik atmak dışında gerçek hayat sorumluluklarınızı da yerine getirmenizin beklendiği bu oyun, aslında birebire yakın bir gerçek hayat simülatörü denebilir. Bu tanımdan farkı, daha çok Youtube odaklı olması. İşin güzel tarafı, kendi Youtube kanalınızı açmak istiyorsanız aslında bu oyunun size bir bakımdan yardımcı olması. Youtuber’s Life, bir nevi Youtuber stajyerliği olarak görülebilir. Şirin grafikleri de var, oynamak için bir sebep daha.

7-) STARDEW WALLEY

Stardew Walley

Pixel art sevenler yaşadı. Bi de simülasyon oyunlarını seviyorsanız, sevincinizi ikiye çarpın. Çiftçiliği seviyorsanız üçle çarpın! Ama tam bir çiftçilik simülatörü değil, biraz da Sims gibi bir yaşam simülatörü. Yani oyunda sadece bitki ekip hayvancılık yapmıyorsunuz, komşularınızla da iletişim kurup onlarla ilişkinizi geliştiriyorsunuz. İlişki derken olay biraz daha da uç bir noktaya gidebiliyor bu arada, bilginize. Güzel bir çiftçilik simülatörü, bonus olarak biraz da Sims var içinde. Şirin de bir tarzı var. Indie oyunları sevmek için bir sebep daha. Haberler de güzel, Türkçe dil desteği var.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Varlığından Haberinizin Dahi Olmadığı 10 Uyarlama Oyun!

6-) PAPER’S PLEASE

Paper’s Please

Sınır görevlisi olarak göçmenlerin sınırdan içeri alınması ya da reddedilmesinden sorumlusunuz. Zamanında dökümanları yetiştirmeniz gerekiyor. Dökümanlarda ise kişi ile ilgili yeterli bilgiyi de bulmuş oluyorsunuz. Bazı durumlarda, kişinin yüzleştiği duruma üzülerek reddetmeye gönlünüz el vermiyor ve kabul edebiliyorsunuz ya da “Kurallar böyle kardeş, elden birşey gelmez.” diyip reddediyorsunuz. Evraklarda ise bazı komiklikler de yok değil. Sınırı geçeceğim diye saçma sapan evraklar getiren Jorji adında bir karakter var ki sizi ya sinir edecek ya da gülme krizi yaşatacak. Cem Yılmaz’ın “Bize de mi menü, yahu?” tarzında tavrıyla sınırı geçmeye çalışan bu eleman, oyunun en  güzel detaylarından birisi. Tabi, bu karakter dışında oyunda farklı dramalar da var. Dediğimiz gibi, işinizden bazı feragatlar vermek sizin elinizde. Ama, oyunda bir yandan da besleyecek ve bakacak bir ailenizin olduğunu da unutmayın.

5-) SUPER SEDUCER 2 

Super Seducer 2

En son ne zaman bir oyunda muazzam kahkahalar attım hatırlamıyorum ama Super Seducer 2 oynayana kadar bunu çok yapmamıştım. Galiba, Red Dead Redemption oynarken gözümün önünde bir aracın gökyüzüne doğru taklalar atarak uçmasına gülmüştüm ama bu başka bir yazıya kalsın. Super Seducer, aslında çok eleştirildi. Cinsiyet ayrımcılığı yaptığı yönünde ilk oyuna çok fazla tepki geldi. Oyunun itici olduğu yönünde de çok kritik yapıldı. Ancak ikinci oyun işin daha çok komedi tarafına yöneldi ve o ilk oyundaki hafif sıkıcı oynayış tam bir 180 derecelik dönüş yaşayarak bir standup şova dönüştü(bu arada ciddi ciddi bir chapterda komedyen olarak standup yapıyorsunuz).

Oyun aslında bir dating simülasyonu. Yani bir kadınla konuşuyorsunuz ve buluşmayı bitirmek adına farklı hedefleriniz var. Buluşmayı devam ettirmek olsun, güne harika bir final yapmak olsun, Tinder’da konuşulan kızla görüşmeyi devam ettirmek olsun ya da tankla düşmanlarınızı öldürmek olsun, farklı hedefler mevcut. Seçenekler sunuluyor size ve bu seçeneklerden doğrularını seçmeye çalışıyorsunuz. Fakat seçeneklerin arasında öyle absürt ve komik seçenekler var ki bazıları cidden pes dedirtiyor. Ama komedi faktörünü çok güzel bir şekilde bizlere aktarmayı başardılar. Üçüncüsü de yolda, aynı çizgide ve komedide devam etmesi dileğiyle!

4-) HEARTS OF IRON IV

Hearts Of Iron IV

Tarih simülatörleri her zaman baş tacıdır. Benim gibi tarih seven biriyseniz bu tarz oyunlarda sıkılmazsınız. Call Of Duty ile beraber yaşadığımız 2.Dünya Savaşı deneyimini bir de simülasyon cephesinde güzel bir şekilde tatmış olduk bu oyun aracılığıyla. 2.Dünya Savaşı’nı ele alıyor bu oyun ve gereken düzeyde ordu taktik seçeneklerini de bünyesinde barındırıyor. Yönettiğiniz ülkeyi hayalinizdeki gibi şekillendirebiliyorsunuz. Dünya Savaşı başladığında da izleyeceğiniz taktik tamamen size bağlı. Gerçek hayatla da ilişkilendirilmesinden dolayı bazı ülkeler daha zorken bazıları da daha kolay olabiliyor ama oyunu güzel yapan da bu. Simülasyon oyunlarını sevmemdeki bir diğer faktör ise gerçekçilik faktörünü bazı simülasyonların başarı ile aktarması.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Hüzünlü Sahnelerini Unutamadığımız 10 Oyun

3-) DON’T STARVE

Don’t Starve

Hayatta kalma oyunları diyince aklınıza hemen PUBG ve benzerleri gelmesin, yine şirin bir tarza sahip ama biraz da karanlık bir içeriğe sahip bir oyun var şimdi de karşımızda. Karakterimizi hayatta tutmanız için ona aletler üretmeniz gerek ki hem ağaç kesebilsin hem de avlanabilsin. Aynı zamanda avlanmanız da gerek, karakterin açlık düzeyi var çünkü ve karakterinizin kafayı yememesi lazım yani karakterinizi hoş tutmanız gerek. Bir kaç cümleye sığdırdığımıza bakmayın, hiç de kolay değil. Özellikle karanlık çöktüğünde ne ateşiniz canlı kalıyor, ne de bir ateş yakabiliyorsunuz uzun süreli. Siz, amansızca ateş böceği kovalamak nedir biliyormusunuz? Oyunu oynarsanız bileceksiniz. Oynadıysanız da, gelin bi sarılalım.

2-) CITIES SKYLINES

Cities Skylines

Şehir inşa etme oyunlarının bir ara çok müptelasıydım. Çünkü bir şehri tamamen kendi düşüncenizle inşa edebilme fikri, gerçekten güzel ve ilgi çekici. Bu temanın son yıllarda çok tutması ve bunda en büyük başarı payının da bence SimCity’de olması detaylarının dışında Cities Skylines adlı çok güzel bir oyunla da tanışmış olduk bu vesilelerle. DLC tuzağına düşmesi açıkçası sinir bozucu olsa da Cities Skylines için söylenecek çok güzel şeyler var.

Klasik bir şehir simülatörü denebilir Cities Skylines için. Ufak bir şehri bir metropole çevirme çabasındasınız. Şehrin estetiği bir yana, şehir trafiği ve şehirdeki hayat gibi çok sayıda detayı düşünmeniz lazım. Gerçek hayatta bir şehir yönetmedim ama bu alanda stajınızı galiba bu oyunla yaparsınız gibi geliyor. Şehrin A’sından Z’sine kadar herşeyi düşünmeniz lazım. Bu mücadeleye varım diyorsanız da oyun şu sıralarda indirimde. DLC tuzağı da var, hatırlatalım tekrar.

1-) EURO TRUCK SIMULATOR 2 

Euro Truck Simulator 2

Şu an piyasada bulunan kaç tane oyun size uzun yollarda radyo eşliğinde seyahat etme imkanı veriyor? Siz saymadan söyleyelim, biri Euro Truck Simulator 2. DLC olayı, bu oyunda da abartıldı biraz ama indirimlerde fiyatı fena da değil ki saatler harcayabildiğiniz bir oyun olduğunu düşünürsek DLC paralarını sanki hak ediyor bu oyun.

Avrupa’da, DLC paketleri ile beraber, tabiri caiz ise gezmedik şehir bırakmadığınız bu oyunda isminden de anlaşılacağı gibi tırcılık yapıyorsunuz. GTA oynar gibi araba sürmek yok bu arada, cezayı yiyorsunuz. Ben o hatayı yaptım, siz yapmayın bari. Kurallara uyar ve yüke zarar vermezseniz güzel para alıyorsunuz. Zararınız kadar da paradan düşülüyor ama, hatırlatalım. İşi büyütürseniz kendi garajlarınızı açıp tır ve sürücü alabiliyorsunuz. Yani köşeyi de dönebiliyorsunuz oyunda böylece. Uzun yollarda zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız durumlar da oluyor, çok kaptırmayın kendinizi. GTA kadar affeden bir oyun değil. Huzur dolu bu oyunda, dikkati kaybetmemek elde değil aslında. Sizler de hakls

Siz en iyi 10 simülasyon oyunu listesindeki sıralamayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olmayı hak etmeyen ya da listeye girmesi gereken başka simülasyon oyunları da var mı? Fikirlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın!

Ücretsiz Oyun: Jalopy Ücretsiz Oldu!

Apex Legends Silah Rehberi