in

LOLLOL VAY BEVAY BE KIZGINKIZGIN ÜzgünÜzgün WTFWTF HARİKAHARİKA

Karantinada İzlenecek Arkeoloji Temalı 10 Film!

Buram buram arkeoloji kokuyor!

En iyi arkeoloji filmleri

Dünyanın gündemi son 2 aydır yeni tip koronavirüsle çalkalanırken aynı zamanda ülkemizde de büyükşehir statüsünü kazanmış şehirlerde sokağa çıkma yasağı geldi. Bu süreç içerisinde karantinada yapılabilecek şeyler arasında tabii ki film izlemek de yer alıyor. Bu içeriğimizde sizlere buram buram arkeoloji barındıran karantinada izlenecek filmler arasından 10 arkeoloji filmini sizlere önereceğiz. İşte karantinada izlenebilecek en iyi arkeoloji filmleri!

1. Derin Kabus (2014)

https://oagtr.com/anasayfa/karantina-izlene…i-temali-10-film/ ‎

Derin Kabus, pek çok oyunlara konu olan bir durumu sinemaya aktarıyor.  Paris’in altında bulunan kilometrelerce uzunluğunda olan yeraltı mezarlarının ardında daha farklı bir gizem yatabileceğine değiniyor.  Filmin çekim tekniği bazı film izleyicilerinin hoşuna gitmeyebilir, fakat konusu oldukça iyi harmanlanmış.

Konusu: Bir kaşif ekibi, bilinmeyen kemik labirentine girdiğinde bu ölüler şehrinin barındırdığı sırrı ortaya çıkarır. Bir delilik ve dehşet yolculuğu olan ‘As Above, So Below’, hepimizin peşini bırakmayan kişisel şeytanları ortaya çıkarmak üzere insan ruhunun derinliklerine ulaşıyor.

John Erick Dowdle ve Drew Dowdle tarafından yazılan ve John Erick Dowdle tarafından yönetilen psikolojik gerilimin yapımcıları arasında Thomas Tull, Jon Jashni, Drew Dowdle ve Patrick Aiello yer alıyor. Alex Hedlund ise sorumlu yapımcı olarak görev alıyor.

2. Yıldız Geçidi (1994)

 https://oagtr.com/anasayfa/karantina-izlene…i-temali-10-film/ ‎

Binlerce yıllık RA Uzaylı olarak Lanse edilir!

Yıldız Geçidi, bir neslin çocukluğunda güzel hatıralar bırakmıştır, o gizemi ve karanlık atmosferi ile büyük sükse yapmış ve daha sonrasında dizi haline getirilmişti ve yanlış hatırlamıyorsam, 10 – 15 yıl öncesinde sürekli Çarşamba geceleri TRT1’de bölüm bölüm yayınlanırdı.

Son olarak 2010 Yılıdan Stargate Universe isminde bir dizi daha yayınlandı fakat, bu ülkemiz de yayınlanmadı.

1994 Yılında filmin büyük ilgi görmesiyle birlikte, bu ilgiyi izleyiciler her defasında oyuncuların performanslarına borçlu olduğunu dile getirirler.

Konusu: Roland Emmerich’in yönettiği ve Dean Devlin ile beraber yazdığı, başrollerini Kurt Russell, James Spader ve Jaye Davidson’ın paylaştığı, film özellikle, uzaylı Ra ve solucan deliği kavramlarıyla tüm bilimkurguseverlerin büyük ilgisini çekti. Ayrıca film; uzaylılarla savaşan, ama bunu lazer tabancaları ya da uzay gemileriyle değil, bilindik topla tüfekle yapan dünyalı konsepti, Arkeoloji ve bilimkurgu tarihinde farklı bir yerde durmaktadır.

Gişede yakaladığı hasılat başarısıyla da, kendisinden sonra gelen ve devamı niteliğinde olan Stargate SG-1, Stargate Atlantis ve Stargate Universe gibi dizilerin çekilmesine yol açtı. Konu zenginliği, özgün konsepti ve geçmişle geleceği aynı düzlemde başarıyla birleştiren senaryosuyla, kimi sinema yazarları tarafından, Star Wars filmini tahtından edebileceği yönünde değerlendirildi. Fakat bu gerçekleşmedi.

3. Beşinci Element! (1997)

 https://oagtr.com/anasayfa/karantina-izlene…i-temali-10-film/ ‎

Antik Mısır’dan Uzaya!

Yıllar öncesinde bu film ile karşılaştığımda etkisinde kalmıştım, adeta bir başyapıt. Gerek bilimkurgu ve arkeoloji anlamında iyi harmanlanmış filmlerden birisi olduğunu söylemek gerekiyor.

Aynı zamanda Bruce Wills ve bu filmden 5 yıl sonrasında Resident Evil’dan tanıyacağımız Milla Jovovich, Gary Oldman ve Chris Tucker yer alıyor.

Konusu: 1914’te Mondoshawanlar olarak bilinen uzaylılar, Arkeolojik keşif sırasında kadim bir Mısır tapınağına gelerek, 5000 yılda bir ortaya çıkan büyük bir kötülüğü yenebilecek tek silahı güvende tutmak için götürürler. Bu silah dört elementi temsil eden dört taş ve insan formundaki beşinci elementin bulunduğu lahitten oluşmaktadır.

Bu beşinci element, diğer dört elementin gücünü birleştirerek büyük kötülüğü yenebilecek olan ilahi ışığı oluşturacaktır. Uzaylılar, gizli bir tarikata mensup olan bir rahibe, büyük kötülük ortaya çıktığında element taşlarıyla geri döneceklerine dair söz verirler.

2263 yılında büyük kötülük, derin uzaydaki devasa bir siyah ateş topu olarak ortaya çıkar ve saldıran bir Dünya uzay gemisini yok eder, işler sarpa sarır.

4. Büyük Hazine – Büyük Hazine:Sırlar Kitabı (2004 – 2007)

 https://oagtr.com/anasayfa/karantina-izlene…i-temali-10-film/ ‎

Amerika Başkanı’nı tarihi tünellerde tuzağa düşüren bir karakter!

O dönemler büyük yapımlarda yer alan Nicolas Cage, Savaş Tanrısı filminden önce Arkeolojik bir yapımda yer almayı çok istemiş, ardından Disney, ünlü oyuncuya Büyük Hazine’nin başrolünü teklif etmişti. Aynı zamanda o dönem aldığı en yüksek ücret bu filmdi.

Film iyi bir hasılat elde etmesiyle birlikte, 2007 yılında devamı çekildi. Günümüzde ise Disney, serinin 3. filmi hakkında çalışmalara başladı ama Nicolas Cage’in yer alıp almayacağı henüz netlik kazanmadı.

Konusu: Gates ailesi altı nesildir hazine peşinde koşmaktadır ve ABD’de tarihle ilgilenenler tarafından “deli” olarak görülmektedirler. Gates’lerin son nesli Benjamin Gates (Nicolas Cage) de bayrağı eline almış ve Tapınak Şövalyelerinin hazinesini bulmaya çalışmaktadır. Ancak bu hazineyi ararken takip ettiği ipuçları sonrası,son ipucunun Bağımsızlık Bildirgesinin arkasında olduğunu anlamıştır. Tek çare Bağımsızlık Bildirgesini çalmaktır. Böylece hem ipucunu çözecek hem de bu bildirgenin yanlış kişilerin eline geçmesine önleyecekti.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Beyin Yakan Aşırı Karmaşık 10 Oyun!

5. Dominion: Prequel to the Exorcist (2004)

 https://oagtr.com/anasayfa/karantina-izlene…i-temali-10-film/ ‎

Doğu da (Kenya) Esrarengiz bir kazı, kazıyı yöneten bir rahip, kazıda bulunan İlahi lanetli bir yaratık!

Bu film hakkında aslında söylenecek çok şey var, dönemin en korkulu filmlerinden birisiydi ve .çok fazla şiddet ve vahşet içermesinden dolayı uzun süre boyunca yasaklandı.

Belki izleyenler vardır, bir dönem Yeşilçam’da Şeytan filmi vardı, bu bahsettiğim film aslında 1973 yılı yapımı olan Şeytan filmin bir kopyasıydı ve şuan bu sıradaki film ise serinin 4. filmi olarak sayabiliriz, konu olarak devamlılığı yok İlk ve bu film tabii ki, konu olarak farklı. Aynı zamanda bu filmin daha az vahşet ve kan olduğu bir versiyonu daha çekilmişti. Bence bu haliyle izlemeniz, bu tarz arkeolojik konuları araştırmanıza sebep olacaktır.

Ufak bir not: Sansürsüz olan filmin setinde de kadronun başına ilginç şeyler geldi. Filmin çekimleri sırasında iki kere set yanmış, ışıkçı ve görüntü asistanı ölmüş, üç tane figüran kalp krizi geçirmiş, başrol oyuncusu Regan’ı canlandıran Stellan Skarsgard yataktan düşerek kolunu kırmış ve kostümleri çalınmıştır.

Konuyu çok iyi izlerken içerisinde kendinizi kaybetmemeniz elde değil, oyuncular ise gerçekten tamamen harika bir performansları mevcut.

Konusu: Peder Merrin II. Dünya Savaşı sonrası Kenya’da yapılan kazılara katılmıştır. 5. yüzyıldan kalma bir Bizans kilisesinin gün yüzüne çıkarılması için yapılan kazılarda Merrin, kilisede garip bir şeyler olduğunu fark eder. Halk orayı kazmak içni yardımı kabul etmez ama Merrin kararlıdır. Bu arada köy içindeki vahşet hızla artmaya başlar. Merrin, kilisede kazı yaptıkça oranın önceden bir tapınak olduğunu görür ve satanist işaretlere rastlar.

Film için önce John Frankenheimer için anlaşılmış fakat yönetmen hayatını kaybetmiştir. Film Paul Schrader tarafından çekilir ancak yapımcılar filmi beğenmezler. Film en sonunda Renny Harlin tarafından yeniden, yeni karakterler eklenerek çekilir. 2005’te filmin Schrader tarafından çekilmiş vahşetten uzak versiyonu Dominion: Prequel to the Exorcist sinemalarda gösterilir. Aynı zamanda Sansürsüz olan versiyon Netflix’de yer almakta.

6.  Mumya – Mumyanın Dönüşü – Mumya : Ejder İmparator’un Mezarı (1999 – 2002 – 2009)

https://oagtr.com/anasayfa/karantina-izlene…i-temali-10-film/ ‎

Arkeolojik buluş uğruna lanetli bir mumyayı uyandırmak ve neredeyse dünyanın sonunu getirmek!

Aslında bu seriyi neredeyse hepimiz biliyoruz, tanıyoruz. Ailemizden birisi gibi, çocukluğumuzda az izlememişsinizdir. Oldukça nadir mumya serilerinden birisidir aynı zamanda.  Kısaca nostaljik bir yolculuğa çıkartıyor sizi.

Konusu: MÖ 1290 yılında Mısır’da, baş rahip İmhotep (Arnold Vosloo) ile Firavun I. Seti’nin gözdesi Anck-Su-Namun (Patricia Velásquez) gizli bir aşk yaşamaktadırlar. Bu yasak aşkın sonucunda birlikte firavunu öldürürler. İmhotep yardımcıları sayesinde kaçarken Anck-Su-Namun kendini öldürür. İmhotep Anck-Su-Namun’u canlandırmak için bedenini Ölüler Şehrine (Hamunaptra) götürür. Anck-Su-Namun dirilmek üzereyken Firavunun muhafızları İmhotep ve rahiplerini durdururlar. Bu olay üzerine İmhotep’in rahipleri korkunç cezalar alır. İmhotep ise daha önce hiç yapılmayan bir lanetle cezalandırılır; diri diri gömülürek Home-Dai lanetiyle ölümsüzlük cezası alır.Hamunaptra’da Anubis heykelinin ayağının altına gömülür ve tabutuna tırnaklarıyla Ölüm sadece başlangıçtır yazar.

1923’te Amerikalı maceracı Rick (Brendan Fraser), Hamunaptra’yı bulmak isteyen İngiliz kardeşlere rehberlik etmektedir. Kaypak kardeşi Johnathan, hazinelerin hayallerini kurarken, Evelyn’in (Rachel Weisz) merakı ise tamamen bilimseldir ama bilmeden tapınaktaki ölüm kitabını bulur ve okur. Korkunç laneti 3000 yıllık uykusundan uyandırır ve Rahip İmhotep lanetleriyle geri döner.

İlk filmin büyük hasılat yapmasıyla beraber, Brendan Fraser dünyaca ünlü bir oyuncu haline geldi. 2002 ve 2009 yılında devam filmleri gösterime girdi.

7.  İndiana Jones: Kutsal Hazine Avcıları –   İndiana Jones: Kamçılı Adam – İndiana Jones: Son Macera – İndiana Jones: Kristal Kafatası Krallığı (1981 – 1984 – 1989 – 2008)

 https://oagtr.com/anasayfa/karantina-izlene…i-temali-10-film/

Bir Üniversite Arkeoloji Profesörünün sıra dışı hazine arayışı ve gelişen sıradışı olaylar!

İndiana Jones, gerek Arkeoloji ve tarihi eser konular üzerinde klasik bir seri olduğunu dile getirebiliriz aslında.  Çok fazla televizyonlarda görülmeyen bu klasik seri, ara sıra nadiren TRT’de yayınlanıyordu.  Harrison Ford’a tabii büyük bir ün kattı bu seri ile birlikte dünyaca ünlü bir oyuncu haline geldi.

1981 Yılında ilk filmin hasılat yapmasıyla beraber, 1984, 1989 ve 2008 yılında devam filmleri çekildi, beni üzen tek şey bu seride 1989 yapımı devam filminde İlk James Bond’u canlandıran Sean Connery yaşlandığını kabul ettiğimiz bir filmdi, açıkası bende böyle bir anısı var. Son bir indiana Jones filmi için günümüzde çaba harcanıyor, fakat bir kaç yıl daha somut veriler olmayacak gibi görünüyor.

Konusu: Ünlü arkeolog Dr. Indiana Jones, Amerikan Hükümeti tarafından Ark of the Covenant’ı bulması için tutulur. Bu Ark’ın ünlü 10 Emir’i barındırdığı ve kutsal güçleri olduğuna inanılmaktadır. Hitler’in ajanları da bu güçlü Ark’ın peşindedirler.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Ucuza Oyun Alabileceğiniz 4 Güvenilir Dijital Oyun Satış Sitesi

Indiana Jones, eski aşkı Marion’la birlikte Nepal’dan Kahire’ye kadar onlarca tuzak ve tehlikeyle dolu maceraya atılır…

8. Sahara (2005)

Yüzyıllar öncesinde Amerika’nın Bağımsızlığı sırasında Sikke taşıyan kayıp bir kargo gemisinin  araştırmaya başlayıp, akıl almaz işlere bulaşmak!

İzlediğim ilginç Arkeoloji temalı filmlerden birisi, finali ise neredeyse Sürpriz oluyor ve sağlam hikayesiyle acaba? dedirtiyor ve kendinizi konuyu araştırırken buluyorsunuz.

Konusu: Usta Arkeolog Dirk Pitt (Matthew McConaughey) tarihi bir efsaneye ait bir sikke bulup, Batı Afrika’nın en tehlikeli bölgelerinde hazine avına çıkmaya karar verdiğinde hayatının da en büyük macerasına girişmiş olacaktı.

Dirk ve macera arkadaşı Al Giordino (Steve Zahn), yerlilerin deyimiyle “Ölüm Gemisi”ni -gizli bir kargo taşıyan kayıp savaş gemisi- ararken, kayıp hazinenin tüm dünyayı tehdit edecek kadar büyük bir problemle bağlantılı olduğunu düşünen, zeki ve güzel doktor Eva Rojas (Penelope Cruz) ile tanışırlar. Hiç kimsenin varlığına bile inanmadığı bu gemiyi ararken, Dirk, Al ve Eva, tehlikeli savaşçılara ve tehditkâr bölgeye yenilmemek ve sırrı çözebilmek için, zekâlarına ve cesaretlerine güvenmek zorundaydılar.

9. Lara Croft Tomb Raider- Lara Croft Tomb Raider: Yaşamın Kaynağı (2001 – 2003)

 https://oagtr.com/anasayfa/karantina-izlene…i-temali-10-film/ ‎

İşine aşık bir Arkeolog babamın kızı olan Lara Croft, babasının bıraktığı bilmeceyi çözmek ve dünyayı kurtarmak durumunda kalmasıyla işler karışır!

Lara Croft Tomb Raidier, belki de Video Oyunlardan uyarlanan ilk filmlerden birisi, aynı zamanda o dönem, film ilk haftasında 48.2 milyon dolarla bir numaraya oturdu ve Paramount’a ikinci en kazançlı açılışı getirdi. Film aynı zamanda, dünya çevresinde 300 milyon dolarla, bir video oyunundan uyarlanan en başarılı film olmuştu.

Bu hasılat başarısı ile beraberinde, 2003 yılında Yaşamın Kaynağı isminde devam filmi gösterime girdi ve günümüzde James Bond karakterini canlandıran Daniel Craig’de rol alıyor.

Son yıllarda değişime uğrayan Tomb Raider, 3. bir film gösterime girdi fakat, diğer filmlerine oldukça uzak bir hikaye vadediyor.

Konusu: Lara Croft, zengin bir aileye mensup olan, İngiltere’nin saygıdeğer okullarında eğitim görmüş bir kızdır. Ancak tüm bu rahatlığın yerine serüven odaklı bir hayatı tercih etmiştir. Çok eski bir tarihi eserin peşindedir. Bu tarihi eser, bulunduğu takdirde onu eline geçiren insanın amacına göre, dünyanın kaderini değiştirecektir. Lara Croft, bu eseri herkesten önce ele geçirmek zorundadır.

10. Piramitin Laneti (2014)

https://oagtr.com/anasayfa/karantina-izlene…i-temali-10-film/

Doğaüstü bir film, Piramitlerin mevcut varlığının bilgisini aklınızdan silerek baştan şekillendirecek, Anubis ve Piramit arasındaki ilişkiyi tamamen sizlere aktarıyor.

Filmin ardından neredeyse 7 yıl geçti, fakat ben böyle bir film halen bulamadım. Hikayesiyle sizleri adeta büyülüyor ve ‘Yooook Artık!’ dedirten bir yapım kendisi, Bir grup Arkeolog yeni bir piramit keşfeder ve böyelikle antik mısırın mevcut bilgisi tamamiyle değişir.

Her ne kadar, ilk sırada bulunan Derin Kabus gibi bir çekim tekniği kullanılsa da bu tarz bilgilere sahip olan ender ve bir o kadar nadir filmlerden birisi oluduğunun altını çizmek zorundayım.

Antik Mısır’da yoğun bir şekilde bahsedilen Anubis’in varlığını bir kez daha sizlere hatırlatıyor ve mevcut dünyamız hakkında derin düşüncelere insanı bırakabiliyor. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.

Konusu: 1699’da iki mumya taşıyan bir Polonya gemisi, acımasız kasırgalarla ve hortlaklarla boğuşur. 1803’te dört araştırmacı Kefren Piramit’ine girer ve bir daha çıkmazlar. 1922’de Tutankamun’un mezarı açılır ve kazı ekibi üyeleri teker teker feci şekillerde ölürler. Takip eden 90 yıl boyunca başka mezar rahatsız edilmez. Ta ki bugüne dek. Bir grup Amerikalı arkeolog çölde kayıp bir piramit keşfeder, ancak bu onlara pahalıya patlamak üzeredir. Gömülü sırları açığa çıkardıkça sadece kilitli kalmadıklarını, aynı zamanda av olduklarını fark ederler.

Dr. Nora Holden (Ashley Hinshaw) ve babası Miles (Denis O’Hare) için bu kariyerlerinin en önemli keşfidir. NASA uydu teknolojisi kullanarak, 5000 senedir çölün altında gömülü 3 taraflı bir piramidi açığa çıkarırlar. Sunni Marshe (Christa Nicola), kameramanı Terrence “Fitzie” Fitzsimmons (James Buckley) ve robot uzmanı Michael Zahir (Amir Kamyab) ile oluşturdukları takım bu yapıyı araştırmak için kararlıdır. Ancak Kahire’deki protestolar keşfin güvenliğini tehdit eder ve derhal keşif bölgesi için tahliye kararı çıkar. Bunun son fırsatları olduğunu düşünerek takım piramidin içine yalnız girer. Karanlıkta bulacakları şeyler onları kırılma noktasında bir sınava tabi tutacaktır.

Bu yazımızda sizlere karantinada izlenecek filmler konusunda en iyi arkeoloji filmlerini listeledik. Sizin favoriniz hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resident Evil 3: Remake İncelemesi

Just Cause 4 Bu Perşembe Ücretsiz Oluyor!