in

LOLLOL KIZGINKIZGIN WTFWTF HARİKAHARİKA

Karantinada Oynanacak 10 Ücretsiz Oyun!

Koronavirüs nedeniyle karantinada olduğumuz şu günlerde herkes karantinada oynanacak oyunlar konusunda araştırma yapıyor. Oyunlardaki para politikaları, bazen karantinadaki opsiyonlarımızı azaltabiliyor. Video oyunları oynamak için yeri geldiğinde kesenin ağzını biraz açmanız gerek. Oyun fiyatlarının pek dost canlısı olmaması da bazen sıkıntı yaratıyor. Ama para vermeden de karantinada oynanabilecek oyunlar mevcut. Oyun içi satın almalarla dolu olan oyunlar da mevcut ama para vermeden de bu oyunlardan zevk alabilirsiniz.

Animatöründen programcısına kadar çok geniş ekiplerle hazırlanan bu oyunlar, bazen geçimlerini oyun içi satın almalardan sağlayınca bizlere de ücretsiz opsiyonlar kalıyor mutlaka. Bedava oyunları görünce, aklınıza yanlış bir fikir gelmesin. Ücretsiz olabilirler ama birçok paralı oyundan belki de daha güzeller. Hilecilerin de bazen işgaline uğruyor olsalar da ücretsiz oyunlar, bizlerin baş tacı oluyor çoğu zaman. İşte sizler için derlediğimiz Steam’deki karantinada oynanabilecek en iyi ücretsiz oyunlar listemize hadi hep beraber bir göz atalım:

10-) WORLD OF WARSHIPS

World Of Warships

Tank oyunlarının (bu listede bir tanesi mevcut) sayıları gittikçe artmakta. Aslında tank oyunlarındaki tema güzel olmasına rağmen aynı tema karada değil de denizde de geçse güzel olmaz mıydı?

World Of Warships oyunu, böyle bir isteğiniz varsa tam aradığınız bir oyun tipi. Kruvazörlerden uçak gemilerine kadar tam 200 gemi, açılmak için sizi bekliyor. Deniz savaşlarına farklı bir boyut kazandıran World Of Warships, ücretsiz oyunlar arasında güzel bir opsiyon olduğunu söyleyebileceğimiz oyunlardan birisi. Oyun içi çeşitlilik ve opsiyonlar da oldukça tatmin edici. Bu çeşitlilik sayesinde oyundan kolay kolay sıkılamıyorsunuz. Oyunun multiplayer versiyonu ise tahmin edebileceğiniz gibi oldukça sürükleyici ve güzel. Multiplayer oynamak zorunda değilsiniz ve tek başınıza da oyunu oynayabilirsiniz.

Deniz savaşları temasına uzun bir süre aç kaldık ama World Of Warships ile bu açlığı giderebiliriz gibi duruyor. Ücretsiz bir oyun olması da büyük bir artı. Battle Royale oyunlarının sektörü uzun süre meşgul ettiğini düşünürsek, böyle oyunların da arka planda kalmaması gerektiğini düşünüyoruz.

9-) HEAVY METAL MACHINES

Heavy Metal Machines

Rocket League oyununun bu kadar popüler olduğu bir dönemde Rocket League’den esinlenen oyunlar da çıktı tabii ki ortaya. MOBA temasında bir Rocket League oyunu da göreceğimizi zannetmiyordum pek ama Heavy Metal Machines oyununun bunu başardığını söyleyebilirsiniz. Oyunun erken erişim döneminde, oyunun ücretsiz kalacağı sözü verilmişti ve geliştirici ekip bu sözünden dönmedi.

Her aracın kendine özgü yetenekleri,oynanışı ve sürücüsü var. Oyundaki her karakterin kendine özgü hikayesi ve müzik albümü mevcut. Oynaması çok eğlenceli olan bu oyun, değişik bir MOBA oynanışına sahip. MOBA oyunlarında bugüne kadar alışık olduğumuz temadan sıyrılan Heavy Metal Machines, bu denemesinden de başarıyla çıktı ve kendine iyi bir oyuncu kitlesi oluşturmayı başardı. Özellikle ücretsiz olmasından dolayı oyunu denememek için çok az sebep var.

😎 REALM ROYALE

Realm Royale

Milyonların saatlerini çalan PUBGBattle Royale teması altında Steam’de en çok satan oyunlardan birisi. Ama PUBG gibi bir oyun bile herkese hitap edemiyor olabilir. PUBG oyununun gerçekçiliğini veya dizaynını sevmeyenler de Fortnite gibi oyunlara yöneldi ve Apex Legends gibi oyunlar da Battle Royale temasındaki alternatif oyunların sayısını arttırdı. Call Of Duty: Warzone oyunu ile beraber, bu alandaki çekişme iyice arttı. Şampiyonlar Ligi çeyrek finallerine dönen Battle Royale çekişmesinde, bir de Realm Royale adlı bir oyun bulunuyor.

İlk bakışta Fortnite oyununa olan önemli benzerliği ile dikkat çeken Realm Royale, Fortnite kopyası olmamayı başardı ve kendine özgü oyun içi mekaniklerini de bünyesinde barındırıyor. Piyasadaki birçok Battle Royale oyununa benzer bir oynanışa sahip olsa da günümüz Battle Royale furyasında düşük sistemli oyuncuların ilgisini çekebilecek bir oyun olmasından dolayı Realm Royale, oldukça güzel bir ücretsiz alternatif olarak oyun sektörünün Battle Royale tarafında yerini aldı.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Oyun Dünyasının Uyuşturucuları: En Çok Bağımlılık Yapan 7 Oyun

7-) PLANETSIDE 2

Planetside 2

Planetside 2, biraz kanser bir oyun aslında. Savaş atmosferi mükemmel, bu yönde bir şikayetimiz yok. Bulunduğunuz haritada tamamen bir kargaşa hakim. Felaket hız yapan araçlar, baselere baskın düzenleyen ordular, gökyüzünde uçan uçaklar… kesinlikle iç açıcı. Ta ki çok uzaklardan bir sniper sizi öldürene kadar. Oyundaki kaosu anlamak için ya takım halinde girmeniz gerek, ya da bir mikrofonunuz olması gerek ki takımınızla iletişim kurma imkanınız olsun. 

Battlefield oyununu andıran bu oyun ise sanki Battlefield üzerinde eksik olan bazı şeyleri de tamamlamış bir şekilde karşımıza çıkmış. Günümüzün yüksek sistem isteyen FPS oyunlarını oynayamayarak iç geçiren oyuncuların yardımına koşan Planetside 2, günümüzün popüler FPS oyunlarına en yakın ve ücretsiz bir alternatif olarak göze çarpıyor.

6-) TEAM FORTRESS 2

Team Fortress 2

Valve firmasının 2007 yılında çıkardığı bu oyun, 11 yıl sonra bile hatrı sayılır bir oyuncu kitlesine sahip. Bu oyunu ücretsiz yapmak gibi çok cömert bir hamle uygulayan Valve, üstüne de yıllar boyu oyuna güncelleme getirmeyi de sürdürdü. Kendilerine oyun geliştirme ve oyunlarına destek verme konusunda çok tepkiler gelse de Team Fortress 2 oyununa bunlar pek yansımadı. Bu nedenle de oyun sürekli olarak güncelleme almaya devam ediyor. Eğer bu oyunu oynayabileceğiniz arkadaşlarınız varsa, oyunun içeriği oldukça geniş. 11 yılda aldığı güncellemelerle çok genişleyen bir içeriğe sahip. Takım halinde, psikopat robotlara karşı mücadele verdiğiniz Mann vs Machine modu dışında Red vs Blue gibi modları da oyunun mevcut.

10 yıldan fazladır piyasada olan Team Fortress 2, sahip olduğu atmosfer ve oynanışla şahsımca Fortnite gibilerine taş çıkartacak cinsten. Aksiyon-FPS oyunları arasında bu oyun farklı bir yere sahip ve Valve’ın desteklemeyi vazgeçmemesini ya da en azından 3. oyunu çıkarmasını dilediğimiz bir oyun olan Team Fortress 2, ücretsiz en iyi alternatiflerden birisi olmaya devam ediyor. Ücretsiz olması da yine büyük bir artı. Valve’dan böylesine bir cömertlik beklemezdik açıkçası, ne diyelim.

5-) WAR THUNDER 

War Thunder

Yükselişte olan tank oyunlarının belki de en popülerlerinden birisi ise War Thunder2. Dünya Savaşı hayranıysanız, 1940’lı yıllara ait araçları yöneterek oyuncularla kara üzerinde savaşlara girebilirsiniz. Tanklar dışında uçaklar da oyunda mevcut. Devamlı olarak güncellenen bu oyun, kullanıcıya sürekli yeni araçlar sunuyor. 2. Dünya Savaşı temalı oyunlar sektörde çok yaygın. O döneme bir de böyle bir oynanışla bakmak güzel olabilir. Hearts Of Iron IV gibi simülasyon tarzı oyunlarla bu tecrübeyi güzel bir şekilde yaşıyor olsak da, farklı bir bakış açısı sunabilmesinden dolayı War Thunder’da listemize girmeye hak kazanıyor.

4-) WARFRAME

Warframe

Ninja diyince aklımıza genelde uzak doğu gelir. Peki, uzayda ninja olmak mümkün müdür? Warframe ile mümkün aslında. 3.kişi bakış açısı kullanılarak, oyunun adı da olan özel warframeleri kuşanmış uzay ninjaları ve kundakçılara karşı mücadele verdiğiniz bu oyunda biraz Destiny serisini, biraz da Mass Effect serisini görmüyor değiliz aslında. Ancak bu kötü birşey olmadığı gibi, iki oyunda da arzulanan ama elde edilemeyen özellikleri de bu oyunun bünyesinde görmeyi başardık ve özellikle az önce saydığımız oyun serilerini oynayan kitleyi de bu oyunun kendine çekebildiğini söylemek mümkün. Özellikle çevre dizaynında Destiny izleri görmemek mümkün değil.

Ancak oyunun en güzel özelliği ise, kendi warframe kurulumunu yapabilmeniz ve bu sebeple oyunun üzerinizde bu konuda herhangi bir kısıtlaması kalmıyor. Yani oynayışınıza göre çok hızlı bir şekilde bile seviye atlayabiliyorsunuz ve levelleri geçebiliyorsunuz daha hızlı bir şekilde. Böyle dediğimize bakmayın, bunu başarmak o kadar da kolay değil. Yine de oyun Pay To Win olayını çok abartmadan size kendinizi geliştirme imkanı sağlıyor. Ama bazı aksesuar paketleri birazcık cüzdan düşmanı. Oyunun oyuncu kitlesi geniş olmaya devam ediyor ve bu nedenle online serverlarda sanki çölde su arar gibi oyuncu aramak zorunda kalmayacaksınız.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Dota 2 | 17 Temmuz 2018 Güncelleme Notları

3-) EVE ONLINE

Eve Online

MMO teması bu kadar revaçtayken, Eve Online oyununun MMO içeriğine sahip en güzel oyunlardan birisi olduğunu da belirtmek gerek. 2016 senesinde ücretsiz oynamaya sunulan bu oyun, uzayda kendi maceranızı başlatmanız için size yeterli morali veriyor aslında. Oyuna başladığınızda ise kendinize sormanız gereken tek bir soru var: Kim olacağım? Sınıf temalı RPG oyunlarındaki o klasik dünyayı kurtarma senaryolarından farklı olarak, burada kim olacağınızı kendiniz seçiyorsunuz. Başkalarının ihtiyaçlarını karşılayan bir tüccar mı olacaksınız, yoksa ciğeri bozuk bir organizasyonda sosyal kademe atlayıp taktiksel olarak rakiplerinizi sabote mi edeceksiniz? İnanın, bu bahsettiklerimiz binlerce karakter kişiliklerinden sadece iki tanesi. Bir MMO’nun kalitesini ortaya koyan pek çok özelliklerden birine sahip bu oyun ise ücretsiz olmasıyla da oyuncu kitlesini cezbediyor.

2-) PATH OF EXILE

Path Of Exile

RPG oyunlarındaki en zorlayıcı level sistemlerinden birine sahip olmasının yanı sıra Path Of Exile oyunu, aynı zamanda birçok aksiyon oyunundan daha zalim ve daha fazla gerilim içeriyor. Karakterinizi, istediğiniz her yönde geliştirebilirsiniz. Oyunda çok fazla sayıda karakter geliştirme ve karakter güçlendirme opsiyonları var ve bu şekilde karakterinizde görmek istediğiniz ne varsa nerdeyse bütün karakter fikrinizi oyuna dökebiliyorsunuz. Ama tabii ki oyundaki armutlar ağzınıza düşsün istiyorsanız biraz uğraşmanız lazım. Canavar nüfusunun hakim olduğu oyun dünyasında, Diablo 3 oyunundaki dövüş sisteminden belki de biraz daha iyi bir sistem var. Bunun da yanı sıra, oyun devamlı olarak birkaç ay aralıkla sürekli olarak büyük güncellemeler alıyor. Path Of Exile : Betrayal güncellemesi gibi güncellemeleri birkaç ay ara ile oyunda görebiliyorsunuz. Ama oyun için biraz ortalama üstü bir bilgisayar gerekebilir. Oyunla ilgili tek büyük sorun belki de bu. Yine de, ücretsiz olmak için çok iyi oyunlardan birisi, tabii ki ücretsiz yapmalarına da minnettarız oyuncu kitlesi olarak. Mart 2020’de gelen Delirium gibi güncellemeleri de birkaç ay aralıkla görmek mümkün. Ücretsiz kalmaya devam eden Path Of Exile, pek çok ücretli oyundan daha fazla opsiyon sunmasıyla da oyun severlerin gönlünü fethetti.

1-) DOTA 2

Dota 2

PUBG piyasaya çıkana kadar Steam’de en çok oynanan oyunla sizi tanıştıralım. Şu an bile kitlesini koruyan ve E-Spor turnuvalarının gözdelerinden biri olan bu oyun, bir dönem aktifliği ile diğer oyunları domine etmeyi başarmıştı. MOBA temasındaki en iyi oyunlardan birisi olan Dota 2, sahip olduğu güzel grafiklere rağmen çok düşük bir sistemde bile oynatılabilen bir oyun olması ile daha da şaşırtıyor. Valve’ın oyun motoru olan Source Engine’in optimizasyon yeteneği ile birlikte çok geniş bir kitlenin Dota 2’yi oynamasına imkan veriliyor. Teknik anlamda da oldukça başarılı olan Dota 2, espor alanının da en aktif oyunlarından birisi.

Yeni başlayanları biraz zorlayan hatta Dota 1’den gelenleri bile zorlayabilen bu oyun, öğrenmeyi aslında hiç bitiremediğiniz bir oyun denebilir. Zamanla da geliştirilen Dota 2, 2013 yılında ilk çıktığı zamankinden daha farklı bir hale büründü. Deneme yanılma yoluyla oyunu öğrenirken yüzlerce saat harcayacağınız Dota 2, hem ücretsiz oluşu hem de düşük sistemli bilgisayarlarda oynanabilmesinden dolayı geniş bir kitlenin ilgisini çekmeyi başardı.

Siz ücretsiz olan 10 oyun listesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olması gereken başka en iyi ücretsiz oyunlar da var mı? Sizler karantinada hangi oyunları oynayıp zaman geçiriyorsunuz? Favori karantinada oynanacak oyunlarınızı yorumlarda paylaşmayı unutmayın!

2 Yorum

Bir Cevap Yaz
  1. Karantina günlerinde multiplayer oyunlarda gelişmeye odaklandım biraz
    Lol ile birlikte TFT oynarken
    CSGO ile birliktede War Thunder oynamak iyi bir tecrübe olacaktır.

    • Evet, benim şahsi tavsiyem Warframe oyununa da bir göz atman. Shooter oyunlar arasında bence en iyi oyunlardan birisi denebilir Warframe hakkında. Listenin ikincisi geldiğinde daha fazla opsiyon sunacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Oyun: Wheels of Aurelia Ücretsiz Oldu!

Valorant’ın Bir Sonraki Güncellemesi Raze Ajanı İçin Dengeleme İçerebilir!