Hepimizin severek oynadığı oyunların kitaplarının da olduğunu biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız veya bir duymuşluğunuz var ancak hangi oyunların kitapları olduğunu bilmiyorsanız biz sizin için bu kitapları derledik! Bakalım neymiş bu kitabı olan oyunlar?

Oyuncularda da kitap okur!

The Witcher

The Witcher’ın kitapları

Ülkemizde de satışta olan Abdrzej Sapkowski kitap serisi olan Witcher, özellikle 3. oyunuyla herkesi kendine hayran bıraktı. Bizlere Geralt gibi bir karakteri veren DLC’si ile diğer oyunlara örnek olması gereken bir yapım. Witcher’ın ücretsiz çıkan DLC’leri ile getirilen içeriklerinin birçok oyunda, oyunun iki katı para vererek aldığımız DLC’lerden daha fazla içerik sahibi olması dahi kendi kalitesini ortaya koyabilir.

Metro 2033

Metro 2033’ün kitabı

Rus yazar Dmitriy Gluhovskiy’nin eseri olan Metro 2033, 25 farklı dile çevrilerek dünya çapında bir üne kavuştu, ardından ise ilk oyunu geldi. Fakat ilk oyunda vuruş hissiyatının zayıf olması (Üzerime doğru koşan arkadaşa 30 mermi sıktıktan sonra gelip bana tek atması ile oyunu bırakmıştım.) ve kötü sayılabilecek grafiğine rağmen atmosfer olarak kitaptaki hissiyatı bulabiliyordunuz. Asıl başarıyı Metro: Last Light adındaki ikinci oyun ile yakaladılar ve sonrasında ise her iki oyun için getirilen iyileştirmeler ile oyunlar mükemmel hale geldi.

O arkadaş bu. Nasıl? Bence yeterli bir sebep…

Game Of Thrones

Game Of Thrones’un kitapları

Dizisi son yılların en yüksek puanlarını almış ve kitap satışları da gayet iyi giderken birden hadi bir de oyun yapalım dediler. Sonuçsa tabii ki hüsran… Aslında bu kadar büyük isim altında çıkmasaydı inanın bu kadar düşük inceleme puanları olmaz, insanlar da bu kadar yermezlerdi. Vuruş hissiyatı yok, diyaloglar birçok oyunun altında, grafikler de kötü… İşte oyun bu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Gelmiş Geçmiş En İyi Süper Kahraman Oyunları!
Telltale tarafından yapılan bir oyun daha var. Eğer diziyi seviyorsanız oynarken keyif alabilirsiniz.

Bioshock

Bioshock: Rapture Şehri

Oldukça güzel bir konusu olan -okyanus altında herkesin eşit olduğu, dinin olmadığı, hiçbir ahlaki sınırlamanın olmadığı bir devletin kurulması ve yıkılması diyebilirim kabaca- kitabın oyunu olarak aramıza girdi.

İlk oyundaki Big Daddy karakteri, herkesin aklına kazınan oyunun içinde yaptığınız seçimlere göre farklı sonlar veriyordu. Son oyunu ile mekan değiştirip gökyüzüne çıkan oyunu ve kitabını şansınız varsa alın, pişman olmazsınız.

Harry Potter

Harry Potter’ın kitapları

Aslında yıllar içinde asla popülerliğini kaybetmeyen bir kitap oldu. İlk yayımlandığı tarihten itibaren dünya çapında büyük bir okuyucu kitlesine ulaşmış olan serinin tabii ki de birçok farklı türde oyunu da çıktı. Benim oynadıklarımın en iyisi Harry Potter and the Prisoner of Azkaban oluyor. Zaten yorumlara bakarsanız diğer oyunlarının vasattan yukarı çıkamadığını göreceksiniz. (LEGO oyunu olarak çıkan iki tane oyunu da mevcut. Pek sevmediğim için LEGO oyunlarını, bunları es geçtim.)

The Walking Dead

The Walking Dead’in kitapları

Çizgi roman olarak başlayan seri, daha sonra dizi ve roman olarak tüm dünyaya yayıldı. Tabii ki de oyunları da yapıldı. Burada iki örnek verebiliriz. İlki, Talete Games tarafından yapılmış olan Point and Click tarzında yapılmış seri. Hikayeyi ve duyguları yansıtması bakımından gerçekten başarılı bir oyundu. Türü ya da zombi temasını sevmeseniz de sizi içine çekebilecek kadar iyi. İkinci oyun ise The Walking Dead Survival Instinct. Daryl Dixon olarak oynadığımız oyunu FPS yapmak için ne kadar çabaladılar bilmiyorum ama oyun tek kelimeyle berbattı.

The Lord Of The Rings

The Lord Of The Rings’in kitapları

Bizlere yeni bir evren kazandıran J. R. R. Tolkien (Kendisi günümüz fantastik edebiyatı için önemli birisidir.) tarafından yazılmış roman serisi, filmleri ile dünyaca bir üne kavuştu. Arkasından da birçok oyuna kavuştuk. Yakın zamanda çıkmış olan Shadow Of Mordor aklıma geldi direkt. Nemesis sistemiyle çok iyi bir iş başaran oyunun, ikinci oyunu da yakın tarihlerde çıkacak. Sonra Battle for Middle Earth var. Gerçek zamanlı strateji oyunu olarak başarılıydı. Ve son olarak bir LEGO oyunu da mevcut.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  Downgrade Edilen 9 Oyun

Assassin’s Creed Serisi

Assassin’s Creed’in kitapları

Birçok oyuncunun bir kez de olsa oynamış olduğu Assassin’s Creed oyunun kitabı da bulunmaktadır. Ülkemizde de kolaylıkla bu kitaplara ulaşabilirsiniz.

Mass Effect Serisi

Mass Effect’in kitapları

Irkların ilişkileri, galakside yaşanan sorunlar… Bu tarz olaylar sizi de heyecanlandırıyorsa okumanız gereken kitapların başında Mass Effect serisi gelir. Aynı şekilde bu kitaplara da ülkemizde kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bloodborne Çizgi Roman Serisi

Bloodborne’un çizgi romanı

Playstation oyuncularının göz bebeği olan Bloodborne oyunun çizgi roman serisi de bulunmaktadır. Ülkemizde bu çizgi roman serisine ne yazık ki sadece İngilizce ve e-kitap olarak ulaşabilirsiniz.

Dragon Age Serisi

Dragon Age’in kitapları

EA Games’in RPG oyunu olan Dragon Age’in kitap serisi de bulunmaktadır. Ancak bu kitaba da ülkemizde sadece e-kitap ve İngilizce olarak erişilebiliyor.

Dishonored Serisi

Dishonored kitapları

Dishonored serisinin hem romanları hem de çizgi romanları bulunmakta ancak ne yazık ki bu kitaplara da e-kitap ve İngilizce olarak erişebiliyoruz.

Evet kitapları olan oyunlar listemizin sonuna geldik. Bu kitaplar arasında sizin favoriniz hangisi? Ayrıca listede olmayıp da sizin bildiğiniz başka kitabı olan oyunlar varsa yorumlarda paylaşın!

5 Yorum

Bir Cevap Yaz
    • Aslında burada senaryo olarak ta tarz olarak ta kitaplardan ilham alınarak yapılan oyunlara yer vermeye çalıştım. Assasin creed serisi Ubisoft şirketinin en efsanevi olan oyunlarından biri olan pers of persia için düşünülmüş bir yan oyun olarak yapımına başlanıldı. Herhangi bir kitaptan yada hikayeden esinlenilerek değil. Ama yinede tarihten bileceğin gibi tapınakçılar,hasan sabbah v.b tarihi etkileyen tarikatlar ve insanlardan esinlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alan Wake 1.5 Yıl Sonra Tekrar Steam’de!

Murderous Pursuits Steam’de Ücretsiz Oldu!