in

Konsollara Özel Çıkan En İyi 10 Oyun!

Until Dawn

Bugüne kadar konsollara odaklanan sadece 2 liste yaptığımızı fark ettim. Konsollar ve bilgisayarlar arasında süregelen bu mücadelede iki tarafın da kendine göre artıları bulunuyor tabii ki ama konsolların da sadık bir kitlesi bulunmakta. Özellikle Stadia’nın da konsol ailesine katılacak olmasıyla bu cephe oldukça hareketlendi. Playstation 5 ve Xbox: Scarlett Projesi’nin yolda olması da yine konsol dünyasında çok hareketli bir süreç yaşayacağımızı gösteriyor. Konsolların da kendilerine göre belirli artıları var ve bu sefer de oyuncu kitlesinin konsol tarafını ilgilendiren bir liste hazırladık. Kol bozukçular, siz de kaçırmayın bu listeyi 🙂 

Ufak bir not: Red Dead Redemption 2’nin konsollara özel olup olmayacağı tam olarak netleşmediği ve söylentilerin devam ettiğini düşünerek bu oyunu listeye yazmadık. Olur da bilgisayarlara çıkış yapmayacağı netleşirse, ikinci listemizin ilk sırasını şimdiden öğrenmiş oldunuz diyelim ve listeye başlayalım:

10-) DAYS GONE (PLAYSTATION 4)

Days Gone

Aslında Days Gone’ı daha erken bekliyorduk ama geç de olsa bizlerle buluştu. Bu nedenle Days Gone oyunu bizlere oyunların bazen geciktirilmesinin doğru karar olmayabileceğini de kanıtlamış oldu. Çünkü ilk trailer geldiğinde biz oyuncularda oyunun bıraktığı hissiyat çok güçlüydü ve çoğu kişi, oyunun duyurusu yapıldığında büyük bir heyecanla oyunu beklemeye başladı. 2015 yılında yapımına başlanan ve 3 yıl sonra bizlere kavuşan Days Gone aslında idare ederin bir tık üstü bir oyun olarak karşımıza gelmeyi yine de başardı. Buna rağmen, oyun maalesef bazı yönlerden sınıfta kaldı.

Zombi oyunları şu an bile revaçta kalmaya devam ediyor ve yeni teknolojilerle birlikte Resident Evil 2 gibi zombi içerikli oyunları yüksek kaliteyle oynama şansı bulduk. Bu oyunlardan birisi de Days Gone ve bu oyunun Unreal Engine oyun motorunun kapasitelerini de sonuna kadar bünyesinde barındırdığı bir gerçek. Görsel olarak tatmin edici bir oyun olsa da az önce belirttiğimiz gibi hikaye ve oynanış tarafında bazı hayal kırıkları olmadı değil. Yine de, konsollara özel oyunlar arasında en iyilerini sıralamaya kalktığımızda Days Gone oyunu kendine yer bulmayı başarıyor. Oyunun yapım aşamasında söz verilen bazı vaatlerin yerine getirildiğini de belirtelim. Özellikle açık dünyanın tasarımında gösterilen çaba belli oluyor ama oyun dizaynı açısından biraz kolaya kaçıldığı da maalesef inkar edilemiyor. Umarız, stüdyo bu hatalarından öğrenir ve çok daha iyi bir devam oyunu ile bizleri mutlu eder.

9-) SUPER MARIO ODYSSEY (NINTENDO SWITCH)

Super Mario Odyssey

Prensesi kurtarırken çektiğimiz acıları hatırlıyorsunuz, değil mi? Şimdilerde ise artık olay prensesi kurtarmaktan da çıktı ve Mario oyunları daha farklı konseptler kazandı. Özellikle serinin kaç yıl önceki halinden şu ana kadar yaşadığı olumlu ivmedeki devrim ise aslında Nintendo’nun yaratıcılığından geliyor. Öyle ki bu oyun BAFTA ödüllerinde 2 ödül aldı ve bunların yanı sıra en iyi aile oyunu ve en iyi aksiyon/macera oyunu alanlarında ödüllerini de almayı başardı.

Öncelikle oyunun grafikleri çok güzel ve tıpkı ilk Mario oynayışımızda yaşadığımız heyecanı bize yaşatmayı başarıyor. Çok güzel bir görsel albeniye sahip olan Super Mario Odyssey, oynanış dizaynındaki başarısıyla da kendini sevdirdi. Oynanışı rahat ve oldukça eğlenceli olan Super Mario Odyssey, her kitleden oyuncuyu sarıp sarmalayan bir oyun olarak bizlerin karşısına geldi. “Vur, kır, parçala!” olayının revaçta olduğu günümüz oyunlarında böylesine eğlenceli ve huzur veren oyunları oynamak da iyi geliyor tabii ki. İlk 3D oyun olan Super Mario 64’den sonra 3 boyutlu evrende ikinci sıraya koyacağım oyun kesinlikle Odyssey olur.

8) UNTIL DAWN (PLAYSTATION 4)

Until Dawn

20’li yaşlarınızdaysanız ergenlik dönemlerinizi bir hatırlayın tekrardan. Eğer zaten ergenlik çağındaysanız, yakın zamanda etrafınızda olan bitenleri hatırlayın tekrardan. Mutlaka o çağlarda ya bizlerin başına gelen ya da şahit olduğumuz hatta bizim uyguladığımız kötü ve ağır şakalar belki aklınıza gelmiştir. Bu oyunda da olay farklı değil aslında, hanım hanım bir kızcağıza kötü bir şaka yapılıyor ve kendisi de dahil herkesin hayatı bu şakadan sonra tamamen değişiyor. Olayların daha sonrasında iyice Arap saçına döndüğünü düşünürsek bu oyun aslında masum düşünceyle yapılan bir şakanın kalıcı olarak bu insanlarda nasıl etki bırakacağını işliyor senaryosunda. Bunu da gayet başarılı yapıyor.

Bunların dışında, oyun mekanikleri de gayet ilginç. Özellikle oyunda en çok göze çarpan oynanış mekaniklerinden birisi de gerçek zamanlı hareket odaklı kontroller oldu. Spoiler vermeden bahsetmek gerekirse, hareket kontrollerinin daha da geliştirilmiş versiyonlarını bu oyunda görmüş olduk. Grafiklerin güzelliği ve detayla çevre dizaynındaki başarı da ayrı bir artı zaten. Farklı bölümlerde farklı karakterleri hayatta tutmaya çalıştığınız ve seçimlerinizin ölüm ya da kurtuluş ile sonuçlandığı ve ortasının olmadığı Until Dawn, korku türünün son yıllardaki en başarılı türlerinden birisi. Sony yaptı yapacağını, bize de oynamak düşer tabii ki.

7-) MARVEL’S SPIDERMAN (PLAYSTATION 4)

Marvel’s Spiderman

Film evreninde Tom Holland ile beraber kaliteli bir Spiderman performansı izledik, genel görüş en azından bu yönde. Tom Holland’ın film evrenindeki bu başarısından sonra oyun evreninde de Spiderman esintisini tekrar görecek olmanın bıraktığı bir heyecan vardı. Sonuç olarak oyun karşımıza geldiğinde, Tom Holland kadar başarılı olmasa da iyi bir Spiderman performansı gördük ve DC’nin oyun evrenlerindeki başarısına Marvel da bu oyunla beraber ufaktan bir meydan okumuş oldu.

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  İDDİA: The Last of Us Part 2 Çıkmadan Arap Ülkelerinde Yasaklandı!

Oyun hakkında söylenecek çok olumlu şey var. Grafiklerin yanı sıra karakterin film evrenindeki 3 farklı Spiderman karakterinin yüzlerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş olması da çok iyi bir detay. Senaryo tarafında da genel olarak beklentileri karşılayan Marvel’s Spiderman, sinema evrenindeki hissettiğimiz heyecanı bize konsollarda da hissettirmeyi başardı. Arkham serilerinin başarıyla yaptığı ve beğeni aldığı detayları da unutmayıp bu serilerden de nem kapan Marvel’s Spiderman, bu alanda da kuru bir Arkham kopyası olmaktan ziyade kendine özgü detayları da bizlere sunabildi ve bu doğrultuda dövüş sisteminin de Arkham serilerinden daha iyi olduğu görüşü de oyuncu kitlesinde biraz biraz yayıldı. Hikayenin de aslında başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Hikaye anlatımı, oyuncuyu bazı yerlerde hazırlıksız yakalayabiliyor. DLC paketleriyle birlikte güzel içerikleri de oynamaya başladık. Benim gibi bir fanatik PC oyuncusunu bile yanıltan Marvel’s Spiderman, konsollara özel çıkan oyunlar arasında sayılı oyunlardan birisi de olmayı başardı.

6-) THE LEGEND OF ZELDA: BREATH OF THE WILD (NINTENDO SWITCH VE WII U)

The Legend Of Zelda Breath Of The Wild

Açık dünyası ile bizleri sadece kendine hayran bıraktıran sayılı oyunlar vardır. Bu oyunlardan birisinin de Breath Of The Wild olduğu bir gerçek. Açık dünya oyunları listemizi 3.sırada bitiren Breath Of The Wild, Skyrim ve Witcher 3 gibi oyunların açık dünya dizaynında başardığı bazı noktalarda zayıf kalmış da olsa bunu asla kötü bir oyun şeklinde yorumlamayın. Açık dünya oyunlarında hissetmemiz gereken keşif hissiyatını bizlere önemli ölçüde yaşatan Breath Of The Wild, az sayıda kusuruyla bizleri sinir etse de, hikayesi de açık dünyası kadar harika bir oyun demek doğru olur. Kontrollerin gayet güzel tasarlanmış olması da sizleri oyunun dünyasını keşfederken yormayan bir detay. Bu oyunun çok rahat klasik oyunlar listesine girmeye aday olduğu gerçeği de bariz denebilir. Böyle oyunlar sayesinde Nintendo’yu sevmeye devam ediyoruz. Ne yalan söyleyeyim, bu oyunu ilk gördüğümde tıpkı bebek sever gibi Nintendo’yu sevmek istedim. Böyle oyunlar sebebiyle de Nintendo Switch almayı düşünüyorum ve bizzat kendi Switch konsolumda bu oyunları tekrar oynama isteği uyandı bende. İşini severek yapanların hali de bir başka oluyor tabii ki.

5-) HORIZON: ZERO DAWN (PLAYSTATION 4)

Horizon Zero Dawn

Açık dünya demişken, Horizon: Zero Dawn’dan da bahsetmeye gerek var diye düşünüyorum. Çıktığı ilk dönemde sahip olduğu grafiklerle büyük alkış alan Horizon Zero Dawn, hikayesi ile de ilgi çekmişti. Robotik yaratıklara karşı aslında bir mücadele var ve sanki insanlık ilk çağlara geri dönmüşçesine bir dönüşüm ele alınmış. Aslında bu yönden hikaye tarafında başarılı olmasına rağmen oyunun asıl patlama yapmasındaki sebep de grafikleri oldu. Zamanla eksiklerini de kapatan ve bu yönde olumlu değişimlere giden yapımcı ekip, çevre dizaynında güzel bir estetik ve tonlama da tutturmayı başardı.

İnsanlığın bu anki haline neden geldiği konusunda fikir sahibi olmaya çalışırken çevrenin güzelliği zaten sizi alıp götürüyor. Hikayesi de ortalamanın üstü bir hikaye olmasından dolayı oyunun genel anlamda gayet başarılı olduğunu söylemek mümkün. Kontrollerdeki başarı da zaten iyi bir oynanış tecrübesi kazanmaya yetiyor. Fiyatının da baya düştüğünü göz önüne alırsak, oynamam falan yok vallahi. Sizlere tavsiyem, bu tecrübeyi yaşamanız.

4-) UNCHARTED 4 (PLAYSTATION 4)

Uncharted 4

Çok güzel grafikler ve harika detaylarla süslü bir oyunda, çok da güzel bir hikaye aktarımından bahsediyorsak bu tanıma giren sayılı oyunlardan bazıları da Uncharted oyunları olur. Bu oyunların başarısından bahsetmemiz gerekirse, zamanlarında bizleri bitmek bilmeyen bir aksiyon furyasının içine iten bu oyunlar hakkında çok güzel görüşler mevcut. Fakat serinin dördüncüsü çıkışını yaptığında, Playstation 4’ün sunduğu avantajların çok güzel bir gösterimi olarak bu oyunu oynama fırsatı bulduk.

Seri zaten genel olarak Nathan Drake’in çılgın maceralarına odaklı. Silahlar, koskoca dağlar ve bir de Chloe ile Elena var. İlk üçlemede zaten oyunun aksiyon ve hikaye tarafında sabit götürdüğü bir çizgi vardı, bu çizgiye üstüne bir de yeni nesil grafikler eklenince bu oyun karşımıza harika bir örnek olarak geldi. Naughty Dog’un efordan kaçmayarak büyük bir iş başardığı bir oyun olan Uncharted 4, Playstation 4 için piyasaya gelen en güzel yapımlardan birisi oldu. Nathan’ın geçmiş hayatı hakkında da daha fazla bilgi öğrendiğimiz Uncharted 4, Nathan hakkındaki bazı sorulara da bu şekilde cevap vermiş oldu. Sizi bilmem ama, bir Uncharted oyununa daha ben hayır demem. Özellikle Kayıp Miras’tan sonra belki de oyun çıkarmak adına pek bir materyal kalmadı, remake de zaten yapıldı ve ilk 3 oyunu PS4 için de oynama fırsatı yakaladık. Mail falan mı göndersek acaba topluca? Şöyle ortaya karışık bir Tomb Raider ve Uncharted cross overı olsa mesela? Çok mu şey istiyorum? Hayır mı? Peki…

İlgini Çekebileceğini Düşündük:  The Last of Us Part 2'nin Yapımcı Şirketi Naughty Dog'a Tehditler Yağıyor!

3-) RED DEAD REDEMPTION (PLAYSTATION 3)

Red Dead Redemption

Rockstar Games’in oyunlarının böyle listelerde yer almayacağını düşünmek de aslında yanlış. Çünkü nerdeyse bütün yapımlarında ortalamanın çok üstünde bir başarı ve serilerde istikrar görüyoruz. GTA serisi ile başlayan bu istikrar, bir uzak batı odaklı oyun yapma fikriyle bu sefer Red Dead Redemption adlı bir seriye kaydı. John Marston ile başlayan bu serüven, Arthur Morgan ile tıpkı ilk oyundaki gibi devam etti. İkinci oyun, platform konusunda belirsizliğini korurken ilk oyun ise PC platformuna çıkış yapmadı ve listeye girmeyi de hak etti.

Vahşi batı temasını Rockstar Games, oldukça başarılı bir şekilde bu oyuna aktardı. Bunu yapabilen ve oyunlarında oldukça başarılı bir şekilde vahşi batı esintisini barındırabilen az sayıda oyun vardı ve bu oyunların arasında Red Dead Redemption da katılmayı başardı. Senaryo anlatımı ve oyundaki açık dünyanın geniş ve imkanlarla dolu olması da Rockstar’ın alıştığımız başarılarından birisi zaten. Fakat şu da bir gerçek, oyunda Poker oynarken saatlerini harcayan çok sayıda oyuncu da var. Şahsen ben de uzun süre poker oynadığımı hatırlıyorum. Pokerde masa altı taktiklerini de öğrendiğimde yapamamıştım ilk başta, o ayrı. Yine de, oyunun size sunduğu bu poker tecrübesi oyun dizaynındaki bir başarı olarak da yorumlanabilir. Undead Nightmare DLC paketiyle kıyamet sonrası bir oynanışı da tecrübe edebildiğiniz bu oyun, kesinlikle Rockstar Games’in en başarılı oyunlarından birisi. Açık dünya oyunları arasında kendini belli eden oyunlardan illaki örnek vereceksek ilk sıralarda Red Dead Redemption, mutlaka yer alır. Hislere oynamayı bilmesi de bu oyunun önemli artılarından birisi.

2-) GOD OF WAR (PLAYSTATION 4)

God Of War

Boy kelimesinden nefret edeceğim hiç aklıma gelmezdi. İnatla Atreus dememekte ısrar eden ve boy kelimesini bizlere adeta empoze eden Kratos, bu huyuna rağmen bizlerden tepki almadı çünkü içinde bulunduğu oyun tam bir harikaydı.

Kendi başına çok güzel bir hikayesi bulunan God Of War serisinde özellikle Kratos’un hikayesi oldukça ilginç ve oyunlarda güzel bir şekilde bizlere aktarılmış vaziyette. Kratos’un özellikle üçüncü oyundan sonra yaşadığı değişimi ise oyun bizlere çok iyi bir şekilde aktardı. Atreus ile birlikte yaşadıklarından sonra yaşadığı bir değişim daha var ki bizleri biraz duygulandırdı, biraz da şaşırttı. Baba oğul beraber bir şekilde maceradan maceraya koşan Kratos ve Atreus, yeri geldi bizi üzdü ama yeri geldi güldürdü. O aşina olduğumuz boss fightlardan da bizi mahrum bırakmayan God Of War, seriye farklı bir bakış açısı kattı ve bunu da başarıyla yapması nedeniyle bizlerin saygısını kazandı. 2018 yılın oyunu ödülünü de alan God Of War, video oyunları tarihinin en güzel devam oyunlarından birisi olarak da adını video oyunlarını tarihine yazdırdı. Spartalı öfkesini özlemiştik vallahi, ne diyelim?

1-) THE LAST OF US (PLAYSTATION 3 VE 4)

The Last Of Us

Geldik başka bir zayıf noktama, başında ciddi anlamda ağladığım az sayıda oyun var ve bunu bana yaptıran oyunlardan birisi de kesinlikle The Last Of Us oldu. Şok bir başlangıçla başlayan ve karanlık bir şekilde devam eden The Last Of Us, aslında kıyamet sonrası insanlığın yaşadığı çöküşü bizlere çok iyi bir şekilde sunmayı başardı. Klasik zombi hikayelerinden ziyade bu sefer karıncalarda görülen mantar salgınının insanlara uyarlanmış haline şahit olduk ve bu da kesinlikle kıyamet sonrası oyunlarda bize farklı bir fikir sundu. Oyunun daha sonraki ilerleyişi ise tıpkı The Walking Dead’in oyun evreninde olduğu gibi kıyamet sonrasında insanlığın nasıl çöküş yaşadığı ve bu uğurda nasıl değerlerinden vazgeçtiğini çok iyi bir şekilde bizlere aktardı. Joel adında bir karakterin hayatta kalmak adına yaptıklarına ve Ellie adında 14 yaşında bir kızla beraber yaşadıklarına odaklanan The Last Of Us, kullanıcıda hem bu kadar güçlü hissiyatlar bırakan hem de oynanış açısından ciddi bir aksiyon sunan sayılı oyunlardan birisi. Son yüzyılın belki de alanında en örnek oyunlarından birisi olan The Last Of Us, iki ana karakter arasındaki ilişkiyi muazzam bir şekilde işledi ve sahip olduğu harika grafiklerin yanı sıra hikaye bazında da biz oyuncularda çok derin hissiyatlar ve belki de dersler bıraktı. Joel ve Ellie’nin kendi bakış açılarından kıyametin tasvirini izleme fırsatı bulduk ve bu kesinlikle harika bir oyun tecrübesi oldu. 6 defa bitirdiğim The Last Of Us’ı tekrar oynamaktan da çekinmiyorum. İkinci oyunda da bu durumun değişmemesi ve aynı başarıyı ikinci oyunun her alanında görmek dileğiyle.

Siz konsollara özel çıkan en iyi 10 oyun listesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu listede olması gereken başka sadece konsollara özel oyunlar var mı? Fikirlerinizi ve yazı hakkındaki görüşlerinizi de yorumlarda paylaşın!

Xbox Live Gold Eylül 2019 Ücretsiz Oyunları Belli Oldu!

Ghost Recon Breakpoint Sistem Gereksinimleri Açıklandı!